Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

katharrina
7. okt 2011

@lauraa aha, dik za odpoved a keby som bola nahlasena na AMS?

odabinka
8. okt 2011

@katharrina 8tyzdnov predtym nemozeme robit, ale wochengeld aj tak daju az po narodeni dietata. Takze ja som uz mesiac bez prijmu, lebo som uz robit nemohla a este do porodu bez prijmu aj budem. A este som urobila chybu, ze som nemala to pripoistenie, takze nemozem byt PN. Nevedela som o tom a ked som sa to dozvedela, uz bolo neskoro ☹

katharrina
8. okt 2011

@odabinka ake pripoistenie? ja platim uz 2 roky sva, vsetko co treba, staci to?

odabinka
8. okt 2011

@katharrina Neviem ako sa to vola, ale je to nieco co si treba vybavit extra. Aj ja si platim to zakladne co je skoro 600eur stvrtrocne a toto je tusim okolo 30eur mesacne a treba to platit pol roka a potom mas narok na PN. Staci zavolat do poistovne a opytat sa, zevraj sa to da vybavit aj telefonicky. Vsetky moje kolegyne to maju a vsetky mi povedali, ze take neexistuje a ja som im hlupa verila a pekne som doplatila. "kamoska" pred par mesiacmi porodila a nechce mi povedat, ako treba vsetko vybavit. Ako keby som chcela jej peniaze. Takze ked porodim a vybavim si vsetky prasule, tak budem radit kazdemu 🙂

katharrina
9. okt 2011

@odabinka aha, dik, no to mi prave povedal aj manzel, ze sa to da, no uvidime este... ako ti odovodnili, ze peniaze dostanes az po porode? preco je to tak a si teraz bez prijmu?

odabinka
9. okt 2011

@katharrina Ziadne odovodnenie!!! Este aj postou mi prislo, ze od konca oktobra mi budu vyplacat wochengeld a tak som tam isla to vybavit, nech mi to platia nacas a oni ze to az mesiac pred terminom mam ist vybavit a peniaze dostanem po narodeni spatne. A ja ze a co mam teraz robit bez prijmu? A ta pani, pokrcila plecami a povedala, to je tak ked mate zivnost. Ale sek na odvody poslu stale nacas!!! Cim skor si vybav to pripoistenie, lebo ho treba platit pol roka aby si mohla byt PN.

katharrina
9. okt 2011

@odabinka tak to je dost blbe teda, v pondelok sa chystam na sva, lebo som si zmenila meno a dopisala titul a oni boli taky mili, ze mi poslali e.card na to iste ako som mala predtym, no nejak nepochopili, tak tam teda zajtra idem a popytam sa aj na toto

odabinka
9. okt 2011

@katharrina Som velmi zvedava, co ti povedia a ked mozes daj vediet. Ja som bola prekvapena, ked som sa vydala, tak mi automaticky poslali ecard na nove meno 🙂 Jedine plus co maju u mna 😀

katharrina
9. okt 2011

@odabinka no my sme mali svadbu na sk, obaja sme slovaci, tak som si to bola zmenit sama a teraz som ju bola menit 2x, lebo som si zmenila priezvisko a nechala som si dopisat titul a on mi nechal stare priezvisko a aj stary titul, no proste mi poslal zas to iste, c ti budem hovorit a to som tam bola osobne 🙂
jasne, ze dam vediet co som sa dozvedela

kikatko
10. okt 2011

ahojte,
chystáme sa s polovičkou do Rakúska.nie ste tu niektorá s okolia Hall, Innsbruck a podobne? mam pár otázok ohladom života tam. diky

katharrina
10. okt 2011

odabinka: tak som teda bola zas na sva, povedali mi, ze wochengeld dostanem normalne v prislusnom mesiaci, dolezite je, co najskor ako sa dozviem, ze som tehotna priniest papiere na sva, vraj to este nepocul, ze niekto dostane geld az po porode, po porode mozem zrusit zivnost a budem nejak spolu poistena s dietatom, zajtra mi ma este zavolat pani, co sa do toho lepsie vyzna, tak sa este povyzvedam podrobnejsie.

petra1303
13. okt 2011

Ahojte mate niektora skusenost s ambulantnym porodom tu v At...?
A kolko dni sa ostava pri klasickom porode v nemocnici pokial nie su komplikacie?

ellie13
13. okt 2011

Ahoj petra1303, pokial rodis prirodzene a babätko je zdrave a pribera si v porodnici 3 dni (den porodu sa pocita ako nulty den) cize ked porodis napr.v piatok tak v pondelok poobede idete domov. a pri ambulantnom porode zostavas 3 hodiny na pozorovanie.

odabinka
14. okt 2011

@katharrina No ja som sa vyzvedala kade-tade a este ani jedna nedostala peniaze pred porodom. Prosim, daj vediet co ti ta pani povie. Ja som tam bola dva krat. Predtym mi povedali, ze 8tyzdnov pred porodom dostanem wochengeld, ale ked mi to uz maju dat, tak mi povedali, ze az po porode a mesiac pred porodom mam prist to vybavit.

odabinka
14. okt 2011

@ellie13 A mozem sa opytat, co je to ambulantny porod????? 😅

kilian
14. okt 2011

@odabinka ze niesi hospitalizovana,ale po porode ostavas na sale par hodin a potom ides domov.ja som rodila ambulantne mojho syna.

katharrina
14. okt 2011

@odabinka no tak mi teda volala pani z sva, celkom mila a povedala, ze teda normalne pred porodom dostanem peniaze, teda ak mi v marci zacne mutterschutz, tak v aprili dostanem prve peniaze. Zivnost musi byt otvorena a musis si platit odvody, nesmies vsak pracovat a ked ti zacne Karenz, mozes zivnost zrusit, potom sa ale nemusis pripoistovat na manzela, ale si poistena s dietatom, kto to plati mi nevedla povedal (myslim, ze stat) ale isto nie ty. Ked sa vsak ale dozvies, ze si tehotna a mas vsetko, co k tomu treba, ohlasis sa na sva. Odtial ti poslu list, od kedy ti zacina mutterschutz a ty si musis ist podat ziadost o wochengeld. A potom by to malo fungovat. Tak mi teda vysvetlila. Karenz dostavas tych nejakych ca. 25 nieco.

odabinka
15. okt 2011

@kilian Ahaaa 🙂 Ani som netusila, ze take nieco existuje 😅 A je to bezpecne? Neviem si predstavit, ze by som hned po porode isla domov... Zaujimave...

odabinka
15. okt 2011

@katharrina To je sila... Ja som otehotnela, isla som do poistovne, poslali mi papier od kedy mam narok na wochengeld a tak som tam isla to vcas vybavit a oni mi povedali, ze mi daju peniaze az po porode!!! A co mozem teraz robit???? ☹ Narok na wochengeld mam od 28.10 a bola som tam 6.10 a oni ze mam prist az koncom novembra... A ked uz nebudem vladat chodit??? 😖

kilian
15. okt 2011

@odabinka porodna baba ta navstevuje pravidelne.ale pri prvorodickach to ani nieje mozne.

lussymusi
15. okt 2011

@odabinka ahoj, zdá sami že nie som jediná čo pracuje v AT a je tehotná a vybavuje si wochengeld z Rakuska...reagume hlavne na to, že spomínaš to pripositenie...žiaľ je nutné aby sa platilo minimálne 6 mesiacov pred PN inak pfelegerina nedostane ani halier...

lussymusi
15. okt 2011

@tehula ak máľ trvalý pobyt v AT máš nárok aj na materskú..

odabinka
15. okt 2011

@kilian Zase AHAAAAAAA je to zaujimave 🙂 Prave som premyslala ako to zvladne prvorodicka, ale kedze to pre ne nieje, tak dobre. Druhorodicky uz vedia do coho idu 🙂

odabinka
15. okt 2011

@lussymusi No veru, je nas viac. A mozem sa opytat, co povedali tebe???? Budu ti vyplacat pred porodom??? Uz sa rozculovat nebudem. Hlavne nech platime odvody a ci my mame nejaky prijem je uplne jedno a este aj peniaze na ktore mam narok pred porodom mi daju az po ☹

lussymusi
17. okt 2011

@odabinka dnes som volala do SVA a povedali mi ze mam narok len na wochengeld a na nic ine...peniaze dostanem az tesne po porode ked poslem vsetky potrebne dokumenty (metersku knizku a formular, ktory sama vyplnim)...tieto dokumenty treba poslat pred porodom....po porode si mozem ale nemusim zivnost zrusit alebo pozastavit...alebo ju nechat aktivnu a mesacne (kvartalne)musim tym padom platit odvody.....ale da sa s tym este vybabrat a aj po porode dostat od AT peniazky!!!

odabinka
17. okt 2011

@lussymusi A preco, ze mas narok iba na wochengeld????? To som este nepocula. Vsak mame narok aj na normalnu matersku. Mne dali vsetky papiere, ktore mam po porode doniest vyplnene aby som mala aj matersku. A takze je pravda, ze wochengeld daju az po porode. Mne povedali, ze mesiac pred terminom to mam prist vybavit.

lussymusi
17. okt 2011

@odabinka neviem ako ty ale pracujem na zivnost ako opatrovatelka a v tom pripade nemam na narok vraj len na wochengeld...na matersku mam narok len v tom pripade, ak by som tu mala trvaly pobyt, gynekologa a vsetky vysetrenia, rodila by som v AT a potom by som musela mat v AT aj pediatra a pravidelne lekarske kontroly babatka....a to je u mna nerealne:((( ake mas zamestnanie ty v AT?alebo v AT zijes?

odabinka
17. okt 2011

@lussymusi Ja som tiez opatrovatelka na zivnost, ale robim hodinovky, takze som tu vydata aj tu zijem, mam trvaly pobyt aj lekara a budem tu aj rodit. Uz som sa fakt zlakla, ze zase budem musiet o nieco bojovat. Akurat neviem co sa zahrna do povinnych vysetreni v tehotenstve. Mna napr. lekar poslal na vysetrenie za 132eur a nakoniec som sa dozvedela, ze to nebolo povinne. Ale si spominala, ze sa to da nejako vybavit a tak dufam, ze vies ako a ze sa ti to podari! A mas to pripoistenie, aby si mohla byt PN? Ja som si myslela, ze uz ked som tehotna, tak je neskoro to vybavit, ale to som nevedela, ze do porodu nic nedostanem. Mohla som byt teraz na PN ☹

odabinka
18. okt 2011

@katharrina Ahoj, ja len, ze dnes som bola u STEFANOVICA a bola to katastrofa. On ma zabudol poslat na jedno vysetrenie a tvrdil, ze mi ho robila prakticka lekarka - ktoru menoval a to meno som nepoznala. On mi tvrdil, ze je to moja lekarka a ja ze nieje, ze vsak v tehotenskej knizke mam meno svojej lekarky. Potom tvrdil, ze moje "sadlo" je prekazka, preco nevidime co to je a nakoniec, ze nevidime, lebo babo je otocene inak. A nakoniec mi predpisal uplne ine vitaminy, nez som brala doteraz bez toho aby mi nieco povedal. Az v lekarni som to zbadala a pytala som sa co su to za lieky. Po porode s nim uz nehcem mat nic spolocne!!!!! Dufam, ze ty s nim budes mat lepsie skusenosti!

katharrina
18. okt 2011

@odabinka to vazne? no ja teda este uvidim, chystam sa k nemu v novembri, tak uvidime, co bude, dam vediet. Uz mas vybrateho aj ineho lekara? Ku akemu praktickemu chodis? Nevies nahodou o nejakom dobrom zubarovi? Ja tu mam zatial len ocnu lekarku a gynekologa. Inak citam, ze si opatrovatelka, mas aj zivnost? lebo aj som neue selbständige ohne gewerbeschein, neviem, ci to je nejaky velky rozdiel, ale napadlo ma, ci prave preto to u teba nie je iank s peniazmi ako povedal mne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre