Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

lauraa
9. jún 2011

@jokers303 ani som ho nevidela, len mi zobrali a papiere a dostala som najskor do ukonceneho 16. tt a potom az do 32 ale ja som krvacala a brala lieky na udrzanie....ale poznam aj dievcata co nemali v podstate nic a boli doma , zavisi od lekara co ti napise za diagnozu a velmi vela od posudkoveho....

sis12
10. jún 2011

@brudra dik za odpoved, mame tam pobyt, ale nestaci to... 😖

brudra
10. jún 2011

@sis12 nerozumiem, akože máte tam trvalý pobyt, pretože my máme trvalý pobyt a normálne poberám Kindergeld a Familienbeihilfe

sis12
10. jún 2011

@brudra no na to, aby sme mohli dostavat rodicovsky, potrebujem od finanzamtu potvrdenie, ze poberame v rakusku pridavky na deti, ale my nepoberame, dostavame ich od slovakov, kedze na slovensku plati manzel aj odvody. hoci pracuje vo viedenskej pobocke, platia ho slovaci...ale nemame tam trvaly pobyt, len hauptwohnsitz, neviem, to asi nie je to iste 🙂

brudra
10. jún 2011

trvalý pobyt je Hauptwohnsitz, oni ti budú doplácať len kompenzáciu na detské prídavky, potrebuješ im priniest potvrdenie so slovenska z úradu práce socialnych vecí a rodiny, že kolko poberáš u nás a oni ti na základe toho doplatia ten rozdiel, samozrejme potrebujú ešte aj iné doklady, nepamätam si všetko, ale potvrdenie o výške príjmu tvojom aj manželovom, všetky výdavky na bývanie ( voda, elektrina, nájom .... ),rodné listy detí a viacej ma nenapadá. Ohladne rodičovského sa chcem íst informovať, nevedela som že potrebuju potvrdenie od Finanzamtu o detských prídavkách. Ak niečo zistíš, tak mi môžeš dať vedieť 🙂

brudra
10. jún 2011

@sis12 trvalý pobyt je Hauptwohnsitz, oni ti budú doplácať len kompenzáciu na detské prídavky, potrebuješ im priniest potvrdenie so slovenska z úradu práce socialnych vecí a rodiny, že kolko poberáš u nás a oni ti na základe toho doplatia ten rozdiel, samozrejme potrebujú ešte aj iné doklady, nepamätam si všetko, ale potvrdenie o výške príjmu tvojom aj manželovom, všetky výdavky na bývanie ( voda, elektrina, nájom .... ),rodné listy detí a viacej ma nenapadá. Ohladne rodičovského sa chcem íst informovať, nevedela som že potrebuju potvrdenie od Finanzamtu o detských prídavkách. Ak niečo zistíš, tak mi môžeš dať vedieť 🙂

katus193
10. jún 2011

@misicka237 ahoj a teba normalne zamestnala aj ked vedela ze si tehotna alebo si jej to nepovedala ked si nastupila?Ak citam dobre,ze si tu len mesiac.Lebo aj ja budem teraz zamestnana od polky juna a snazime sa o male len sa bojim ze ma moze prepustit ak by som otehotnela

lauraa
10. jún 2011

@jokers303 ako si dopadla?

misicka237
11. jún 2011

@katus193 Áno normálne ma zamestnala. Myslím, že s tým nebol problém. Chceme tu s priateľom ostať žiť, tak to akceptovala. Sme radi, že nám to takto dopadlo.

misicka237
11. jún 2011

Ahojte holky, je tu prosím vás niektorá z vás, ktorá rodila v rakúsku a vie mi pomôcť s tým ako to tu chodí: Prosím, prosím

misicka237
11. jún 2011

@dani84 Ahoj Dani, chcem ťa poprosiť o radu. Ty si rodila v Rakúsku? Ja vôbec neviem ako to tu chodí a kde sa mám hlásiť atď..... Pracujem tu v novej práci len mesiac. majiteľka vie, že som tehotná, pretože sme jej to oznámili. Bola som na vyšetrení doma na SVK, ale vravela, že mi budú asi tie isté vyšetrenia robiť ešte raz. Momentálne s priateľom hľadáme vlastné ubytovanie, kedže bývame v apartméne, ktorý patrí hotelu. Neviem ako je to s trvalým pobytom tu. majiteľka len vravela, že si musíme nájsť svoj podnájom, ale ako to nahlásim ako trvalý pobyt? Sociálne z mňa tiež odvádza zamestnávateľ, alebo to si musím platiť sama, ak chcem mať nárok na materskú v rakúsku? Ďakujem ti za odpoveď Michaela

dani84
11. jún 2011

@misicka237 Ahoj, ja som este nerodila, termin porodu mam v septembri 🙂 Ked si najdete svoje byvanie, musite si tam nahlasit Hauptwohnsitz - to je trvaly pobyt (nahlasit na Gemeinde - obecny urad). Ak tvoj zamestnavatel odvody za teba plati, ty uz nemusis platit nic. Mala by si ist co najskor k zenskemu tu v Rakusku, len si nezabudni E-card (karticka poistenca) - bez tej nevybavis nic. A kedze si zamestnana v Rakusku, tak mas automaticky narok na matersku odtialto. Mozem sa este spytat - pracujes v gastronomii? 🙂

dani84
11. jún 2011

@katus193 ak mas odrobene v tej firme viac ako mesiac a otehotnies, vyhodit ta nemozu, lebo si chranena tym zakonom Mutterschutz, dolezite je oznamit to sefovi a podlozit potvrdenim o tehotenstve - to ti da zensky 🙂
Ja som napriklad do roboty nastupila 1.1. a koncom februara som oznamila, ze som tehotna a vyhodit ma uz nemohli podla zakona a dostavam predcasnu matersku tu v Rakusku, ktoru plati poistovna 😉

katus193
11. jún 2011

@dani84 ahoj dakujem za radu,tak ja este tehotna niesom ,uvidime kedy sa nam to podari ale dobre vediet.

katus193
11. jún 2011

@misicka237 tak to je super ze ta zobrala u nas by to nehrozilo,poznam aj majitelov ktory zamestnavaju naschval muzov,lebo tí im neodidu na matersku.Tak drzim palce nech vam to vsetko vyjde 🙂

misicka237
11. jún 2011

@dani84 Áno pracujem, ako čašníčka, ale teraz len na 40 hodín týždenne a o mám aaj nižší plat.

dani84
11. jún 2011

@misicka237 to je jedno na kolko hodin tam pracujes, ja som robila len na 30 tyzdenne... Len ak sa tam fajci, tak podla Mutterschutz a Tabakgesetz by si tam nemala robit, ja som od 14. tyzdna freigestellt - dostavam predcasnu matersku (plati poistovna), ktora sa vypocitava z vysky tvojho platu (tusim je to 80%) a som uz doma 😉 Ale ak sa tam nefajci a mas dobru pracovnu dobu a citis sa dobre, mozes pracovat aj dalej... 🙂

dani84
11. jún 2011

@misicka237 nejde mi to potvrdit ta medzi priatelov, stale mi vyhadzuje, ze si registrovana na modrykonik.cz

misicka237
11. jún 2011

@dani84 U nás sa nefajčí, len majiteľka mi vravela, že podľa zákona môžem už len 40 hodín týždenne. Som rada, že takto popísmenkujeme, lebo naozaj si ma trošku ukludnila. Veľmi pekne ďakujem. Som registrovaná na cz stránkach.

dani84
11. jún 2011

@misicka237 no ved preto mi to asi nejde potvrdit... 😕

misicka237
11. jún 2011

@dani84 To nevadí 🙂

dani84
11. jún 2011

@misicka237 ved ked budes nieco potrebovat, kludne napis 😉

hoogy
12. jún 2011

@sis12 ked byvas vramci eu mas dostavat pridavky tam kde mas trvaly pobyt. odtial dostavas aj rodicovsky rpispevok aj prispevok na dieta. ked tvoj manzel pracuje na slovensku tak z rakuska mu doplatia.my nie sme ten pripad lebo manzel pracuje v rakusku,ale mame jednych znamych a oni byvaju v rakusku a pracuju na svk. potrebujes mat trvaly pobyt v rakusku, rodny list dietata tusim aj sobasny ked ste manzelia a eu anmeldebeschienigung kde sa prihlasis tiez ze zjes v rakusku. a od nas nechcel nikto potvrdenie o prime a vydavky na domacnost,ale ty si iny pripad.jaj este na tie rodicovske potrebujes bud ofotenu tehotensku knizku a potom potvrdenie ze navstevujes doktora s dietatom. lebo potom su pridavky mensie keby si nechodila na tehu poradnu

hoogy
12. jún 2011

@sis12 ked byvas vramci eu mas dostavat pridavky tam kde mas trvaly pobyt. odtial dostavas aj rodicovsky rpispevok aj prispevok na dieta. ked tvoj manzel pracuje na slovensku tak z rakuska mu doplatia.my nie sme ten pripad lebo manzel pracuje v rakusku,ale mame jednych znamych a oni byvaju v rakusku a pracuju na svk. potrebujes mat trvaly pobyt v rakusku, rodny list dietata tusim aj sobasny ked ste manzelia a eu anmeldebescheinigung kde sa prihlasis tiez ze zjes v rakusku. a od nas nechcel nikto potvrdenie o prime a vydavky na domacnost,ale ty si iny pripad.jaj este na tie rodicovske potrebujes bud ofotenu tehotensku knizku a potom potvrdenie ze navstevujes doktora s dietatom, teda neviem kde navstevujes doktorov. lebo potom su pridavky mensie keby si nechodila na tehu poradnu

sis12
14. jún 2011

@hoogy dakujem za odpoved. no manzel pracuje vo viedni, ale platia ho slovaci. a trvaly pobyt mame cela rodina vo viedni. od jula tam budem chodit aj do tehu poradne...aj s detmi k pediatrovi...no ze nam doplatia rozdiel tych pridavkov, to vieme, ale vraj sa to robi len rocne a teda az po roku spatne nam doplatia a nedostaneme tym padom ani potvrdenie od finanzamtu, ze tie pridavky dostavame a bez toho potvrdenia vraj nemam narok na rodicovsky...to nam povedala pani z relocation services v muzovej firme...

misicka237
15. jún 2011

@dani84 Ahoj Dani, zaujíma ma ešte, že ako zistím, či budem poberať materskú, dá sa to dopreedu zistiť? Alebo čo presne stačí na poberanie mesačnej materskej tu v rakúsku a čo musím splniť. Včera sme boli prvý krát u ženskej tu v rakúsku a všetko dopadlo dobre. bola veľmi zlatá a dokonca rozpráva aj maďarsky, čo sme ostali s priateľom veľmi milo prekvapený, kvôli tomu, že prietľ je maďar, tak rozumel všetko 🙂, ale čo som včera zistila, tak je to, že na e-card, keď ju vložila do toho prístroja, tak je tam viacero poistovni, ona mi aj povadala, že kde som poistená, ale nazapamätala som si to. A toho sa bojím, že keď ich je viac, tak či budem poberať materskú, lebo veľa dievčat písalo, aj to, že namali nárok na materskú v rakúsku. ďakujem. Miška

lauraa
15. jún 2011

@sis12 aj rodicovsky i doplatia spätne raz rocne, o nic neprides akurat ze to nebudes mat mesacne ale raz rocne......
@misicka237 najlepsie sa opytaj sefky u ktorej krankenkassy si poistena ,zapamätaj si to, lebo to budu casto od teba vyzadovat aj iny lekari, niekedy aj v apotheke.....narok na matersku je podmieneny vyplacanim rodinnych pridavkov od <finanzamtu.... co vsetko k tomu potrebujes najdes na ich stranke....

sis12
15. jún 2011

@lauraa ale pridem, o rodicovsky prispevok kazdy mesiac, lebo k tomu potrebujem z finanzamtu prave to potrdenie o pridavkoch, ked mi ho daju az po roku, ja ten rok nemozem poberat rodicovsky...jaaj je to zamotane. ale vdaka za radu 🙂

lauraa
15. jún 2011

@sis12 nie neprides o rodinne a rodicovsky si poziadas normalne na sk a raz rocne poziadas o doplatok rodinnych pridavkov a rodicovskeho prispevku v at a doplatia ti to ci krankenkassa (rodicovsky ) ci rodinne (finanzamt) spatne....

dani84
16. jún 2011

@misicka237 ak tu mas trvaly pobyt a mas nieco odrobene, mas narok na matersku tu v Rakusku, kedze tu zamestnavatel za teba odvadza odvody... Ja by som na tvojom mieste zavolala na Arbeiterkammer v tvojom regione a oni ti vsetko vysvetlia - na co mas narok a ake mas moznosti. Ja som tam volala, super mi vsetko vysvetlili a poradili 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre