Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

lafamme
7. apr 2016

@robin30 môžem vedieť ako dlho to trvá vybaviť?ďakujem

robin30
7. apr 2016

@lafamme 15minut 🙂prides tam s obciansky prihlasovacim papierom a je to

lafamme
7. apr 2016

@robin30 aha.super.ďakujem.

robin30
7. apr 2016

@lafamme prosim

lauraa
8. apr 2016

@bbbea ak manzel ma trvaly pobyt na SK staci mu vypytat si na jeho Krankenkasse Formular E 106 a doniest ho na poistovnu na sk. Europsku e card , teda taku s jehom menom vzadu a nie s * ma narok AZ po urcitom obdobi , myslim 2 roky prace v At. Ale vela lekarov na SK ma Problem s tymito e card lebo musia ziadat o prepustenie ukonov z At, preto je jefnoduchsie e 106 a tym padom si to vybavuju poistovne medzi sebou

marekovadianka
30. apr 2016

Ahojte, sú tu aj maminky z Fischamendu?

mas48
13. máj 2016

ahojte, neviem, či sa celkom trafím do témy, no neviete mi náhodou niekto poradiť, potrebujem bývanie pre mňa a pre priateľa (obaja 22r.) od budúceho týždňa, tj od 19. mája 2016 v Salzburgu alebo okolí. máme v Salzburgu prácu, bývanie potrebujeme na dlhodobejšie, minimálne na pol roka. neviete o niečom alebo o niekom kto by ponúkal? ďakujem 🙂

lauraa
13. máj 2016

@mas48 skus na FB slovaci vo viedni

mas48
13. máj 2016

@lauraa ok, skúsim, nevedela som, že aj na facebooku sú skupiny, ďakujeem 🙂

januska11
17. máj 2016

Vie mi niekto poradiť? Moja mamina robí v Rakúsku ako opatrovateľka, vážne ochorela a teraz maróduje. Ale zatiaľ jej žiadna maródka neprišla. Dnes tam volala známa a vraj nemá nárok, lebo to vraj neskoro posielala? Ona za to pritom nemôže, lebo ona tie správy od doktora posúvala svojej agentúre...

bodka84
18. máj 2016

@lauraa Ďakujem veľmi pekne za rady. Nerozumiem ale tomu, či na pripoistenie je potrebných 10 mesiacov spolužitia tu v AT, alebo predtým v SK?? moja situácia je taká, že som na sk zdravotné poistená,, kedže sa starám o dieťa do 6 rokov (malý má 3,5), no tu sa potrebujem predsa pripoistiť teraz a nie až za 10 mesiacov). Do pobočky sme zatiaľ písali, no neprišla odpoved. A prosím ,čo sa týka malého - je automaticky pripoistený ako dieťa - či až po tom, čo zažiadame o pripoistenie k partnerovi? pýtam sa kvôli napr. chorobe, alebo keby potrebujeme ísť na pohotovosť atď. Ešte otázka, ked potrebujú preložený rodný list, ako sa to v praxi robí? dá sa to aj z AT cez net? ďakujeeem moc

bodka84
23. jún 2016

Ahojte, tak znova vás prosím o radu.. presťahovali sme sa za naším tatíkom do AT, ten tu má prácu, je rakúsky zamestnanec. Keďže nie sme zobratí, máme problém so zdravotným poistením pre mňa a syna. Ja som zatiaľ poistená na SK - predlžená neplatená materská do 6 rokov. Ale chceme sa poistiť tu v AT. Na SGKK nám povedala pani, že mňa môžu pripoistiť až po 10 mesiacoch žitia tu, no čo je hlúpejšie, že máme znova zájsť do sk zdravotky po formulár E 104 a potom zistia, či sa dá malý vôbec k otcovi pripoistiť. (keby to bolo také ľahké medzi nimi pendlovať, ale hlavne to, sa môže každý deň niečo stať.. chytá ma hrôza) . Mne sa to ale nezdá. Má syn automaticky právo na poistenie k otcovi? Ďakujem

lauraa
24. jún 2016

@bodka84 na sk vam tebe aj synovi vydaju Formulare 104 a na zaklade toho dostanete obaja e card v At a mozes naustevovat vsetkych lekarov v At.to sa ti len take komplikovane zda...

bodka84
24. jún 2016

@lauraa dakujem dá sa to aj mailom?pretože ja,som už v dôvere bola a páni ma odkázala na rakusku poisťovňu.

peta268
5. júl 2016

Ahojte, uplne mimo temu, ale haladam ochotnu mamicku, ktora byva v Rakusku. Chcem si nieco objednat a da sa to poslat len na AT adresu. Alebo keby bola niektora ochotna mi to kupit priamo v obchode a poslat na SK. Dakujem.

rybecka
6. júl 2016

Ahojte,
Mamicky co tu uz byvate dlhsie kupuje sa nieco ucitelkam na konci roka???

bodka84
6. júl 2016

@lauraa taaak dnes sme boli znova v SGKK. a veľký zmätok, vôbec ale že vôbec to nie je také jednoduché 😀 keďže sme neni zobratí, nemôžem sa ani pripoistiť, až po 10 mesicoch tu v AT, ani syna. Pani nám dala ešte tipa, že si tu máme zmeniť hauptwohnsitz na nebenwohnsitz a môžeme to riešiť cez nejaké betreungsauftrag a partner až potom dostane formulár E 106. alebo mám ísť do roboty (a je im jedno, že sa to teraz nedá), alebo si tu platiť poistenie a z sk sa úplne odhlásiť.. vedel by aspoň niekto, kde zistiť relevantné informácie aj písomnou formou? na ministerstve zahraničných vecí? pretože tu bývame nastálo, len chodíme často na sk a meniť to na nebenwohnsitz - mám pocit, že to prinesie viac komplikácií ako výhodu...ďakujem pekný dník

baska03
14. júl 2016

Mamicky zijuce vo Viedni, neviete mi poradit slovenskeho detskeho lekara, (pediater).

Dakujem

pampuliska
14. júl 2016

@baska03 aj ja momentalne hladam

baska03
14. júl 2016

@pampuliska nasla som. Raz davno som sem pisala a nevedela som si na meno spomenut. Ale podarilo sa mi najst 🙂

Bachraty Livia, Dr.Med.,
Gerasdorfer Str 55, Stg 195
1210 Wien 01 / 292 98 10

pampuliska
14. júl 2016

@baska03 dakujem. Mas aj nejake referencie na nu?

evita246
15. júl 2016

Ahojte😊.
Je tu slovenka zijuca v Rakusku ktora ma uz rakuske obcianstvo? Potrebovala by som par info. Vopred velmi pekne dakujem.😊

katka2365
5. sep 2016

Baby vedeli by ste mi poradit? Od 1 oktobra nastupujem do prace v salzburgu, minuly tyzden som zistila ze som tehotna. Zatial e-card este nemam a budem ju mat priblizne v polovici oktobra. Ako to mam riesit? Mam pockat na ecard a potom ist k lekarovi alebo mam ist zatial k sukromnemu a ked budem mat ecard tak ist inemu?

baska03
5. sep 2016

Ahoj Katka2365 pockaj radsej na ecard. Naco zbytocne platit ked Ti to poistovna preplati.

katka2365
5. sep 2016

@baska03 tak aby som nemala nejaky problem ked pridem neskoro. Teraz som tak v 3t

lauraa
5. sep 2016

@katka2365 skor ako v 12tt ti mkp nevydaju , takze mozes kludne pockat, a zamestnavatelovi si uz oznamila ze si tehu?

baska03
6. sep 2016

Tu v AT sa chodi kazde 2 mesiace k lekarovi do poradne.

elenkataki1
8. sep 2016

@viedencanka čítam, že vás vykradli...moju šéfku vykradli keď bola sama doma s dieťaťom a po dlhej dobe uplnou náhodou alebo skôr zázrakom mala pri sebe v posteli aj malu, inak by malá spala sama v izbe, no nechcem si to ani predstavovať..potom tam už nikdy nespala, presťahovali sa a prezisťovali najkvalitnejšie dvere, kúpili bezpečnosné Sherlock a dokonca odvtedy zas kradli v ich novej bytovke, okrem ich bytu..ale je jasné, že potom sa už človek bojí spať v takom byte..

zanetamatej
28. sep 2016

Dobrý večer, chcela by som sa spýtať či vete niektorá ako je to s poberaním Kinderbetreuungsgeld a prácou popri tom v rakúsku, na materskej som už 9 mesiacov, mám variantu 20+4 a mám možnosť pracovať popri tom, mám papiere o Zuverdienstgrenze bei KGB ale nechapem tým číslam, neviete, koľko môžem mať mesačný príjem popri poberaniu KGB? Ďakujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre