Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

lieska
27. mar 2008

Ahojte dievcata! Tak sa aj ja hlasim, po sviatkoch, uz zasa zo (zasnezeneho) Salzburgu!
Vitam nove baby v tejto teme!!! 🙂
... a zavidim vam to stretko buduci tyzden! Tiez by som sa pridala, keby som nebola tak daleko! No ale uzite si ho!! 😉

Jasterka, ako si dopadla u lekara? Dufam, ze Ti je uz troska lepsie! Ten liek by mal byt z listov brectanu!!?? Prvy krat to pocujem, ale asi ma teda brectan nejake liecive ucinky! Hlavne nech sa ti ulavi!
Inak som ta strasne lutovala ako si popisovala ten trapas v elektricke!! Chuda!!! Toto je moja nocna mora, ja som z toho mavala uplnu fobiu, kt. sa nezakladala na nicom inom len na mojej blbej psychike (nikdy mi nebyvalo z cestovania zle, ale pocas VS, ked som chodila z Blavy do Nitry som niekedy cakala aj na 3 autobusy, lebo ma pred soferom zachvatila panika, ze "co ak mi pride zle?"). No sibnuta!!!
Na druhej strane ale, ako vraveli dievcata, tych ludi uz neuvidis, takze kaslat na to!

Ostatne tehulky ako vam je???

Wienika, mala je s tymi zubkami strasne zlata! Ako aj ostatne deticky z tejto temy!! Rozkosne! 🙂

ronnda
27. mar 2008

dobre rano, vcera uz jsem nejak nestihla se k vam pridat, tak snad to bude dnes lepsi.

silvia - super, taky jsem moc rada, ze se na stretko pridate!

maya - my bydlime ve 12.bezirku, nebydlime tu dlouho, jsme tu spokojeni, nemam to daleko do Schönbrunnu, takze na prochazky chodime vetsinou tam. samuel je ohromny fesak, myslim, ze ty nase kocky se o neho poperou 🙂 koukala jsem na tu stranku slovaci.at, to je super, neni neco podobneho i pro cechy? v ceskem centru jsem byla jen jednou a to pracovne, tenkrat jsem se o to jeste moc nezajimala, ale nejake akce pro deti v cestine bych pozdeji uvitala. ja mluvim s malou cesky, nebo jak psala wienika, u doktora nebo kdyz jsme ve spolecnosti rakusaku, tak nemecky, ale spis se snazim nemluvit na ni nemecky, na to je manzel 🙂

viedencanka - na stretko prijdte at si nase holky mohou prohlednout potecialniho zenicha 🙂

wienika - co ta hrcka na nozicce, je to lepsi?

ronnda
27. mar 2008

ahoj lieska - opravdu je skoda, ze jsi tak daleko ☹ a mas tam nejake kamaradky slovenky nebo cesky?

maya01
27. mar 2008

No tak to Samco,rad ked sa budu o neho baby bit 🙂
On zboznuje male deti a hlavne dievcata... Stale nas otravuje,ze chce sestricku,ale len segru,brata nie...
Inklinuje viac k babam... Ale to asi za to,ze ja mam na neho väcsi vplyv ako manzel a je tu este moja mamina,na tej tiez vysi...
12bez. pri Schönbrunne je celkom ok. Mne byva svokra a svagrina v 12 ale to je Schöpfwerk a tam je to katastrofa,tam by som nechcela byvat ani zadarmo.
Prajem vsetkym tehulkam prijemne tehotenstv a nech su babenka zdrave.

silvia2406
27. mar 2008

ahojki dievcata 🙂
taktiez vitam nove konickarky
ja sa dnes opat chystam na svk, takze vas chcem pozdravit a zazelat, aj ked v predstihu, pekny vikend, dufam, ze bude krajsi a teplejsi, ako ten minuly.
tesim sa na nase stretko a uvidime sa, konecne nazivo, vo stvrtok 🙂

tinavieden
27. mar 2008

ahojte bambulky.No som rada,ze sa na stretko prida aj silvia a boldy a dufam,ze aj viedencanka pride. Takze zatial to vyzera,ze rezervujem dva stoly 😉 super uz sa tesim. Zajtra to tam vsetko rezervujem.
Stranku slovaci.at poznam aj v tom spolku som uz bola ale to som este nemala malu ale viem,ze tam organizuju stretavky deti podporuju tam slovencinu spievaju sa tam rozne slovenske pesnicky, riekanky no urcite sa tam raz pojdem pozriet a mozme sa dohodnut a ist tam viacere 🙂
Ja sa s malou rozpravam po slovensky ale u lekara atd.po nemecky no snazim sa s nou len po slovensky.
Tak mala spala dnes celkom fajn, zaspala o 21.00 zobudila sa o polnoci dala som jej papat a potom spala do 5-tej rana.Takze fajn.Potom sme zaspali este do 7.00 a bola este unavena a spala do 9.30 a Ja s nou takze parada dnes som super vyspata 😀

bejby29
27. mar 2008

Wienika, ja som az taky svetobeznik neni, ale moj drahy je.. A on je z Viedne, tak co mu sibalo ked povedal ze Goldenes je blizko tretieho??? Ale zalezi od traffic.. To je vzdy tak.. Ja Vieden nepoznam, nechodili sme tam casto a uz tieto bezirky mi nehovoria absolutne nic.. Ten treti je dost skaredy, mame tam prenajaty byt (bola som tam asi dvakrat) dokym postavime takze neviem.. Znamy byvaju v prvom a tam sa mi celkom pacilo..

wienika
27. mar 2008

ahojte baby,
to som zvedava, ked pridu martinko a samko....podla mna budu taki nadseni, ze sa mozu spolu hrat, ze si ani neuvedomia, z tam su aj male dievcatka s dudlikmi 😉
ja len dufam, ze sa tam lea nebude predvadzat placom, ako to ma teraz vo zvyku....stale vydava take nespokojne zvuky, ked sa hra na zemi a niekde sa plazi, tak zuri ...to nie je ani plac....taky maly hysterik.... o vzdy ked sme s muzom niekde aj s nou, tak sa ma vzdy pyta, ze preco su ostatne deticky take kludne a lea furt reve a zuri....no co uz...stale si hovorim, nech je aka je,len je zdrava.
ta hrcka tam este je...musim pockat do utorka....

bejby, poslem ti IP s manzelovou strankou....

ja sa nebojim, ze bude mat ma tyka nemciny, ked tu bude chodit do jasli a skolky, tak ma automaticky nemcinu v malicku. no a este mam tu kamosky, kolegyne, tie chodia casto ku mne a vtedy sa rozprava len slovensky....

akurat dnes som myslela na tehulky, ze preco sa nehlasia...a dnes lieska po dlhej dobe...som rada, ze je ok...
jasterka, ako sa citis, uz ti je lepsie
twix a ty mas co nove?? tiez si tu uz dlho nebola...
alexa, este si na sk?
ani jarka sa nehlasi.......

wienika
27. mar 2008

sorry bejby, myslela som mayu s tou IP.... ale trva mi hodinu kym nieco napisem, to dieta sa mi tu kruti, pisem jednou rukou...no siiileneeee,,,,

jasterka
27. mar 2008

Ahojt babulky,vy ste sa ale rozpisali 🙂 aj ja vitam a zdravim nove prispievatelky.

Ja som uz vcera nevladala napisat,potom behani po doktoroch som bola k.o.
Ale....moje miminko ma uz srdiecko,pekne buchalo,a ten kasel by nemal nijak ublizit lebo ma len 8,7mm 🙂
Tak snad sa pekne rozvyjalo,zatial co som sa dusila.
Doktor mi dal 1000vitamin C 😕 ze tom mam preventivne brat,o aj v materskych vit mam este 250mg,snad sa neprevitaminujem.
manzel bol som mnou ten mal teda zazitok...prv nechapal ze co sa vyzliekam dole do hola,potom pozeral (samozrejme od chrbta)ako ma vysetruju a potom to srdiecko na monitore 😀 musela som sa nanom smiat...
Cosa tyka kasla uz je to miernejsie a kazdy den lepsie,takze som na dobrej ceste. 🙂

jasterka
27. mar 2008

Inak som rada ze zase nakulki Silvia a lieska 🙂
Lieska to je brectan 😕 ?vau,ale mam to schvalene aj doktorky ze to tehulky mozu a pomaha,uz mi je lahsie na prieduskach. 🙂
To v tej eletricke stlo zato,odvtedy som nevracala,nastastie,sice som par dni chodila s kyblikom po byte aj spat,ale viac mi na vracanie neprislo...zato mam zaludok stale plny ,aj voda mi tam stoji a nic mi nechuti ☹
a stale sa i grga 😔 ako chlap v pivarni,ale len tak sa mi ulavi 😅
Ty ako sa citis?

ronnda
27. mar 2008

tina - tak to jste dnes meli opravdu poklidnou noc, snad to bude uz jen lepsi. hned je ten den krasnejsi, kdyz je clovek vyspany ze 🙂

wienika - nase mala je asi podobna natura jako vase lea, rikam ji nekdy takova mala nervozka 🙂 presne jak pises, knoura pri hrani, lezeni, nekdy se zlobi i v kocarku, rikam si, ze je to treba to obdobi zubu a ze to snad brzy prejde. taky doufam, ze na nasem setkani bude v lepsi forme 🙂

jasterka - super, gratuluji, jsem rada, ze je mimco v poradku a ze uz i ty se citis lip.

wienika
27. mar 2008

ronnda, to su tie levice 😉

take male klbko nervov....zurivec....nervacik...tak ju posledne volame 😉
zase mi nic nejdela, asi 3 lyzicky, potom vsetko vyprskovala, vyrazala mi lyzicku z ruky, cele si rozmazala po ksichte, niekedy mam take nervy aj ja, ze na nu nakricim, potom mi je to luto..neviem, co mam robit...teraz spinka, tak skusim znova, ked bude vyspata.... ☹

jasterka, super, ze ti je uz lepsie, no vidis, ze mimi je ok.....
aj moj bol 1 krat taky rozpacity, ked ma vysetrovali...najprv sa, ale postavil s predu, chudak, nevedel ako to chodi, kde ma stat, potom ho doktor poslal za mna. neviem, asi sa mu to pacilo, lebo chodil so mnou na vsetky vysetrenia az do konca tehu, bud ho to fascinovalo alebo trosku aj ziarlil alebo chcel tiez vidiet to nase miminko....
do poradne so mnou nechodi, bol asi 3 krat, minuly mesiac povedal, ze uz viac nepride, ze mu ide srdce puknut, ked ju vidi tak plakat. tie injekcie este celkom dobre znasala, ale mala ma kratku uzdicku pod jazykom a dokyna povedala, ze ked bude vacsia moze suslat, tak jej to chcela nastrihnut..jeeeezis to bol rev....chuda...chris mal tiez slzy na krajicku....tak idem v utorok sama ☹ a skusi jej to znova nastrihnut, lebo sa to minule nepodarilo.asi si dam pred tym panaka 😝

wienika
27. mar 2008

ozaj baby tehulky,
date si urobit aj 3D ultrazvuk? ja som si dala, bolo to super......

viedencanka
27. mar 2008

AHojte,
dnes tu nikto nie ste? Je krasne pocasie, tak vy mamicky ste urcite vonku na prechadzkach. Ved uz bolo nacase, aby sa trosku oteplilo.
Maya-ja som vo velmi podobnej situacii ako ty, ja som cez tyzden sama s Martinkom vo Viedni a moj manzel je v Milane,chodi za nami na vikendy.
Martinko chodi do sukromnej skolky,ktoru mam hned vedla prace- tam zostava od 8.00- do 17.00. Skolka je otvorena uz rano od 6.30 a vecer do 18.30, ale dieta tam nemoze byt z psychologickeho hladiska denne dlhsie ako 9 hodin.On si tam velmi rychlo zvykol je tam o nich dobre postarane- v jednej skupine je 10-12 deti a maju sucasne 2 vychovavatelky, poobede 2 hodiny spia a od pol tretej ( ked nie je skarede pocasie) su uz len vonku v zahrade. Ja to mam nastastie hned vedla prace,takze ked je akykolvek problem ( napr. sa uz dvakrat stalo, ze dostal teplotu v skolke, alebo ze mu bolo zle od zaludka), tak ja som tam za 2 minuty a beriem ho domov. Dalsia velka vyhoda pre mna je ta, ze kedze je to skolka sponzorovana aj mojim zamestnavatelom, su tam vacsinou len deti mojich kolegyn,ktore vsetky dobre poznam.
Moj syn hovori s muzom po taliansky, samorzejme slovencina mu ide lepsie, lebo so mnou travi viac casu, ale ja s nim po taliansky nikdy nehovorim. Vynahradzam to tak, ze rozpravky na DVD mu pustam len v taliancine, aby bol v cviku. A ked isiel prvy krat do skolky- pred rokom-, nevedel ani slovo po nemecky. V skolke mi este predtym, zek som ho nahlasovala povedali, aby som ho ja ani nic neucila, kedze to nie je moj rodny jazyk, ze on sa v skolke nemcinu nauci. No a po roku- hovori plynule, samozrejme nema zatial az taku slovnu zasobu ako v slovencine, ale prizvuk a vyslovnost ma perfektnu.

ronnda
27. mar 2008

wienika - asi mas pravdu, ty nase lvice, jsem rada, ze v tom nejsem sama, protoze i ja jsem nekdy uz nervozni a je mi to pak hrozne lito a vecer tu pak brecim manzelovi, ze jsem spatna matka ☹ dnes zase hodne plakala nez usnula, ale bylo to takove vztekani, byla hrozne unavena, najezena, napita, jen ten rev... odpoledne pujdeme asi na dlouhou prochazku, kdyz je tak hezky.

pro chlapy to musi byt asi opravdu neprijemne to vysetreni a vse kolem. mne kdyz u porodu rekli, ze mi daji einlauf, tak se manzel lekl, ze kam mi budou co lit, jestli pry do krku? 😀 no ale nakonec to vse zlvadl na jednicku!

tak s nama chodi k doktorovi nastesti vzdy manzel, mala je tam hrozne zlata, usmevava, jen pak u vysetreni, ockovani - to je proste sileny rev. jsem pak rada, ze jsme tam dva, to pak manzel uklidnuje malou, oblika a tak a ja jeste probiram s doktorem otazky na co jsem se chtela zeptat abych na neco nezapomnela apod.

to musi byt strasne s tou uzdickou, chudinka mala, uplne te chapu, jestli nejedes autem, tak si toho panaka dej a potom po navratu domu hned dalsiho!

ronnda
27. mar 2008

viedencanka - jsme tu 🙂 , ja cekam az se mi probudi dite a hura ven! to je skvele, jak to martinek zvlada, pro ty deti je to ohromna vyhoda, jak se vse rychle uci. ja si taky s nemcinou zatim nelamu hlavu, mala ji tu bude mit dost a tak chci, aby umela i dobre cesky!
s tou skolkou to mas opravdu vyhodu, hned vedle prace, to muzes byt v klidu kdyby neco, my uz bychom se taky meli pomalu zacit poohlizet po skolce.

wienika
27. mar 2008

aj ja cakam kym sa zobudi a potom ideme s manzelom pozriet nejaky pozemok a on potom pojde s malou na spacir a ja domov upratovat...huraaaaa.... 😎

viedencanka, to je super, ze mas trojjazycne dieta.....v tomto veku sa vedia najviac naucit....
aj ja budem mat jaslicky hned vedla roboty, takze tak mozem byt za dve minutky....dufam, ze sa jej tam bude pacit.....

ronnda
27. mar 2008

wienika - jeeeee, ty se mas, v klidu si uklidis 🙂

viedencanka
27. mar 2008

AHojte,
ja som sii myslela, ze tu nie ste,mne to neukazalo 51. stranku, teraz vsetko OK, beriem spat...

maya01
27. mar 2008

Wienika dakujem pekne,ja sa porozpravam s manzelom a ked sa mu to bude pozdavat,tak ti dam vediet a potom mi dalej posles kontakt na manzela.
Je naozja kraaaaasne vonku,konecne a ja sedim v robote za PC ☹
Viedencanka,tak to sme na tom rovnako,ale u nas to nebude dlho trvat,este par mesiacov,uz mi to ide dost na nervy...
Ty cakas aj druhe babo...? Ako to budes zvladat potom...?
Drzim palce.
Aj ja som rozmyslala nad druhym,ale chcem si aspon nieco odrobit vo W.,nech sa mi to rata do dochodku.
Ozaj mate krasne princezne,na zjedenie.
Wienika a kde chcete kupit pozemok,vo Viedni su nehorazne ceny.

viedencanka
27. mar 2008

Wienika- ja som bola na 3D ultrazvuku, bola som v 15tt, bol to krasny zazitok,mam to nahrane na dvd. Na dalsi 3D idem v polovici maja.

Wienika a Ronnda- ja som mala podobne problemy s Martinkom-znacny nervak, neobsedi na mieste,hadzaniei sa o zem atd.. Kedze on ma este aj taliansky temperament,viete si to predstavit. Kym ine deti na naucia chodit, on sa naucil utekat- a spomalil vlastne len prednedavnom, takze moje prechadzky vonku vyzerali tak, ze som vydrzala maximalne pol hodinu za nim utekat, potom som mala dost a islo sa domov, lebo JA som sii potrebovala oddychnut, kym on ma nekonecne mnozstvo energie. Mama sa mi vzdy smeje, ze to mam za to , ze som si zobrala Taliana, ze po mne to nema...
Tiez ma vzdy rozculovalo, ked som videla vonku ine mamicky ako si v pohode sedia na lavicke a deticky v Martinkovom veku sedia v piesku na jednom mieste hodinu a hraju sa. To teda nam nehrozi..
Ale zlepsilo sa to, pred par mesiacmi sa dost ukludnil- je to asi aj vplyv skolky, lebo tam nemozu behat ako pojaseni. Musim mu ale vymyslat stale nejake aktivity, aby sa nenudil- hlavne cez vikend. Cez tyzden po skolke je uz tak unaveny, ze ked prideme domov, sam sa hra a vacsinou obsedi aj na jednom mieste...

Takze nezufajte, nie ste same.

viedencanka
27. mar 2008

dievcata, neviete ci v Zare maju aj tehotenske oblecenie?

viedencanka
27. mar 2008

Ronnda- odkedy chces dal Nicol do jasiel?

ronnda
27. mar 2008

viedencanka - ja bych s malou chtela byt aspon tri roky doma, ale po dvou letech musim nastoupit do prace, a to uz je pristi rok! musim se pak informovat v praci jak to tam vypada, maji za me nahradu a nejspis me potrebovat nebudou.
ohledne tehu obleceni - bohuzel nevim

ronnda
27. mar 2008

viedencanka - jo a diky za podporu, ze v tom nejsme s tema nasema detickama samy 🙂 hlavne ze mame vyhlidky, ze se to zlepsi!!!

maya01
27. mar 2008

Viedencanka to si opisovala mojho maleho? 😉
Presne to som aj ja zazivala,ked som bola s nim doma,on bol vsade (este sem-tam aj je),vonku tiez utekal na vsetky strany a ked sme museli cakat v rade v obchode,alebo u doktora,to bola katastrofa... Ja som vzdy vracala vycerpana domov... Ale presne,ako zacal chodit do skolky,tak sa zmenil. Jasne,ze sa nestalo z neho ukazkove,utiahnute dieta ale uz sa da. Sem-tam ho chytia raple,ale to sa väcsinou aj rychlo ukludni.
Myslim si,ze v Zare nemaju tehu oblecenie,ale urcite v Benettone a velmi pekne.

Ozaj a este k tomu 3D Sonu. Mam teraz tehotnu kamaratku a jej doki povedal,ze to nie je moc dobre pre babetko. Sono same o sebe ma nejake skodlive vyzarovania a na 3D Sone ste aj vysse hodiny.... On jej to neodporucil. Je to krasna spomienka,ale moze to mat zly vplyv na babo.

viedencanka
27. mar 2008

Maya, ano ja cakam druhe. Neviem naozaj ako to bude dalej, ak si tu manzel nic nenajde, mozno cez matersku pojdem prechodne tam, ale dufam ze nebudem musiet.
Zivot v Taliansku je totiz zamerany celkom proti rodinam s detmi, ja som si tam par mesiacov odtrpela a som rada ze sme tu. Tam je materska dovolenka platena len 3 mesiace po porode, do 6. mesiaca zena este dostane 30% platu a ked ma dieta 6 mesiacom uz musi nastupit do prace, lebo uz nema " Kündigungsschutz". Navyse praca na ciastocny uvazok tam az na nejake vynimky nie je mozna. A to najzaujimavejsie: ceny jasli su nehorazne. My sme sice boli v Milane, kde je to o nieco drahsie ako inde, mesacne jasle stali 700 EUR. A ako to tam vyzeralo- na 10 malickych babatiek jedna vychovavatelka, takze v praxi to vyzera tak, ze babatka lezia v postielke cely den, kym pre ne mama o diedmej vecer nepride. Kedze pracovny cas v Taliansku je iny ako tu, tam maju tie dlhe obedne pauzy a potom robia do pol siedmej. Su tam aj statne jasle, ale tam beru na zaklade prijmu a potom aj vypocitaju cenu- keby som tam mala miesto s beznym platom pre VS, ako mam tu, mesacne by ma miesto v statnych jasliach vyslo tiez na circa 600-700 EUR. Takze mne je velmi dobre v Rakusku...

bejby29
27. mar 2008

Viedencanka, maju, ja som si tam kupovala vela veci (v Zare) - vola sa to FOR MUMS. Dokonca vo vypredajoch, super rifle za 9 Eur v Zara

bejby29
27. mar 2008

Viedencanka aj tu v Spanielsku ma zena narok na 4 mesiace a potom sup sup do roboty. Hroza!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre