Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

tehula
16. apr 2012

@eniii moja.......my mame tiez auta na firmu a NOVA sme im uz zaplatili, vraj staci na jedno z aut, ze viac netreba. TO povedali v Bruecku. Nato mi postou poslali z FA, ze mame platit aj cestnu dan a ze sadzby pre kamiony. Pozerame, ze ci im nesibe, ked mame PKW. Tak sme tam isli, lebo telefonicky oni sa vykrucali, boli sme dnes v Eisenstadte na FA, tak spustili nieco ze auslanderi aj tak musia platit aj ked maju firemne auto na SVK. Hovorim, ze hlupost, platim cestnu dan v SR a nemozu ma dvojito danit. A tetka si svoje, som tam uz kricala, Boze taka beznadej, oni su tam jak retardovani. Mam pocit, ze clovek podal prst a oni mi chcu zozrat ruku.....
Inak ked o tom pises, chytili vas fin. policia teda pri tych zatahoch?

tehula
16. apr 2012

@grimaska4 pretoze na SVK pracujeme, teda ja po skonceni RD sa tam vratim do prace. Mame s manzelom na SVK aj firmu, neviem si predstavit bez OP riesit aj veci ako konatel....neexistuje bez OP

tehula
16. apr 2012

@eniii NOVA dan vraj by mala byt zaplatena (co som citala v tych zakonoch, je tam aj spominane na auta aj firemne), nie je to ale uplne jednoznacne, ale pri tych zatahoch, co teraz fin policia robi, dotlacia ludi to platit. Nam vyrubili 840eur NOVA za 2roc auto priemernej triedy. Pytala som sa tam jasne v Bruecku, ze ci je to tym vybavene a koniec, oni ze ano.....a do tyzdna dosiel papier z FA, ze sa mam registrovat na cestnu dan pre kamiony?!!!!!!!!!!!! Ked sme tam zasli osobne, tak zas krutia, ze ved aj pre osobne auta maju a ze treba....no penila som tam riadne.

Cize vam starosta vravel, ze NOVA neplatit?

eniii
16. apr 2012

@tehula uchvat, naozaj 🙄 takze vy ste im to zaplatili? viem ze nas sused sa na to nejako odvolal a neplatil to, malo by to platit len pre Rakusanov....neviem blizsie info zatial
a pri zatahoch kvoli SK SPZ myslis? nie, tu ziadne neboli (zatial) ale pokial mas auto na SK SPZ a trvaly pobyt (aj) v AT, tak jediny sposob ako sa tomu zatial vyhnut je mat auto napisane na firmu, vtedy ta nemozu donutit dat si AT SPZ....len nech to nezmenia zase

raa2
16. apr 2012

@eniii to je fakt sila!!! su riadne spiny! najhorsie natom je to ze mi keby sme aj chceli ta, to nemame ako zaplatit, lebo auto co ma mm tak nepatri tej spolocnosti, ale patri lizingovej spolocnosti 😕 A viem ze to starosta hovoril...
@grimaska4 vies naco treba slovensky OP? nato aby si napr. mohla mat ucet v banke na slovensku, platit uver, ak nejaky mas, a ak pracujes na slovensku, tak ti mzda chodi na ucet 😉

tehula
16. apr 2012

@eniii no my tu mame TP kvoli WBFke. Ano zaplatili sme im NOVA, lebo praveze maju popisane, ze je jedno, ci je auto na firmu, alebo sukromne, ale pokial sa pouziva v AT a mas tu TP, tak sa tomu neda vyhnut,
Resp vidim to na susedoch, co tu byvaju uz nejake roky, tak oni to neplatili doteraz a dostali aj riadne pokuty okolo 2tis eur, ze nezaplatili
Ak je auto firemne, znacky netreba menit a tym padom neviem preco ma tu otravuju s cestnou danou.

Inak u nas v Kittsee bolo strasne vela razii, pomaly kazdy den masove kontroly, odstavovali vsetky auta s ne-rakuskymi SPZtkami a 2hodinove vysetrovanie (co mi susedia hovorili), hliadky som videla stat furt v okoli aj sa tu premavali a odpisovali si znacky zaparkovanych aut..

eniii
16. apr 2012

@tehula vobec neviem zatial co s tym spravime, vo stvrtok nam to tam zadreli a odvtedy zistujeme co sa s tym da robit 😔

tehula
16. apr 2012

@raa2 mame tu aj susedov, co ich nutia prehlasit na AT znacky, ale maju auto na leasing. Jasne, ze spolocnost s tym nesuhlasi. Prosto nedomyslene a nedoriesene....

Inak k tym OP mi este napadlo, ze nedavno davali v televiznych novinach, ako si bezdomovci chodia vyberat postu ze TP maju nahlaseny na miestny urad v BA niekde....No oni OP maju a nemaju vlastne realny TP a ja ked aj mam kde v BA byvat a byt nahlasena, tak ma idu buzerovat, ze mam TP odhlasit a OP vratit? Chore

grimaska4
16. apr 2012

@tehula
ta si uzivaj vyhody slovenska a z rakuska tak nemas narok,lebo dvojmo sa to neda,bohuzial

grimaska4
16. apr 2012

@raa2
Tak bud rakusko alebo slovensko nee?Ked nechces mat trvaly pobyt sa v rakusku nemusis,na rodinne pridavky mas narok aj ked mas len prechodny pobyt,ale musis byt zamestnana

tehula
16. apr 2012

@grimaska4 nie je to pravda
V AT musim byt na TP nahlasena kvoli WBF a z toho mi vyplyva moznost doplacania pridavkov raz rocne formou differencialu. Mam narok aj na doplatenie rodicaku
Cize nic neziadam dvojmo, len doplatenie toho, co by mi v AT nalezalo. Nie je to nezakonne, normalne to tak ma fungovat. Na UPSVaR nebol najmensi problem s tlacivami. poznaju to z praxe... len ked clovek narazi na neinformovanych uradnikov, ide to tazko

tehula
16. apr 2012

@grimaska4 prepac, ale pises to v style, akoby len na mna v AT cakali, ze tuna mame pre vas tieto pracovne ponuky, nech sa paci.
Co mam teraz akoze? Dat v SR vypoved aby som sa poodhlasovala? Chceme byvat v AT, oni zas od nas chcu iste veci poplatit, tak ked oni ziadaju svoje naroky, ja tiez svoje.
Kvoli WBF nie je ina moznost, len si v AT nahlasit TP. Nemozem tu byt na prechodny, lebo kde budem byvat? pod mostom?

raa2
16. apr 2012

@grimaska4 jednou z podmienok, ked kupujes byt alebo dom v AT je mat tu aj trvaly pobyt a slovensky zakon povoluje mat dva trvale pobyty, je tam medzera v zakone, len pani uradnicky nevedia co so sebou a co maju riesit v takychto pripadoch, tam je cely pes zakopany. a taktiez baby co byvaju v AT a inde si ziadaju na slovensku prispevok k narodeniu dietata a tiez si vtedy vybavuju opatovne trvaly pobyt aj na SK. A tehula dobre pise, neziada o nic na co by nemala narok, poctivo tu clovek vsetko plati, tak ziada ze budu aj on sa chovat korektne k tebe...

hoogy
16. apr 2012

@tehula och to kazdemu povedia inak.aj my mame auto napisane na firmu a povedali nam ze ked je na firmu netreba ho prehlasovat.

grimaska4
16. apr 2012

@raa2
trvaly pobyt mozes mat len jeden,prechodnych mozes mat viac...

grimaska4
16. apr 2012

@tehula
rakuski uradnici velmi dobre vedia co robia..a aj preco...na rozdiel od slovenskych idu podla zakonov,a s nimi nevybabres

hoogy
16. apr 2012

@grimaska4 nam dokonca povedala aj tu v rakusku ze mozme mat dva trvale pobyty ze to nevadi.

tehula
16. apr 2012

@grimaska4 velmi ma mrzi, ako reagujes. Neviem, preco mas pocit, ze s niekym vybabravam. Nemas pravdu, keby boli velmi dobre informovani, nestane sa, ze pocas hovoru ma 5x prepoja na niekoho dalsieho, lebo on/ona nevie....A pisala som konkretnu skusenost, kedy mi v Bruecku povedali uplne nieco ine ako v Eisenstadte.
Neexistuje, aby Finanzamt nevyskolil svojich zamestnancov jednotne.

Svokor v AT pracuje uz hadam 25rokov, jeho rodina byva na SVK. Ked si bol vybavovat pridavky na deti, normalne ho jedna pri okienku odbila, ze ked deti neziju v AT, narok nema, druha uradnicka to zacula a zavolala ho naspat, ze nie je to pravda, narok ma.... Prosto ozaj mam par skusenosti od blizkych, alebo znamych, kde sa potvrdzuje, ze lava ruka nevie, co robi prava. Tak prosim ma tu neobvinuj s nejakych nekalych cinnosti
Ja si tiez nemozem dovolit porusovat zakon na Slovensku, kedze moja firma je Slovenska ......

@hoogy ved oni ma nenutili firemne auto prehlasovat na AT znacky "iba" zaplatit NOVA dan a najnovsie platit im cestnu dan, ktoru ale platim na SVK kedze s autom podnikam na SVK. Dvakrat cestnu dan nemozem platit, to je akoby som chcela byt 2x poistena na tu istu vec v roznych krajinach. Neexistuje.

hoogy
16. apr 2012

@tehula aha necitala som cele.ale aj tak nas ani to nenutili platit.ale je pravda ze ta firma nie je nasa takze mozno preto.

grimaska4
16. apr 2012

@tehula
zakony su zakony,bohuzial,rakusania tu dan vymysleli a musi sa platit,kedze pouzivas auto prihlasene na slovensku aj na rakuskych cestach,tomu sa nevyhnes,len ti raz mozno naparia mastnu pokutu a potom zaplatis.narok na rodinne mas ten,kto je zamestnany v rakusku
Nie taky co si pride do rakuska podnikat vraj a dokumenty potrebne nemieni si vybavit a chce daco narokovat.Ziadaj si potom zo slovenska tych smienych 21 eur rodinnych a tie tu smiesnu matersku co tam davaju.
kydate na rakusakov ale praca je vam dobra a aj zivot u nich...

eniii
16. apr 2012

@tehula myslim ze reagovat na "verklikovo" naucene argumenty od @grimaska4 asi fakt nema vyznam, ona si bude zatato iba to svoje 😅

tehula
16. apr 2012

@grimaska4 prepac, ale uplne mimo pises, Bud si vobec necitala, co som pisala,alebo potom napisem, ze mas dojem, ze si sa tam k niekomu pristahovala, zavrela na SVK dvere a ani nevies, co a ako vybavovala....
Ja v AT nepodnikam. Podnikam v SR, kde je firma zaregistrovana. pokial teda sa tvaris, ze ovladas rakuske zakony, tak isto vies, ze bez registracie firmy v AT, tu firma nesmie podnikat.
Pravnicka osoba, cize moja firma je povinna za podnikanie platit v SR cestnu dan, kedze tam s autom podnikam.
Zakony zamedzujuce dvojite zdanenie isto tiez ovladas, vsak? Tak tam je odpoved.
V Zakonoch tu maju dieru a ja ju platat nemienim, uz to pochop. Prestan tu na mna utocne reagovat, lebo dalej uz teda reagovat na teba nebudem, sa tu normalne pytam bab, co si tymto procesom presli a nie niekoho, kto si pletie hrusky s jablkami.

Matersku si nemoze ziadat v AT nikto, pokial tam nepracuje a neodvadza dan z prijmu a odvody. Kde pisem, ze si ziadam matersku?
Rodicovsky prispevok je aj na SVK podmieneny a viazany na trvaly pobyt a pre tvoju informaciu vyplacaju ho aj romom a nezamestnanym soc pripadom, ktori v zivote nepracovali. T.j. nepotrebujem v AT pracovat, aby mi na doplatenie rodicaku vznikol narok, je to podmienene trvalym pobytom, ktory tu mam.
Ja som si zistovala, co zhruba na rodicak potrebujem vybavit.
Na Rakusakov nekydam, inak by som tu nebyvala, iba kritizujem uradnikov, co tiez by si mohla vediet, ake "zarty" a fejtony sa prave na Rakusku byrokraciu po Europe siria a potvrdzuje sa to

grimaska4
16. apr 2012

@tehula
tak si vyber nejaku inu krajinu a podnikaj si tam!A ked tak super ovladas zakony,naco tu chodis po radu??
Chapem,ze moja rekacia sa ti nepacila,lebo nebola po tvojom,ale to je moj nazor 😉

tehula
16. apr 2012

@grimaska4 ale ja si nechcem vyberat krajinu. Ja podnikam na Slovensku a do AT chodim spat. Co ti vadi stale?

tehula
16. apr 2012

@grimaska4 nepaci sa mi, ze tu vkuse na mna utocis a uplne prekrucas veci a fakty. Pises tu, ze si tu idem matersku ziadat, co som nikde nenapisala. A neviem, naco stale ides riesit presun miesta podnikania mojej firmy.
Ked sme pri tom, co vies, ci nemam 4roch spolocnikov, co ziju na slovensku a nesuhlasili by s presunom firmy? Prosto nechapem, ako niekto dokaze prekrutit veci
A dakujem babam, co mi radia a nenavazaju sa tu zbytocne do mna bezdovodne.

lauraa
16. apr 2012

@tehula
@grimaska4 obe mate niekde pravdu, pokial mate trvale pobyty v at ste povinne prehlasit auto na at znacky a zaplatit NOVA v at + cestnu dan, pokial auto nie je hlasene na firmu alebo na leazing....inak sa dopustate danoveho uniku a zial finanzamt to riesi pomerne vysokymi pokutami , dokonca vam mozu na urcite obdobie zabavit auto....existuje aj moznost doplatit len rozdiel cestnej dane na finazamte...leazing auta a firemne auta maju nejaku vynimku ale presne vas moze informovat len prislusny finanzamzt lebo vsade maju iny meter ☹

tehula
16. apr 2012

@lauraa dik. Pisala som, ze auto mam firemne a NOVA som zaplatila. Cestnu dan nemienim platit, lebo to spada do dvojiteho zdanenia, kedze ju platim na SVK

O prehlaseni auta som sa informovala aj na BH, povedali, ze firemne samozrejme nemusim prehlasovat.

grimaska4
16. apr 2012

@tehula
na.
strane 422 pises ze chces poziadat aj o rodicovsky prispevok...takze neviem kto si co pletie

dagmarkaaa
16. apr 2012

ahoj holky,
prosim o radu, jestli mate nekdo zkusenost ohledne rodicaku - mame mimino narozene v CR, stehovali jsme se sem pred par mesici, konecne se nam podarilo ze nam dali Familienbeihilfe a ted na ten Kinderbetreuungsgeld pry potrebuju Mutter Kinder Pass, kde se pry pisi i kontroly v tehotenstvi... To ovsem nemam, tehotenska prukazka se odevzdava v CR porodnici... tak nevim pry to byt musi, jak jste to resili pokud mate deti narozene mimo Rakousko?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre