Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

vija2
11. jan 2007

ahojte,mam problem pred pol rokom som podavala ziadost do dom.dochodcov ako opatrovatelka,vcera sa mi az ozvali ci by som mala zaujem o pracu.tam by ten probleeem nebol jasne ze by som chcela,lenze som v 8tyzdni tehot.neviem ci to mam prijat ci vobec dostanem nejake peniaze od zamestnavatela alebo od statu ci poistovne.please poradte mi..dakujem.

emjee
11. jan 2007

vija2 tazko radit, ja na tvojom mieste by som to asi neprijala z tychto dovodov:
- opatrovatelka v domove dochodcov asi ma obcas aj fyzicku robotu, nadvihnut, pomoct vstat a pod. nie? a to by si tehotna robit nemala (myslim prilis sa fyzicky namahat)
- v 8 tt by som novu pracu (ak mas aj nejaku staru) urcite nebrala, je to neistota (skusobna doba neviem kolko je v rakusku ale tipujem podobne ako na slovensku, pocas nej sa urcite mozu dozvediet, ze si tehotna a mozu ta prepustit este pocas skusobnej - na skusobnu dobu sa na slovensku nevztahuje zakaz prepustit tehotnu)

4a
11. jan 2007

vija2,
záleží, do jakého typu domova důchodců tě chtějí, resp. jací jsou tam klienti. Protože tady je to hoooodně jiné než si představíš u nás/vás. Když se lidé rozhodnou, že už se o sebe sami nepostarají a nebo už se jim nechce vařit, nakupovat, jdou do domova. Je to skoro jako hotel. Mají svůj pokoj s koupelnou, svůj nábytek, případně kuchyňku. Prostě buňka. Teda v závislosti na typu. Zkušební lhůta je zde ze zákona jeden měsíc. A nemyslím si, že pokud jsi zdravotní sestra, že bys dělala nějakou neodbornou práci související s taháním lidí, na to jsou sanitáři.

petkaerdal
12. jan 2007

Ahojte tehusky,mamicky a netehusky. Ja este tehotna niesom,ale uz na tom pracujeme. Zijete niektora vo Viedni? Viete mi poradit,ci budem mat narok na nejaku matersku v rakusku,ak sa tu vydam za rakusana,ale este som tu nikdy nepracovala? Co to obnasa? Nepoznate nejakeho ceskeho alebo slovenskeho gynekologa?

galina75
12. jan 2007

ahoj Peta, ano mas narok na matersku, ak si vydata za rakusana, aj ked si tu nikdy nepracovala. Matersku bude poberat tvoj manzel. Vo viedni je jeden slovensky zensky lekar (teda urcite ich je viacej, ale ja viem iba o tomto), presne neviem ako sa vola, chodi k nemu moja mama, ale teraz je uz iba privatny, predtym bol "normalny". Ak budes chciet zistim ti kde pracuje. Co tym myslis co to obnasa?
Ja pracujem vo Viedni, byvame ale v Burgenlande.
Gala

petkaerdal
12. jan 2007

Ako to myslis,ze matersku bude poberat moj manzel? Nebudem dostavat kazdy mesiac nejake peniazky ja a kazdy druhy mesiac na babo? Co to obnasa? myslala som tym,ci niesu komplikacie pri vybavovani potrebnych dokumentov kvoli tomu,ze som slovenka? Vies,som vo viedni dost malo,vobec nemam ponatia co,kde a ako vybavit,ked sa tu vydam a celkovo na co mam a nemam narok. Mozes mi zistit,kde pracuje ten lekar? Ako dlho si ty v Rakusku? Pa

klaudie74
13. jan 2007

Ahoj snazilky v Rakousku. Jsem tady na konikovi nova a od Noveho roku jsme se s pritelem (rakusakem) dohodli na vysazeni HAK. Ja bydlim v Brne, kde i pracuji a on je z Vidne a dojizdi za mnou. Nevim jestli mam po otehotneni jit na rizikovy a pokracovat v Rakousku, nebo to dotahnout az do porodu tady... Co je podle vas lepsi ? 😉 Diky za rady

petkaerdal
14. jan 2007

Ahoj Klaudie,som podobny pripad,ako ty. Niesom este tehotna,ale ja chcem,ak to uz pride,porodit dieta urcite tu. Neviem kde ty chces ostat byvat s priatelom,ale materska je v Rakusku vysia ako u nas.Pa Petra

klaudie74
14. jan 2007

Ahoj Peťo, když mě je blbý brát příspěvky od státu, kde jsem nepracovala - tady už to mám odedřený a z morálního hlediska na to mám já i potencionální prcek nárok. Stejně tak na porodný, péči v porodnici zdarma a tak... Navíc nejsme manželé a asi se ani brát nebudeme. Taky chci aby mimi bylo čech a ne rakušáček :o) no máme to hold složitý... Už se snažíte nebo ještě ne ?

4a
14. jan 2007

klaudie74, na morální stránku se vyprdni. Ten finanční rozdíl je značný. Ale lze to udělat i tak, že dostáváš peníze z Česka a Rakousko ti dorovnává rozdíl mezi českými penězi a to poskytujou rakušáci. Mimi bude Čech, protože ty jsi Češka, musíš si vyřídit jen jeho český rodný list. A může být obojí, Čech i Rakušák.

petkaerdal
14. jan 2007

My este manzelia niesme,ale chceme sa vziat. Ja chcem porodit dieta tu. Zda sa mi to vyhodnejsie,myslim je tu trocha lepsi zivot,na Slovensku nemame taku sancu. Neskor sa chcem ale vratit domov a ostat tam zit.Mam to tiez zlozite,ale viacmenej ja uz viem,co chcem. My sa uz snazime dost dlho, v maji ma caka umele oplodnenie.

froschka
14. jan 2007

klaudie ja zijem v rakusku priatel je rakusak,platim si samovolne poistenie 78eur mesacne a tym padom mam narok na rakusku matersku aj ked som tu oficialne nikdy nepracovala.tiez niesme manzelia ale planujeme to zmenit no este neviem kedy...dobre co....hehe
no chcela som povedat ze matersku by si dostavala rovnocenne ako rakusacka to cini 150eur na dieta a 300 alebo 350eur na matku mesacne cize 450-500eur je si myslim sakra rozdielna materska....
no ak by si toto chcela musela by si sa odhlasit z ceskej poistovne a tym padom by si stratila narok a jakukolvek pomoc zo strany ceskej republiky.otazne je kde chces zit 🙂

petkaerdal
14. jan 2007

Ahoj froschka,vedela by si poradit aj mne? Ty si to platit musis,aby si dostavala rakusku matersku,ak to dobre chapem,preto,ze ste neni zobraty? Ako by to bolo v pripade mna,ked tu porodim dieta,uz budem vydata za rakusana,nikdy som tu oficialne nepracovala. Musim si aj ja nieco vopred platit alebo ako? Vies,vobec nemam ponatia,co a ako. Zatial si platim normalne zdravotnu na slovensku. Dik. Petra

froschka
14. jan 2007

petka poistne plati za mna on ako moj zivitel preto je to malo v porovnani keby ako moj zivitel nahlaseny nebol by som platila vyse 150eur...
ked som otehotnela chcela som sa poistit v uniqa ale ta neakceptuje tehotenstvo resp musis byt poistena 9mes pred tym ako otehotnies a tak sme sa rozhodli pre Gebietskrankenkasse ta nema casove ovplyvnenie.Ak chces byt v rakusku poistena zacni uz teraz lebo nasej poistovni trosku trvalo kym pochopila co chcem.Potrebujes formular E-104 zo slovenskej poist.kde bude stat odkedy do kedy si bola poistena-platil za teba zamestnavatel.nakolko sme v EU tak to akceptuju.Ale mne robili problemy lebo rakusaci chceli 104ku a slovaci ju nechceli vydat lebo chceli od rakusakov najprv potvrdenie o prihlaseni.inak trvaly pobyt si nemusis odhlasovat na ak,avsak v rakusku ho mat nahlaseny musis,bez toho ta nepoistia.cize teraz zretelny postup:

Vybavit Meldezettel
- priatel musi podpisat papier ze je tvojim zivitelom nakolko nepracujes
- rakuska poistovna vam da papier na poziadanie ze vas bude evidovat
- slovakom zanesiete toto tlacivo a na mieste by si mala dostat E-104 ak budu pracovnicky mile hehe....
-so 104kou rakusakom plus meldezettel plus priatelove prehlasenie ze je zivotel spolu s vyplnenou ziadostou do ich poistovne im odovzdate a je to

snad som to zrozumitelne napisala ak mas otazky sem s nimi

4a
14. jan 2007

Froschka, ne, já se z pojišŤovny neodhlásila a přesto dostávám mateřskou i příspěvek na děti.
Zdravotní pojištění základní mi platil manžel jakmile jsme se vzali, abych mohla tady k doktorovi, a teď když jsem na mateřské, mi ho platí stát po dobu mateřské. To se teda netýká nadstandartního pojištění, to si stále platíme sami.
Když tu tedy porodíš a už budeš vdaná, tak mateřskou i pojištění ti platí stát. Ale platí ti mateřskou, i když vdaná nebudeš, ale prokážete, snad čestným prohlášením, to si ale nejsem jistá, že žijete ve společné domácnosti. Bylo by dobrý si u přítele zřídit dlouhodobý pobyt, nebo přechodný.
Porodit můžeš tady i bez pojištění. Bere se to jako nouze a porodní péči ti dle úmluv musí poskytnout. Asi si ale budeš platit případný delší pobyt v nemocnici. Anebo je také možnost, že když si platíš nadstandartní pojištění a porodíš jinde než v Rakousku, pojišŤovna ti za to dá peníze. U mě to bylo přes 3000 EUR.

klaudie74
14. jan 2007

Holky díky moc za všechny rady - rozdíl v mateřské je teda dost zásadní 😎 ale pro penize mimi nedelame ne ? 🙂 Asi si budu muset ujasnit co a jak, ale určitě chci aby byl prcek (jenom) čech - tak trošku mě děsí argentinský děti a jak se o ně rodiče tahají... Ne že by to něco vyřešilo, navíc jsme všichni v Unii, ale kdo ví co se stane za pár let. Chci být připravená na všechno. A pokud bude všechno v klidu, nebude to mít na nic vliv 😀

4a
14. jan 2007

klaudie, jen to že budeš mít dítě Čecha, ti nezaručí, že se nestane něco podobného jako v argentinském případě 😢 . To je o partnerech, ne o státní příslušnosti.

petkaerdal
14. jan 2007

Froschka,no z cela to chapem. Neni som si ista,ale myslim si,ze ked uz budem vydata,manzel ma moze na neho pripoistit a matersku by som mala dostavat bez toho,ze si teraz musim nieco platit. Zatial si platim dalej doma. Nieje to tak?Petra

klaudie74
14. jan 2007

Ach jo 4a - máš pravdu... když ale já bych tak ráda nějakou záruku měla - nedá se to někde pojistit ? 😀 😀 😀

galina75
14. jan 2007

Ahoj Petra, tym ze bude poberat manzel matersku som myslela, ze nakolko ty si nikdy v rak. nepracovala, nebudes dostavat od tvojho byvaleho zamestvnavatela matersku, ako by to v normalnom pripade, keby si oficialne pracovala. Takze tuto davku bude dostavat tvoj manzel. Co to obnasa, neviem urcite kopec papierovania, ale vsetko sa da zvladnut.
Toho doktora ti zistim, napisem neskor.

Klaudie74, som rada, ze si to oslovila, ale deti sa nerobia naozaj pre peniaze a pre vysku materskej. My Slovenky a Cesky, ktore tu zijeme sme casto hadzane do jedneho vreca so zenami, ktore su v rakusku, len aby z toho vytazili pre seba to najlepsie. Teda najmä financne. Je to skoda, lebo nie sme vsetky take fixovane na bohatych rakusanov, ktory nam ponuknu bezstarosty zivot v novej krajine.
Ja tu budem v marci 7 rokov, od prveho dna odkedy som tu pracujem a snazim sa zit slusny zivot, presne taky aky som mala na SK.
Sorry, odbocila som od temy, ale jednoducho ma to hneva, lebo ked clovek oslovi temu tehotenstvo v rakusku, prva otazka automaticky znie, kolko je materska v rakusku a ako sa k nej co najlahsie "dopracovat". Je to nieco obdobne, ako ked sa niekdo vyda a prva otazka znie, kedy dostamen rakuske obcianstvo? Nie vsetky sme sa vydali, aby sme sa tu zlegalizovali a hned vyuzivali vyhody tejto krajiny, ale to sa to tazko niekomu dokazuje.
Krajem krasny vecer.

Je to skoda, lebo tento pristup nam kazi nase meno v rakusku.

kafulienka
autor
14. jan 2007

ahojte vsetky aj nevydate aj vydate za rakusanov... 😵
ja som slovenka aj moj manzelik je slovak ako repa, ale kedze uz viac ako 3 roky (manzel dlhsie) pracujeme a pendlujeme medzi anglickom a rakuskom, tak je pre mna samozrejme, ze sa budem usilovat o matersku bud v UK alebo v AT a nie na SK. 🙄

Mne v prvom rade ide o zdrave babatko, o jeho pocatie, donosenie a porodenie a to hoci aj na slovensku a bez naroku na matersku! 😝

kafulienka
autor
14. jan 2007

ahoj gala,
ako ovu prebehla? snazilkovali ste?
my sme lyzovat nakoniec nesli, prsalo celucicky den, a to sme v alpach a po snehu ani chyru aaanii...
zajtra testikujem, lebo chcem ist aspon do sauny, ked uz z lyzovacky nic... ale sa mi vidi, ze tehu priznaky mam len tie, ktore si nahovorim 😀

petkaerdal
14. jan 2007

Baby mate pravdu,samozrejme sa deti nerobia pre peniaze. Ja chcem dieta,pretoze po nom tuzim a nie preto,ze z toho nieco vytazim. Ako som uz pisala,som vo Viedni len kratko a kedze tu mam priatela,samozrejme tu budeme aj s babom,tak by som mala vediet co a ako tu chodi,na co sa pripravit a co ocakavat 🙂 . Petra

klaudie74
15. jan 2007

Galina 75
Jasně, máš pravdu - to že nás berou automaticky jako vyčuránky co si chtěj polepšit je jeden z důvodů, proč zvažujeme i možnost žít v Česku. Pítelovi je to jedno, je dost flexibilní a chápe i moji fixaci na rodinu a práci (navíc tady ještě i studuju) Ale nemůžeme se jim (rakušákům) na jednu stranu divit. Mají s cizinci špatný zkušenosti - zvlášť s Turky a Balkánci.
Mám kamarádku vdanou do Holandska, jejimu chlapeckovi dávali ve školce tak "sežrat" že je cizi, že na besídkách mohl hrát v divadle jen kompars - zajíčka co nic neříkal a tak. To by mi asi puklo srdce, kdyby mýho prcka někdo odstrkoval jen proto že má přízvuk - a já s ním chci mluvit česky... Mejte se a úspěšné snažilkování ! 🙂

galina75
15. jan 2007

Ahoj Kafulienka,
samoska ze sme znazilkovali, tak uvidime 😒,
A samozrejme sa sa boli aj lyzovat. Zbehli sme do Tirolska do Zillertalu na 3 dni, bolo fajn. Tak aspon si nieco uzivame. Teraz vo februari sa tiez chystame, lebo su v skole polrocne prazdniny (moj manzel je ucitel a inokedy ako cez prazdniny nemoze) a tak hladame stredisko, kde zostalo este zopar vlociek snehu na poriadne lyzovanie.

Klaudie drzim palceky a verim ze sa spravne rozhodnete - jedno kde budete chcet zit, hlavne spolu a stastni.
Gala

klaudie74
15. jan 2007

Gala - přesně tak ! 😎 Díky za podporu ! 😉

galina75
15. jan 2007

Ahoj Petra,
tak tu je ta slubena adresa slovenskeho gynekologa vo Viedni:
Dr. Ivan Stefanovic
Spitalgasse 1a, 1090 Wien
Tel.: 01-406349911
Fax: 01-406349955
gala

petkaerdal
15. jan 2007

Ahoj Gala,si zlata. Dakujem ti velmi pekne. Petra

emjee
15. jan 2007

baby mate pravdu, ale mna napriklad s... ze clovek tam pracuje, odvadza dane, poistne, atd , vytvara hdp a ked ma smolu (nema manzela rakusaka ako ja) nema narok ani na pos... 400 euracov 😠 fakt nemam naladu sa s nimi natahovat za kazde euro, stacilo mi byrokracie pocas studia 😠 na svk nezarobim tolko ako tam, ale uz nemam na nich nervy 😠

emjee
15. jan 2007

su proste deppart / deppard - neviem ako sa to pise a len tusim co to znamena, ale furt to pocujem vo viedni 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre