Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

galina75
11. apr 2007

Ahojte baby, tak sa to tu nejako rozbehlo. No to s tym povolenim vam nepomozem, ja som mala povolenie na pracu este predtym ako som spoznala terajsieho manzela. Potom mi ho predlzili na 10 rokov do 2012 a teraz ako SK vstupilo do EU je to uplne ine. Zalezi to od vela faktorov.
Ja som tu relativne spokojna, uz 7 rokov, ale slovensko to nie je. A ani nikdy nebude, to tu clovek nemoze ocakavat, lebo sa toho nedocka.
Gala - inac ja som povodom z BA.
silvia - tvoj manzel je vystudovany rehabilitacny pracovnik? Ja som to studovala v BA, ale nikdy som v tom obore nepracovala☹

alexa27
11. apr 2007

Galina, tak ked budes byvat prechodne vo Viedni, tak sa tam mozme aj so sylviou stretnut vsetky tri, co vy na to? 🙂 A inak rodit sa chystas v rakusku ci na slovensku?

silvia2406
11. apr 2007

tak ahojky opäť. bola som akurát po chlapca do školy. má 8 rokov, je to polovičný talian a polovičný rakúšak, úžasná kombinácia - temperamentný, tvrdohlavý. Starám sa len o tohto jedného ale aj ten mi stačí, predtým som však mala 6 ročné dievčatko a 9 ročného chlapca. Čo sa týka nemčiny, no žiadna sláva, ale snažím sa učiť. aj ja som sa učila dosť rokov nemčinu, potom ale na strednej pauza, na výške už vôbec nie, takže veľa vecí som zabudla, a určite my dajú mnohí za pravdu, že teória je značne iná než prax. viedenský dialekt je niečo úžasne nezrozumiteľné, teda aspoň pre mňa. čo sa týka školy, mám dištančné štúdium a je to dosť održku, skoro každý víkend chodím na slovensko, soboty nedele mám prednášky, v nedeľu cesta naspäť, celý týždeň práca a potom opäť všetko odznova, preto by sme chceli ešte s bábätkom počkať, keď budem tehotná, chcem mať kľud. 😎
Čo sa týka toho stretka bolo by to super. Som za. 🙂

galina, áno muž je vyštudovaný rehabilitačný pracovník.

galina75
12. apr 2007

Ahojte baby, no ved mozeme nieco potom dohodnut. Ja pracujem vo Viedni, tak som tu kazdy den, mam tu aj sestru a par SK kamaratok.
Keby som bola opät tehotna, tak by som urcite chcela rodila tu v rakusku. Silvia ja ta obdivujem, ja by som sa uz nemohla starat o deti. Ja som bola pred rokmi v UK, na rok tiez ako au-pair, ale stacilo, popri tom este skolu, no klobuk dolu. Ja som asi leniva voska, z prace domov, domace prace su OK, ale neviem sa dokopat k nejakemu sportu, alebo jazykom. Pritom v Burgenlande byvame v malej dedinke, takze moznosti by som mala na sport az az.
alexa a ty tu tiez pracujes?
Gala

alexa27
12. apr 2007

ahojte, nie ja pracujem v ba, moj manzel je vo viedni. Ja sa chystam ist za nim, ale zatial sa mi nejak nechce odtialto 😕 vies mam tu svoje zazemie, super robotu a hlavne chceme zacat snazilkovat v lete, takze by sa mi neoplatilo si nieco nove hladat vo viedni. tak sme sa rozhodli, ze to este nejak vydrzime a pridem za nim az na matersku, cize niekedy na jar budci rok, ked vsetko dobre pojde.
inak k tej lenivosti, ja uz som si tolko krat hovorila, ze musim zacat nieco so sebou robit, ale neviem sa dokopat. tiez len praca a domov. teraz sme s kamoskou zacali hravat squash, tak aspon nejaka aktivita, ale tiez sa tam dostaneme tak raz za dva tyzdne, max raz do tyzdna a to uz si gratulujeme. takze nic moc 😖

alexa27
17. apr 2007

haloooo, z "Rakusaniek" nikto na prijme? 😨

galina75
17. apr 2007

Hallo Alexa, ja som v praci, ciastocne na prijme. Ako je v BA, tak krasne ako tu vo Viedni? Gala

alexa27
17. apr 2007

ahoj, ano dnes je naozaj krasne. bola som prave na obede a sedeli sme pekne vonku, no paradicka...ale od zajtra sa ma vraj nejak ochladit, tak neviem, dufam, ze to bude len mierna zmena

galina75
17. apr 2007

Aj ja som si zbehla cez obednajsiu prestavku na Karlsplatz, tak som si zpapkala moj sendvic a teraz sedim opät v praci, dnes mame akciu z prace ideme hrat "sipky", tak som zvedava ako to dopadne. Aj aj som pocula, ze od zajra ma byt chladnejsie ☹. A ty si cely tyzden sama v Ba, ale bo tvoj mnazel dochadza do Viedne? Gala

alexa27
18. apr 2007

Ahoj Gala, vcera som ti uz nejak nestihla odpisat. Manzel je cez tyzden vo Viedni, takze ja som tu sama. chvilu sme aj skusali, ze dochadzal, ale bol z toho unaveny. teraz sa snazi prist aspon raz v tyzdni, tak to sa celkom da. ked budem tehotna, tak chce dochadzat zase kazdy den, aspon tie prve kriticke mesiace. a ty vo viedni co vlastne robis? a tvoj manzel je rakusan?

galina75
18. apr 2007

Ja pracujem ako asistenka pre jednu vyskumnu firmu, neico podobne ak o statisticky ustav na SK, ale vystudovanu mam rehabilitaciu a mam este aj Hotelku "Manazment Hotelov v CK". No rehabilitaciu tu v rakusku robit uz nemozem a v hoteli som robila na zaciatku a som rada ze teraz precujem v kancelarii, mam fajn pracovnu dobu - po-pi - ziadne viknedy, ziadne nocne, tak som spokojna.
Ano moj manzel je rakusan. Je ucitel na zakladnej skole 🙂

alexa27
18. apr 2007

jeeej, tak to bude mat vase deticky pekne pod dohladom, ked ich date k nemu do skoly 🙂
mna obcas chytaju depky, pozeram inzeraty vo viedni a rozmyslam ci sa tam predsalen neprestahovat uz teraz. nasla som zopar vhodnych, kde vyslovene potrebuju anglicitnu a na nemcine nezalezi, coz je pre mna skvele, lebo nemcinu mam zatial biednu (naposledy matura pred 10 rokmi 😝 ). ale zda sa mi to dost neseriozne niekde nastupit, ked viem, ze chcem otehotniet a ani sa mi teda velmi nechce menit robotu. ale som rozhodnuta, ze ked sa nam nebude nejak dlhsie darit, tak to tu zabalim a idem za muzikom. do nekonecna to zas takto tahat nechceme.

galina75
18. apr 2007

No aj ja som si to naplanovala tiez inac, menila som pracu, povedala som si ze pockame 6 -12 mesiacov a potom sa pustime do snazenia, ale nejde to zial na povel. V lete som zostala tehotna, radost velka a v 12 tyzdni som potratila. Bol to trosku sok ani vo sne by ma nenapadlo ze JA potratim, aj ked som o tom vela vedela a poznam vela dievcat. Nikdy som nad tym ani len neuvazovala ze sa to moze stat aj mne. No zivot ide dalej a teraz skusame odznova.

No neviem neviem ci pojdu nase deticky k nemu do skoly, ale pravdepodne to tak bude. Ale do triedy urcite nie! To sa snad ani neda, neviem 🙂 Tak daleko este nerozmyslame, vsetko musi ist postupne a tak teraz potrebujeme najskor nejake tie deticky. 😠 Gala
A vy uz skusate?

alexa27
18. apr 2007

tak to mi je luto. zelam teda, aby sa vam opat cim skor zadarilo a vsetko dobre dopadlo. to mas pravdu, ze clovek cita kadeco na tuto temu, ale nejak v kutiku duse dufa, ze to nebude jeho pripad. osud si ale asi nevybera.
my si zatial este davame pozor, lebo v lete ideme na taku dlhsiu dobrodruznu dovolenku a ako tehotna by som to nezvladla, minimalne by to bolo velke riziko. takze este pockame a po dovci, ratam tak jul, august ideme na to
😉. som zvedava ako sa nam bude darit, lebo odkedy som vysadila tabletky, co su uz dva roky, mam same zdravotne problemy, takze sa trosku aj obavam, ze ako dopadneme 😝

galina75
18. apr 2007

Ale neboj vsetko bude OK, a kam sa chystate na dovolenku? My teraz budedme dovolenkovat na nasej stavbe - tak sa neviem dockat ☹ Aj ked by to teraz nebol najvhodnejsie zostat tehotna, tak skusame dalej. Par veci si chceme na dome urobit sami a tak by to nebolo moc fajn kedy som tam pobehovala s bruchom, ale nechavame to na prirodu. A uvidime.
Gala

alexa27
19. apr 2007

do thajska na styri tyzdne 🙂 chceme ist aj do dzungle, spravit si potapacsky kurz (teda ja, manzel uz ma), skusit meditacie a asi pojdeme este do kambodze a do hong kongu.
uz sa tesime, aj ked zase stavat si vlastny domcek, musi byt tiez super. kedy by ste sa chceli stahovat?

lenkaw
19. apr 2007

Ahojte baby, viete mi poradit dobreho gynekologa vo Viedni? Zatial som bola vzdy len na Sk. Dakujeeem 😉

alexa27
19. apr 2007

hm, ja chodim tiez tu na v ba, ale Gala tusim pisala per stranok dozadu kontakt na nejakeho slovenskeho gynekologa vo viedni. skus pozriet. zni to fajn.
a ty zijes vo viedni?

galina75
19. apr 2007

Ahoj Alex, moja sesta sa pred tyzdnom vratila z Thajska, Malajzie a Singapuru, bola tam z CK Bubo so SK, velmi si pochvalovala. Ale vy asi nepojdete ozganizovane, to bude ine.

No do konca aprila sa prestahujem do Viedne a tak do roka by sme sa chceli nastahovat do domu. Markus planuje uz v januari, ale ja tomu moc neverim 😝
Uvidime. Aj ja sa tesim na nas dom 🙂

alexa27
19. apr 2007

jeeej parada, pocula som, ze bubo je velmi dobry 🙂
hej, my ideme na vlastnu past. manzel tam uz bol a ja tiezv niektorych castiach, tak si celkom trufame.
drzim palce s tym vasim domom, nech stihate stanovene terminy 🙂

lenkaw
19. apr 2007

alexa27: ano byvam vo Viedni a hladam dobreho gynekologa. Je ich tu vela, len si neviem vybrat, nemas skusenosti s nejakym??? Inak znami boli v Cine tiez s CK Bubo a nevedeli si vynachvalit 🙂

galina75
19. apr 2007

lenka

on je sukromny gynekolog /slovak

Dr. Ivan Stefanovic
Spitalgasse 1a, 1090 Wien
Tel.: 01-406349911
Fax: 01-406349955

lenkaw
19. apr 2007

To znamena, ze vysetrenia si musim platit sama? Neplati to Krankenkassa?

galina75
19. apr 2007

Nie, u tohto to potom neplati krankenkassa ☹

froschka
19. apr 2007

Baby co mate trvaly pobyt v rakusku platide cirkevny poplatok - DIOZÖSE?
mne prisiel papier z takym harkom na vyplnenie mam to poslat a podla toho mi vypocitaju kolko musim platit....lenze ja im nemienim dat ano korunu...do kostola nechodim a k rimskokatolickej cirkvi sa hlasim len koli sobasu v kostole v buducnosti a krstu deti.....

galina75
19. apr 2007

No tak vitaj v rakusku froschka! "iny kraj iny mrav"
Tu je to inac, ty ked na Meldezettli vyplnis Röm-Kat, automaticky daju spravu na Kirche a musis platit Kirchensteuer.
Ked sa ches naozaj vydavat v kostole v rakusku, tak musis byt platcom Kirchensteuer.
Ja som sa preto z Kirche odhlasila, lebo tiez do Kostola nechodim a nemienim im nic platit. A najmä to nie je malo ☹
Preto sme mali civilny obrad v rakusku na urade a cirkevny na SK. Gala

froschka
19. apr 2007

galina no ved to ze sa asi odhlasim lebo to su mrchy,platit fararom auta a vily urcite nebudem....
a ako si na tom bola s priezviskom?lebo vraj treba poziadat niekde ze nechcem slovenske -ova k new priezvisku.....

galina75
20. apr 2007

Ty vypisujes formular, ako sa budes volat po svadbe a uvedies ze nebudes prijimat koncovku "ova". Predtym sa trebalo hlasik k inej narodnosti, lebo na Sk, zena automaticky dostava/la koncovku "ova"
Uz ten zakon nastastie zrusili, tak sa nemusis hlasit k inej narodnosti,( predtym to bola ceska, madarska, rusinska alebo nemecka). Ked som sa ja vydavala ak som podpisala - vtedy nemecku, lebo uz ceska nebola mozna a madarsku alebo rusinsku som nechcela, a ked som si vybavovala novy pas na Sk ambasade v rakusku, tak mi povedali, ze uz je to zrusene a mi zostava slovenska narodnost. Tak som sa velmi potesila. Gala

alexa27
20. apr 2007

ahojte kocky, ano je to tak s tym priezviskom. dnes to uz nie je problem. my sme sa brali v oktobri a normalne som len poziadala o priezvisko bez -ova, tak som to vyplnila v tom formulari (tusim je to podla paragrafu 9, uz si to presne nepamatam) a nemusela som si menit ziadnu narodnost ani robit okolo toho ine caviky. takze v pohodke.

galina75
30. apr 2007

Akojte rakusanky - kde ste??????

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre