Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

macik662
8. jún 2011

Presne tak ja sa nepotrebujem prizivovat v druhom v state, Ja a moje deti chceme byt s mojim manzelom,to mi je prednejsie ako peniaze od statu, chcela som len vedet co potrebujem ake papiere,a kam mam ist. Zato ze su tu niektory ludia na peniaze ja za to nemozem a ani HOOGY. My milujeme svojich manzelov a nie ich peniaze alebo štatne...

jerrymona
8. jún 2011

@kilian preco platis az tak vela za skolku? chodi tvoje dieta do statnej ci privatnej? aj na privatnu sa mi to zda dost vela. a este podla toho, v ktorej casti rakuska zijes. ja som ucitelka v privatnej skolke. tu sa neplati za skolku nic, jedine jause a obedy. a ked sa za cely den este platilo, tak to nebolo az tak vela ako u teba. aj ked tiez nie prave malo.
a viem, ze v niederösterreich sa za skolku doobeda neplati, az nachmittagbetreuung.

kilian
8. jún 2011

@jerrymona sukromna,kedze statna skolka je väcsinou do 12 len otvorene,lebo kazdy si pride pre deti ,aby nemuseli nahodou daco platit.takze nam nic ine nezostavalo ako dat deti do sukromnej(uz mam v nej 3 dieta).a druha vec,staci sa ist pozriet do statnej skolky-samy turci!!!!to si radsej zaplatim,len nech turcou nevidim!!!

jerrymona
8. jún 2011

@kilian to ti verim. ja som v skolke nemala ani jedneho turka, ale zato dost, ked som este praxovala...takze viem svoje. 😖 mozem sa spytat v ktorej oblasti rakuska zijes, ak to nie je tajomstvo?

lauraa
8. jún 2011

@kilian ani mne nikto nedal este ani jedine euro za skolku naspät, moje dieta je teda v statnej skolke ale s obedami do 15 hod ma stoji 170 eur
@hoogy nemusis sa citit dotknuta , ved maggie tiez len napisal svoj nazor , je ok ked je rodina pohromade ved tak to ma byt, ale fiancne asi bude mat rodina viac ked bude oddelena.... to uz je osobna vec kazdeho ako sa rozhodne.... k slovenskym platom , su urcite nizsie ako rakuske ale napr. my za rodinny dom platime na sk inkasso o polovicu menej ako tu za 3 izb. byt, deti mojho brata su obidve na sukr. skole , moja dcera nikdy v At nepojde na sukromnu skolu lebo tych par eur proste nemame.... a to pracujeme obaja

hoogy
8. jún 2011

@lauraa a myslis, ze jej ta sukromna skola bude az tak chybat? ked je sikovna a bez sukromnej skoly sa dostane daleko a ked nie je tak by ju to nezachranilo. poznam kopec sikovnych ludi ktory aj z menej dobrych strednych skol studovali v zahranici alebo su aspon velmi uznavany vo svojom odbore.
a ked sme uz pri peniazoch mne sa zda byvanie na slovensku ako luxus ked tam niekto zarobi 500 eur a ma z toho vyzit. a takych ludi je 80 percent. a ceny potravin no velmi porovnatelne. jasne ze sluzby tu musia byt drahsie to uz ide ruka v ruke s urovnou.

hoogy
8. jún 2011

@macik662 dakujem za podporu.
a ked sme uz pri tych peniazoch ked som sem isla tak som ani entusila ze dostanem rodicovsky odtialto. zistila som to az tu ze sa to da.

macik662
8. jún 2011

@hoogy za malinko 🙂 keby to tak nebolo ,tak to nenapisem. Pre niektorych su prednejsie peniaze ako rodina 😉 ale my dve to urcite nie sme 🙂

maggie2
8. jún 2011

@hoogy nebuď nevrlá, nik sa do Teba nenaváža

maggie2
8. jún 2011

Neviem dievčatá, prečo Vám prekážajú v školke turecké deti 😖 , Vám by sa tiež nepáčilo, keby niekto z Rakušanov mal niečo proti vašim deťom. Je mi to až trápne sem písať, taká arogancia a netolerancia

kilian
9. jún 2011

@magie2 turci su tu ako u nas cigani.co ty mas na slovensku rada ciganou???

kilian
9. jún 2011

@hoogy a na bezpecnost deti nemyslime?ja nechcem aby som kazdy den doobeda trpela,no zbije niekto moje dieta v statnej skole.to uz tak väcsinou chodi,lebo mas na 98 % cudzincou!!a to nehovoriac,o tom kolko sa ucia na tej skole a na sukromnej...

kilian
9. jún 2011

@jerrymona wiener neustadt.

misicka237
9. jún 2011

Ahojte holky, chcem sa informovať ohľadom tehotenstva v Rakúsku. Teraz som v 12 týždni tehotenstva a ešte som nebola na vyšetrení tu v Rakúsku, len doma na SVK. Prosím vás, aako m´m postupovať, môžte mi prosím poradiť? Pracujeme tu s priateľom len mesiac. Pred týždňom mi majiteľka povedala, že môžem teraz pracovať len 40 hodín týždenne, čo ani nič nezarobíme s priateľom. On pracuje na plný úväzok, ale ja len skrátený. Môžte mi prosím písať na michaela.cizmarikova@gmail.com

dani84
9. jún 2011

@misicka237 Ahoj, ak si poistena a platis v Rakusku odvody, staci ked zavolas nejakemu dokimu v tvojom okoli a dohodnes si termin. Ak pracujes bez papierov, tak mas smolu, musis k dokimu na Slovensku....

jerrymona
9. jún 2011

@maggie2 tu ani nejde o to, ze turecke deti alebo ini cudzinci. problem je v tom, ze maju taku zvlastnu mentalitu...ale keby si s nimi a hlavne s ich rodicmi bola v kontakte, asi by si zmenila nazor. musim dat @kilian za pravdu, ze su ako cigani. problem je este to, ze v rakusku je väcsina turkov z oblasti, kde ich ani vlastni nechcu... 😖 je vela slusnych turkov a poznam aj takych. ja nehadzem vsetkych do jedneho vreca, ale niektori, co su v skolke alebo v skole, nie su prisposobivi. a ako pise @lauraa, ze chcela dat dceru do sukromnej skoly, chapem ju. maggie, ty by si chcela dat dieta do skoly, kde su z 21 deti iba dve rakuske? a ostatne su turecke, indicke atd...v takejto skole sa tvoje dieta nic nenauci, lebo ucitelia sa koncentruju na cudzincov, aby sa dobre naucili po nemecky, aby si pisali ulohy, mnohokrat sa im neda ani poriadne vysvetlit ucivo, lebo po nemecky nevedia...to viem, lebo sme sa so starsimi detmi zo skolky boli pozriet v skole a videla som to tam. a ucitelka nam tam toho povedala dost.

jerrymona
9. jún 2011

@kilian aha, takze burgendland. tam ani neviem, ako je to so skolkami. 😕

kilian
9. jún 2011

@jerrymona nie,wiener neustadt je niederösterreich 😀

kilian
9. jún 2011

ja si myslim,ze niektore dievcata maju este malinke deticky a nevedia to posudit ako je to naozaj v statnych skolkach a skolach.moje deti maju vsetky rakuske obcianstvo a su vlastne aj rakusaci,a na sukromnej skole mame aj ine narodnosti,ale nie turkov-je to krestanska skola .

jerrymona
9. jún 2011

@kilian hoppla tak niederösterreich. 😀 ale myslim, ze tam kdesi je aj hranica k burgenlandu, tak som to poplietla. 🙂
my s muzom sa chceme tiez stahovat do niederösterreich, ale na opacnu stranu...som zvedava, ake je to tam.
apropo, my byvame pri jednej statnej skole a nebola by som velmi nadsena, keby moja dcera tam mala raz chodit. to by som asi tiez rozmyslala nad sukromnou.

brudra
9. jún 2011

@sis12 ahoj, poznáme sa z decembroviek 😀 stačí ak máš v rakusku trvalý pobyt a máš nárok na detské prídavky, na rodičovský asi nemáš nárok, ale to si chcem zistiť aj ja, ja s manželom nepracujeme v rakúsku, ale máme tam trvalý pobyt

kilian
9. jún 2011

@jerrymona no vsak vieme o com hovorime....mozno to tam bude lepsie,sice haved najdes vsade.. 🤐
no nieje to daleko k tym hraniciam k burgenlandu...

misicka237
9. jún 2011

dani84 Plati ich predsa za mna moj zamestnavatel, ale chcela som vediet, ze ak pojdem tu k zenskemu, tak mi treba nejake papiere, alebo ako to prebieha, je to moje prve tehotenstvo a este aj prec z domu

misicka237
9. jún 2011

dani84 @ Plati ich predsa za mna moj zamestnavatel, ale chcela som vediet, ze ak pojdem tu k zenskemu, tak mi treba nejake papiere, alebo ako to prebieha, je to moje prve tehotenstvo a este aj prec z domu

misicka237
9. jún 2011

@ dani84 Plati ich predsa za mna moj zamestnavatel, ale chcela som vediet, ze ak pojdem tu k zenskemu, tak mi treba nejake papiere, alebo ako to prebieha, je to moje prve tehotenstvo a este aj prec z domu

maggie2
9. jún 2011

@kilian ja si skôr myslím, že je asi rozdiel medzi mestom a vidiekom-dedinami. Nedávno sem sa prisťahovala suseda z Viedne a práve včera mi hovorila, že také problémy aké boli tam s medziľudskými vzťahmi, tu na dedine nie sú. Pokiaľ ide o školku, tak moje dieťa má slovenské občianstvo a turecké dietko má občianstvo rakúske (už pomaly tretia generácia prisťahovalcov, no a ďalšie má turecké občianstvo. Niet v tom rozdiel z hľadiska školky. V triede je cca 18 detí, z toho moja dcéra je Slovenka, potom sú tam 2 turecké deti, 1 srbka, 1 poliak,1 rumunka, ostatok Rakušania zo všetkých sociálnych vrstiev - od zámožnejších až po chudobných. 1 chlapček navštevujúci triedu je i mentálne postihnutý. A školka funguje bez problémov. Možno je to tým, že na dedine sa viac ľudia poznajú, sú viac k sebe ohľaduplní a naozaj sa snažia, lebo vidia že je to akoby mikrosvet pod drobnohľadom. kdežto v meste je anonymita a takí sú potom i ľudia.
Ja si cielene vyberám priateľov a sú medzi nimi aj Turkyne, prečo nie? Sú tam kultúrne odlišnosti, ale paušalizovať sa nedá. Aj medzi Rakušanmi sá nájdu vyložene asociáli, a nie je ich málo.

jokers303
9. jún 2011

Ahojte baby viete mi niektora poradit co ma caka u amtsarzta zajtra tam idem kvoli freistellung.no neviem do coho idem ci ma bude vysterovat alebo co????velka neznama??diky za rady.

maggie2
9. jún 2011

@jokers303 Bude Tvoj stav posudzovať podľa obsahu papierov od Tvojich lekárov. Posudkový lekár. Všetko závisí od jeho osoby. Sú takí aj takí. Inklinuje to všeobecne k tomu, že poisťovne sa najradšej vyhýbajú plneniam. Ale samozrejme, je tam aj zodpovednosť, ktorej sú si vedomí. Ak by sa niečo zlé stalo, v dôsledku ich posúdenia, vedia, že by niesli zodpovednosť.

kilian
9. jún 2011

@jokers303 gynekologicky ta vysetrovat nebude.skor sa bude len vypytovat,mozno tlak krvi zmeria. 🙄

jokers303
9. jún 2011

aha no dakujem vam za ozrejmenie,som z toho nervozna lebo som uz v 5 mesiaci a nevladzem uz pracovat je to narocne

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre