Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

llienkal
28. sep 2012

mile dievčence.chcela som sa opytat,že či treba po narodeni dietata ist na cudzinecku policiu sa zahlasit a do kolkkych dni sa tam musim dostavit.ak mate niektora ohladom tohto nejake info prosim o odpoved dakujem 🙂

katharrina
28. sep 2012

@bublina83 ja som teda na MA35 dostala pozvanku, ale to mozno preto, ze som tu zacala pracovat a na zaklade toho ma asi predvolali, inak by si sa tam mala nahlasit do 3mesiacov od nahlasenia pobytu tu, ak tu teda planujes zostat dlhsie ako 3m.

lumiva
28. sep 2012

@katharrina Ja som pozvanku nedostala a o Anmeldebescheinigung som poziadala o 10 mesiacov od pristahovania a 4 mesiace od vzniku poistenia. Samozrejme mi naparil pokutu 50 eur pre mna a kazde dieta. Isla som tam, ked som vybavovala pridavky, na Finanzamte to odo mna pytali.

katharrina
28. sep 2012

@lumiva no vsak pisem, ze neviem, preco niekto dostane a niekto nie, ja som sa prihlasila na zivnost a par dni alebo tyzdnov na to mi to prislo, takze som neplatila ziadnu pokutu, neviem, ale co to ovplyvnuje.

suzaneee2
28. sep 2012

@lauraa nie nic som nedostala..u mna je to totiz takto..ja som zivnostnicka a platila som si pripoistenie sama..ked som bola prvy krat pri Amtsarzt tak mi odporucila ist na marodku s tym ze ona mi genehmigung este nemoze dat az v 15teh.tyzdni...vypisala som sa na marodku a v 15 teh.tyzdni ked som bola zase pri Amtsarzt tak mi uz dala aj genehmigung s tym ze je od datumu vydania az po porod..hned po tom som volala do SVA a tam som sa informovala ci mam ukoncit marodku a ako..vtedy mi ta pani vysvetlovala ze jedna vec je ze som dostala papier ze je ohrozeny zivot matky a dietata a druha vec je ze este stale som praceneschopna tak nemusim marodku este ukoncit...a vtedy som sa jej pytala ci sa tieto dve veci daju kombinovat tak mi povedala ze ano...tak teraz neviem ako to je

bublina83
28. sep 2012

@katharrina @lumiva tak som bola na tej cudzineckej policii, pani bola trochu v rozpakoch ... ze je mozne ze na nas zabudli ... ale dala mi znovu tie iste tlaciva co mame doma, ze mozem prist a tlaciva podat, napisala zoznam dokladov ktore potrebujeme ... z obecneho uradu tam treba este nejaky doklad zvlast, nie len meldezettel ... takze uz zrazu netreba cakat na pozvanie, mozem to tam ist podat aj sama ... cisty birokraticky bordel ako aj na SK ... plati sa 15 euro pri podani ... anmeldeb. si mam prist potom vyzdvihnut osobne ked nam poslu vyjadrenie ... a na finanzamte som bola dolozit doklady, ze deti tu chodia do skoly .. vyjadrenie nam pride na konci oktobra .. vraj ... takze poriadne dlho to tu tiez vsetko trva .. clovek aspon vie za ake peniaze sa tu trapi 😀 tak pekny den dievcata ...

evulienka22
30. sep 2012

@lumiva ja ti mozem odporucit Semmelweisklinik, velmi prijemny a starostlivy personal, vsetko ti prinesie co potrebujes, okrem upratovaciek teda, tie robili rachot od 7 hodiny, inak sestricky,lekarsky vyborne, pred odchodom domov nas informovali hodinu o vsetkom a dostali sme vela prospektov.

lumiva
30. sep 2012

@evulienka22 Dakujem ti za odpoved, niekde som to tu uz citala, ze je tam dobre a neplati sa tam ziadny pausal. A ako je to tam s babetkami. Nosia ich na kojenie alebo su cely cas pri maminke?

evulienka22
1. okt 2012

@lumiva mozes si vybrat, ja som ho mala stale pri sebe 24 hodin,to sa nejak vola rooming... a ked ides von, tak ho mozes zaniest do izby kde su sestricky, uz neviem ako sa vola ta izba, aj ti ukazu ako sa koji je tam specialna miestnost na to, a bufet mas tiez od 8 do 20.00 k dispozicii vsetko na jednom poschodi. Samozrejmä dostavas ranajky obedy vecere, zo zaciatku ti to sestricka prinesie do postele,

dzejny22
1. okt 2012

Ahojte maminky, budeme sa sťahovať do Viedne a ja vôbec netuším čo všetko musím vybaviť, viete mi prosím niektorá poradiť??? Vopred ďakujem

lauraa
1. okt 2012

@dzejny22 prihlasit sa na travly pobyt , vybavit anmeldebescheinigung, prihlasit sa s malym k manzelovi na krankenkasse ak to neurobi zamestnavatel,poziadat o rodinne pridavky na finanzamte, a o KBg na krankenkasse, vsade potrebujes potvrdenie ze tento prispevok nedostavas na sk , teda musis vsade hlasit ze sa stahujete do AT a vydaju ti na sk prislusne formulare....dalej potrebujes preklady rodne listy a sobasny, niektore urady akceptuju aj na sk uraden prelozene dokumenty ale zial viac menej ziadaju o preklady v at ....viac ma nenapada mozno ma niekto z dievcat doplni....

dagmarkaaa
2. okt 2012

Ahoj holky slovenky, mam dotaz tak trochu od veci 😉
prosim da se v Rakousku sehnat bryndza? Pripadne cim se da nahradit do halusek?
Dik 🙂

mimajo
2. okt 2012

@dagmarkaaa mam dve zamrazene ak chces... teda aspon myslim, no mozem sa pozriet. ak chces, ja vzdy prosim martinovho kolegu, aby nam kupil v blave a dalsi den prinesie

katharrina
2. okt 2012

@dagmarkaaa nie som si ista, ale niekde v 18.B, asi Kutschkermarkt, pripadne skus kuk nejaky polsky obchodik.

macocha
2. okt 2012

Ahojte,
našla som si ponuku na prácu blízko Viedne (Klosterneuburg), ale než sa o to pokúsim, potrebujem vedieť, či sa mi to vôbec oplatí. Preto sa Vás chcem opýtať: prosím Vás máte niektorá dieťa v tej súkromnej slovenskej škôlke vo Viedni (2. Bezirk)? Prípadne aj iné škôlky vo Viedni, alebo na trase Viedeň - Bratislava, koľko sa tam približne platí na mesiac?

@dagmarkaaa čo ja si pamätám spred 10 rokov, tak oni vo Viedni poznali len ochutenú bryndzu (ako pomazánku), keď som im doniesla čerstvú neochutenú tak na to kukali jak puci 😅
Halušky ak nechceš robiť s tvarohom, tak kúp ovčí syr, nastrúhaj, zmies so soľou a nechaj 24 h odstáť (to som počula od tety ale sama som neskúšala) 😉

katharrina
2. okt 2012

@macocha @dagmarkaaa s ovcim syrom to robi moja mama, pomele ho na mäsovom mlynceku a ma z toho bryndzu 🙂

mimajo
2. okt 2012

@macocha ak mas pracu v klosterneuburgu, hladaj aj tam skolku, aby si nemusela zachadzat do viedne. ak mas trvaly pobyt vo viedni, skolka ta nestoji takmer nic - len obed - ca. 80 eur mesacne. ak vsak nemas trvaly pobyt, platis - na cely den okolo 230 eur plus strava. to su len orientacne ceny, kazda skolka trochu inac. my byvame v dolnom rakusku, syn chodi do viedne do skolky, cize platime naplno - okolo 330 eur mesacne. hlavne zistuj cim skor, kde je este miesto

macocha
2. okt 2012

@mimajo ďakujem moc krát 🙂 Zatiaľ to je predčasné na oficiálne zisťovanie, potrebovala som presne toto vedieť pre orientáciu.
Škôlka by bola aj priamo pri práci, ale english speaking... toho sa obávam, moja vie len pár pesničiek po anglicky a nemecky ani necekne, preto som sa pýtala na tú slovenskú.

lumiva
2. okt 2012

@dagmarkaaa Jasne, ze sa da. Normalne vazenu predavaju v Merkure. Dokonca je to original slovenska. Vola sa to Briemse

lauraa
3. okt 2012

@macocha s tym ze maly nerozprava nemecky si hlavu nelam, deti sa rychlo ucia... kludne ho daj do rakuskej skolky , sama uvidis ako rychlo sa bude ucit, navyse tu po skolkach su zvyknuty na cudzincov.....

odabinka
3. okt 2012

Ahojte... Prosim poradte mi, ako to funguje, ked chcem ist z materskej na matersku a mam pozastavenu zivnost. Teraz dostavam KBg. SVA mi odpisali na mail, ze ak splnim podmienky, tak dostanem KBg, ale co za podmienky... Hmmm... 😖

blackcat
3. okt 2012

Ahojte mamicky. Mohla by mi niektora z Vas prosim poradit? Nemam zial cas, prehladavat tu tychto 446 stran, lebo toho mam momentalne naozaj straaaasne vela. Tento vikend sa akurat stahujeme. Nerada by som prepasla odvolanie, ak treba napisat. Ide o to, ze som dostala vyplatene KBG (10.-12.2011) a prisiel mi papier, kde je vymeriavaci zaklad urceny na 5,86€/den. Zda sa mi to iba, alebo je to naozaj malo? Ja poberam zvysok z SK, ale pri variante 30+6 mi o stale nevychadza na 14,53€/den. Alebo nam to pocitaju inak? Najde sa niekto, kto mi po prosim vysvetli? Bola by som naozaj velmi vdacna za rady.

lauraa
4. okt 2012

@blackcat na sk mozes poberat KBG do troch rokov veku dietata a v at len do 2 1/2 takze ti zrejme zratali co dostanes za rok na sk a potom odratali od sumy co by ti mali vyplatit v at a urobili priemer.... skus to takto spocitat ale odvolanie by som poslala tak ci tak....

dagmarkaaa
4. okt 2012

@mimajo
@katharrina
@macocha
@lumiva dekuju moc holky za tipy nakonec jsem ji sehnala fakt v tom Merkuru slovenske tak mam radost.snad se haluse povedou.

blackcat
4. okt 2012

@lauraa Dakujem za odpoved. Ved prave to mi vobec nevychadza. Mala ma 25 mesiacov, cize este poberam aj v AT aj na SK. Len na SK to je 190,10€/mes. za 2011 a AT by malo vyplacat 14,53€/den. Ak pocitam 14,53x30 je to cca. 436€. Minus slovenskych 190,10, zostava 245,90€ a toto vydelene 30 dnami je 8,19€/den. namiesto 5,86€/den, ktore mi vypocitali. Alebo som vedla a je to uplne inak? :D Uz v tom mam zmätok... A nevie nahodou niekto, ako je to od 2012 pre Alleinerzieher? Malo by sa KBG predlzit o 2 mesiace. Plati to aj pre nas?

lauraa
4. okt 2012

@blackcat napis odvolanie , ani mne to nejako nevychadza , neviem ako s ak takej sume dostali , daj vediet , budeme mudrejsie aj na nete.... Novy zakon sa tyka len detich narodenych po 1.1. 2012....

hoogy
4. okt 2012

@macocha moj syn chodi do rkuskej skolky obaja sme slovaci a tak krasne sa uci po nemecky. neboj deti sa vedia velmi rychlo prisposobit 😉

hoogy
4. okt 2012

@llienkal neskoro sice pisem lebo sem malo chodim ale ano treba, my sme boli asi do mesiaca nikto to nekontroloval teraz nam prislo anmeldebesheinigung mame si to tam vyzdvihnut.

blackcat
5. okt 2012

@lauraa No tak som volala a samozrejme, oni vraj nespravili ziadnu chybu. Je to pocitane na 36 mesiacov, kedze na SK sa pobera 36 mesiacov a prepocitavane s prihliadnutim na vysku poberanu na SK. Az na to, ze presne ako, to mi teta radsej nepovedala 😠 . Takze to robi v skutocnosti Differenz 70€/mes., ktore nikdy neuvidim. U mna to je dohromady 17x70€ - 1190€ o ktore ma oberu!!
Nema naozaj nikto iny podobne skusenosti, pripadne riesenie? Naozaj by pomohli nejake informacie priamo od tych, ktorych sa to tyka...

nadia2801
5. okt 2012

Ahojte prosím vás neviete ni niekto pôct hladam podnájom pre kamaráta dakuejm 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre