Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

lauraa
31. jan 2014

@sono2 koho teraz myslis? dieta moze mat obcianstvo rakuske ked je jeden z rodicov rakusky obcan....

sono2
31. jan 2014

@lauraa aha. To mi je jasné. Myslela som., že ste slováci, preto ma to zaskočilo

lentilka987456
31. jan 2014

Ale ja som citala o tom ze pokial dieta je narodene v rakusku, zije v rakusku a chodi aj od zaciatku do skoly po 8 rokoch moze dostat rakuske obcianstvo, napriek tomu ze sme slovaci. Tak isto ako aj kazdy slovak si moze poziadat o obcianstvo po par rokoch zitia v AT a pokial splna vsetky podmienky tak ho dostane.

lauraa
31. jan 2014

@lentilka987456 ano slovensky obcan si moze po 10 rokoch poziadat o obcianstvo a aj ho nalezite zaplatit, dieta pokial aspon jeden z rodicov obcanom republiky nema narok na obciantvo, moze vsak v plnoletosti o non poziadat a samaozrejme zaplatit ako kazdy ina cudzinec..... narodenie , skolkska dochadzka a ......... neviem co nie je dovod na obciantvo , jedine jeden z rodicov je obcanom statu alebo si ho kupit...

alenocka777
11. feb 2014

Ahojte,prosim vas viete mi poradit ci sa da zmenit c.u.cez mail ked pridavky aj materska chodia na ucet mojmu manzelovi...chcem aby to chodilo na moj slovensky ucet,len neviem po nemecky ☹ Dakujem

zanet_ronny
12. feb 2014

ahojte kocky, ste tu niektora z okolia amstetten? chcela by som nejake referencie na pediatra.
dakujem vopred 😉

guiseppinka
12. feb 2014

ako je to s poberanim materskej, ked tu pracuje iba jeden z manzelov?

lauraa
12. feb 2014

@guiseppinka zavisi ci tu ty pracujes lebo manzel na matersku ist nemoze, to moze len zena ktora porodi ....

guiseppinka
12. feb 2014

@lauraa no to je to, ze ja tu nepracujem, iba manzel... lebo mala som info o tom, ze staci ak tu pracuje iba jeden a potom sa doplaca ten rozdiel medzi slovenskou a rakuskou...

lauraa
12. feb 2014

@guiseppinka ale nie k materskej ale rodicaku , myslis si asi pojmy, materska je dovolenka pre zenu pred a po porode , v at len 8 tyzdnov vtedy poberas wochengeld, rodiack,teda kbg mozes poberat doplatok ak jedne z partenrov v rakusku pracuje....

guiseppinka
13. feb 2014

@lauraa no hej... pre mna je materska a rodicak to iste (sila zvyku)... v podstate si mi len potvrdila tu moju verziu, o ktorej som vedela 🙂 dakujem.

alenocka777
16. feb 2014

@zanet_ronny Ahoj...a kde presne myslis?My mame detskeho doktora v Rosenaue a je to najlespi doktor akeho sme kedy mali...

zanet_ronny
16. feb 2014

@alenocka777 ahoj, no my byvame v oed, tak by sa mi hodil aj priamo amstetten... alebo nejaka dedina okolo, len nechcem ist proste niekam naslepo... vy aj byvate v rosenau?

alenocka777
17. feb 2014

Ahoj,nie my byvame vo vedlajšej dedine,v Bruckbachu,ale tento mesiac sa stahujem do mesta do Waidhofenu...V Amstettene nepoznam ziadneho doktora...

bevab
17. feb 2014

Ahojte, hladam po cesky hovriaceho logopeda. Ak nahodou viete budem rada. Dakujem pekne.

bevab
17. feb 2014

to som si tiez nasla, ale ak je jedina ma toho strasne moooooc asi

duska88
17. feb 2014

@bevab neviem ci je jedina, pravdepodobne ano .., ale ved skus cinknut, za opytanie nic nedas 🙂

martinasenajova
2. mar 2014

baby ja som na materskej a čakáme druhé dieťa (31.tt). rozhodli sme sa odísť žiť do rakúska, manžel si tam našiel prácu. potrebujeme ešte nejaký čas na vybavenie vecí tu aj tam. potrvá to ešte niekoľko mesiacov, máme času koľko chceme, aby sme si to všetko dobre pripravili a premysleli.
manžel bude mať príjem svoju mzdu, no budeme dostávať aj nejaké príspevky na výchovu detí alebo prídavky?
uvažujeme aj že by sme šli rodiť druhú dcéru do rakúska (myslíte, že by to že je narodená v Rakúsku malo do budúcnosti výhody čo sa týka občianstva a pod.?). Trvalý pobyt by sme si chceli nechať na SK a prechodný dať tam. ja by som poberala zrejme normálne rodičovský príspevok do 3 rokov dieťaťa zo SK. čo nám tam treba vybaviť čo sa týka detí a mňa? čo treba ohlasovať tu na SK, ohladom toho že tam odchádzame za prechodným pobytom a manžel za prácou? dakujem za rady a odpovede , rada by som to nejak rozvila a dalej sa pýtala potom , dakujem za ochotu 🙂

duska88
4. mar 2014

@martinasenajova ahoj, budete mat narok na doplatenie rozdielu do vysky rakuskych davok (pridavky na deti, aj rodicak), mozno aj na mesacne vyplacanie v plnej vyske, zalezi od toho ci si pred porodom bola zamestnana alebo nie. Myslim, ze pre teba by porod v rakusku ziadnu vyhodu nemal, co sa obcianstva dietata tyka, kedze ste obaja slovaci, tak dieta narok na rak. obcianstvo nema.. a tym, ze si tam neni poistena, musela by si si ho este aj zaplatit 😒 Zda sa mi, ze prechodny pobyt nahlasovat na sk netreba, nie som ista..vyzistis na MÚ. MM sa bude musiet odhlasit zo socialnej poistovne (resp. jeho terajsi zamestnavatel) a zo zdravotnej poistovne na sk, ak ho buduci zamestnavatel poisti v at. Potom si vas moze pripoistit na seba, aby ste tam mohli navstevovat lekarov.. takisto sa budete musiet potom odhlasit zo zdravotnej na sk..

martinasenajova
4. mar 2014

@duska88 Ďakujeeem moc za rady,si poklad. teraz si to všetko študujeme. nevieš prosím kde je najlepšie zisťovať veci? viem že v rak. sú ochotné ženy na úradoch dokonca ti dajú tlačivá v slovenčine... aj tu na SK mi vie niekto podať komplexné info? :D s ochotou to tu asi bude horšie..či?

duska88
5. mar 2014

@martinasenajova tak vsetky info by si mala dostat aj tu na UP, I ked mnohokrat to tak nie je 😒 , ci uz je to neochotou alebo nevedomostou nasich uradniciek.. Ale mali by ti vysvetlit vsetko co sa tyka poberania pridavkov a rodicovskeho ak tvoj mm zacne pracovat v at. Neviem co konkretne ta zaujima..

martinasenajova
5. mar 2014

@duska88 tu mi nevedeli na ÚPSVaR vysvetliť ani veci zo slovenskej legislatívy nieto ešte z rakúskej 😀 priebežne ti ešte napíšem, ked ma niečo napadne popri tom jak sa v tom bude šprtať 🙂 som zvedavá čo zistím . píšem ti správu...

duska88
5. mar 2014

@martinasenajova 😀 😀 to mi je novinka 😀 oukeej .. pridaj sa do skupiny rakusko, je nas tam dost a baby, ktore si tymto presli sa urcite rady podelia o svoje skusenosti a poradia 😉 https://www.modrykonik.sk/group/189/detail/

titinka19
17. mar 2014

ahojte kocky, byvame v ebreichsdorfe asi 25min od viedni a hladame niekoho k nasej malej dcerke - 2,5roka. Je velmi casto chora 😢 a neoplati sa nam platit za sukromne jasle ked tam vobec nie je. nevedeli by ste o niekom ? len na doobeda, pondelok-piatok, vdaka !

lauraa
17. mar 2014

@titinka19 je kusok od w.Neustadt nie?

denaalubos
17. mar 2014

Baby je tu niekto z vas kto patri do skupiny Rakusko? Pretoze aj aj som tam patrila a zrazu ma vyhodili zo skupiny....a mam taky pocit ze to urobila "moderatorka" skupiny NIKALEA pretoze sa s nou osobne poznam....a mali sme konflikt takze nie sme v kontakte i ked kontaktuje schvalne moje kamaratky v tu v AT a snazi sa mne narusit moje sukromne vztahy, podla mna je to chora osoba a kamosky ju tie mali moznost spoznat a vedia co je zac, ja sa s nou nekontaktujem a ani ju neriesim..a preto ze sa s nou naposledy odmietla stretnut moja kamoska ...tak urobila mi naschval ze ma zo skupiny vyhodila, podla mna na to nemala absolutne pravo, kedzev skupine som vela poradila a skupina aj mne vela dala a pomohla..nikdy som s nikym nemala konflikt ani nic pod pisala som uz adminovy lenze stale moju IP neprecital.tak neviem..... Je to zakerna osoba a nie je normalne abysa takto chovala .....

duska88
18. mar 2014

@denaalubos ahoj ja som v skupine, jedna kocka tam pisala, ze si bola "vyhodena" bezdovodne, ale uz je to zmazane.. ak chces skopirujem tvoju spravu do skupiny aby mala dotycna moznost sa k tomu vyjadrit. Ja som tam neni kazdy den, ale nepostrehla som, ze by si sa v skupinke s niekym hadala alebo niekoho urazala.

denaalubos
18. mar 2014

@duska88 dakujem kludne mozes ..daj vedet co a ako

julietta246
20. mar 2014

@titinka19 Ahoj, mamina mojho priatela je Tagesmutter. Byva v Leopoldsdorfe bei Wien. Ona ma iba jedno dieta, tak ak by ti to vyhovovalo, mohla by som sa spytat, ci by si nechcela zobrat este jedno male...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre