Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

blau
19. apr 2011

no teda tak to mas riadne daleko. Ja krutim ocami, ze musim ist 650km. Neviem ako s pracou, chceli by sme druhe, ale do prace by som sla. Samozrejme len na ciastocny, lebo kedze tu nikoho nemam inak sa mi neda a ani nechcem 🙂
Uvidime. Mm povedal, ze pozna Zandlerovcov, ze jedny byvali v tom istom dome kde aj jeho oma, kedysi.
A ty si sa ako dostala do KF?
Ja som spoznala mojho muza na lodi, cize som len pristahovalec 🙂

kilian
8. máj 2011

caute baby.je tu aj nejaka slovenka,ktora byva vo wiener neustadt? 🙂

martinka1981
9. máj 2011

@kilian a dievčata je dnes v Rakusku sviatok či nie? viem že min.rok bol. Chcela som isť nakupiť no ale vaham 😕

kilian
9. máj 2011

@martinka1981 nieje tu sviatok dnes,normalny pracovny den.

martinka1981
9. máj 2011

@kilian vdaka 🙂

odabinka
9. máj 2011

Ahojte, neviete mi poradit kedy ma moze lekar vypisat na rizikove tehotenstvo? V praci musim dvihat (opatrovatelka) a mam potom silne bolesti brucha. Byvam vo Viedni. Som v 7tt. Dakujem

dani84
9. máj 2011

@odabinka Ahoj, az ked dostanes tehotensku knizku - v 12. tyzdni, si ju skopiruj daj sefovi, on to musi nahlasit na pracovny inspektorat a tam budes predvolana k tomu Amtarzt a ten ta moze vypisat na predcasnu - rizikovu matersku. Ja som bola takto potom vypisana v 14. tyzdni - pracovala som ako casnicka. Prajem vela stastia 😉

kilian
9. máj 2011

@odabinka akonahle svojmu zamestnavatelu hlasis tehotenstvo,nemozes vykonavat taketo cinnosti ako je dvihanie alebo napr.nemozes prist do kontaktu s ludskymi vyluckami ci krvou,pracovny cas nemoze byt dlhsi ako 8 hod,ziadne nocne,mas pravo na ranajkovu pauzu a samozrejme obedovu.ja som dipl.sestra,ja som mohla len rozdavat lieky a take cinnosti,hlavne administracia.pracovny inspektor pride osobne na pracovisko a pozrie si podmienky v ktorych pracujes.

lauraa
9. máj 2011

@odabinka predpokladam ze pracujes na zivnost, staci ked ti tvoj gynekolog v at vypise ziadost o freistellung...posles na SVA a uvidis...daj sa vypisat na pn zatial....

odabinka
9. máj 2011

Dakujem vam za info, ale som z toho jelen... Pracujem na zivnost a nemam to pripoistenie aby som mohla byt PN. Iba normalne zakladne poistenie. Momentalne robim aj 24 hodinove opatrovanie a babka si zmyslela v noci chodit po byte a padat. v noci som ju zdvihla a odvtedy ma boli brucho. A tehotensku knizku uz mam. mutter kind pass. Som zufala, ja nechcem prist kvoli praci o dietatko. a pred tyzdnom som mala aj krvavy vytok. ale zostat bez prijmu tiez nemozem. Manzel totiz nema robotu ☹ Takze teraz asi zalezi na lekarovi, ci mi da rizikove alebo nie.

lauraa
9. máj 2011

@odabinka no ani nie od lekara ale od posudkoveho lekara na SVA, tvoj gyndos ti len napise preco nemozes pracovat a uz je na posudkovom ci ti to schvali alebo nie a na ako dlho.....je dost blbe ze si neplatis to pripoistenie lebo aspon na pn si mohla ist hned aspon par dni.....skus kontaktovat tvojho gynekologa aby ti napisal navrh na freistellung, len teraz som si nie ista ci nato tiez nepotrebujes pripoistenie....

katinka71
9. máj 2011

@odabinka ahoj ja mam skusenost v at taku ,ze mi moj gyndos nechcel vypisat pre Amtarzt doporucenie na fruhkerenz,a to som mala 3 mes.pred otehotnenim potrat v 11 tyzdni,vysoky krvny tlak,a pracujem ako dipl,zdravotna sestra v domove dochodcov,je pravda som nemohla dvihat tazke,ale bola aj taka smena ze som bola 1 hod.sama v sluzbe ak niekto spadol tak smola,az do konca ma nevypisal,ze nieje dovod,iba moja obvodna lekarka mala zlutovanie sem tam ma po tyzdni vypisala na PN,konecne som dobojovala som uz na materskej,dufam ze natrafis na normalneho lekara a vypise ta,

lauraa
10. máj 2011

@katinka71 tak v tvojom pripade by som hned zmenila lekara lebo pre samovolny potrat si uz mala byt doma od dna ked si zistila ze si tehu.... inak v tomto pripade ani nemusis k amtarzt len staci ked tam posles papiere s diagnozou....nemam ani jednu kolegynu ale kamaratku coby po potrate nedostali freistellung.... drzim palce 😉

kilian
10. máj 2011

@katinka71 ja som mala tie iste skusenosti s gyn.tu v rakusku to velmi neradi robia,ja som raz aj to pocula od lekara,ze tehotenstvo nieje choroba,tak preco som na pn.
az ked som krvacala,vtedy ma okamzite vypisali....

katinka71
10. máj 2011

@kilian uz som v priehu tohto tehotenstva zmenila 2 lekarov,aj mne to tvrdili a ze si mam najst lahsie zamestnanie,tak po 13 rokoch urcite nebudem odznova zacinat, doteraz som nikdy nebola pn,nastastie mala som pochopenie u pflegedienstleiung,my pracujeme spolu v heime s manzelom tak aj on mi vela pomohol pri tazkych stavoch,mam uz porod pred sebou...

kilian
10. máj 2011

@katinka71 kde si robila?vo viedni?

katinka71
10. máj 2011

@kilian v innsbrucku

nelika666
10. máj 2011

zeny, neviete, ako dlho mozeme jazdit na slovenskych znackach v rakusku? stahujeme sa tam a budeme tam mat trvaly pobyt a vsade inak pisu..
co stoji prihlasenie auta tam? ako postupovat?

katinka71
10. máj 2011

@nelika666 do mesiaca prehlasit,prihlasenie stoji podla toho ake je vykonne a drahe,moj citroen c3 vykon 50/73
prvy krok odhlasit na sk kontola originality 80€,odlasenie na sk 12 ´€ kolok,v rakusku Fahrzeuggenehmigung 130€,ak mas starsie ako 3 roky aj pickel(STK),Nova zavisi aka je spotreba u nma 6% t.j450€,prihlasenie rakus,znacky 200 €,rocna poistka 600 €,asi tak v skratke drahy spas prave to tiez vybavujeme prajem pevne nervy

odabinka
11. máj 2011

@lauraa Ja som o tom pripoisteni ani nevedela a ked som sa to dozvedela tak uz som bola tehotna 🙂 O tyzden idem na kontrolu a tak sa opytam lekara co sa da robit.

odabinka
11. máj 2011

@katinka71 Asi si lekari myslia, ze tehotenstvo nieje choroba - fakt nieje, ale.... mne niekedy vobec nieje do spevu 😖
Aj ja uz chcem byt v cieli. Tak si to pekne uzivaj 🙂

nelika666
11. máj 2011

@katinka71 dakujem 😎

katus193
15. máj 2011

ahojte,vedel by mi tu niekto poradit?V At sme s priatelom od septembra a ja od januara pracujem ale zatial je to na cierno kedze som nedostala papiere,so sefkou som dohodnuta ze od 15.6 ma zamestna oficialne ale len na polov.uvazok kedze v lete maju malo roboty,hned ako dostanem papiere,chceme sa snazit o druhe babo,lenze neviem ake maju zakony,ze ci by ma nemohla prepustit ak by som otehotnela hned na to ak ma zamestna

dani84
16. máj 2011

@katus193 Ahoj, dolezite je, aby si mala papiere. Podla mna to nie je problem - od maja je pracovny trh otvoreny 🙂 Prepustit ta nemoze ak tam mas odrobeny minimalne jeden mesiac oficialne. Podla zakona si ako tehotna v tom Mutterschutz, takze to nemoze. Podla toho mas potom aj narok na poistenie a matersku. Napriklad ja som do novej roboty nastupila 1.1.11 a o 4 tyzdne som prisla na to ze som tehotna. Povedala som jej to, doniesla potvrdenie od dokiho (rakuskeho), bola sice nasrata, ale podla zakona nemohla nic robit 😉 V 13. tyzdni som bola freigestellt a som na predcasnej materskej, ktora je platena, plati to poistovna.
Tak Ti prajem vela statstia, nech sa babo coskoro podari, ale hlavne aby si mala papiere, inak nemas narok na nic.

dani84
16. máj 2011

@katus193 A kde vlastna v At si?

katus193
16. máj 2011

@dani84 ahoj dakujem krasne za odpoved.JA zijem vo Voralbergu v Schrunsi.A od kedy si na predcas.materskej?To znamena ze si na rizikovom?

dani84
16. máj 2011

@katus193 od 13.tyzdna, teda od polovice marca. Robila som ako casnicka - hlavne v noci, vela sa tam fajcilo a ja som nefajciarka. Podla Tabakgesetz tehotna nemoze robit tam kde sa fajci a ani v noci, volala som na Arbeiterkammer a tam mi super poradili aj co sa zakonov tyka a ake mam moznosti, potom to uz islo rychlo, v priebehu 2 tyzdnov som bola na predcasnej materskej, lebo bolo ohrozene moje zdravie aj zdravie dietata...
Ked budes mat tie papiere a ostanes tehotna, mala by si zavolat na ten Arbeiterkammer v tvojom regione, oni ti najlepsie poradia. Teda aspon mne poradili skvelo a vsetko islo potom hladko bez problemov 😉

katus193
16. máj 2011

@dani84 dakujem ze si mi poradila,mozem ti napisat ked budem este potrebovat poradit?

sara3188
16. máj 2011

Ahojte chcela som sa opýtať, ženy, Slovenky, ktoré žijete s Rakušakom, akí sú to chlapi, akí rozdiel pociťujete medzi Slovakmi a nimi?...chccela by som vedieť názory, pretože som jedného spoznala a chcela by som si priblížiť ich charakteristiku trošku a čo môžem od neho čakať, aj ked každý je iný, ale tak zbežne aspon...dakujem Vám moc...a pekný den...Erika...

dani84
17. máj 2011

@katus193 jasnacka, ak budem vediet rada ti poradim 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre