Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

katus193
24. okt 2011

@lauraa no predstav si ze neda sa to, uz sme tam boli na urade a kedze tu nemam odrobeny min.rok tak nedostanem nic a ani poistena nebudem.A freistellung je vlaste rizikove ???A myslis ze teda by som bola poistena keby ze som na tom freistellung?

janka_pn
25. okt 2011

ahojte maminky, mam surnu otazku, PROSIM. ak som v rakusku "geringfügige Beschäftigung" a platia za mna aj krankenversicherung... mam narok na pridavky na dieta z rakuska?????? DAKUJEM

blau
25. okt 2011

no podla mna ano a co ti povedali na Finanz amt?

blau
25. okt 2011

@katus193 noooooooo, veru mas povinnost to oznamit zamestnavatelovi, ( ale citala som, ze aj nemusis) ano si chranena, ale najlepsie sa ist opytat na arbeiter kammer tam ti daju info ako mas dalej postupovat.
Na AMS ta nezahlasia( z vlastnej skusenosti) tiez som ostala tehu, ale bola som dalej zamestnana po 7mesiacoch uz s bruskom som isla na AMS a to som mala odrobenych 6rokov v zahranici (len zrovna nie v at), mi povedali, ze sa mam ist zahlasit na urad prace odkial som. Manzel ( vtedy este len priatel) je rakusan
Najlepsie je ak si vydata manzel pracuje a ty si pripoistena na nom. Po porode ti daju matersku 😉
Na otazku, ze ked si tehu a ci mozes cestovat, ( podla mna mozes) viem ze uz si 2x potratila. Pytala si sa doktora? Ak nie si rizikova kludne mozes cestovat. Spravit pauzu prejst, nemalo by sa nic stat. Vela stastia 😉

janka_pn
25. okt 2011

@blau no este som tam nebola ☹ sa pytam, ci tu nema niekto nahodou taku skusenost ☹ lebo ako ci sa mi to oplati ten job prijat... a kolko su vlastne aktualne pridavky na 3 rocne dieta?

blau
25. okt 2011

@janka_pn a kde si v ktorom meste? Pridavok je okolo 150e. Kolko hodin by si pracovala? V kazdom pripade zarobila by si za odrobene hodiny viac ako na Sk. Len zalezi ci mate aj trvaly pobyt v at atd.

janka_pn
25. okt 2011

@blau no ja som zatial na sk, poberam normalka rd. byvame na sk, ale naskytla sa mi moznost pri schwechate na 20 hodiek... no ved uvidim, ci to klapne, v kazdom pripade by som tam sla, lebo robit potrebujem 😀 doma to uz psychicky nezvladam 🙂)

blau
25. okt 2011

hm tak toto by mohol byt problem ak poberas z SK na rakuske nemas narok. Schwechat je za rohom, ako praca by sa ti oplatila a po case, mala do skolky v AT a jedno s druhym. Len ona musi byt aj poistena v at. Hm...dalsi problem ( pre rakusanov) brania sa zubami nechtami.

lauraa
25. okt 2011

@katus193 zajdi na arbeiterkammer , poradia ti urcite najlepsie....freistellung je vlastne rizikove.... preco si sa nepytala lekara na tuto moznost, v podstate by si isla na rizikove este za trvania prac. pomeru....mozno by si mohla zavolat lekarovi a spytat sa ... ale aj tak by som isla na arbeiterkammer a to co najskor skor ako ti vyprsi vypovedna lehota......

lauraa
25. okt 2011

@janka_pn ale keby si tu len pracovala, budes dostavat rodinne dalej na sk a raz rocne spätne poziadas Finanzamt o doplatok rozdielu...... len otazka je ci sa ti gerigf. ein. vyplati, pokial viem je tam hranica pod 350 eur mes. a za 20 hod .tyzdenne je to dost malo,a okrem toho ti neplatia krankenvers. ale len unfalver. a to je velky rozdiel.....alebo si myslela teilzeitbesch.? to je zas nieco ine ako geringf.?

katus193
25. okt 2011

@blau velmi pekne dakujem za odpoved, vsetko je presne tak ako si napisala.Inac na AMS zaidna velka ochota, este dokonca bol tam muz ktory mal problem s tym ze nehovorim dobre nemecky a preto hovoril moj mm za mna a zacal tam rozparavat ze mam sa ucit a tak, ved dobre ale ked nevie ze mam s tam problem.Ved nech si on skusi slovencinu ci by mu to islo tak lahko, ved niekto nema taku hlavu na jazyky.

katus193
25. okt 2011

@lauraa mm tam uz ale neda sa to nijak inac poriesit, tam mu povedali ze aj ked som tehotna tak mi zmluva skonci k datumu kedy je urceny.Ale o tom rizikovom nic nehovorili.Jedine zeby som mohla ist este na PN na mesiac a mala by som zapaltene ale viac nic, tak neviem

janka_pn
25. okt 2011

@lauraa je mi ponuknute geringfuegig ale platili by extra krankenversicherung.

lauraa
25. okt 2011

@janka_pn a aka je to praca vobec ...na internete si mozes najst aka je priemerna mzda za takuto pracu aby ta .....
@katus193 skus od lekara vymamit navhr na freistellung, inak sa nechas pripojistit k manzelovi , pravda ak ma pracu....

lauraa
25. okt 2011

@katus193 inak ved nech ti urad prace zaplati kurz nemciny.... budes niekde sediet, nieco sa naucis a za ten cas co tam budes sediet ti musi urad prace zaplatit nejakych 8 eur na den.... nie je to vela a le lepsie ako nic a si poistena....., lebo robis kurz z uradu prace....

katus193
25. okt 2011

@lauraa uz sme to poriesili tak ze budem poistena na mm a uz to asi nebudeme riesit s tym uradom prace lebo mm tam bol a nic neporiesil.Jemu povedali ze najlepsie bude ak budem poistena na neho.A neviem ci dr by mi dal uz hned teraz freistellung, lebo este len idem na druhu kontrolu a uvidime ci vobec bude srdiecko co verim ze ano.

sis12
25. okt 2011

maminky, tu v rakusku sa nechodi posledny mesiac tehu vobec do poradne? dnes som bola u mojho dr. a lucil sa so mnou s tym, ze sa uvidime v porodnici, alebo keby som nahodou prenasala, tak mam prist za mesiac k nemu do ordinacie do poradne 😕 cize uz som ani nedostala dalsi termin, ani nespominal, ze by som mala chodit niekam inam, len ze keby mi odtiekla voda, tak si mam zavolat sanitku. hmm 😖 😠

@janka_pn jej na schwechate? a co by si tam robila? a kedy nas pridete pozriet??? 😉

janka_pn
26. okt 2011

@lauraa takze to je len opatrovanie 2 deticiek na dva dni v tyzdni 🙂 teda jedneho celeho dna a dvoch doobedi. ja na zaciatok nemozem dlhsie, nakolko mam doma male dieta a nechcem ist od nej na cely tyzden prec, nemal by sa o nu kto starat ☹ . takto to dako skombinujem s babkami, otcom.... okrem toho mozem u nich byvat zadarmo a ponukli mi, ze bud mi zaplatia k tym 377 sozialversicherung alebo mi tych 52 vyplatia na ruku, ze si mozem vybrat. potrebujem len taku robotku, aby som sa mala od coho "odrazit" a po ale roku najst inu pracu, byvanie, skolku... ved chapete 😒

janka_pn
26. okt 2011

@sis12 a ty si este vcelku??? 😀 ved chalanov si uz v tomto tyzdni mala mimo tela, ne? 😅 ako sa mate? ste zdravi? ako v skolke?? vidis, ja stale este riesim, neni lahke najst robotu s prihlasenim, byvanim a este aj na tak malo dni ... sak vies. keby sa toto utriaslo, tak by som mala teoreticky kazdy druhy piatok v podstate poobede free a mohla by som zajst za vami 😀. inak ella ma zapal priedusiek 😝

deeny
26. okt 2011

@sis12 nahodou citam ci tu najdem maminky v Rakusku. byvam vo Viedni a syncek ma 4 mesiace. s tou poradnou je to tak, posledny mesiac sa uz nechodi. mna to dost znepokojovalo, kedze viem ako to je u nas, ale nakoniec bolo vsetko ok. drzim palce..

janka_pn
26. okt 2011

@sis12 a este mi pls. do ip napis aktualne telefonne cislo 😉
inak je tu niekto z okolia schwechatu?? 😕

sis12
27. okt 2011

@janka_pn no este vcelku, ale len adrian uz bol na svete, sebino prisiel 38tt. ale toto mrna je nejake ine, by som sa necudovala, keby som prenasala 🙂
jani a neskusis radsej niekde v hoteli? tolko ich tu je, aj my mame jeden pod domom, to by si k nam mala este blizsie, a pod tym hotelom ma svoj podnik aj ten chalan, co som ti spominala 😉 no musis prist, ukazem ti 😎
ja mam mojich malych tiez dnes doma, vcera sme boli na svk na rychlovku prehlasit trvale pobyty, mne novy OP, prezut auta, dat babkam splnomocnenia ... a stihli sme aj so sebinom ORL pohotovost na kramaroch, lebo strasne plalak, ze ho boli ucho a vraj ho to bude este 1-2dni boliet, tak zostal doma a adino sa zviezol s nim..a inak zapal priedusiek je tusim prva choroba, ktoru si sebi prinisol zo skolky, tak schnelle besserung 🙂
@deeny dik, takze tu je to tak, naopak, no tak som trosku kludnejsia 🙂 a kde si rodila? a kde vo viedni si? a ako je to z vyterom na streptokoka, ked sa tu robi na poslednej poradni, kedy a ako sa dozviem vysledok, kedze do mutterkindpassu mi ho uz asi nezapise...a spominal, ze keby mi odtiekla voda, mam ist do porodnice sanitkou, to si mozem zavolat akukolvek sanitku? no asi im tam musim este zavolat 😀

janka_pn
27. okt 2011

@sis12 ale ja viem, ze hotelov kopec, ale problemom je to, ze ma nikto nezamestna s ubytovanim na dva dni. resp. ani bez ubytovania na dva dni a ja chcem aj prihlasenie. no a ja to nechcem robit dlho, tak max do leta... sa chcem rozkukat a potom si vzial ellu k sebe..... no a iny job.

janka_pn
27. okt 2011

@sis12 fiha, to ste toho teda kopec postihali 😕 chudiatko sebi, ja bolest ucha poznam, mavala som to casto, no nist moc ☹ . tak aj vam gute und schnelle besserung 😉 . na toho chalana sa pridem urcite mrknut. sak prezrad o nom daco viac 😀. a co ty po podnikoch chodis? 😎 😎 😀.
ja ti straaaasne prajem, aby to bolo dievcatko, ale ty mas tak krasnych chalanov, tak ti prajem aj chalana, nech je krasnych na svete viacej 😀 😀 😀. no hlavne uplne zdrave.
my sme boli dnes s ellou na hematologii, ci nema anemiu alebo malo zeleza, ale je to uplne ok, tak nas caka este v novembri endokrinologia, no len akoze vysetrenie, ci ma vsetko ok, tak som zvedava, dufam, ze ma hormony ako treba 🙂.

sis12
27. okt 2011

@janka_pn aha, tak potom si dobre nasla 😉 no ja som uplne nastelovana na chlapca, keby to bolo dievca, tak by ma teda riadne prekvapila 😀
a preco endokrinologiu? jasne, ze ma vsetky hormony ako treba 😀
to vies, ze po podnikoch nechodim, ale uz sa tesim, az budem moct, tak to sledujem 😎 ale nie, on byva v nasom dome, preto ho pozname 🙂

janka_pn
27. okt 2011

@sis12 na endo, lebo jej otec mal problemy... ako dobre ho poznate? 😀 no vecer este napisem, zobudila sa mi, ideme na hroby..... ja dufam v dievcatko, ale tvoji chalosi su top kvalitka 😉

hoogy
27. okt 2011

ahojte kocky, dlho som tu zase nebola 🙂ja som dnes mala prepadovku z finanzamtu lebo nam poslali viac penazi tak sme ich na to upozornili(pozerali na mna ako na debila,ze to im este nikto neprisiel povedat ze vela sme mu dali 🙂 a dnes rano o 8 akurat chystam ranajky malemu mm uz v praci a pride ujo. ja v pyzame maly v pyzame vsade hracky a este papiere na kreslenie po zemi 🙂som sa hanbila jak pes. a to vazne sa tu posledny mesiac nechodi do poradne? ani do nemocky? no vidim ze sa mam na cotesit ked bude druhe mimi

deeny
27. okt 2011

@sis12 byvame v 22 na konecnej U2 a vy ste kde a ako dlho uz zijete vo Viedni? Rodila som v Hanusch-Krankenhaus, tam mi dali pri prihlaseni karticku s terminamy na vysetrenia a posledny bol mesiac pred terminom porodu. vtedy mi robili ten vyter na streptokoka, ale doteraz neviem ci som mala alebo nie. s tou plodovou vodou je to naozaj tak, ze ked odtecie mas zavolat sanitku, lahnut do vodorovnej polohy a tak cakat. to cislo mi dali v nemocnici, tak sa nan opytaj. a kde budes rodit?

hoogy
27. okt 2011

@deeny streptokoka si mala negativneho ked ti nedavali pri porode antibiotika do zili🙂 ked ti dali tak bol pozitivny a urcite by ta na to upozornili.

deeny
27. okt 2011

@hoogy tak som potom nemala, lebo nic nepichali 🙂 . inak ja som bola taka vyplasena, no ved ako prvorodicka, este k tomu v Rakusku a nakoniec ma rodila slovenka.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre