Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

hoogy
4. nov 2011

@sisamato skus sa nahlasit uz teraz.este aj zalezi kolko bude mat dietatko ked nastupi do skolky.my zijeme v mensom meste. a teraz sme maleho prihlasovali do skolky. 3 narodeniny ma v maji tak ze od juna nam ho zoberu. ale ked sme ho chceli dat skor tak to bola moznost len do jasli a povedali ze jasle su uz plne.

jokers303
4. nov 2011

@hoogy Dakujem Ti velmi pekne je krasne byt mamou a tatinom 🙂

lauraa
4. nov 2011

@hoogy a ty si ho nechcela dat skor do skolky? ved normalne beru uz deti od 2 1/2....my sme tiez v mensom meste ale u nas je problem so skolkami, teda samozrejme pokial nechces vozit dieta kazde rano na druhy koniec mesta....my sme malu zapisovali do skolky este nemala rok ....a nastupila k 1. decembru...inak mas super ze ti dieta zoberu pred prazdninamy este vobec do skolky...u nas by si cakala do sep.....

hoogy
4. nov 2011

@lauraa nie leo budem este do 3 rokov dostavat RP zo slovenska kedze my tu byvame este len pol roka a zacala som poberat na slovensku. no aj ja som sa prekvapila ze ho zoberu.ale povedali ze hej. u nas beru deti do skolky od 3 rokov inak musi ist do jasli.asi vsade je to inak.

hoogy
4. nov 2011

@jokers303 tak to verim🙂 a ten pocit sa bude uz len zlepsovat ako babo bude robit pokroky. prijemne mamickovanie a vela mliecka 🙂

sisamato
4. nov 2011

Dakujem dievcata za rady, zda sa ze Vieden ako velkomesto ma viac skolok, tak sa aj na to spolieham...

lennikka
4. nov 2011

ahoj holky (maminky), mam na Vas dotazek. Mame 3.mesicniho chlapecka Tonicka a mame v pusince moučnivku! 😒 Zkousela jsem fial.gencianku i tycinky Pagavit, ale nepomaha nam to! Z nejakych diskuzi jsem se dozvedela, ze primo na moucnivku je tento gel INFECTOSOOR mundgel, ale u nas v CR neni bohuzel dostupny, zkousela jsem, aby mi ho v lekarne objednali a nejde to! Chtela jsem se Vas zeptat, jestli nahodou nevite, zda se da tento gel koupit i v Rakousku??? Preci jenom z Brna mame Rakousko bliz nez Nemecko.. 😉
Budu moc rada za kazdou radu ci pozitivni zpravicku, ze lze tento gel sehnat v lekarnach v Rakousku sehnat bez predpisu... 😉 Popr.jestli lze koupit i na Slovensku?!?...dekuji moc! 🙂

boldy
4. nov 2011

@sisamato ano do skolky sa dostat, je to tazke, ja som nedostala miesto do statnej skolky ani nahodou.. mala ma 2r 8m.. nema 3 tak to velmi neriesia.. a tym ze nenastupujem do prace, pretoze som tu nikdy nepracovala, tak sa tym velmi nezaoberaju... momentalne vybavujem uz dlho skolku privatnu niekde v okoli, ale su vsade plne... neuspesne pretoze mala ma v marci 3 roky, tak mame pockat do septembra.. kamoska co pise v mama a ja ma pravdu 😉 drzim palce snad sa vam podari skoro umiestnit, zalezi aj v ktorom bezirku budete byvat a ake stare deticky mas

petra1303
5. nov 2011

Ahojte, k tym skolkam my sme Sofiu nasu prihlasovali minuly rok a zobrali ju nie presne do tej co sme chceli, ale asi o 3 ulice dalej...zobrali ju v septembri tento rok a az v novembri ma 3 roky...

A chcem sa spytat tie co ste rodili v Rakusku ako je to tu s odberom pupcnikovej krvy...a co treba priniest do porodnice pre mna a babo...?

kilian
5. nov 2011

@sisamato priamo vo viedni sa odporucuje dieta nahlasit do skolky uz po porode.znie to smiesne,ale je to tak.inac je minimalna sanca dostat miesto....

ellie13
5. nov 2011

@jokers303
Ahoj Zuzi,gratulujeme! krasne meno ste jej vybrali 🙂
uzivajte si tie nadherne chvile spoznavania sa 😉

sisamato
5. nov 2011

@kilian ahoj, no fasa... 😒 , teraz uz len cakat ze budeme mat len stastie...

kilian
5. nov 2011

@sisamato ano ,teraz potrebujes len stastie.. 😀 😀 😀

erilex
5. nov 2011

Ahojte.K tym skolkam ..Mam dve deticky 2 rocneho Tobiasa a 4 rocnu Nataliu,chceli sme ich uz dat do skolky hlavne kvoli jazyku,boli sme aj na jednom sedeni,kde nam dali zoznam skolok-je to aj na nete,pohladam neskor ak bude zaujem a su tam aj terminy,kedy bude mat ta,ktora skolka ,najblizsie volne miesto a pre kolkorocne deti.Ibaze casto sa stane,ze rodina sa znedazdajky prestahuje,alebo rodicia vezmu dieta a premiestnia ho do inej skolky a uz je miesto volne.No a my sme mali asi stastie,pretoze manzel obvolaval skolky a vsetky naokolo boli plne a o dva tyzdne obvolaval zas a skolka dve zastavky od nasho bytu bola zrazu volna-aj skolka aj jasle.takze od marca mam obidve deticky pod jednou strechou 🙂
hovorim o sukromnej skolke,ale tie su uz tiez dotovane statom do istej miery,pretoze statne skolky su natrieskane a maju povinnost brat deti od tusim 4 rokov,co je pre deti,ktore nepochadzaju z nemecky hovoriacich rodin dost neskoro,no a niektore narodnosti tu zijuce aj na to kaslali,davali deti az do pripravky a potom boli problemy v prvom rocniku-neovladali jazyk :( No a k tym porodom-ja som rodila obe deti vo Wilhelminenspital-nechodila som si vyberat,byvali sme predtym v 14tom bezirku ,tento spital bol od nas cca 2km vzdialeny a hlavne-mal novorodenecku JISku,co bolo pre mna podstatne.Izby super,personal super,jedlo na vyber-2 druhy-aj pre vegetarianov,bola aj rodinna izba,ale tu si treba rezervovat, pytali sa ma akym sposobom chcem rodit-co mi bolo tiez jedno 🙂 Pracuje tam kopa Poliek , na novorodeneckom jedna sestricka slovenka, ja som bola 1x na izbe este s dvomi mamickami a 2x som bola vo velkej izbe, boli sme tam 5 a to mi uz dost vadilo,ale vydrzat sa dalo 🙂 Ja som bola spokojna..mozno aj preto,ze som ine neskusila a len co pocuvam ,ako sa rodi na Slovensku,tak som bola uplne ze maximalne spokojna 🙂 Snad som trosku pomohla 🙂

sisamato
6. nov 2011

@erilex ahoj, no tak tomu sa teda vravi dvojnasobne stastie, ked pod jednou strechou budu 😉 , len co manzel ziska pracu, tak sa pustime do vybavovania 🙂

erilex
6. nov 2011

@sisamato oni uz su 🙂 od marca chodia obaja do skolky,syncek zvlada bravurne-vela toho nenarozprava a je skor flegmatik,ale dcerka-mam pocit,ze isla uz neskoro,sme s manzelom obaja Slovaci a aj ked sme pustali rozpravky v nemcine,..dost sa trapi,ona je zas velmi precizna a radsej mlci,akoby mala povedat nieco zle :(..teraz sme boli este aj na SK cele prazdniny,tak to bolo akoby od zaciatku vsetko..takze rana su trosku uplakane,ale kazdy den pride s novou vetou,slovom...no verim,ze bude dobre🙂

hoogy
7. nov 2011

@erilex neboj to sa na nu nachyta. deti sa velmi rychlo ucia. my sme tu este len pol roka a maly nam uz niektore slova povie len po nemecky. ale mame susedov rakusanov co maju rovnako stare dieta a troska starsie dievcatko a s tymi sme casto tak tam sa maly uci.....

anzelik
7. nov 2011

ahoj maminky rakusanky byva niektora maminka v meste Weiz? ja mam 4,5rocneho synceka hovori plynule nemecky a slovensky rada by som mala tu blizko taku kamosku je mi tu smutno 😒

katharrina
7. nov 2011

katus193: ak si nezamestnana a zijes v rakusku, nahlas sa na ams a poziadaj o kurz nemciny, tam mozes chodit aj tehotna a navyse ti ho plati ams

mimoza
7. nov 2011

@tehula ahojky ja dostavam rakuske pridavky mame tu trvaly pobyt tak preto..je to dost vela penazi oproti slovenskym pridavkom..ked mas trvaly pobyt mozes o to ziadat len vsetky take veci vybavuje manzel ja neviem nemecky..ak budes nieco potrebovat napis ja sa ho opytam pa

sisamato
9. nov 2011

ahojte,
ja sa vratim k tynm skolkam a rada by som sa spytala aky tam maju pre deti program...ako pocuvam tu v okoli na SK tak je dost rozdiel chodit do skolky na dedine a v meste...na dedine pomaly ziadny program, v meste aktivity, rodicovske zdruzenia...a este taka otayka, tie ktore ste ste z Viedne, je tam vela slovenskych lekarov?dakujem 🙂

gaudi
10. nov 2011

holky prosim, jeste jednou, rodila ste nektera ve Vidni? ve ktere porodnici? muzete nekterou doporucit?

versuska
10. nov 2011

Ahoj holky mam otazku. Pracuji v Rakousku, ale s pritelem mame trvaly pobyt v Cechach. Planujeme rodinu a vyvstavaji mi ted otazky ohledne materske, rodicovske, pridavku, atd. Materskou vim, ze dostanu rakouskou. Nevite nekdo jak je to s prihlasenim k trvalemu pobytu, co to obnasi, kdyz se nechchi fyzicky stehovat a nebo jestli nevite o nejakem fiktivnim prihlaseni.

janka_pn
11. nov 2011

@sis12 ahoj, tak ako?? este si kinderko?? daj vediet, ja som taaak zvedava 😵

sis12
11. nov 2011

@janka_pn este hej, toto tehu trham rekordy 😀 prave som sa vratila od zubara s korunkou za 1030eur 😠 teda koruna bude v stredu, dovtedy musim este vydrzat 😀 😀 😀 no aspon nemusim rozmyslat, co si vypytam za porod 😠

janka_pn
11. nov 2011

@sis12 1030??? wow!! ina palka. ale to ze si este cela ma prekvapuje 🙂 chod daco upratovat, alebo do schodov behaj, okny umy... 😀 😀 😀 dnes mas fajn datum. drzim paste. ako sa maju chalani? ako v skolke? ja mam od dnes antibiotika 😝 😝 uz aby to vsetko preslo a uz aby bola jar 😀 😀 😀

sis12
11. nov 2011

@janka_pn no kazdy den tlacim dvojkocik s chalanmi do strmych kopcov do skolky a zo skolky, tam ich vynasam na 2poschodie, medzitym vlacim nakupy a vysavam a upratujem, po obede ich tlacim na kociku do parku a z parku, tam adriana tak 3x dviham ked chce ist na hojdacku, hram so sebim futbal...myslis ze to nestaci 😀 ?
no a dnesny datum ma vraj zlu karmu, radsej nie, to uz 20.11.2011 bude lepsi 🙂 okrem toho musim cakat na tu korunku 😀 no a brucho po mne nic nechce, taky novorodenec bude narocnejsi, takze nech si tam kludne este trosku pobudne 😀
u nas skolka uz do pohody, vidim na chalanoch, ze sa im venuju, uz rozumia vsetko a polovicu slovicok pouzivaju v nemcine, takze detaily ako prechadzka v papuckach prehliadam 😀 a co vy? a co ten job, beries to? gute besserung 😉

hoogy
11. nov 2011

@sis12 mas pravdu dnes neni dobry den lebo vela 1 to je silna osobnost este skorpion to by so mala katastrofu :D mozno toto tehu si mas vychutnat az do posledneho dna. drzim palce. a ta korunka no teda riadna palka

sis12
11. nov 2011

@hoogy no veru, uz len taka kombinacia mi doma chyba 😀 korunku uz som predychala, aj ked rozmyslam, ze za tie peniaze by sa mozno dalo uz aj par semestrov mediciny vystudovat u nas 😀 neda sa nic robit, jedno z deti bude musiet ist za zubara, aby sme s muzom na stare kolena nemuseli kvoli zubom predavat dom 😀

janka_pn
13. nov 2011

@sis12 tak treningu mas teda az az, urcite si zas pribrala len dakych smiesnych 5kg a den po porode budes jak modelka 😎. inak to je strasne zaujimave, ze chalani sa tak strasne rychlo ucia 😕 ja by som povedala, ze deti sa rychlo naucia cudziu rec, ale za az tak rychlo? 😕. prechadzka v papuckach??? 😀 😀 😀. danke schoen 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre