Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

dagmarkaaa
25. jan 2012

@blau asi to tak udělám, vyžádám si tu od pediatra příbalový leták k té hexe a zkonzultuju to v Rakousku až najdu doktora jestli to mají stejné složení. Prý nemusí být pediatr jsem slyšela ale i pro děti stačí normální doktor v Rakousku je to tak?

matamisi
25. jan 2012

@dagmarkaaa hexa je v rakusku zadara....teda ja som len prevenar kupovala ,lebo to je nepovinny a teraz idem proti kliestam kupit a to je tiez nepovinne...

blau
25. jan 2012

@dagmarkaaa no napr. v cechach a na slovensku neexistuje doktor co je kinderarzt a allgemein arzt.
Ja takeho mam, je detsky aj vseobecny pre dospelych.
Len urcite by som si nasla detskeho 😉

blau
25. jan 2012

@matamisi a vy kde teraz zijete? pri Schwechate?
Ja mam maleho zaockovaneho proti kliestom, ale len kvoli tomu, ze zijeme v Korutansku a je tu najvacsi vyskyt kliestov. Moj pediater povedal, keby zijem v meste vo wien, alebo tak, tak to nema zmysel.
Ja keby mam druhe dieta velmi si rozmyslim to ockovanie a budem vsetko robit preto, aby mi ho ockovali az ked bude mat okolo roku 😉

lauraa
25. jan 2012

@matamisi ty nechavas ockovat proti kliestom tak male dieta? ja nie som za vsetky tieto ockovania a vela sa mi zda aj zbytocnych....

matamisi
25. jan 2012

@blau ano blizko schwechatu byvam...a chcem dat ockovat proti kliestom preto,lebo moj manzel je vasnivy rybar tak od jari az do jesene budeme vecsinu casu pri vode a v trave sa urcite vyskituju vela kliestov tak preto
@lauraa

mirkaadavid
28. jan 2012

@matamisi Ahoj ja si odvadzam ale zdravotne socialne a penzine v rakusku toby som dostala aj na slovensku porode ak ano ako sa to vybavuj dakujem za odpoved

matamisi
28. jan 2012

@mirkaadavid ak mas trvaly pobyt aj na slovensku tak dostanes urcite...musis mat od tvojho gynekologa potvrdenie,ze si absolvovala vsetky vysetrenia a ze sa dieta dozilo 30 dni....

katinka71
28. jan 2012

@matamisi ahoj ja si platim poistenie v unique 8 eur na mesiac a mne preplacaju vsetky vakciny nepovinne,v plnej hodnote kupenej v at

katus193
30. jan 2012

Kocky takze ten sek co mi poslali z nemocnice ze ten odber krvi na 150eur tak sme platit nemuseli 🙂 Najprv nam povedala v GKK ze to si asi musim platit, ale nakoniec volala do nemocnice a tam jej povedali, ze uz to stornovali ze to platit nemusime.No takze este ze sme sa boli pytat, inac by sme to platili aj ked nebolo treba.Pritom by mali poslat nejaky papier ze je to stornovane.

viva13
31. jan 2012

Ahoj, neviete mi niekto prosím poslať link kde sa mi otvorí aktuálny leták Hofera? Otváranie na ich stránke mi nefunguje, PROSÍM SURNE dakujem moc 🙂

slniecko2011
31. jan 2012

Chodite niekto na gyn.prehliadky k Schurz Brigitte? ake mate s nou skusenosti?

misel1
31. jan 2012

Ahojte baby,zijem tiez v rakusku a snazime sa o druhe babo ale stale nic...Teraz pridu na rad vysetrenia mna aj manzela tak som zvedava ako to dopadne....

daniela1974
31. jan 2012

ahojte mamicky, ste tu niektora co ma vybavene pridavky na dieta a davky rodicovske? Ja som sice v SR ale moj muz je v Rakusku a mame narok na rakuske davky. Poslal mi domov na vyplenie formulare, ale ja to nevyplnim ani po piatom pive. Viete mi prosim niektora pomoct????

misel1
31. jan 2012

@matamisi ja mam trvaly pobyt len v rakusku a dostala som na malu porodne...Slovenka zijuca v zahranici ma narok poberat zo Slovenska to co v danom state nedostane...Tak mi bolo aspon povedane....

matamisi
31. jan 2012

@misel1 tak to je super to som nevedela,lebo kamaratka slovenka co sa sem tiez vydala zrusila trvale bydlisko na sk a jej povedaly,ze nemoze dostat....to mozes byt len rada,ze ti daly.... 😉

misel1
31. jan 2012

no ja mam iba prechodny u nasich na slovensku a dali mi aj mojej sestre ta rodila v taliansku aj je tam vydata a tiez dostala tak neviem preco tvoja znama nedostala...Moja mala ma iba rodny list aj slovensky aj rakusky to je vsetko...Maly od sestry ma rok mozno sa odvtedy nieco zmenilo ale pochybujem...

slniecko2011
31. jan 2012

@daniela1974 na tejto stranke sa daju stiahnut tie formulare aj v sj, ako pomocka http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-r...

daniela1974
31. jan 2012

@slniecko2011 dakujem velmi pekne za pomoc, idem to prestudovat. 😉 😉 😉

gzzzl
31. jan 2012

ahoj kafulienka, ja som z rakuska...ake mas otazky???

adka77
1. feb 2012

ahojte baby neviete mi niekto poradiť ako je to medzi dvoma tehotenstvami. bola som zamestnaná v AT keď som otehotnela, všetko dostávam ako mám. malá bude mať 10. mája 30 mesiacov a vtedy mi končí aj materská. medzitým som otehotnela. termín porodu mám v auguste a pokiaľ viem tak na wochengeld sa nastupuje 8 týždňov pred pôrodom.takže mi tam chýba 5 týždňov, musím nastúpiť do roboty na tých5 týždňov, alebo stačí ak ma doktor vypíše na PN aby mi nezanikol pracovný pomer a mala nárok na materskú. Ďakujem za pomoc

lauraa
1. feb 2012

@adka77 normalne ano mala by si nastupit ,ale mozes kludne ist na PN, hlavne nezabudni oznamit zamestnavatelovi ze si tehu a predpokladany odchod na karenz a rovnako ako prislusnej krankenkasse...samozrejme musis zamestnavatelovi oznamit ze si PN a aj mu ju zaslat. Nezostala ti nejaka dovolenka? aj tu by si mohla vycerpat...informuj sa na personalnom....

mimajo
1. feb 2012

@dagmarkaaa byvas v 21? Ja mam detsku lekarku v 21 - velmi dobra - Slovenka. Dr. Bachraty Livia na Gerasdorferstraße.

miska58
2. feb 2012

Ahojte mamicky.Ma niektora z vas skusenosti s freistelung? Momentalne som na PN uz 6tyzden tehotna som ale 11tyzden,lenze mi je tak zle ze nemozem ist do prace viete mi poradit?

mimajo
2. feb 2012

@miska58 ahoj aj ja som bola freistellung, ale normalne to dava zenska lekarka az okolo 20 tyzdna, ked nie su velke komplikacie. predtym som bola 3 tyzdne na PN, potom tyzden praca, tak zasa PN par tyzdnov. Ked uz mas potvrdenie o tehotenstve pre zamestnavatela, tak je to lepsie - ziadne hodiny naviac, nemoze ta vyhodit apod... Moja Freistellung bola na 8 tyzdnov a potom to bez problemov predlzila lekarka do porodu. Zavisi od lekara, ktory ako - ja som sa o tom rovno porozpravala s lekarkou.

adka77
2. feb 2012

Lauraa ďakujem za radu, ešte sa ťa chcem opýtať, neni to náhodou tak, že mi zamestnávateľ musí držať len dva roky miesto a potom už nie? Pri prvom som bola aj ja na rizikovom ale počula som že sa to už ťažko dá vybaviť, ale dúfam, že to tých 5 týždňov vytiahnem na PN a potom mi to uznajú.

lauraa
2. feb 2012

@adka77 ty si v podstate na materskej dovolenke a nstupujes na dalsiu, takze tych 5 tyzdnov musis nejako preklenut ato zavisi uz len od teba ako.... tvojou povinostou je informovat zamestnavatela ze si tehu a nastupujes na karenz a k datumu.... ako tehotnu ta nesmie prepustit a ty alebo musis nastupit a alebo budes PN alebo das si vypoved....mozes odrobit jeden den a ist na PN.....mozno mas este dovoelenku ktoru by si si mohla vybrat....uz zavisi len od teba , hlavne je dolezite informovat a hlavne pisomne poslat zamestnavatelovi potvrdenie od lekara o termine porodu a nastupe na wochengeld....

miska58
3. feb 2012

@mimajo diki za odpoved ja som povedala mojmu doktorovy ze mam masivme zvracanie atd,ale on mi dal len papier ze akoze moje zamestnanie nezodpoveda (mutterschutz) ze mam s tym ist na inspektoriat no a to mi nepomoze.Ale dobre sak uz preckam do toho 20tyzdna. ze od dvaciateho tyzdna sa nesmie stat viac ako 4hod denne ale kedze ja stojim v praci cely den a zamestnavatel nebude mat 100% inu sedavu pracu pre mna moze ma aj zamestnavatel dat na freistelung,alebo ako to ide potom?

dagmarkaaa
3. feb 2012

ahoj holky
prosim jeste jednou o radu, shanim ve Vidni kocarek jety, neexistuje tu nejaka obdoba mimibazaru nebo nejake fyzicke bazary kde se da koupit ojety kocar, nositko atd? chci jen kocar na zahradu pro mimino tak novy nepotrebuju

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre