Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

lauraa
3. apr 2012

@evulka3 zavisi od auta kolko ma PS , CO2 a tak.... sused za rocny ford Mondeo automatic, 2.0l zaplatil 1800 a kamarat za 3 rocnu Octaviu diesel s 115 ps 800 eur....maju nato nejaku tabulku tak je lepsie si zistit co to vsetko stoji a nie je jednoduchsie kupit nove (druhe auto 9 v AT a ko prehlasovat....

lauraa
3. apr 2012

@mixka na zivot v at si zvyknes , mozno by bolo idealne aby isiel manzel vyskusat a neskor by ste za nim prisli .... neviem aky bude jeho plat ale kedze bude este musiet tu odvadzat dane a platit si zivnost ale naklady na bezne byvanie a musis ratat 500 -700 eur byt, potom elektrika plyn , telefon (20) internet (20) auto (50-100 poistka mesacne)televizor 45 eur kazdy druhy mesiac,ze nevies nemecky, to je najmenej tu su na cudzincov zvyknuty, casom sa nieco naucis....a deti, 😉 tym to robi najmesni problem.....

mixka
3. apr 2012

@lauraa dakujem, som aspon trochu v obraze, co sa tyka poplatkov mesacnych 🙂 no zvazujem aj tuto variantu, ze by isiel sam na skusy a potom by som ja s detmi prisla.
inak zvazujem este, ze ak by sme nehladali byt priamo v innsbrucku, ale napr v hall alebo telfs, nie je to lacnejsie o nieco ?? viem, ze je to potom zase o dochadzani, ale ci by sa to neoplatilo...

lauraa
3. apr 2012

@mixka terba to naozaj dobre zvazit , najlepsie poslat manzela ,aspon sa zorientuje vybavy potrebne papiere, popozera sa po byte , cenach a podobne, apotom zvazite spolocne co by bolo najlepsie.... pre deti urcite niekde na vidieku....byty v at sa prenajimaju viac menej cez realitky, musis ratat s proviziou pre realitku a 3 mesacny najom sa plati ako zabezpeka dopredu, takze potrebujes urcitu financnu hotovost aspon 5 mesacnych najmov , najlepsie keby zamestnavatel vam dal byt..... niekde ziadaju aj odstupne za byt ale to je v at normalne zakazane...

evulka3
3. apr 2012

@lauraa my mame dvojrocne auto a jednak mi je ho luto predat,lebo sme s nim max spokojni,jednak by sme na tom asi dost stratili..a len teraz sme zan vyplatili leasing,tak sa mi nechce si brat dalsi..ako ak by to bolo do tisicky,tak fajn...no presne nam to asi vypocitaju jedine na finanzamte,ze?

lauraa
3. apr 2012

@evulka3 ano , tam maju tabulky a podla technicaku ti to priblizne povedia ked s apojdes opytat,ale stale lepsie nieco zaplatit ako potom pokuta od financaku za danovy unik,

evulka3
3. apr 2012

@lauraa ved prave,ze to chceme mat vsetko v poriadku...viem,ze kopec slovakov to neriesi a jazdi na slovenskych znackach,ale tie pokuty za to nestoja...tak uvidime-snad nebude ziadne velke prekvapko na finazamte 😉

adriana89
4. apr 2012

Ahojte baby mi sa snazime 5 rokov o babetko ale stale sa nam nedari bola som uz aj na laparoskopickej operacii vsetko je v poriadku...priatel na troska pomale spermie kedze cakame uz 5 rokov rozhodli sme sa ist na kliniku len pred tym ako tam pojdeme chcela by som sa spytat mate niektora stym skusenosti ako to je s umelym oplodnenim ked mam slovenske obcianstvo aler mam vsetko uz z rakuska,,,,prosim poradte mi niektora a ci poistovna v rakusku preplati umele oplodnenie lebo co mi jedna gynekologicka hovorila ze pokial mam poistku v rakusku tak by mali byt 3 zakroky hradene poistovnou....mate niektora s tym skusenost...???
napiste mi prosim vas na email adriana.simasek@azet.sk
🙂

lauraa
4. apr 2012

@adriana89 spytaj sa priamo na prislusnej krankenkasse kde si poistena.....

patus
4. apr 2012

Ahojte....priatel pracuje v rakusku a ma tam trvaly pobyt....ja mam na slovensku.....po porode chcem este chvilu ostat na sk a az potom ist do rakuska....a viem ze na rodicovský prisvpevok treba trvaly pobyt a poistenie....kedzde chcem ostat este na sk tak ze ci moze poberat ten prispevok priatel???? ma s tym niekto skusenosti????ze pobera otec?moze aj ked bude dalej pracovat?ake su podmienky? viem ze ked ja budem poberat na slovensku potom mozme poziadat o rozdiel.....ale asi by bolo menej komplikovane keby to cisto poberal on nie? alebo neviete aky urad by nam mohol poradit??? dakujem

mimajo
5. apr 2012

@adriana89 to je velmi tazke. ak mas sukromne extra poistenie, tak niektore to preplacaju do istej sumy. inac to poistovna plati len ked mas nejaku chorobu - je to presne popisane ktore. no tazko sa to zistuje.... poznam. najlepsie sa ist priamo spitat do pistovne

katinka71
6. apr 2012

@mixka neviem ci ti pomozem byvame v tirolsku,pracujeme v innsbrucku momentalne som do juna este na materskej,byvame 25 km od innsbrucku,byty 3 izbove su okolo 800 eur,cestovne( 90 eur vlakom),skolka podla toho aka sukromna alebo statna od 80 do 200 eur na doobedie,priamo v innsbrucku su byty este drahsie,v Tefse byva kamoska oni platia za 2 iz.byt 700 eur,hall je tiez drahy lebo je uz blizko innsbrucku

hoogy
6. apr 2012

@patus priatel moze poverat rodinne pridavky ale rodicovsky podla mna nie.ked prides s drobcom byvat do rakuska tak ti priznaju rakusky rodicovsky a slovensky sa ti zrusi. netreba zbytocne vymyslat aj ked peniaze sa zidu. ked sem prides a budes mat poistenie a trvaly pobyt dostanes rodicovsky bez problemov.

mixka
6. apr 2012

@katinka71 dakujem velmi pekne za info 🙂 cize skusim hladat teda byty v telfse 🙂 a skolku by som chcela statnu, aky by sa podarila vybavit...

miska58
10. apr 2012

ahojte,mamicky 🙂 urcite viete ako to chodi s v rakuskych porodniciach s odsavackov na mlieko a co mi treba,alebo co si mozem pripravit do porodnice pre babatko a pre mna 🙂 dakujem vam a prajem krasny den

lauraa
10. apr 2012

@miska58 odsavacky su v nemocnici k dispozicii vyvaraju sa flasky a nadstavce , takze ti vlastnu do porodky netreba a keby si potrebovala na doma tak na lekarsky predpis si mozes zapozicat elektricku velmi dobru odsavacku v Beständig zadarmo len za kauciu.... do nemocnice nic pre babätko , len oblecenie na cestu domov ale to moze mnazel doniest potom , pre teba zubna pasta , kefka, hreben, uteraky , nocne kosele dostanes , prezuvky a ja som sa cez den prezliekala normalne do teplakovky (teda nieco pohodlene,lebo som sa prijemnejsie citila oblecena ako vyzlecena v koseli, ale to uz zavisi od teba, ako ty chces, k porodu mi dali tiez nemocnicne oblecenie....pre istotu si zober jedne vyvareny dudlik a samozrejme MK....

miska58
10. apr 2012

@lauraa Dakujem takze do porodnice idem s kabelkou a uz nie s cestovnou tazkou 🙂 A ako je to s hyg.vlozkami a plienkami?

lauraa
10. apr 2012

@miska58 vsetko je tam , naozaj nic nepotrebujes ...este aj sietkove poporodne nohavicky su tam 😉

yanus
10. apr 2012

Ahojte, chcela by som sa spytat, ze ci mate skusenosti s dochodkovym poistenim pocas rodicovskej? Trvaly pobyt mam v AT a pracovala som pred materskou na SVK. V socialnej poistovni sa mi vyhovarali, ze oni s tym nic nemaju, ako vzdy 🙄

sisamato
12. apr 2012

@hoogy a dani84, ahojte,
ako som pisala, aj mna laka kvoli detom zivot na dedine, len keby ta dedina nebola daleko od Viedne, lebo tam najskor si najde mm pracu. Neviem ako je to s cestovanim do Viedne z nejakej dediny do tych cca 60km...bojim sa trocha ci sa niekto znamy tak rychlo najde...

dani84
13. apr 2012

@sisamato no cestovat do Viedne potom jedine vlakom, od nas z dediny velmi vela ludi takto cestuje, je to asi 35 km do Viedne

sisamato
13. apr 2012

@dani84 ta vzdialenost je celkom v pohode, na tie vlaky som vobec nepomyslela kedze tu na SK je uz kvoli drahej doprave trend dochadzat autom...

sisamato
13. apr 2012

@hoogy a
@dani84 baby, ak sa este mozem povypytovat vas dedincaniek...su u vas v obci verejne detske ihriska, prip. to materske centrum je trendom aj v inych dedinach? je vobec moznost najst prenajom v nejakom domceku, prip. v bytovom dome? tie skolky su asi lepsie vybavene ako u nas, vsak? ja radsej nepisem co som dnes videla v tej nasej...bola som sa tam 2x pohrat s detmi, lebo u nas, v najvacsej dedine v Kosickom kraji, sa nie je kde ist s detmi pohrat...kazda mamicka tu na to nadava ale nic sa nedeje...starosta nie je schopny ani dat ciary na prechod namalovat...nehovorim ako vyzera skolka...psie vykaly v piesku, neoplotene, necertifikovane preliezky, to nevravim o jej stave...dreveny zbuchany domcek...hroza...

hoogy
13. apr 2012

@sisamato my nemame materske centrum v dedine, ale verejne ihrisko máme krasne ciste a pravidelne ho cistia a opravuju.do skolky mi malý ide až v júni,ale co sme boli na zapise tak je krasna. dufam, ze budeme s ňou spokojni

sisamato
13. apr 2012

@hoogy ani inu odpoved som za skolky v AU necakala 🙂

sisamato
14. apr 2012

@hoogy zabudla som dodat, take ze verejne ihrisko tu vobec nemame...

hoogy
14. apr 2012

@sisamato no myslieť na Sk kde sme byvali sme tiež nemali ihrisko a keď ho nakoniec spravili tak do pol roka ho znicili pubertaci 😒

sisamato
14. apr 2012

@hoogy mne sa nejako az teraz pri detoch otvorili oci aky je rozdiel kde byvas...co sa tyka ci mesta ci dediny, ale hlavne ako vidim aj krajiny...ak sa mozem spytat, mame vobec nejaku sancu najst domcek na podnajom na dedine blizko Viedne? nemate niektora z vas ino na nejaku stranku obcianskej inzercie s nehnutelnostami? dakujem 🙂

sisamato
14. apr 2012

@hoogy a ak sa este mozem spytat konkretne na skolku, kolko sa cca plati za dieta na mesiac? cchela by som byt na take veci uz pripravena, kedze starsiu by sme ak sa to podari a pojdeme do tej AU, dat o rok do skolky. Snad sa nam podari vycestovat uz tento rok...

hoogy
14. apr 2012

@sisamato skus willhaben.at. my sme na dedine takže rataj ze sú aj drahsie skolky 🙂 u nás sa plati 38 na pol dna a 47 na celý.plus obedy

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre