Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

jokers303
28. júl 2011

@dani84 Dakujem za odpoved ale staci mi tu prechodny pobyt aj kvoli materskej a priadvkom na deti??je to ok??Ale na sk mas trvaly alebo aky??

dani84
28. júl 2011

@jokers303 ja som na SVK nic neprehlasovala, zijem v AT, prisla som na urad, povedala som, ze chcem nahlasit pobyt a dali mi hned ten Meldezettel - a tento vlastne vyzaduju od teba na uradoch - plati ako trvaly pobyt. Ak si v AT poistena, mas nahlaseny pobyt, tak mas narok na matersku aj na pridavky 🙂

rula
30. júl 2011

🙂 😒 😒 Ahojte všetky , ktorych sa Rakusko dotyka akymkolvek sposobom. Mam na Vas velku prosbu, mam moznost ist opatrovat starsiu paniu (2ty turnus) a neviem co vsetko k tomu potrebujem a ako to chodi na uradoch v Rakusku, s nemcinou sa dokomunikujem len tak domacky ale tlaciv a uradov sa obavam. Nerada by som si vyrobila nejake problemy. Som slobodna, bezdetna a dokonca budem mat stale pracu aj na Slovensku. Zaujima ma hlavne povolenie, zivnost , poistenie a pripoistenie.. Pomozete mi v novych zaciatkoch a odpoviete mi ? Budem vdacna za kazdu dobru radu. Dakujem.

dani84
31. júl 2011

@rula ahoj, a to ides cez agenturu alebo na vlastnu päst? Moja mamina tiez robi v AT opatrovatelku, tak by som sa jej spytala ako s papiermi, co ja viem ona ma zivnost nahlasenu v AT, ale presnejsie by som sa jej musela spytat ako postupovala 🙂

titinka19
31. júl 2011

@jokers303 ahoj, zo Slovenska si urcite odhlasovat trvaly pobyt nemusis, my tu zijeme 6 rokov a sme na trvalom aj tu aj na SK a poznam xy slovenskych rodin, ktore tu ziju a vsetci to maju takto, rakuske urady potom pri davkach riesia len kde je centrum tvojich zivotnych zaujmov, ja by som sa na tvojom mieste nahlasila na trvaly aj tu, budes to mat menej komplikovane

rula
1. aug 2011

dani84, no zatial je vsetko v stadiu vyvoja, mala by som ist na vymenu za jednu kocku , ktora ide na VS. Myslim, ze tam bola tiez cez agenturu, cize by sa ma to potom tykalo tiez...no... ak by mi toto nevyslo aj tak by som tuto pracu chcela robit, preto sa pytam odkial zacat. Neviem ani, aka agentura by bola najlepsia...Nepoznam nikoho vo svojom okoli kto by v AT pracoval. Aj toto mam vybavovane cez 2 ludi... Hm.. Z internetu som zistila, ze musim mat sudne prelozene - rodny list, vysvedcenie zo SZS, vypis z RT. A dalej neviem..

janka_pn
1. aug 2011

ahojte dievcata, premyslam, ze by som sa prestahovala do rakuska. nemecky viem, nasla by som si pracu najradsej niekde pred viednou mam aj malu dcerku, ktora by zostala prvy rok s nasimi doma a potom, ak by to bolo fajn, zobrala by som si ju k sebe. chcela by som sa spytat, prosim, kolko mam zapytat za pracu na recepcii, je tazke zohnat daky mietwohnung a ci neviete nahodou o prispevkoch v rakusku pre slobodne maminy, tzn. dake davky na byvanie a tak... dakujem 😉 uz ma to na sk unavuje a neviem si predstavit ist niekde makat na cely den za dake 3-4 stovky ☹ . uz som v rakusku zila, je to uz ale par rokov dozadu... dakujem.

lauraa
1. aug 2011

@janka_pn mozno by bolo na zaciaok lepsie , keby si sa popozerala po praci s ubytovanim ,mozno aj sezonnu aby si ziskala prehlad , kde , co a ako, a potom pomaly si mozes hladat byt bez nejakeho tlaku....aspon by si aj nieco usetrila lebo vacsinou sa za prenajom bytu plati kaucia (myslim ze 3 mesiace ) , a realitka chce tiez proviziu.... skus sa pozriet na www. slovaci.at.....

dani84
1. aug 2011

@rula no ak pojdes cez agenturu, tak oni s papiermi pomozu, presne ti povedia co potrebujes, aj na ake urady mas ist a tak. Skus si na nete vyhladat personalne agentury - sprostredkovanie prace v zahranici, urcite nieco najdes 😉

janka_pn
2. aug 2011

@lauraa dakujem za tip 🙂

hoogy
2. aug 2011

ahojte kocky ako ste sa rozpisali. dlho som nepozerala🙂
@jokers303 musim mat trvaly pobyt. my mame tiez vsetci aj tu aj na SK nahlaseny trvaly. ja mam na SK u rodicov nahlaseny trvaly.

gaudi
2. aug 2011

ahoj, chtela jsem se zeptat, jestli byste mi mohli doporucit nejakeho dobreho gynekologa ve Vidni, zatim sem byla u dr. Wollmanna v 9.Bez. ale mam z neho takove smysene pocity... ke komu chodite vy?

gaudi
2. aug 2011

jinak s trvalym pobytem si nejsem jista, sem tady uz 7 let, studuju, 3 roky pracuju, celou dobu tu mam jen vedlejsi pobyt, zrovna sem na Bildungskarenz a prispevky od AMS sem dostala uplne bez problemu, nikdo se na nic neptal...

rula
2. aug 2011

dani84 , dakujem za odpoved. Asi to pojde cez agenturu, tak by som to mala papierovo zvladnut. Ved sa priebezne ozvem, ako postupujem. A este chcem vediet ci ste na Slevensku odhlasene zo ZP a SP, alebo ci si nieco na SK platite .?

dani84
2. aug 2011

@rula ja mam na SVK vsetko odhlasene, som v AT vydata, takze vsetko si platim tu 😉

katus193
2. aug 2011

Ahojte kocky,vedeli by ste mi poradit???Prave som zmenila pracu a je dost fyzicky narocna, dokonca sa tam robi 216 hodin za mesiac,iba den volna za cely tyzden a vsetok nadcas neni preplateny.V januari som mala potrat a pred tyzdnom som mala mikropotrat takze dva potraty ☹ chceme cim skor aby som otehotnela dr mi predpisal aj lieky na udrzanie.Chcem vediet ci si myslite ze bude velky problem aby ma hned vypisal na PN ak zistime ze som tehu, pretoze v tejto robote by som prisla urcite aj o to tretie.Velmi sa bojim.Ak mate niektora nejaku skusenost tak prosim poradte mi.Velmi pekne dakujem 🙂

katus193
2. aug 2011

@dani84 ahoj Dani ako sa mas??Inac velmi krasnu izbicku si nachystala si sikulka, to s tymi nalepkami si urobila perfektne 😉
Teba od kedy nechal dr na pn, ked si otehotnela?

dani84
2. aug 2011

@katus193 jeeeeej Kati ahoj 🙂 Vdaka, som rada, ze uz mame izbicku hotovu - uz som coraz nemotornejsia 😅 😝
Na PN som bola od 10. tyzdna a na predcasnej materskej od 14. tyzdna. Kati podla toho co pises o tej novej robote by som rozhodne uz treti potrat neriskovala - a este k tomu v gastronomii. Podla mna by to nemal byt problem po dvoch potratoch byt PN. Moja, drzim vam palce, aby vam to konecne vyslo 🙂

katus193
2. aug 2011

@dani84 vies nasla som si uzasneho dr fakt bol velmi zlaty aj sme mu povedali ze sme sa dlho snazili a ze sa nam toto stalo a uz by sme chceli baby tak hned mi predpisal aj Utrogestan a dokonca mi dal aj kaledarik a v nom vyzancil kedy sa mame snazit a urobil aj nejake testy ale vysledky budu az o mesiac.Nie ako dr na SK ze to nic neznamena jeden potrat.Tak si myslim ze by nemla byt problem u neho.Vies ja som vzdy potratila v zaciatkoch takze sa bojim a ozmyslam ze ak by som prisla na to ze som tehu tak proste pojdem k dr ze mam velke bolesti v bruchu a myslim ze urcite by si to nebral na zodpovednost po tych potratoch a nechal by ma robit,co myslis?

katus193
2. aug 2011

@dani84 a teba vlastne koly comu nechal na PN?? urcite si mi to pisala ale som zabudla 😅

dani84
2. aug 2011

@katus193 ja na tvojom mieste, hned ako zistis, ze si tehotna, utekaj k dokimu a kedze uz o tych dvoch potratoch vie, bude vediet preco ta nechat na pn. A aj ked ta nic neboli, aj tak povedz, ze boli - u mna to zabralo.
Mna nechal na pn, lebo som v robote 2x odpadla, mala som velmi nizky cukor a tlak

katus193
2. aug 2011

@dani84 inac ja mam vzdy velmi nizky tlak ja som este normalny ani nemala,raz na mna dr pozerala ze ci zijem ze aky mam nizky ale to mam vzdy.Napriklad minuly tyzden som bola doma a tak sa mi strasne motalo v hlave hned som vedela ze mam nizky tlak ale az na odpadnutie mi bolo.A co keby som mu povedala ze som tiez odpadla v robote? Vies ja poviem hocico len nech uz donosim

katus193
2. aug 2011

@dani84 moja teba sa to ale krasne krati ten cas, ved uz coskoro budes svoju malinku cicikat v narucí 🙂 uz sa tesim na tie fotecky co si das do fotoblogu , ked sa malinka narodi 😉

dani84
2. aug 2011

@katus193 jasne Kati, povedz mu, ze ti je blbo, ze mas nizky tlak vzdy a v tehu to nie je sranda sa s tym zahravat 😔 A nedaj sa, stazuj sa aj ked ti nic nie je, lebo to dopadne ako predtym

rula
3. aug 2011

dani84, zatial, dakujem. Ak sa niekam posuniem , dam vediet.

viki86
3. aug 2011

ako vidim kazdy snazilkuje v rakusku inak baby ja raz tiez chcem v rakusku snazilkovat zato je rozdiel dostavat tam matersku alebo tu tak radsej budem snazilkovat v rakusku

katus193
6. aug 2011

kocky ako to je ak mam zmluvu do konca oktobra a do vtedy by som nahodou stihla otehotniet tak som nejak chranena alebo nie???Lebo uz som sa tesila ze sa mozeme zacat snazit ale moja sefka mi prekazila plan,kedze v novembri budeme mat zatvorene a ona chce aby som sa na ten mesiac prihlasila na urad prace a od decembra ma zase vezme.Ale sa bojim ak sa nam podari akurat vtedy tak ako by to bolo ked mi skonci zmluva??

lauraa
7. aug 2011

@katus193 ak by s ati podarilo otehotniet nemozu ta prepustit,ale na druhej strane ked pojdes na urad prace, tiez ta uz nikto nezamestna a mas pokoj do porodu...

katus193
7. aug 2011

@lauraa vies lenze neviem ako to je s tym uradom ci sa vobec mozem prihlasit ked to bude len 5 mesiacov co som tu oficialne zamestnana,ale sefka povedala ze mi da nejaky papier co dam na urad ze ona ma zase berie od decembra ale niekto mi hovoril ze na urad sa mozes prihlasit az po polroku.Tak neviem ako to je.
A myslis ze ma nemoze prepustit aj ked mi skonci zmluva ? Lebo co viem tak u nas ta moze normalne prepustit ked ti skonci zmluva pokial sa nedas na PN. Ja by som ale bola na rizikovom pretoze som po 2 potratoch

lauraa
7. aug 2011

@katus193 opytaj sa na urade prace ale normalne ak si este nikdy v at nerobila tak az po 12 mesiacoch....... akonahle oznamis zamestnavatelovi ze si tehotna, teda potvrdenie od lekara, nesmie ta prepustit....teda idealne by bolo aby si uz bola tehotna.... aj ked si po dvoch potratoch nikde nie je napisane ze budes mat risikove, tu v at je to skor o tom na akeho amtarzt..... inak podla zakona ta mozu prepustit aj ked si na pn..... jedine kedy ta nemoze prepustit je potvrdenie ze si tehu.....ak ti je nieco nejasne obrat sa na arbeiterkammer podla bydliska, dostanes najlespie info,

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre