Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

bejby29
1. apr 2008

Ronnda, zacala som to pozerat, ale ked vidim tu bolest v tvari tych kociek, co rodia, hned ma chyti strach 😕 To pozerat nemozem a hlavne teraz 😖
Froschka, my tiez nie sme zosobaseny a ja ani moc nechcem.. Toto viem, lebo mi to zistoval priatel a pre neho je to dost dolezite, ake bude mat mala obcianstvo, aj ked moj ocino vzdy hovori, ze to bude slovak 😀

froschka
1. apr 2008

bejby no ja som na jednej strane hrda ze su slovenky no na druhej kopem do steny ze preco sme este neni zosobaseny no obaja o tom hovorime ale skutek utek....drahy povedal ze najprv pokrstime deti...to uz som v akcii vse vybavila..31.5 mame krstiny a 29.5 1 narodky tak bude vse spolu.. 😵 uz sa moooooc tesim
tak snad sa potom nejako premoze a poziada ma o ruku xiiii..ale neriesim mam fazy kedy si hovorim chvalabohu ze sme neni zobrati 😀 to ked ma nastve az do kosti....z casu na cas 😀

maya01
1. apr 2008

No ved Slovenka bude mala tak ci tak... Ale myslim,ze by bolo pre nu vyhodnejsie,kebyze ma rakuske,ak sa pravdaze chcete usadit v rakusku....

wienika
1. apr 2008

fuha, ale ste sa rozpisali..konecne mi lea zaspala, zasa nejedla,ale dufam, ze ked sa zobudi, tak to spapa...
ronnda, ano dnes ideme k doktorke, ale panaka si nedam, este mam tazky zaludok zo vcera 😝 prisli k nam kamarati a sme sa riadne scapali....aj som musela v noci ,,brzdit,, v posteli, tak sa mi tocila hlava...takze to dnes zvladneme aj bez toho.... 😖
ten bordel ti nezavidim, my to tu mame stale podobne, na chodbe robia uz 2 tyzdne tu elektriku.... 🙄 takze viem, co to je...a hlavne teraz, ked lea objavuje nas byt, ani ju nestiham sledovat a sup uz je v druhej izbe.....
8 mesiacov...to leti, ze? nas to caka 22.4....

bejby, drzim palce u doktora.....daj hned vediet ako sa ma natalka.... 😉 a aka je uz velka, dobre?
dohodla si sa s tou evou?

maya, mam jednu otazku, kedze si v uniqe...ja mam dost drahu poistku, ale krankenversicheurng, platim si 140 euro mesacne, mam super vyhody, ale asi vies. chcem sa spytat, ze ked sa chcem zaockovat proti hepatitide A a B preplati mi uniqa tu vakcinu? dakujem 😉
zatial som okrem porodnice nevyuzila nic z mojej poistky....
a co sa tyka dovolenky, my ideme asi do turecka, tiez chceme zobrat maminu, aby sme si s manzelikom troska uzili. teraz sme boli v dominikanskej bez ley, akurat mala 6 mesiacova padlo nam to super, sme si krasne oddychli. ale este pred tym, kym pridu prazdniny, chceme ist do pariza, svadobny darcek, vikend...tiez bez malej, lebo si neviem predstavit chodit po louvri a eiffelke s kocikom...a myslim, ze jej by sa moc tie obrazy nepacili 😀

froschka, ak nemas potrebu si oddychnut od deti, tak ich vezmite....ja som potrebovala trosku vypnut od porodu sme boli stale spolu..... 😉

lea ma tiez aj rakuske aj slovenske obcianstvo..to slovenske som jej dala vybavit len pre istotu....
aj ked sa to ze vraj nema. rakuske dostala automaticky....sme zobrati anarodila sa tu...takze sa ani nepytali....
a ja tiez ostanem slovenka 🙂

froschka
1. apr 2008

wienika cize boli ste bez malej?

maya01
1. apr 2008

Wienika na tu hepatitidu sa ti opytam...
A mas urcite oprovske vyhody,viem ze niektorym dokonca preplacaju aj recepty z lekarne... Takze nevydim dovod,preco by nemali hepatitidu,ale zistim...
Tak mala nechce takto papat,ale to sa urcite casom upravi.
Moj Samuel,ked bol maly by zjedol aj mna a teraz tiez....
Moja mamina mi vzdy hovori,nech ideme niekde bez maleho,ale ja si to neviem ani predstavit....
Bola som par dni bez neho,ale on to dost zle znasal a pravdu povediac ja tiez... ☹

bejby29
1. apr 2008

Nejak mi blbne internet. Wienika, ja som sa davala ockovat proti Hep B a meningitide a viem, ze za tie dve vakciny som platila 36 Eur dokopy tak by boli smiesny keby ti to nepreplatili.. Hep A som prekonala, otravili sme sa ustricami a bolo to hrozne ☹ ☹ Este mi chyba tetanus.. Neviete, ci sa ockuje aj voci tuberkuloze??

wienika
1. apr 2008

ano, boli sme bez malej..tiez som si to nevedela predstavit, ale vedela som, ze je lea v dobrych rukach....ja ju od malicka davam mamine na noc, ked mam predstavenie alebo nas niekto pozve na party alebo narodeniny....ale robim to zamerne, nech nie je lea len na mna upnuta...aby si zvykala aj na druhych...aj tak ide od septembra do jasli, cize bude musiet byt aj s inymi ludmi a detmi....

teraz maju akciu v lekarni na hep.A a B stoji to asi 55 euro namiesto 72.....takze super, ked aj nepreplatia....nevadi....ale este nikdy som nebola ockovana proti tomu...dokonca nemam ani tetanovku, naposledy este asi ako teenegerka.... 😒
TBC som si dala raz pred jednou dovolenkou, pre istotu, ked som mala asi 21....takze tiez uz 10 rokov uplynulo....dnes dostane lea 2 davku proti meningitide....snad, lebo teraz ma troslu soplik, tak neviem, ci je prechladnuta alebo je to zo zubov....

wienika
1. apr 2008

maya, dakujem za opytanie....

a s tym jedenim, no co uz....teraz zjedla asi 5 lyziciek, ale nic moc...ani mlieko nechcela...prave taha lampovy kabel, snad ju na seba nestiahne... 😲

viedencanka
1. apr 2008

Ahojte dievcata,
ja som sa tu pred chvilkou poriadke rozpisala aked som to odoslala,prispevok nikde...no porazi ma.
Tak v skratke este raz:

Co sa tyka toho obcianstva, tak dieta narodene tu- v Rakusku na narok na obidve obcianstva od svojich rodicov, az v 18 rokoch sa musi rozhodnut len pre jedno ( ak ma rakuske) moj Martinko ma talianske a slovenske a tie si moze ponechat navzdy sucasne.
Ja som talianske obcianstvo nechcela, nevidim v tom ziadne vyhody.

Co sa tyka poistenia, tak ja nemam dobre skusenosti: mame trv. pobyt v Rakusku a aj na SK a Krankenversicherung tu vo Viedni. S rakuskou e-card sme boli na Kramaroch na pohotovosti a raz v detskej fakultnej nemocnici a sice osetrili ho, ale pol hodinu frflali, ze co oni teraz maju s tym robit, a aj recept mi vystavili len ako samoplatcovi, takze v lekarni som musela vsetko zaplatit.
Maya- aj si v Bratislave, porad ktoreho detskeho lekara mate, ako vidim ten sa v tom vyzna a nerobi ziadne problemy. Ja totiz Martinka casto nechavam aj par dnii u nasich a chcem mat istotu, ze ked ochorie, aby mi ho nemuseli hned sem vozit napr. aj s teplotou, ale mohli zajst k lekarovi priamo v Bratislave.

Dnes som zase behala po lekaroch- dnes som bola na plucnych testoch, vysledky mam potom predlozit tomu AMtsarzt. Toho som uz dnes nestihla, kedze ten prislusny pre moj Bezirk je az v 13.Bezirku a je tam len do 11.00, tak tam idem zajtra. Drzte mi palce, aby mi to uznal a dal mi Freistellung.
Inak ten lungenarzt mi potvrdil ze mam alergicku bronchialnu astmu, co skutocne mam, ale vzdy som odmietala uzivat tie kortizonove inhalatory, vzdy som si ten kasel cez pelove obdobie radsej pretrpela, a teraz mi hovori, ze to mozem brat v pohode aj v tehotenstve, ze to je OK. No radsej som to nekomentovala- na pribalovej informacii je jasne napisane, ze sa to v tehotenstve nema brat, iba nevyhnutnom pripade, keby som sa vyslovene zala dusit. AJ moj prakticky lekar aj moja gynekologicka mi povedali, ze to v ziadnom pripade nemam brat. Tak som zvedava, co povie zajtra ten Amtarzt- ak mi povie, Ok mate astmu, ale to je v pohode, ved si dajte tie lieky a mozte ist do prace, tak ma asi porazi.

bejby29
1. apr 2008

Ok kocky, letim, drzte palce a pekny dnik 😉

viedencanka
1. apr 2008

Bejby- tu v Rakusku mi lekar povedal, ze proti tuberkuloze sa neockuje, lebo sa tu uz vela rokov nevyskytla. Ale viem, ze na SLovensku ockoju aj voci TBC.
Na tetan- ja som nedavno v Bratislave zobrala moju zdrav. dokumentaciu k jednej lekarke a opytala sa jej, ze ake vakciny my dospeli vlastne mame este dostat a po kolkych rokoch- nas ked som koncila VS,cize mala som 23 rokov, ockovali naposledy proti tetanu- po 10 rokoch sa to ma obnovit. Inak mi povedala, ze nic ine potrebne nie je, samozrejme ak nechces dobrovolne sa zaockovatt proti hepatitite atd.
U nas v praci pride 2-3 krat za rok Betriebsarzt a ockuje proti Diphterie,tetanus,Keuchhusten , ale neviem ani presne co to je.

Bejby - a ako dlho planujete ostat v Rakusku- chcete sa potom opat vratit do Spanielska? Inak take stahovanie da urcite zabrat. Nevies ako je to s leteckymi spolocnostami- nevyzadovali od teba, kedze si uz pokrocila tehotna nejake potvrdenie od lekara? Ja si pamatam, ked sme leteli do Turecka,bola som v 5.mesiaci a Austrian AIrlines ma upozornili pri zakupeni listka, ze pri odlete musim predloziz potvrdenie od lekara, v ktorom som tyzdni a ze nemam rizikove ani ziadne komplikacie. Tiez ma to teraz zaujima, lebo v juni som pozvana na svadbu pribuznej do Milana, to uz budem v 8.mesiaci a chcem letiet s Ryanair.

Wienika- Turecko odporucam, ja by som tam isla opat,mne sa velmi pacilo.

froschka
1. apr 2008

Viedencanka ako to ze mas trvaly pobyt v dvoch statoch sucastne?ja som si chcela moj tiez ponechat lenze ked sme vybavovali rodne listy pre deti slo to zez osobitnu matriku a museli mat slovenske cestovne pasy kde mi na policii povedali ze musim odovzdat obciansky-tym padom sa odhlasit z trvaleho pobytu aby mali deti zapisany pobyt v rakusku a koli tomu dostavali pridavky rakuske a aj ja matersku rakusku....cize nedalo sa to ponechat tak nechapem.....
ale mne to fuk...ucet v bankach mam aj tak na sk a aj auto mam na sk znackach tuk tuk zatial 😀 😅

viedencanka
1. apr 2008

Ja som Martinka tiez od malicka nechavala u nasich aby si zvykal byt bezo mna. Teraz s tym nema ziaden problem, minuly rok, ked som chodila na sluzobne cesty, som ho nechavala u nasich aj na cely tyzden. ANi raz za mnou neplakal, vedel ze sa vratim a ze mu vzdy nieco donesiem..U dedka a babky mu je navyse super.AJ ked sme tu vo Viedni, hocikedy si spomenie a povie- podme do Zalesia, tam ma caka dedko a je za mnou smutny- oni su taki dvaja partaci. Aj talianskeho dedka ma rad, ale toho vidi len tak raz za 2 mesiace.

wienika
1. apr 2008

froschka, ja mam 2 trvale a nie je to problem, ak ked sa to nesmie..jasne, ze ti povedia, ze odovzdaj obciansky....ale ja som sa nepriznala , ze mam v rakusku trvaly pobyt a tu , ze mam na slovensku.....oni to ani v jednom state nemaju ako zistit....
ja mam tiez ucty v bankach aj tu aj tam...

viedencanka, ty brdo, astma,to potesi....ja si tiez myslim, ze je spravne nechavat obcas deti u starych rodicov, mna nasi moc nenechavali a preto som tam aj nerada chodila. ale je to obrovska pomoc pre mamu a stari rodicia sa tesia z vnucatka.....
ja som uz v turecku bola, bolo super a pre malu tam bude raj....tesim sa.....

viedencanka
1. apr 2008

Froschka- my sme slovensky rodny list vybavovali tiez cez osobitnu matriku v Bratislave,tiez slovensky pas som hned vybavila ale myslim si ze som tam napisala ze ja mam trvaly pobyt na Sk a ten rakusky som neuviedla.
Poznam dokonca baby ktore maju trvaly pobyt v Taliansku, majuu uz aj taliansky obciansky a v pohode beru na Slovensku matersku, lebo na Slovensku im povedali, ze existuje taky zakon, ze pokial slovenska obciannka zije v zahranici a tam nema narok na matersku, tak Slovensko chape ten zahranicky pobyt iba ako prechodny a vsetky socialne davky dostanu na Slovensku. Mam dokonca kolegu vo Viedni- z Popradu, narodilo sa im pred rokom dievcatko, maju tu trvaly pobyt a na Slovensku im v pohode vystavili zdravotne poistenie pre dieta- povedali im ze ako slovensky obcan, aj ked zije v trvale zahranici- ma na to narok- ako dieta zadarmo od statu, a este im aj vyplatili tych niekolkotisic korun ako prispevok za prvonarodene dieta...
Vidis, mne v Bratislave v ziadnej poistovni nechceli Martinka ani mna poistit, pokial mam poistenie v Rakusku.

maya01
1. apr 2008

Wienika,tak so sa ti na to pytala. Teda lepsie povedane kolegyna sa na to mrkla v systeme. No ona si nebola ista,ale podla vsetkeho by ti to mali preplatit. A neviem ci vies,ze ty mas zmluvu uzavretu v LD NÖ. A nie vo Viedni a kolegyna ma na starosti Vieden a nie Niederösterreich. Ale jednoducho si zavolaj alebo mailni do Uniqu a ony ti tam povedia viac. Ak budes potrebovat poslem ti aj na niekoho mail. Jednoducho do neho napis tvoje policove cislo,meno a datum narodenia.
Viedencanka ja nie som v Blave ale v Nitre. A ja som nemala nikdy problem s osetrenim maleho,dokonca mi ho aj zubarka pozrela...
A aj ja mam dva trvale pobyty,nikdo sa ma na to nikdy nepytal...
Len ked chcete novy Meldezetel tak tam nechodte s obcianskym.... 😒
A ja som poistena aj tu aj v Rakusku.
Tu som poistena cez robotu a v Rak. som pri manzelovi...
Maleho mi tu tiez nechceli poistit.

viedencanka
1. apr 2008

Wienika- uz viete kam do Turecka pojdete?
My sme boli cez Bentour asi 10 km od Alanie, v takom velkom klubovom rezorte, all inclusive- ja som bola vtedy v 5 mesiaci a kedze 24 hodin tam boli svedske stoly a super super jedlo od vymyslu sveta, ja som vtedy za tyzden pribrala asi 6 kg.... Inak spravili sme si aj vela vyletov,mam super zazitky. Ked si tento rok odrodim, tak dalsia dovolenka bude asi smerovatt tam.

Toto leto by som chcela ist len niekde blizsie, termin porodu mam 4.9., a ked ma Amtsarzt nevypise, mala by som pracovat do 10.7. No a v juli v tych horucavach sa mi uz moc nikde nechce chodit.
My mame taky prazdninovy byt pri mori v Toskansku, ale cesta autom je vyse 1000 km, na to si uz netrufam, a letecke spojenie tam nie je bohvieake. Nasi idu zaciatkom jula do Lignana, to je kusok od Benatok, objednala som im tam apartman, ak sa budem citit dobre, mozno s nimi tiez pojdem, tych 500 km sa este da.Tiez moja najlepsia kamoska v Taliansku ma vilku na Lago di Garda a ide tam s detmi v juli a pozyva nas, tak mam dalsie lakadlo, ale to by sa asi muz urazil ze idem bez neho , tak este uvidime. Ja radsej nic neplanujem, ja mam na to smolu, potom mi nic nevyjde.

viedencanka
1. apr 2008

Maya- takze uz chapem, ty si v Rakusku len pripoistena, vtedy sa to da byt poisteny aj na Slovensku. Ale keby si mala samostatne poistenie v Rakusku, tak by to neslo.

viedencanka
1. apr 2008

Maya, Nitra je mojim rodiskom. Ja som sa tam narodila, ked nasi tam boli prechodne, Nitru dobre poznam.

maya01
1. apr 2008

Jeeej,a kolko si tu zila?

maya01
1. apr 2008

Dobre kocky,
utekam pre maleho do skolky a potom domkov a potom hor sa von,vychutnat este slniecko,lebo od zajtra ma uz prsat 😒
Tak zatial prajem este pekny den.
Pa

viedencanka
1. apr 2008

Maya, ja som sa v Nitre len narodila, nasi tam boli prechodne dva roky,potom sa vratili naspat do Bratislavy. Ale kedze tam mali znamych, casto sme tam chodili na navstevy. A este aj moja spoluziacka z vysokej skoly je z Nitry a obcas ju idem navstivit.

Wienika a Ronnda- dakujem za komplimenty k Martinkovi a manzelovi.
Som zvedava, na koho sa bude podobat moje 2.babatko. Moj muz si samozrejme vysnival,ze ak to bude dievcatko, aby bolo po mne - po nom by mohlo mal len kucerave vlasy... Tak som zvedava, len aby bolo zdrave.

wienika
1. apr 2008

maya, dakujem za info..len nechapem, preco by som nemala byt poistena vo viedni? urcite som...moj poistovak je nas kamarat, tak teraz neviem.

viedencanka, ja idem tiez do lignana ale v maji, moj manzel tam hra nejake zapasy, aj minuly rok sme boli, to som tam chodila s bruskom. inac, ja som bola v 8 mesiaci na dovolenke, ostrov korcula, celkom dole....cesta tam trvala vecnost, sli sme autom, potom trajektom...ale mne bolo fajn, celu cestu som mala nohy vylozene na palubovke, dokonca som aj soferovala, ked si chcel muz zdriemnut. vsetci mi hovorili, ze som sibnuta, ze v takom stave sa tak daleko trepat, ze ked....ale doktor mi povedal, ze mozem, tak som sla. a nelutujem...pokial sa budete dobre citit, tak urcite chodte aj vy....more a slniecko urobia dobre....
inac sme boli aj v gardase, minuly rok myslim, bolo uzasne...vobec taliansko je super....ja som cele tehu mohla jest len pizzu, to bolo jedine jedlo, ktore som nevyvratila...a taliansku zmrzlinu...muzov dobry kamarat ma tu hned vedla nas otvoreny eissalon....oni su tam vsetci taliani, tak si vies predstavit tu atmosferu...casto mavaju aj talianske vecery....live muzika, no proste super..ale najviac sa mi pacilo na sardinii....
no a vase dievcatko bude urcite krasne s kucierkami.....to som si ista.....napriklad ja som mala pred tehotenstvom zvlnene vlasy, pocas len tak jemne a teraz mam uuuuuplne rovne ako droy...a riedke, lebo vsetky mi pocas kojenia vypadali...a to som kojila len 6 mesiacov 😒

maya01
2. apr 2008

Dobre ranko,
dufam,ze ste dobre vyspate. Dnes uz nie je take pekne pocasie,slniecko nam nesvieti....
Wienika,ja som sa asi zle vyjadrila,ty si poistena pre cele Rak.,len patris pod Landesdirektion Niederösterreich. Ale to je jedno,poistku ti plati vsade...
A uz si si tam volala,ohladom tych ockovani?

maya01
2. apr 2008

A este mi neda nereagovat na to co pisala Wienika o kuceravych vlasoch. Ja som mala pred porodom takeeeeeee kucerave vlasy,ako cernoch. Po porode tiez,ale po nejakom roku mi zacali vyrastat skoro rovne. Ja som bola z toho taka nestastna,lebo mi ostali take vlnite. Neboli to uz moje kucery a neboli ani rovne a tiez mi ostali redsie. Ja som mala take huste haro a teraz..... Skoda reci 😠

wienika
2. apr 2008

`breee ranko sa praje... 😉
ale nakoniec to slniecko predsa len vyslo 😀

maya, aha, uz chapem...este som tam nevolala, budem dnes, teda manzel,xixi, na telefonovanie vzdy poverujem jeho, lebo ja vzdy v telefone kokcem.... 😝 tym, ze nemcina nie je moj rodny jazyk....

no, to je fakt hruuuza s tymi vlasmi, ja mam uz len par chlpov na hlave a to mi este mala trha aj to posledne co mam.... 😒

wienika
2. apr 2008

maya, ale teraz mi muz hovori, ze my sme poisteni pod viednou, nie pod niederroesterreich.....tak ja neviem, ale je to jedno....ze?

maya01
2. apr 2008

Hej to je uplne jedno. Uzatvarali ste poistku vo Viedni alebo niekde mimo? Ved mozes im tam aj napisat. Ak chces kontakt tak napis.
Pocasie je straaaaasne. Tu len prsi,prsi a prsi...

wienika
2. apr 2008

tak tu je slniecko a teplucko.....my sme ju uzatvarali vo viedni....ale je to fakt jedno, hlavne ze to mam.... 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre