Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

barbora87
29. aug 2012

@denianjelik ahoj ja byvam casto v 6/7bezirku

denianjelik
29. aug 2012

@barbora87 ahoj,aj byvas vo Viedni,ci len prechodne sa tu zdrzujes?

katharrina
30. aug 2012

bola niektora z vas RH neg. a manzel RH poz.??? Co ma caka???

kilian
30. aug 2012

@katharrina neviem ti poradit,ale u nas sme obidvaja rh poz. a narodila sa nam dcera rh neg. 😒

katharrina
30. aug 2012

@kilian no ale to je v poriadku, problem je len ke je matka RH neg. a otec RH poz., co sme aj my, preto by som potrebovala nejake info, dr mi robil len test, ci si telo nevytvara protilatky proti baby, ale vysiel negativne, tak by to malo byt ok.

kilian
30. aug 2012

@katharrina ked ti vysli v poriadku testy a aj lekar povedal,ze je to OK.netreba stracat nadej.🙂
No v nasom pripade mi lekari povedali,ze to nemuselo dopadnut dobre,moje telo mohlo napadnut plod...

nadia2801
30. aug 2012

Ahojte chcela by som si zistiť že po MD kedy mozem isť pracovať ak môj syn ide od 3.9.2012 do materskej školy v rakúsku a žijeme v rakúsku ďakujem

janka_pn
30. aug 2012

@ellie13 prosim ta, prihlasovanie na MA35 vo vieddni je pre cele rakusko alebo kazdy kraj ma svoje prihlasovacie miesto? takze, ak sa neprihalsim do 3 mesiacov, ale nr. az o pol roka, tak cvakbnem tych 50e a ide sa dalej? mozem normalne dostat povolenie na trvaly pobyt, bez nejakych tazkosti, ak teda splnim vsetky poziadavky? dakujem

katinka71
30. aug 2012

@nadia2801 ahoj ja som isla pracovat po roku lebo sme si vybrali model materskej 12mes+2 ja som bola doma presne rok a este manzel bol 2 mesiace doma od augusta pracujeme obidvaja a marco zacina jaslicky 10.9

katharrina
30. aug 2012

@kilian no vsak aj moje moze, ale zatial je to ok, len som chcela vediet, co sa tu este s tym robi, okrem testov, lebo na sk pichaju po porode injekcie, aby dalsie tehu bolo ok

@katinka71 chcem sa len spytat, ze teda ked si vyberiem variant 20+4, budem doma 20mesiacov a manzel by mal byt 4???

katinka71
30. aug 2012

@katharrina ano moze byt 4 mesiace on na materskej bude poberat taku istu sumu ako mas ty,len to musi nahlasit hned pri narodeni zamestnavatelovi,v Krankenkase staci mesiac pred kocom tvoj materskej

katharrina
30. aug 2012

@katinka71 aha to teda moze,ale nemusi, mozem zostat ja 24mes. doma???

bublina83
30. aug 2012

@jasmika Ahoj, my byvame v Pichl bei Wels, to je takmer 70 km ... viem, nie je to nic moc, ale si prva mamicka co najblizsie, ktoru som nasla. My tu byvame od jula tohto roku 🙂

katinka71
30. aug 2012

@katharrina tie + 2 mesiace som ja nemohla doma ostat,boli by prepadli,aj namne by bolo lepsie 14 mesiacov byt doma

jasmika
30. aug 2012

@bublina83 ahoj... a ty tam pracuješ či si doma s dieťaťom? My sme ešte na slovensku... manžel má akurát dnes isť zhánať ubytko...on je už tamm

katharrina
30. aug 2012

@katinka71 aha, takze ja zostanem 20mes. doma, pochybujem, ze manzel zostane 4, takze tie nam prepadnu, ja chcem len koli praci, mam dobru pracu a chcem ist spat a podla zakona mi tam budu miesto drzat len 2roky, tak preto chceme tuto variantu, tie 4 mesiace nam, ale teda nikto nezaplati, kedze uz budem zarabat

katinka71
30. aug 2012

@katharrina my s manzelom pracujeme u toho isteho zamestnavatela,tak sme nemali stym problem,ajteraz nam vychadzaju v ustrety jeden z nas robi a druhy ma volno,napr tento tyzden som robila 3 dni ja ,dnes ide mm na nocnu a vikend budem robit znovu ja, kedze tu nemam nikoho a mm mama je neschopna strazit maleho,ale üvazky sme si museli znizit ja na 20 hodin tyzdenne a mm na 30 hodin tyzdenne aby nam vedeli urobit rozpis sluzieb,tym padom platit Tagesmuter

katharrina
30. aug 2012

@katinka71 ani my tu nemame nikoho, pracujeme ale kazdy uplne v inom odvetvi, sme vo velkych firmach, takze to je u nas vsetko podla zakona, aj ked ja sa stazovat nemozem, tiez mi pomahaju a s nicim som doteraz nemala problem v praci, vysetrenia aj na poslednu chvilu vsetko v pohode a to musia za mna vzdy zhanat nahradu. Len som myslela, ze by bolo lepsie, keby islo baby do skolky az v dvoch rokoch, no uvidime teda, myslela som, ze mm moze a nemusi vyuzit tie 4mes., ked nie zostanu mne

bublina83
30. aug 2012

@jasmika Ja mam 7 mesacneho syna, tak do prace sa zatial nechystam a neviem ci vobec aj pojdem, lebo mam dalsie tri deti tak mne sa to velmi ani neoplati. Aj moj manzel tu pracoval asi rok a pol, vsetko pre nas pripravil a tak sme sa sem prestahovali.

ellie13
30. aug 2012

@janka_pn všetko závisí od toho na akého úradníka narazíš, ja som sa prihlasovala asi pred 7 rokmi a narazila som na neskutočne zákernú ženskú , a ťahanice z Ma35 som mala skoro pól roka a to len pre to, že som v tom čase pracovala v Ba , lebo tu mi nepredlžili pracovné povolenie a do minima čo musíš mať na osobu mi chýbalo v čistom asi 70€ 😠 sviňa mi aj cudzineckú vtedy domov poslala 😠 ale myslím, že teraz to už nie je také prísne... 😉

jasmika
30. aug 2012

@bublina83 a nemčinu si vedela ked si tam išla??? lebo ja neviem..len po anglicky.. ešte zo školy..ale tak dovravela by som sa angličtinou..a nemčinu som sa nikdy neučila... ale tak manžel vie... no a my by sme tak zo začiatku tam chodili dajme tomu na mesiac... potom na chvíľu domov.. a tak...kým by sme si nejako zvykli..a ja nemčinu sa priučila aspoň dačo... či myslíš že nemám šancu ked neviem nemecky eštte?

jasmika
30. aug 2012

@bublina83 my máme jedno dieťa... ale tak ked sme to počítali.. manžel chodí teraz každé dva týždne domov na víkend.. a ked príde tak vždy dosť pomíňame..lebo chodíme kade tade..aby si ho malá užila...aspon na ten jeden dva dni.. no a keby sme boli tam tak sme stále spolu..ušetril by na nafte..čo by nemusel chodiť domov a na nákupy potravín by sme chodili do čiech..vraj to tam je len 40 km do čiech..a tam je hodne lacnejšie ako v AT..tak by sme raz do týždňa nakúpili....

bublina83
30. aug 2012

@jasmika Ja nemecky trosku rozumiem, ale akurat sa tak pozdravim. V obchodoch a na uradoch su na cudzincov zvyknuti, takze anglicky sa dohovoris v pohode. Ja tu tiez zatial hovorim prevazne anglicky. Moje deti tiez nevedia ani slovo nemecky, v tom problem nie je, chce to cas. Myslim, ze ak sa sem prestahujete, bude lepsie tu ostat nastalo, neviem ako ste na tom financne, ale nas stoji kazda cesta na SK 100 eur na benzin ... budete mat poriadne vela vybavovania a financne je tiez dost narocny presun celej rodiny.

bublina83
30. aug 2012

@jasmika Za potraviny - drahsie je tu maso, pecivo a mlieko. Ja peciem chlieb doma a maso kupujeme len v akcii, vtedy stoji priblizne ako na SK. Mlieko si nechavame nosit z SK, manzel ma kolegov, ktori chodia skoro kazdy vikend na SK. Ostatne potraviny najdes v podobnych cenach.

janka_pn
30. aug 2012

@ellie13 kolko treba na osobu v cistom? to nerozumiem 😅 . a teda to ma35 je len vo viedni?

ellie13
30. aug 2012

@janka_pn 747€ ak ste manželia a bývate v spoločnej domácnosti tak tam je to trochu menej... Neviem ako to je inde ale určite má každá Bundesland svoj Ma35

jasmika
30. aug 2012

@bublina83 no ked manžel ide domov na ten víkend tak 120 eur cesta ho výjde..horedole 😀 ako sa to vraví 😀 .. takže by sme mali 120 eur ušetrených.. teraz platí za ubytko 15 eur na na noc ked je tam... a vravel že mu poradili tam nejaké lacnejšie ubytko . kde platia iba 13 a to aj s raňajkami..ale to sa musí popýtať... alebo mu šéf niečo hovoril o nejakom lacnom bytíku... Plus kedže tam budeme spolu tak v soboty môže tiež pracovať...a v sobotu zarába najlepšie... takže aj tým sa ešte vykryje niečo.. no a verím tomu že sa toľko neminie ako ked príde na ten jeden víkend na slovensko... finančne niesme na tom momentállne moc dobre... ale už sa to lepší.. začal tam pracovať iba od apríla... ale pracuje normálne ako zamestanec.. Vybavovačky by som zatiaľ nechcela riešiť..pokiaľ nemáme poriadne stabilné miesto na bývanie..a pokiaľ neviem nič po nemecky... tak by som si tam nerobila nejaký prechodný pobyt a tak....

janka_pn
30. aug 2012

@ellie13 som sama s 3 rocnym dietatom, tak to akoze tolko musim v cistom zarabat a len potom dostanem to anmeldebesch....? dakujem 😅 meldezettel uz mam, aj skolku pre malu, pracu si budem hladat, ale chcem len na pol uvzku, tak teraz neviem... 😔

ellie13
30. aug 2012

@janka_pn a dostávaš tu nejaké peniaze? Ak áno nemala by si mať problém to minimum musíš vykazovať podľa ich tabuliek, musíš byť schopná si tu ten život "dovoliť" a dokázať im to ináč si podozrivá ako to mne vtedy tá krava povedala, že páchaš trestnú činnosť 😒 skús si tam zavolať oni ti povedia čo všetko budeš potrebovať , je lepšie to mať všetko nachystané ... A s prihlasovaním to neodkladaj, nemajú to radi a väčšinou keď prídeš "po termíne" sú také sviňe 😖

bublina83
30. aug 2012

@kaserik Ahoj, my byvame v Pichl bei Wels 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre