Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

miriam25
26. máj 2008

Mayi, ja som zaregistrovana v jednej kozmetike, odkial si vzdy objednavam parfem, kremy pre mna a pre draheho a teraz som objednala aj pre Samka opalovaci (30-tku). Neda sa to kupit len tak v obchode a nechcem tu ani nejak robit reklamu, nie je to ani avon ani oriflame. Mozno to poznas, ak by si chcela vediet viac, poslem ti IP, ale ako som uz napisala, nejak nechcem robit reklamu, aj ked ja osobne som s tou kozmetikou velmi spokojna. Je trosku drahsia, ale podla toho, s cim to porovnavas, lebo denny krem 50ml pre mna za nejakych 10 eur sa mi nezda byt prehnana cena.
A s tym kurzom to je tak. Chodim na kurz pisanie a gramatika dvakrat do tyzdna od 14.4. do 2.7.
No a teraz som sa prihlasila este na ten ÖSD, kde mam pripravu na skusky raz do tyzdna a skusky budu 28.6.

maya01
26. máj 2008

Ok.posli IP,mozno poznam...
Tak to uz mas skusky za chvilku a stihas to pri malom?
A kedy sa chystas do Nr,uz vies presne?

miriam25
26. máj 2008

Do NR ideme tiez za chvilu... 🙂 14.6. mame rodinnu stretavku (nieco ako svadba alebo velka oslava narodenin, kde sa zide cela rodina z ocinovej strany). Len to neviem, kolko casu budeme mat a na kolko dni prideme. Ale v lete, asi prve dva augustove tyzdne budem s malinkym sama v nr na prazdniny, takze to mozeme aj kazdy den chodit von, ked bude pekne.
No a na skusky sa ucim ked je moj drahy doma a vezme mi Samka alebo vecer, ked ide Samko uz spinkat. Len nie vzdy sa mi chce... ☹

maya01
26. máj 2008

Miri,diky...nieco mi to hovori,len neviem presne,kde som sa s tym stretla...
Super,ze budete v Nr prve dva august. tyzdne,vtedy mam dovolenku...Tak budem mat cas.

miriam25
26. máj 2008

No vidis, sme si to dobre naplanovali. Este to ale nemame na 100% iste, ze ci prve dva augustove tyzdne alebo druhy a treti budeme v nr, ale rozhodne budeme dva tyzdne. Minimalne. Ak to moj drahy bez nas vydrzi tak dlho, tak mozno aj tri. Ale tomu moc neverim. 15.8. je tu sviatok, takze to skusime tak nejak napasovat, aby prisiel pre nas v tom case nejak a zostal s nami v nr aspon par dni, povedzme 4-5 dni. No ved uvidim. To je pre mojho draheho este moc daleky datum, to este sam nevie, ze kde bude pracovat a pod, takze u nas sa take veci riesia dost na poslednu chvilu... 😉

miriam25
26. máj 2008

Babenky, kde ste vsetky? Asi sa pekne niekde na slniecku opalujete, ked je tak krasne vonku, ze? My sme boli so Samuskom a prave sme sa vratili na obedik a pojde spinkat. Poobede ide s babkou von, takze si tiez slniecka uzije habadej... 😉

ronnda
26. máj 2008

pekny slunecny den.
ja jsem dnes nejaka vycerpana, i kdyz o vikendu byl s malou vetsinou manzel a mela i spoustu zabavy s detma, ale momentalne mi nejak bere veskerou energii... hodne se ji venuji, povidam, zpivam, hrajeme si, kdyz si vsude stoupa, jsem u ni, takze jsem z toho takova unavena.
ted spinka a ja si jdu sednout na balkon dat si kaficko 😵 odpoledne pujdeme ven, dopoledne jsme byli jen chvilku, tak ted nas ceka poradna prochazka.

mayi - hadej, co jsem vcera delala? no vyuzila jsem toho, ze vzal manzel malou ven a umyla jsem okna v obyvaku (ty jedine mne chybely od posledne). a vis co, pak prselo... 🙂

maya01
26. máj 2008

Jeeeej Ronnda,ty si aka sikulka 🙂
No ja som pozerala na moje okna a tie su uz znovu spinave... 😠
Aj ja si idem dat o chvilku kaficko...uz sa tesim.
Neboj,cim bude mala väcsia tak tym bude samostatnejsia a ty budes mat viacej chvil pre seba.

jasterka
26. máj 2008

Ahojte babulky,to je ale krasny dnik 🙂 a vy nedate pokoj stymi oknami,tak musim muzikovi nakazat nech sa do nich pusti,a ked bude protestovat,dam to na vas,ze ste mi otvorili oci ake su okna po zime spinave... 😀
a ze ich vsetky/ci umyvaju...musime aj my 😉

Baby ja sa neviem prinutit ist sama vonku,ja len cakam na muzika,kedy pride,a motkam sa po byte,dufam,ze sa ako mamina polepsim a budem chodit tak na prechadzky ako vy..mna to samu nebavi,hoc je aj tak krasne 😖

twix
26. máj 2008

ahojte dievcata! ja som dnes tiez bola s malou doobeda vonku, bolo pekne, len tu dost fuci. asi sa blizi
nejaka burka, uz sa aj trochu zatiahlo. uvidime, ako bude zajtra. poobede zobrala malu svokra, tak som
tu trochu upratala a vytrela podlahu, som z toho happy 🙂 clovek ma hned lepsi pocit. tiez mam este
dve okna, ale to zvladnem este niekedy tento tyzden, nech mam klud.
babätko v brusku si veselo kopka, hlavne vecer a v noci pocitujem, ake je zive 🙂 teraz premyslam, ako to
vyriesime so spanim. asi kupim malej uz nejaku detsku postielku a babätko bude v gitterbett. myslim,
ze sa neoplati kupovat dalsiu gitterbett. aj s kocikom si robim starosti, ci budem musiet kupit ten pre
dve deti, alebo ci to zvladneme s tymto nasim kocikom. to budem riesit, az ked sa male narodi.
tak sa majte pekne!

gab
26. máj 2008

ahojte dievcata rakusanky, mam na vas prosbu ako je to s materskou dovolenkou a materskym prispevkom v rakusku? zijem tu, pracujem tu, mam tu pracovnu zmluvu, ako by to bolo keby som tu poberala matersky prispevok. Nenasla som nic na internete ohladom tejto temy, asi neviem poriadne hladat.viete mi poradit?dakujem

lenka.pav
26. máj 2008

ahoj gab, ja som na tom ako ty, zijem tu, robim tu a tak. som freigestellt a normalne mi davaju peniazky z poistovne, z toho predpokladam, ze aj matersku mi uznaju. ale blizsie info by aj mna zaujimali. podla toho, co som ja zistila, by sme mali matersku poberat normalne ako rakusanky. len musime tu chodit na gyndu a aj tu rodit a mat tu prihlaseny pobyt. viac neviem. snad som ti aspon trosku pomohla.

miriam25
27. máj 2008

dobre ranko,
nuz pozeram, ze ste sa vcera nepretrhli s pisanim... aspon som usetrila dnes cas pri citani 😀

gab a lenka, neviem, ako je to presne u vas, ja som vydata (moj manzel je rakusan) a tym padom mi tu vsetko uznavaju ako keby som bola aj ja rakusanka. Takze naozaj neviem poradit, ak tu len robite. Osobne si myslim, ze musite mat v Rakusku nahlaseny trvaly pobyt. A ak tu pracujete a mate tu aj trvaly pobyt, nemyslim si, ze by to mal byt problem. Aha, este ma napadlo, ze tu musite byt poistene. Teda normalne zdravotne poistenie tu platit. Ale to zrejme odvadza vas zamestnavatel. Poradila by som Vam asi tolko, zbehnite si do poistovne, kde ste poistene a oni vam povedia potom vsetko. Ja som tam jedneho casu chodila ako na chleba... 🙂 Stale volaco odo mna chceli, kym bolo vsetko vybavene ako si to predstavovali.

miriam25
27. máj 2008

a este lenka, ak chodis tu k lekarovi, tak by si mala mat mutter-kind pas. Su tam urcite prehliadky, ktore musis povinne absolvovat ako tehotna, inak ti tie prehliadky poistovna nebude platit a potom su tam aj povinne kontroly dietata, ked sa narodi. Ale to ti uz povie detsky lekar.

miriam25
27. máj 2008

Baby, poradte, stalo sa vam niekedy, ze sa vam deticky vecer v postielke predtym ako zaspali totalne pogrckali? Ja som bola vcera na kurze a ked som prisla domov, pozeram, ze v kupelni je maleho spaci vak a totalne cely ogrckany. Pytam sa draheho, ze co sa stalo a on mi na to, ze dal maleho spinkat a ze strasne plakal a nechcel spat a ked za nim prisiel, vsetko bolo ogrckane. Ale nie tym, co spapal vecer pred spanim, netusim co to mohlo byt, ja som mu cez den nic take nedavala. vyzeralo to ako cokolada alebo nejaka babovka. Musim sa svokry opytat, co mu dala, sak toto nie je normalne. A potom, moje chudatko malinke muselo spinkat bez spacieho vaku a stale sa mi odkopaval v noci a ani som sa poriadne nevyspala. Dnes mame u lekara termin na mutter-kind pas untersuchung, tak mu poviem, nech maleho poriadne pozrie, ci mu nahodou nic nie je. Boze, tak som sa zlakla, ked som to vsetko ogrckane videla...

maya01
27. máj 2008

Dobre ranko babule,

no co vyspinkane do ruzova?
Dnes bude kraaaasne ale vyzera to na riadny hic 😝

Twix a nerozmyslala si nad Kidiboardom,to ca sa pripevni ku kociku a mala sa na to postavy.

Gab podla mojho nazoru,kebyze ostanes tehotna(alebo si) mas narok na matersky prispevok.
Ja som v Rak. pred otehotnenim nepracovala a matersku som dostavala.

Krasny den.

maya01
27. máj 2008

Mirka,nam sa to tiez par krat stalo,ze sa Samko povrackal...to mohlo byt z toho,ze tak velmi plakal.Ale ked si chces byt ista,tak sa pre istotu spytaj lekara,aby si mala istotu.

miriam25
27. máj 2008

Mayi, no neviem, uvidim. ako maly grcka od narodenia, no toto bolo ine. Keby to bolo ako vzdy, len trosku alebo mliecko, pochopila by som to a nerobila by som si starosti, no toto bolo naozaj ine. To normalne pachlo ako ked sa dospely clovek povracia. A este ta farba k tomu, musim sa dnes naozaj spytat svokry, ze co mu dala poobede papat, aby mu to nedavala viac, lebo to malemu nerobi dobre. A jasne, ked ho bolel zaludocek, plackal. Moj zlatucky a ja som tu ani len nebola. Normalne mam vycitky svedomia, ze jemu bolo zle a ja som pri nom nebola.
A co sa tyka tej materskej, ani ja som tu nikdy nepracovala a dostavam matersku. Ked si pred odchodom na matersku pracovala, mas narok dva mesiace pred planovanym terminom dostat peniaze (to plati zamestnavatel tusim). Tusim sa to vola Wochengeld. Ja som to nedostala, lebo som nepracovala. Ale ked sa maly narodil, nerobili mi ziadne problemy s materskou. No musela som byt uz predtym nahlasena v zdravotnej poistovni tu. Lebo matersku plati zdravotna. No tieto veci sme riesili hned po svadbe, takze po porode uz bolo treba doniest len maleho rodny list a vyplnit formulare na matersku.

maya01
27. máj 2008

Miri,tak dufam,ze nebude nic vazne a malinky sa bude citit dobre.
S tou materskou to bolo u mna presne tak isto,ako si napisla.

miriam25
27. máj 2008

No to dufam, aj ja. Ako kym som odisla vcera prec, maly bol uplne normalny a drahy hovoril, ze ked prisiel domov, bolo tiez vsetko v poriadku. Az kym ho nedal do postielky. Vtedy zacal plakat. Dufam, ze to naozaj nebude nic, len mu nejake jedlo vcera nesadlo. Lebo zas na druhu stranu musim povedat, ze malinky spinkal celu noc dobre,len ja som sa onho bala a kedze nebol v spacom vaku, musela som ho stale prikryvat, aby mi nenachladol. teda nemusela, ale tak.. to sme my maminy... Aj teraz spinka a rano vypil celu flasu mliecka. Keby mu nieco bolo, asi by uz nebol taky pokojny a nepapal by v pohode, nie? No ved uvidim...

miriam25
27. máj 2008

Mayi a kedy to ides do Viedne? zajtra? jaj jak vam vsetkym zavidim... budete mat super stretko. Dufam, ze porobite kopec foteciek a date ich do albumov, aby som si mohla pozriet. 😉

maya01
27. máj 2008

Miri na buduci tyzden v utorok idem...uz sa tesim...dufam,ze nam nedaju vela roboty,aby som mala cas vsetko si pobehat,uz som sa tokym ludom slubila,ze neviem neviem,ci to vsetko stihnem... Neboj spravime vela fotiek. A ideme pozriet aj nas eventualne buduci domcek,tak sa tesim.

miriam25
27. máj 2008

No tak vam drzim palce. My sme mali ist tento vikend pozriet nas domcek, ale zenska, ktorej patri sa zasa neunuvala prist a ani nam len nezavolala. Uz mi to ide na nervy. O tomto domceku sme sa dozvedeli po Velkej noci. Hned sme hovorili, ze by sme si ho chceli pozriet a dva tyzdne na to sme boli dohodnuti so zenskou, ze sa stretneme. Neprisla, nezavolala. Potom len odkazala po draheho kolegovi, ktory nam to dohodil, ze pride o dva tyzdne neskor. tak sme cakali ako debili. Zasa nezavolala a neprisla. Potom zasa odkazala, ze pride o tyzden, co bol tento vikend. Zasa ta ista pesnicka. tentoraz odkazala, ze ma mamu v nemocnici. Neviem, co si mam o tom mysliet. Ci sa len vyhovara a nechce to predat alebo co. Sak ked si to rozmyslela a nechce to predat, nech to povie rovno a nie nas tu taha za nos. Sme mohli pozerat a hladat dalej, keby sme to vedeli. A teraz naozaj neviem, co bude dalej. Ci sa konecne uraci prist a ukazat nam ho zvnutra alebo nie. Zvonku sme ho uz videli a velmi sa nam paci, tak neviem... Som uz z toho na nervy.

jasterka
27. máj 2008

Dobre ranko babulky 🙂 zase taky krasny dnik,tak sa tesim,a dnes sa aj ked sama musim vykopnut trosku na slniecko niekde do parku,lebo som strasne biela.

Miriam-verim ze ta to vystrasilo,ked sa maly takto povrackal,ale myslim,ze iba vyvratil,co ho tazilo,ked uz teraz neba ziadne bruska bolenie ....a nepil cajik?lebo aj s toho po dlhsom case byva taky hnedy povlak v zaludku,ked pises ze to bolo hnedej farby...

Inak pre gab ste napisali vsetko uplne presne,aj ja mam tieto informacie.
inak v mutter-kind-pass su na zadnej strane rozne telefone cisla,podla toho kde byvas,kam sa treba obratit,ak mas rozne nezodpovedane otazky.mozem poslat do Ipcka 🙂

miriam25
27. máj 2008

ahoj jasterka, inak zabudla som ti rano napisat, ze ja ked som bola tehotna, tak som spavala do pol 11, cez den som uvarila, upratala riady, upratala doma co bolo treba, ale vela toho nikdy nebolo, lebo som robila priebezne a inak som len lenosila. Lezala, pozerala telku, citala knihy, von som chodievala na nakupy a s mojim drahym. Neznasala som, ked som mala ist sama von. Nikdy by ma ani len nenapadlo ist sama na zmrzlinu alebo na kavu niekam. Take nudne.... radsej doma... 😉

jasterka
27. máj 2008

jej miri tak to si ma potesila 😉 uz som sa obavala,ci je to normalne 😅 ,ale fakt mne to rychlo ubehne ,na nete pozeram vsetko o babetkach,studujem to teraz,ved potom uz nebudem mat cas,a odychujem,medzitym co to porobim a uz dojde muzik,len vsetci okolo maju take hlasky,ja na tvojom mieste by som....blabla

miriam25
27. máj 2008

no to by ma teraz zaujimalo, ako pokracuje ta veta... Ja na tvojom mieste by som veeeeeela oddychovala a uzivala si veeeeela spanku, lebo ked sa narodi ten vas pokladik, tak ta zamestna a neda ti spat a ver mi, ze bude vzacna chvila, ked si vylozis nohy hore a budes pozerat hodiny telku. Mam na mysli ale cez den... Ja som taku chvilu este nemala. Ale moja znama mi hovorila, ze ked je babo male, chodis okolo neho, nosis ho na rukach, davas pozor, aby nespadlo z gauca ci z postele, ked zacne lozit, budes mu stale v patach, lebo zrazu bude nebezpecne aj to, co bezpecne bolo a ze ked zacne chodit, vtedy si mozes konecne vydychnut. tak neviem, my sme sa este nedostali ani len do tej druhej fazy, lozenia... Takze to este chvilu potrva, kym si budem moct vylozit nohy 😀

ronnda
27. máj 2008

jasterka - jen hezky lenos a na reakce okoli nijak nedej, uz jak psala miriam, potrebujes odpocivat, pak uz to tak jednoduche s odpocinkem nebude 😉 ja jsem byla doma taky spokojena, kazdy den jsem se tedy donutila a vysla alespon na kratkou prochazku, i ke konci jsem chodivala abych mela pohyb, a to bylo v lete, takze horka, ja sotva dychala, chodila jsem brzy rano a cely den jsem pak lezela a koukala na telku, nohy na hore, talir s jidlem na brichu a ladovala se a uzivala si to... 🙂

miriam - taky doufam, ze bude samko v poradku, ale pokud hezky spinkal a je v pohode, tak urcite bude zdravy. a super, ze jdete zrovna dnes na kontrolu, budes pak klidnejsi.

jasterka
27. máj 2008

Miri,tak to budem aj nadalej nehanebne lenosit,urcite mas pravdu,ze je to moja posledna sanca 😀

Inak,chcela som sa ta spytat k tomu kurzu co robis,ja by som tiez chcela nieco podobne v materskej stihat,poslal ta na to urad prace,ako zenu na materskej? a dostala si to zaplatene?a ake boli podmienky,hlavne aku musis mat uroven nemciny?

maya01
27. máj 2008

Jasterka,oddychuj pokial sa len da a vychutnavaj si toto obdobie...lebo potom nebudes mat cas skoro na nic.
Miri a to je zvlasne,ze ti ten kurz AMS povolil,lebo ja som sa tiez bola pytat,ked som bola na materskej a povedali,ze ja sa mam teraz starat o diet a nie chodit na kurzy,ked bude dieta v skolke potom mozem...
Tak neviem,mozno vo Viedni je to inak ako u vas v Steiermark...
A co sa tyka toho chodenia,ja osobne si myslim,ze len vtedy zacina to najhorsie obdobie...musis mat stale oci na stopkach,aby ti niekde nevyliezo,neutiekol...
Mne bolo najlepsie,ked Samko sedel v kociku,vtedy sme sa mohli vybrat aj na dvoj hod. prechadzku a on sedel a pozeral a potom ked zacal chodit,tak chcel len stale niekde utekat...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre