Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

lauraa
26. okt 2012

@bublina83 mozes dat dieta aj do jasli, popri materskej mozes oficialne zarobit16200 rocne v hrubom ale mozes poziadat aj GKK o vypocitanie mozneho zarobku popri materskej.... fotky www. happyfoto.at mali akciu za 7 centov

katharrina
26. okt 2012

@bublina83 fotky su najlacnejsie v Müller drogerii, dokonca si tam ten obyc, format fotiek mozes vytlacit aj sama, staci priniest foto na kluci a mas to hned, da sa ale len ten jeden format vytlacit. Inak mozes dat vyvolat foto aj online a dokonca ti ich poslu aj domov alebo si ich vyzdvihnes v najblizsej filialke.

katharrina
26. okt 2012

Chcem sa spytat, ked by som chcela ist po materskej spat do prace, t.z. po 2rokoch, od kedy sa tie 2roky rataju? Od narodenia dietata?

bublina83
26. okt 2012

@lauraa Dakujem za infosky 🙂

mimajo
26. okt 2012

@katharrina ano, presne od narodenia. napr. nas sa narodil 30. decembra a 29. jula o dva roky mi skoncila materska.

mimajo
26. okt 2012

@bublina83 fotky rychlo a lacno online - snapfish.at. do skolky, resp. jasliciek mozes dat, ked maju miesto, popritom mozes zarobit - do istej vysky, uz to tu pisali.

katharrina
26. okt 2012

@mimajo preco skoncila 29.jula? ja som ale myslela, ked mi v praci musia drzat miesto, ci je to do 2 rokov dietata?

mimajo
26. okt 2012

@katharrina prepac, ja som spravila chybu. ja som mala matersku 20 mesiacov, tak som to myslela. je to presne vypocitane. ak mas pevne miesto, tak ti do dvoch rokov dietata nesmu dat vypoved - taky je zakon. ak sa das na "elterntelzeit" cize redukujes hodiny kolko pracujes, tak do 4. narodenin, myslim.

bublina83
27. okt 2012

Prosim Vas ... potrebujem poradit ... co byvate v prenajatych bytoch. My byvame v rodinnom dome, spodna cast a vrchna su dva samostatne byty. My byvame v spodnom byte a nad nami pan domaci - Turek so zenou a dvoma detmi. Su mili, kludna rodinka, ale ... pred nastahovanim nas upozornil, ze ide zateplovat dom ... tak sme to brali, ze to nejako vydrzime. V july tohto roku sme sa tam prestahovali, ale to co prislo ... pana beka ... vrtania a prerabacky velke okolo domu aj v ich byte ... bez upozornenia ako keby zbijackou nieco robili kazdy bozi den, cele leto. Neustale vypinali v celom dome elektriku, lebo vkuse nieco robili a ani to sa neprisli opytat, ci nahodou nevarim ... Teraz uz mame vlastne hodiny asi dva tyzdne a stale je s tym problem, vkuse vypadavaju istice, hlavny istic je v ich vchode, tak stale musim chodit klepkat ze nam vypadla elektrika. Niekedy aj 20 krat za den. Mame novu kuchynu a spotrebice ... co ked sa mi z toho pokazi chladnicka ? Okrem toho sme po nastahovani zistili, ze polka bytu je viac vlhka, tvori sa plesen sice nie na stenach ale v nevetranych miestach ako perinac a pod ... S domacim nie je velmi rec ... mach maaa, dis daaa, das daaa ... proste on sa rad tvari ze nerozumie, ked mu to vyhovuje. Co robit ? Dali sme 3mesacnu kauciu, nemozme sa teraz odstahovat inam, lebo nemame uz na to peniaze a on bohvie kedy by nam kauciu vratil, ved az po troch mesiacoch podla zmluvy ci zakona ... bojim sa urobit nejake kroky, aby nam nezacali nejako robit zle ... clovek u nich nikdy nevie. Vsetko im hovorime, ale on to nejako na lahku vahu berie a ja zacinam mat nervy ... vkuse sa tu nieco deje odkedy tu byvame, to som ani vsetko nenapisala .... ☹

marlene
27. okt 2012

@bublina83 ,
skusila by som sa obratit na "konsumentenschutz österreich"bei arbeitskammer. staci ti tam zavolat ,dohodnut si termin,vezmes zmuvu zo sebou ,napises si vsetko co ta zaujima a oni ti povedia ake mas sance. je to kostenlos.
http://www.konsumenten-schutz.at

bublina83
27. okt 2012

@marlene Dakujem ti pekne .. myslis, ze tam budu vediet aj anglicky ? U nas vie perfekt po nemecky len manzel ...

marlene
27. okt 2012

@bublina83 ,
myslim ze hej,ak nie tak posli manzela 😉

lauraa
27. okt 2012

@bublina83 lepsie ked sa obratis na mieterschutzverband ale kedze mate nevyhovujuce podmienky na byvanie vlhke a plaesnive steny, vsettko odfot, a urobit si tam termin, budete sa urcite moct vystahovat aj skor.len zial kauciu vam vratia az po vystahovani alebo nebudete platit posledne mesiace najom...

bublina83
27. okt 2012

@lauraa dakujem ti len ja neviem ci si mame potom my hladat nahradne byvanie alebo kto .. lebo na kauciu do dalsieho bytu nemame peniaze ... ale zbehnem tam aj s fotkami ako pises, este raz vdaka ...

evulienka22
28. okt 2012

@bublina83 existuje Mieteschutz tam chodte, urcite vam pomozu

evulienka22
29. okt 2012

@bublina83 a mozete ich dat ak su naozaj neferovy, podvodnici do tejto datovej banky na internete , nemas sa coho bat, ked odchadzate musia vam kauciu vratit...




datenbank für mietnomaden/mietbetrüger

evulienka22
29. okt 2012

@bublina83 ano, to vraj tak robia, posledne mesiace najomnici neplatia najom, ked mas dojem, ze vam po vystahovani nevratia kauciu tak urcite neplatte najom a ak je plesen tak to urcite vyhrate..to uz bolo v Resetaric Volksanwalt v sobotu chodi taka relacia na ORF

bublina83
29. okt 2012

@evulienka22 Musim vsetko opatrne zvazovat, mame 4 deti, su tu prihlasene do skoly a ledva si tu zvykli ... teraz sa zacalo vykurovacie obdobie, domaci zatial kuri ... musim vsetko vyhadzat, vycistit a uvidim ci tie perinace a za postelami zacne zase plesniet ... ak ano nebudeme mat na vyber, lebo nechcem aby deti z toho pochoreli ... no co uz, vsetky zaciatky su tazke.

llienkal
29. okt 2012

@bublina83 veru maš pravdu ,začiatky su naozaj tažke ,ale neboj zvladnete to.držim palce 🙂

llienkal
31. okt 2012

mile tehulky a maminky.chcela by som sa vas opytat.Treba sa zahlasit detskej lekarke ešte pred narodenim dietata alebo až po jeho narodeni?a pride za babatkom domov do siedmych dni ako je to na sk alebo musim ist s malinkym k nej do ordinacie?dakujem za odpoved 🙂 😀

mimajo
31. okt 2012

@llienkal ak uz lekarku vies, tak zavolaj a spytaj sa. väcsimou staci po porode. podla mutterkindpas musis ist v druhom tyzdni na kontrolu.

zuzigirl
7. nov 2012

ahoj dievcata,

viem, ze toho tu iste bolo popisane okolo mojej otazky, ale kedze sa priamo v diskusii neda vyhladavat, ospravedlnujem sa za opatovnu otazku:

co vsetko treba vybavit pri narodeni drobca? rakusky rodny list dostane automaticky, slovensky treba vybavovat? aj nahlasit nieco na konzulat?

a co s tym prispevkom pri narodeni zo svk?

Dakujem vam velmi pekne!!! 🙂

julietta246
7. nov 2012

@zuzigirl Rakusky rodny list dostanes automaticky, ale o slovensky musis ist osobne poziadat na ambasadu... A na prispevok zo Slovenska potrebujes na Slovensku trvaly pobyt a rodny list babatka (ja som im dala rovno slovensky, neviem ci akceptuju aj rakusky). Potom ti uz staci iba vyplnit tlaciva, ktorych sucast je aj potvrdenie od gynekologa a pediatra a priniest to osobne na Upsvar. Islo to celkom hladko, iba odo mna zobrali papiere a poslali mi peniaze 🙂 Potvrdenia stacia aj od rakuskych doktorov.

zuzigirl
8. nov 2012

@julietta246 dakujem pekne 🙂 Upsvar musim navstivit v mieste trvaleho bydliska, ze?

julietta246
8. nov 2012

@zuzigirl ano presne v mieste trvaleho bydliska 🙂

mariro
9. nov 2012

Ahojte baby,chcem vas poprosit o radu.Idem si ziadat rodinne pridavky spetne 2 roky dozadu na deti,v Rakusku robil byvaly manzel a na socialke mi povedali ze si ich mozem ziadat aj ja,hoci pracoval on.Pretoze on uz vybral za rok 2008 a 2009 a peniaze nevidel nikto skutocne,chalanom doniesol po 100€ ,nakolko este aj sfalsoval udaje ze sme zobrati a byvame na jednej adrese a my sme od roku 2007 rozvedeni.Ja teda mozem ziadat rok 2010 a 2011.Ide o to ze sa tu trapim s vyplnanim tych tlaciv v nemcine a akosi mi to nejde.Bude tam potrebne aj jeho cislo socialneho poistenia,alebo to najdu aj pod rodnym cislom jeho,lebo neviem ci bude ochotni mi to dat.Teraz uz tie peniaze nevyberie on pretoze vtedy ma oklamal ze to bude ziadat za roky co sme boli este manzelia a teda ja som mala aj rovnake priezvisko.Teraz som od roku 2010 vydata takze uz to nedokaze spravit...hajzlik.A chlapcom sa peniaze zidu ,maju 17 rokov dvojcata.vedela by ste mi niektora pomoct ?Vopred dakujem.

mariro
9. nov 2012

konkretne toto tlacivo potrebujem vyplnit....bezne veci su mi jasne len ci ja ako ziadatel som tam alebo on akoze pracoval v rakusku.....skratka mam v tom chaos

http://www.opatrovanie-rakusko.sk/fotky5323/Rod...

lauraa
9. nov 2012

@mariro cisto teoreticky, mozes poberat rodinne pridavky len na deti ktore ziju s tebou v spolocnej domacnosti, takze neviem ci ti neico vyplatia kedze vy ste uz davno rozvedeni a deti ziju a zili s tebou, ano k tomu potrebujes vyplnit aj jeho cislo poistky , ta je pridelovana a nema s rodnym cislom nic spolocneho.....je uvedena na karticke poistenca...

marlene
9. nov 2012

@mariro ,
su to jeho deti,ak tam pracoval ,tak narok na pridavky ma -teda vlastne ty. comu nerozumies, v tom tlacive?

mariro
9. nov 2012

@marlene no neviem ci sa hned na zaciatku budem ja pisat a vsetky udaje,alebo az v bode 10 kde sa uvadza ako osoba ktora vedie domacnost a teda bude poberat davky. a tam sa aj podpisuje....to budem ja podpisovat?...to zatial prva strana.....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre