Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

duska88
3. júl 2013

@fifi284 ja som stále poistená tu a mám nárok na rodičák v plnej výške z at.. Treba vyzistiť na ÚP, uvdíš čo ti povedia, ak ti niečo povedia 😀

fifi284
3. júl 2013

@duska88 áno, toho ak ti niečo povedia mám najväčšie obavy :D dobre rozumiem, že si poistená na SK?

duska88
3. júl 2013

@fifi284 ano na sk

fifi284
3. júl 2013

@duska88 a tu si si zrušila rodičák a poberáš ho z AT? Prepáč, že sa tak hlúpo pýtam, ale hladám, čo by bolo najlepšie, ako by to bolo najlepšie a vôbec neviem, kde sa poradiť...

ellis21
4. júl 2013

Ahojte aj ja mam prosbu. Mm pracuje v rakusku, ma tam trvaly pobyt. Ja.s.detmi sme.na.sk. On je.tam poisteny my tu. Mame narok na rodinne pri davky a co k tomu potrebujeme? A este som niekde pocula, ze mm ma narok aj na rodicak lebo cakame v oktobri tretie dieta. DKujem.

julietta246
4. júl 2013

@ellis21 Nie som si 100 percentne ista, ale pridavky by mu podla mna schvalili, ak by o ne poziadal. Bude asi treba ale sa ich vzdat na Slovensku. Rodicak je podmieneny rodinnymi pridavkami. Ale aj potom existuje hranica, nad ktoru nesmie mat tvoj manzel prijem (cca 1200 mesacne). Lepsie by bolo, keby si o rodicak ziadala ty (tam sa potom hranica manzelovho prijmu znacne zvysuje). Akurat neviem presne, ci nebude problem, ak mate trvaly pobyt na Slovensku. Ak vies po nemecky, tak si zavolaj do poistovne, kde je manzel poisteny a tam mu vsetko povedia.

viva13
8. júl 2013

Ahoj, možno to do tejto diskusie nepatrí, no nedosala som insw odpoved, prosím neviete ako to funguje v čokoládovni v Kittsee čítala som, že vstup len po 20 osobách to sa tam normálne nedá íst? plánujeme tam íst 4. ako je to s ochutnavkou čokolády? dakujem

virivka
14. júl 2013

Ahojte maminy. Prepacte, ze som vam tu vtrhla, ale nenasla som ziadnu zivu diskusiu z Viedne. Mozno pojdeme na par dni do Viedne a zaujima ma, ci sa plati nejake cestovne, listok vo Viedni aj za deti do 4 rokov. Ja si planujem kupit niekolkodnovyu listok, no neviem ci aj detom treba nejaky listok. Planujeme sa pohybovat vlakom, metrom, elektrickou. Dakujem za kazdu odpoved.

duska88
15. júl 2013

@virivka deti do 6 rokov cestujú zdarma

hanka76
15. júl 2013

Holky nevíte kam se vytratila skupina-diskuze pro maminky z Vídně? Někdo jí zrušil?

hanka76
15. júl 2013

A jinak maminky či těhulky z Vídně které ještě nejsou na FB kde máme svou skupinu chci upozornit na středeční sraz-piknik🙂 Pokud se chce některá přidat tak dejte vědět🙂

virivka
15. júl 2013

@duska88 Dakujem.

dana_l
18. júl 2013

@viva13 pozrela som na ich stranku a pochopila som to presne ako ty. ze musi byt aspon 20 ludi. ale mozes skusit zavolat ak vies kedy by si chcela ist ci nahodou uz nemaju na ten den nahlasenu nejaku skupinu zeby vas tam pridali. tak by ste sa dostali dnu i len styri osoby.

anw
21. júl 2013

Ahojte baby...Je tu niekto z okolia Eisenstadtu?Coskoro sa tam stahujeme tak hladam nejake kontakty 🙂

sammy
22. júl 2013

Ak by ste mi vedeli poradit, budem rada - ideme z BA po dialnici po Radstadt. Kedze pojdeme s malymi detmi, urcite budeme potrebovat aspon 2-3 prestavky. Neviete poradit, na ktorom odpocivadle je to pekne pre deti, ze sa tam aj zabavia (vek 3 a 5 r.)? A pripadne ak by ste mali tipy aj z dialnice Salzburg - BA.

fifi284
23. júl 2013

@anw ahoj, my sa budeme čoskoro sťahovať do Loipersbachu... Je to cca 30 min. od Eisenstadtu.

lauraa
23. júl 2013

@sammy vsetky odpocivadla s restikou, jedno akou maju minimalne detsky kutik a preliezky vonku, takze uplne jedno kde zastavis, navyse nove odpocivadla Asfinag maju tiez vzdy nieco pre deti ale len vonku.... to su skor take male obcerstvenia pri odpocivadlach, ale vzdy v super poriadku, ziadne hnusne wc a pod....

zuzigirl
28. júl 2013

@fifi284 v AT sa ku koncu tehu nechodi kazdy tyzden na kontroly 😉 ja som bola v 36tt u mojej gynekologicky, potom v 38 v nemocnici na ctg a dalsi termin som mala na termin porodu. Ked sa prenasa, tak sa chodi kazd tyzden...

pollina1
29. júl 2013

Ahojky je tu nejaká mamina alebo rodinka žijúca v Grazi alebo v okolí?

megie
30. júl 2013

Ahojte, máte niektorá skúsenosti s prijatím dieťaťa do rakúskej základnej školy, keď nevie nemčinu? (alebo len uplne základné slovíčka...) ako sa tam vlastne žiada o prijatie na ZŠ? aká je šanca, že mi ju tam vezmú ked nie je rakušanka? (Bojim sa zháňať si tam pracu a podnájom ked neviem či mi vôbec vezmú dcérku do školy)

maximaty
30. júl 2013

@megie potrebujes trvale bydliste a byt nekde prihlasena soc. a zdrav. pojisteni

megie
30. júl 2013

@maximaty a keď toto budem mať, tak si môžem byť istá že mi ju vezmú, či to tam je ako tu, že sa deti ledva dostanú?

mimajo
30. júl 2013

@megie ak ma sest rokov, resp. viac, musi povinne do skoly, takze miesto dostat musis! Na to ma kazda skola par volnych miest, aj ked nie oficialne. Priradia ti skolu podla bydliska, resp. sukromnu si mozes vybrat sama, no tam uz je malo miest

marlene
30. júl 2013

@megie ,mozes ju prihlasit do predskolskeho rocnika,aby sa naucila nemcinu a potom moze prejst normalne do prveho.

maximaty
30. júl 2013

@megie určo by šla do vorschule, v rakousku ma na skolku a školu nárok každé dítě s trvalým bydlištěm

marcah3911
30. júl 2013

@ellis21 neviem, mozno uz si si to vybavila ale z vlastnej skusenosti ti pisem aj ja- na pridavky mate narok urcite. Pravdepodobne ich budete dostavat ako dorovnavku - tz, že so Slovenska im prinesies potrvdenie E401 alebo E411 (uz neviem ktore presne to bolo ale obidva vydava urad prace) kolko dostavas na SR a z Rakuska ti budu posielat ten zvysok, ktory by si dostavala u nich.
Rodicak by si si mala zaziadat ty, sama na seba v rakusku u Gebietskrankenkassa . nemusis mat trvaly pobyt v rakusku. Ja som mala na Slovensku a dostala som aj rodicak aj pridavky.
Ale zacni najprv pridavkami u Finanzamt - bez toho ti nepriznaju ani rodicak.
Ty pracujes? alebo ako to ze si poistena na SR?
Pokial by si potrebovala este nejake info, ozvi sa, rada poradim, presla som tym a viem ze to nie je sranda pustit sa do tych vybavovaciek 🙂

suzaneee2
31. júl 2013

Ahojte mile mamicky a buduce mamicky...ak potrebujete poradit ohladom Wochengeld a rodicovskeho prispevku a rodinnych pridavkov...alebo rizikoveho tehotenstva tak sa mi kludne ozvite..vsetko som teraz absolvovala a uspesne.🙂)..ak mozem pomoct,rada pomozem...ahojte..🙂

zemruska
31. júl 2013

baby ak viete poradte mi vo firme pracujem rok mam 16h anmeldung ale mimo anmeldungu pracujem do 40h tyzdenne mala som 10 dni dovolenky otazka znie kolko mi ich mala firma preplatit ? podla anmeldungu alebo plnych 10 dni ?

lauraa
31. júl 2013

@zemruska vo vseobecnosti ak si zamestanana 16 hod. tyzdenne mas narok na platenu dovolenku v plnej vyske 16 tyzdnne , to ze pracujes niekde este navyse a dostanes peniazky do vrecka uz sa nevstahuje na tvoju dovolenku, narok mas na to co si prihlasena....

dicinka1
31. júl 2013

čauko baby,odchádzam pracovat do Rakúska na živnost,som na predlženej platenej rod. dovolnke..malá ma 4 roky.ostáva s nou tatík.ja budem pracovat na rakusku živnost..budem môct poberat rodinné prídavky tam v rakúsku?a ako to bude tu s rodičakom?dcerka zatial do školky nejde...poradí niekto?a v akej výške sú prídavky?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre