Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

avinika
19. jan 2012

@deeny
@katharrina tak som dnes bola u dr. Stefanovica, som v 7tt 🙂. Bol velmi mily, poradil mi tiez aby som sa dala pripoistit k manzelovi, ze to bude trvat tak 2 az 3 tyzdne a potom mi spravi dalsie testy a tehotensku knizku. Predpisal mi aj nejake vitaminy ako zelezo, vitamin, omega kyseliny a magnezium. Chcem sa spytat ci ste ich tiez brali, pripadne beriete, pretoze pride mi to trosku vela tolko vitaminov..

deeny
19. jan 2012

@avinika gratulujem 🙂. ja som to brala vsetko a este aj duphaston k tomu. na zaciatku mi byvalo z tych vytaminov zle, hlavne tie co sa jedia pred jedlom. to zelezo potrebujes v tehotenstve a magnezium som neskvor pila uz iba ked som mala bolesti v podbrusku. takze najblizsie tam mas ist az za tie 2-3 tyzdne? to ti da aj papier na prihlasenie do nemocnice, lebo tu si mas vybrat hned na zaciatku.

avinika
19. jan 2012

@deeny dakujem 🙂 Ano tak za 2-3 tyzdne, do vtedy potrebujeme vybavit to poistenie. V ktorej nemocnici si rodila ty? Chcem sa este spytat k tym vitaminom, tie si kupovala v lekarni? alebo priamo u neho? mne dal recept len na tieto dva: zelezo+kyselina listova "Ferretab" a magnezium "Magnosolv", plus vraj k tomu si mam dokupit vitaminy a omega kyseliny, le neviem ktore vitaminy myslel ☹ nevies mi prosim Ta poradit?

krankenschwester
19. jan 2012

@avinika Ahoj , ja som chodila tiez ku Stefanovicovi - on je "skvely doktor" iba kym ja aj tehotenstvo ukazkove .... Akonahle sa objavia problemy , ktore on mimochodom nobjavil , hned si nad vsetkym ruky umyval ....Kamoska ku nemu chodila tiez a da sa povedat , ze jeho nekompetentnym postupom prisla o babatko v 6 mesiaci ....a pri opatovnom stretnuti , sa s nou rozpraval , ako s chuderou ... proste otras... A co sa mna tyka -chodila som k nemu , lebo on bez problemov navrhoval Freistellung ...ale chodila som pre istotu na KO aj na SR : Stefo mi tiez predpisal vsetky mozne vitaminy ....ale SR lekar mi povedal , ze zelezo treba brat , len po vys.krvneho obrazu - ak je v norme , tak ho brat netreba ...Inak , mne neustale od 24 tt tvrdlo brucho a on tvrdil , ze je to normalne ( lenze mne tvrdlo neustale , cely den , nie len par krat ) ..SR DRzistil , ze mam kontrakcie a skrateny krcok uz len na 1.5 cm a nariadil mi pokoj na lozku ... nakoniec som to dotiahla na skely 37 tt 🙂 Tolko moja skusenost ....A tiez mi bolo na nom nesympaticke , ze ohovaral Slovensko a SR lekarov neustale dokolecka dokola .... Ale kolko ludi , tolko chuti...

krankenschwester
19. jan 2012

Dievcata , neviem,ci topatri do tejto diskusie , ale skusim: ako ste spokojne s urovnou stat.skolok vo Viedni ?Pocula som , ze ich uroven je o nicom , ze sadetom vobecnevenuju ...Co je na tom pravdy? Dokonca som na 1 fore citala prispevok 1 mamicky , ktora tam doslova napisala , ze sa jej zda , ze jej dcerka za posledny rok akokeby "ohlupla" a ze stagnuje - ze sa v skolke nic , ale vobec nic nenaucila ... 😒 Ja planujem dat dcerku do skolky niekedy na jesen , ak sa nam ujde miesto ...ale teda , mam strach , ked pocuvam same takto reci ...Kazdy nazor ma potesi ,diky.

luckalucka83
19. jan 2012

@katus193

nie, nic som neplatila 🙂

luckalucka83
19. jan 2012

@avinika
My sme byvali vo Viedni nieco vyse roka, ale prestahovali sme sa do Hainburgu, je to pokojnejsie a byty su neporovnatelne lacnejsie a do Viedne sa da v pohode dochadzat 🙂
Uz si si zvykla v Rakusku? Ako dlho uz byvate vo Viedni? Jaj Vieden je super, uzasne mesto 🙂

deeny
19. jan 2012

Ja som rodila v Hanusch Krankenhaus (WGKK) a tam mi robili aj vsetky vysetrenia. ja som tam bola spokojna, rodili ma slovenky a to som najskvor ani netusila, boli super.izbu som mala dvojlozkovu s tv. najlepsie ked ti tu aj ine maminy poradia kde oni rodili. vela dobreho som citala o Semmelweisklinik a vela sloveniek tam rodilo, tak sa tu isto nejaka najde co ti povie skusenosti. tie vitaminy som mala priamo od neho,on mi ich na zaciatku odporucil. maju ich tam vylozene hned na tom pulte kde sa hlasis. su to die Omega-3-Fettsäuren (DHA 250) a Mikronährstoffe (basic).pripadne si kup nieco ine v lekarni. tieto dva som brala este aj pocas kojenia. stali spolu asi okolo 70e, ale to som si uz neni presne ista a vysli zhruba na 3 mesiace.

katus193
19. jan 2012

@blau Ahoj tak len ti chcem dat vediet ze dnes sme sa boli pytat v GKK ze co nam to prislo platit tych 84 eur, takze budueme mesacne platit 66 eur a ten zbytok to je este za tyzdne v novembri ktory som uz nebola poistena a ten som musela doplatit.Ale do porodu budem platit tych 66 eur mesacne za to pripoistenie na manzela.Potom uz nic to bude platit stat.Takze tak to je ze platis za pripoistenie 😒 Ale co uz ved doma som platila tiez 50 eur a tu je aspon zdravotnictvo na inej urovni ako u nas, takze stoji to za to 😉

avinika
19. jan 2012

@deeny pozriem si tie kliniky co si pisala, inac pozerala som fotky Tvojho maleho je prekrasny 🙂 .
Aha som si nevsimla, ze sa daju kupit aj u neho. V pondelok tam skocim a spytam sa sestriciek. Cize Omega-3-Fettsäuren (DHA 250) a Mikronährstoffe (basic) si kupovala priamo unho a zelezo a magnezium tiez?

avinika
19. jan 2012

@luckalucka83 manzel tu pracuje uz par rokov a ja som teraz prisla za nim, paci sa mi tu..len tu skoro nikoho nepoznam, tak mi je niekedy trosku smutno. Ale mesto je krasne a stale sa tam da nieco robit 🙂 My sme tiez niekedy premyslali o Hainburgu, sme tam chceli kupit dom, ale nepodarilo sa nam. ty dochadzas kazdy den do VIedne?

avinika
19. jan 2012

@krankenschwester si ma velmi nepotesila, ku mne bol dnes mily, ale vsetko bolo v poriadku. Len vravim tie vitaminy ma zarazili, pretoze ja nemam moc rada umeliny, stravujem sa sama dost zdravo. Zatial som brala len kyselinu listovu a asi dva krat som si dala Femibion 800 kde je tiez zastupena kyselina listova+metafolin,jod a dalsie prvky, ale to len ked som cez den skoro nic nedostala do zaludka, pretoze posledne 2 tyzdne ho mam ako na vode a niekedy sa mi v nom jedlo dlho neudrzi ☹ A gratulujem ku krasnej dcerke 🙂

deeny
19. jan 2012

@avinika dakujem🙂. ano tie vitaminy u neho a na zelezo a magnezium mi dal recept.

katharrina
19. jan 2012

@avinika tak ja teda este nie som tehotna a beriem ich uz, v podstate ti aj na sk predpise lekar nejake vitaminy a to hlavne preto, ze vacsina zien ich ma malo resp. maju nedostatok kyseliny listovej a tu v tehotenstve potrebujes, inak som to s kamoskou porovnavala s inymi vitaminmi a tieto vysli cenov aj obsahovo najlepsie, ale vsak mozes vyskusat aj ine, v lekarnach najdes kopu vitaminov

blau
20. jan 2012

@katus193 no to je dobra sprava. Jasne, ze sa to oplati a v porovnani co zarobi muz tu a na sk je tiez rozdiel a ako pises stoji to za to ;)
Len napriklad ak ti predpise nejake tehu vitaminy tak tie sa oplatia na SK: Fembion 30tabliet do 3mes. tehotenstva stoji 27e! a u nas na sk to iste 13-14eur, takze paradny rozdiel 😉
Drzim velmi palce Vam vsetkym 😉

katus193
20. jan 2012

@blau no pesne tak, zaplatim si ale ta starostlivost sa neda porovnat.JA som totiz dva krat potratila a doma mam lekara ktory je nas dobry rodinny znami pozname sa dlhe roky a chodime k nemu vsetky zeny z rodiny.No dost ma sklamal ked som bola u neho po prvom potrate ze nech mi urobi vysetrenia ci je vsetko v poriadku a ci sa to uz nestane a tak.A len ma tak odbil ze to sa stava casto teraz kazdej druhej zene a ze sa mi to uz nestane nemam sa bat.To bolo vsetko.Cakala som ze ked sa tak dobre pozname a je dobry kamarat tak mi da urobit nejake testy alebo nieco.A potom zase som potratila tak tu som si nasla dobreho dr, boli sme za nim aj s mm a prosili ho nech somnou nieco robi ze chceme babo.Tak okamzite mi dal urobit vsetky mozne vysetrenia, nasadil mi nejake vitaminy a po dvoch mesiacoch som ostala tehotna.Ale dopredu som mala doma lieky na udrzanie takze od prveho dna vynechania menzesu som si ich mala nasadit.Fakt super sa o mna stara a k tomu na Sk uz ani nepojdem.Tak ma nasral.By som bola zvedava ze ak by som zila doma ako by to bolo teraz, isto by som tehotna nebola.Verim ze ten mi tu pomohol.Takze fakt to stoji za to.Maximalna spokojnost tu v Rakusku.Aj co sa tykalo nemocnice, som bola hotova z toho.Kym som tu nelezala tak som bola v tom ze budem rodit doma na SK no ale potom som hned zmenila nazor.To sa neda porovnat, neviem ci je to tak vsade ale kde som ja tak je uzasna nemocnica
aj personal

blau
20. jan 2012

@katus193 To som rada, ze mas taketo pozitivne skusenosti. Aj ja mam tiez velmi dobre. Ako aj v Salzburgsku, Stajersku az po Korutansko 😉
Som rada, ze sa Vam podarilo otehotniet a uvidis vsetko dobre dopadne. Drzim palce. Kde si ty? Az v Vorarlberg? Fuha daleko. Moj manzel tam ma tetu a sesternice.

evulka3
21. jan 2012

Ahojte,mozem sa pridat? Zatial patrim sice len k snazilkam,ale snad uz nie dlho 😉 Byvam tu s manzelom 15 mesiacov a okrem dani84 tu nikoho poznam,tak by bolo fajn pokecat s ostatnymi slovenkami 🙂 Tiez pochadzam z dedinky 10km od popradu,pozeram,ze nas tu je viacej 🙂

evulka3
21. jan 2012

Snazime sa uz 10 mesiacov,vyzera to tak,ze budem musiet ist do cenra asistovanej reprodukcie do viedne,mate s tym niektora skusenost?Riesil vas gynekolog to,ze sa nedari?Lebo ten moj stale len hovori,ze som mlada a mam dost casu,tak ked sa nepodari do jari,chcela by som ist radsej do centra...

angie1511
21. jan 2012

ahojte baby, potrebovala by som poradit ohladne Kinderbetreuungsgeld a Familienbeihilfe, bo uz mam z toho riadny chaos(rodila som vo viedni)
kedy o to mozem ziadat? staci mi k tomu rakusky rodny list alebo musim vybavit aj slovensky rodny list a pas pre maleho?alebo este nieco? prosim poradte mi, lebo vsade citam cosi ineho
vopred dikes 😉

deeny
21. jan 2012

@evulka3 ahoj, vykladaj po TOM nohy na stenu 🙂 , ja uz som aj to robila a nakoniec sa podarilo 😉

evulka3
21. jan 2012

@denny vdaka za tip vyskusam 🙂 ja som zatial skusala vankus pod zadok,ale nepomohlo,tak urcite skusim aj takto 🙂

evulka3
21. jan 2012

@denny a za aky cas sa podarilo tebe?

lauraa
21. jan 2012

@angie1511 vela zalezi od uradnikov..... ak ma tvoje dieta slovenske obcianstvo , ano potrebujes slovensky rodny list a pas pre maleho alebo zapisane dieta v pase...

adka77
21. jan 2012

ahojte baby, neviete mi niekto poradiť? žijem na Slovensku a zamestnávateľa mám v AT. momentálne som na materskej do 10.mája. medzitým som otehotnela neviete mi poradiť či budem mať nárok na všetko aj pri druhom dieťaťi. a ako je to od mája do pôrodu, ktorý mám v auguste, môže ma zamestnávateľ vyhlásiť?ďakujem za radu.

annalena
21. jan 2012

Ahojte baby, nieje tu nahodou niekto aj z okolia Amstetten? 🙂

avinika
21. jan 2012

@evulka3 vitajj 🙂 a z ktorej dediny pri Poprade si? My sme sa snazili asi pol roka o babatko, aj nohy na stenu som si vykladala a zadarilo sa vtedy ked som najmenej cakala. Aspon gynekolog tvrdi, ze som mala omeskanu ovulaciu o tyzden. Prave v tom case som bola najviac uvolnena, som to brala ako zabavu a nie ze ideme robit dietatko.. ani nohy som si nevykladala, len som sa pritulila k manzelovi 🙂 ..som si povedala naco vykladat nohy ked nieje ovulacia 🙂 . Cize hlavne sa uvolni a nestresuj..drzim palceky aby sa zadarilo 🙂

lauraa
22. jan 2012

@adka77 a uz si nahlasila zamestnavatelovi ze si tehotna... normalne by si mala nastupit do prace a potom nastupit na wochengeld ako pri prvom dietati, ked nenastupis budes si musiet dat vypoved a potom pojdes na urad prace na sk ..... mozno by bolo si vybavit na tych par tyzdnov rizikove....

boldy
22. jan 2012

@krankenschwester ja mam malu hoci v sukromnej momentalne od januara, lebo do statnej sme miesto nedostali... skusime tohto roku opat... nepoznam ani ja n ikoho, kto ma v statnej, tak tiez neviem uroven...
@katus193 vidim, ze sme tesne teho 🙂
kto chcel nieco o nemocke, ja som rodila v semmel. klinik, rada poradim... idem tam aj teraz....
tiez chodim k stefanovicovi, ale zatial som s nim problem nemala.. bola som u neho aj s prvym teho... vidim, ze zelezo a magnezium dava kazdej... ja mam anemiu, preto beriem zelezo... a ostatne vitaminy, som su uz teraz nekupila... da sa aj lacnejsie v obchodoch zohnat a to iste...beriem omega 3

deeny
22. jan 2012

@evulka3 podarilo sa to po 4 mes. dvokladne sme na tom pracovali 🙂 . 3 roky dozadu som otehotnela hned ako sme sa zacali pokusat, ale bohuzial ako ta radost rychlo prisla tak aj odysla. pri druhom som si uzivala este aj nevolnost, taka som bola stastna.. tak ako pise avinika, uvolni sa, daj si pohar vinka a mozno sa skvor zadari 😉 .
@boldy a uzivas iba jednu tabletku zeleza alebo dve? lebo mne ku koncu uz predpisoval po dve, ze mam tiez anemiu a neodporucil ti pit zihlavovy caj? som ho pila na odvodnovanie, lebo frflal, ze som vela pribrala.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre