Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

titinka19
20. mar 2014

@lauraa v podstate aj ano, asi 20min.,, ale bohuzial je to opacny smer akoby sme potrebovali lebo cestujeme obaja s manzelom smer vieden

titinka19
20. mar 2014

@julietta246 ahoj, dakujem za reakciu, prave zajtra mam termin s jednou tagesmutter v unterwaltersdorfe, co je len 2km od nas, tak uvidim, ak by to nedopadlo urcite sa ti ozvem lebo moznosti zatial viac nemame :(
DAKUJEM !

barhaj
20. mar 2014

Ahojte, potrebujem poradit. Mam manzela, ktory ma uz 6 rokov rakuske obcianstvo, ja mam stale slovenske. Sme zobrati a byvame v AT. Nas syn ma 17 rokov a chceli by sme mu vybavit rakuske obcianstvo. Neviete, ci sa to da a co k tomu budeme potrebovat? Dakujem moc za pomoc.

lauraa
21. mar 2014

@barhaj zajdi na rathaus a opytaj sa priamo a cim skor , lebo do 18 rokov za deti sa plati minimalne, potom uz to ide od vysky zarobku....obciastvo by mal podla mna dostat automaticky kedze je jeden z rodicov rakusky obcan, jediny problem by bol ak tvoj manzel nie je jeho otec.....

natalia283
23. mar 2014

Ahojte baby,chela by som pomoct,mam vela otazok a neviem co skor,,mam trvaly pobyt v rak,kfeaj pracujem 2tyzd,turnusy ako opatrovatelka,citala som ze v rak musi zena robit do7mes,tehotenstva,lenze mam120kg babku a stresy,no len stale robim,onedlho chcem ist na 1prehl,k rakuskemu dokt,a dat sa na rizikove,,co mu musim povedat aby mi yo schvalil,som v5mesiaci dufam ze tych5povinnych prehliafok pred porodom stihnem koly materskej,zivnost mam,ale moja agentur a ma plnu moc,takze ked odidem z prace ma chce obrat o zivnost kt,nesmiem zastavit,co mam robit ,na aky urad musi ist aby som im zrusila plnu moc,na magistrat?dakujem za odpovede,neviem co dalej bez zivnosti som stratena,potrebujem stiahnuy plnu moc agenture a ist co,najskor k doktorovi

natalia283
23. mar 2014

Ahojte baby,chela by som pomoct,mam vela otazok a neviem co skor,,mam trvaly pobyt v rak,kfeaj pracujem 2tyzd,turnusy ako opatrovatelka,citala som ze v rak musi zena robit do7mes,tehotenstva,lenze mam120kg babku a stresy,no len stale robim,onedlho chcem ist na 1prehl,k rakuskemu dokt,a dat sa na rizikove,,co mu musim povedat aby mi yo schvalil,som v5mesiaci dufam ze tych5povinnych prehliafok pred porodom stihnem koly materskej,zivnost mam,ale moja agentur a ma plnu moc,takze ked odidem z prace ma chce obrat o zivnost kt,nesmiem zastavit,co mam robit ,na aky urad musi ist aby som im zrusila plnu moc,na magistrat?dakujem za odpovede,neviem co dalej bez zivnosti som stratena,potrebujem stiahnuy plnu moc agenture a ist co,najskor k doktorovi

duska88
23. mar 2014

@natalia283 skus sa spytat na fejsbuku, je tam viacero skupin pre opatrovatelky, tam ti budu vediet skor poradit. 🙂

marlene
23. mar 2014

@natalia283 ,skus saist poinformovat na arbeitskammer ,ked si tehotna tak ci tak nesmies robit nocne sluzby a ani dlhsie ako 8 hodin .tam ti urcite poradia ako nato a je to bezplatne.

79amadea
26. mar 2014

Přeji pěkný den všem, hledám paní ktorá by nám pomohla osobně z vybavením žádosti přídavek na dítě nejlépe z Gänserndorfu a okolí, alebo nejaký kontakt na nekoho píšte…

marianna28
5. apr 2014

@natalia283 ahoj - tu v at dava rakusky gyndos LEN navrh na rizikove - schvalit ti ho musi statom tomu prideleny lekar na BH. Kdezto v piatom mesiaci zacat ziadat o udelenie rizikoveho tehotenstva - no neviem, neviem. A na BH takisto velmi tazko odklepnu rizikove..... a to hlavne kvoly tomu, ze stat tym straca vela penazi.... vzdy mas vsak moznost ist k svojmu rakuskemu obvodakovi a dat sa na marodku. Riziko obmedzenia v praci musi tvoj gyndos stanovit. Zdvihat 120 kg babku rozhodne netreba.... 5 prehliadok uz nestihnes - iba ak by si mala byt tehotna aspon 12 mesiacov..... Povinne prehliadky koncia v 37tt - potom uz chodis len do nemocky na pasy. Ak sa vsak poznas dobre s lekarom, snad ti klepne nejaku peciatku spätne s tym, ze si hold nemala mkp so sebou. Ohladne agentury a plnej moci - o zivnost ta zo zakona nikto neoberie - a to podla rakuskeho zakona az do siesteho roku veku tvojho dietata. Vo Wien je sk- at ambasada, je tam aj pravnik, staci, ked tam zavolas, poinformujes sa, oni ti povedia, ci tam mas radsej dojst a hlavne kedy dojst, aby ten pravnik mal cas. Snad som ti pomohla.....

7deni13
6. apr 2014

Ahojte maminky, snažilky alebo tehuľky:DD Potrebovala by som trocha poradiť a usmerniť v oblasti rakúskeho občianstva, nedávno sme sa brali, manžel je rakúšan, tak by som potrebovala vedieť kam a na koho sa obrátiť, kam to zahlásiť atď., budem vďačná za každú radu, ďakujem veľmi veľmi pekne

lonara7
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lauraa
7. apr 2014

@7deni13 co vlastne chces? Obcianstvo pre teba alebo len nahlasit ze si vydata?

7deni13
8. apr 2014

ahojček, no aj nahlásiť, že som vydatá a aj občianstvo pre mňa a syna:DD

mimajo
8. apr 2014

@7deni13 a komu to chces hlasit? To ze manzel je rakusan neznamena, ze ty mas rakuske obcianstvo...

lauraa
8. apr 2014

@7deni13 vydavala si sa na sk alebo at? ak na sk tak to nepotrebujes v rakusku nikam hlasit ,pokial nemas samozrejme na stare meno bankove konto , poistku , telefon apod... tu musis vsade nahlasit zmenu priezviska....ale v podstate je sobasny list zo slovenska v at platny , potrebujes len uradny preklad,ak v at potrebujes na sk poziadat o zapis manzelstva do osobitnej matriky v Blave ....
dalej co sa tyka obcianstva , je otec dietata tvoj terajsi manzel? ak ano, tak tvoj syn ma narok na obcianstvo automaticky po uzavrety manzelstva, staci zajst na urad ...ty pokial budes chciet obcianstvo musis tu najskor urcitu dobu zit , byvalo to 5 rokov a potom mozes poziadat o obciantvo, samozrejme je to spojene s testom z nemciny, historia rakuska( najdes na nete) a samozrejme s peniazmi, vyska kolko zaplatis, zavisi od tvojho prijmu , samozrejme potrebujes vsetky podklady uradne prelozene do nemciny, minimalne vsak mozes ratat s 1500 €...najlespie info ti da Staatsbürgerschaftsabteilung des Amtes der Landesregierung podla adresy tvojho trvaleho bydliska v at

katinka71
8. apr 2014

@7deni13 so sobasnym listom som si dala zmenit meno na Meldezetel na gemeide,v robote som ho tiez dala,potom som tiez bola v krankenkase ,GKK,v banke,sobasny list som potrebovala aj na zmenu mena u mobilneho operatora,syn dostal automaticky rakuske obcianstvo ked je otec rakusan,ja stale slovenske obcianstvo sobasom s rakusanom ho automaticky neziskas,dala som si novy pas urobit,obciansky aj vodicky

7deni13
8. apr 2014

@lauraa ďakujem ti veľmi pekne za info, veľmi si mi pomohla, ďakujem a pekný večer:DD

7deni13
8. apr 2014

@katinka71 super, ďakujem veľmi pekne, pekný večer🙂)

7deni13
8. apr 2014

@mimajo tak to mi bolo jasné, že ja ho nezískam automaticky, len som chcela vedieť na aké úrady ísť atď:DD

majamajamaja
15. apr 2014

ahojte,
potrebujem poradit. Na buduci mesiac mi konci materska tu v Rakusku, som mala variantu "20 plus 4". Ako to je so zdravotnym poistenim, ked mi skonci materska? Pred porodom som bola pripoistena na manzela ( platil za mna okolo 140 eur mesacne), pocas materskej sme nemuseli platit nic platila to WGKK. Ako to je ked skonci materska? Mam sa ist hlasit na AMS?

lauraa
15. apr 2014

@majamajamaja v podstate ak si este v at nerobila , nemas narok na podporu a teda ani na zdr. poistenie, musis sa znova pripojistit k manzelovi.... na urad prace s avsak mozes prihlasit ako hladajuca pracu a budu ti posielat prac. ponuky alebo mozes vyuzit nejaky kurz cez ams.....

boldy
15. apr 2014

@majamajamaja mna pripoistili automaticky na manzela po materskej...tiez som nepracovala v at... a na ams ti ponuknu kurz, v tom pripade ti budu platit mesacne

lauraa
17. apr 2014

Dievcata dostavate niektora rodinne pridavky pravidelne ako diferenzzahlung ?

gluckmichaela
26. apr 2014

@denaalubos ano Bad Gleichenberg 🙂

denaalubos
26. apr 2014
gluckmichaela
27. apr 2014

@denaalubos Si sa pytala,ci tu je niekto z okolia,tak som napisala,ze ano 🙂

denaalubos
27. apr 2014

@gluckmichaela ty mašina, a nepoznáme sa mi tak náhodou 😀

pupawka800
6. máj 2014

Ahojte holky.nenajde sa tu osobka ktora by mi pomohla niekde v rakusku zavolat?
Ak je niekto taky prosim pisat do ip.
Je to pre mna moc surne :(
Dakujem moc!

silvuska47
6. máj 2014

je tu nejaká mamička,tehulka v okolí alebo blízkom okolí LINZU??

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre