Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

rosi
19. feb 2008

Silvia gratulujeeeeeem!!! To je uuuuplne uuuuuzastna sprava 🙂 🙂

twix
19. feb 2008

Silvi, to je super! gratulujem!!! prajem ti, aby to tehotenstvo rychlo a bez problemov ubehlo!! 🙂
daj vediet, ako ste dopadli u lekara. u mna v 5. tt este nebolo nic vidiet. v 7. tt bolo vidiet, ako bije srdieckol.
skoro som sa tam rozplakala 🙂

silvia2406
21. feb 2008

ahojte baby, takze vcera sme boli u lekara, robil mi sono a bolo uz vidiet gestacny vacok, objednana som na dalsie sono na 11.3. a dufam, ze to uz budem pocut aj srdiecko 😵
lekar je fajn, odporucil mi vitaminy, krem proti striam, predpisal magnezium, zelezo a duphaston, trosku ma to zaskocilo ale odovodnil to tym, ze ak som mala pred mrchou vzdy napatie v prsiach, tak som mala hormonalnu nerovnovahu a toto by mi malo pomoct zmiernit tie bolesti prs, ktore mam aj teraz.
juj baby, ja sa tak tesim, ze je zatial vsetko ok, ale asi sa do marca zblaznim, ja uz chcem pocut srdiecko 😵 pevne verim, ze takto budeme pokracovat az do oktobra 🙂

jaruskawien
21. feb 2008

super Silvia, som rada ze je vsetko ok , vitaminky papaj a magnezium tiez je to dost dolezite a mne to pomohlo , pretoze pri prvom tehotenstve som v poslednom trimestri mala strasne krce v nohach ani som nemohla spat, pri druhom som uz pila a neboli ziadne krce.....

Vsetko bude Silvi len pekne poporiadku pekne si to uzivaj...

pekny den aj ostatnym babam ,ahojte

silvia2406
21. feb 2008

jaruska, dakujem
len vies, ja som straaaaaaaaasne nedockava 😀 😅
lekar by ma objednal aj skor ale prvy marcovy tyzden maju dovolenku, takze budem musiet pekne pockat 😠

boldy
21. feb 2008

ahojky baby,
no takato novinka a ja sa az teraz dozvedam 😠 ... silvy gratulujeeeeeeem... no vidis to vyslo ti to... tak dobre ze sme teda spolu kupovali testik 😉 normalne som padla na zadok, a to pred pol hodinkou mi trhali zub, ale som sa hned prebrala z bolesti... silvy pridem v sobotu spat tak sa ozvem... tak uz chapem tu tvoju pasivnost na kave 🙂 a ja som sa tak chystala na to korculovanie pri dunaji... no nic pojdu ine kocky... ja zatial nic, ale mam bolesti v prsiach, ale test bol / ☹ no nic dufam, ze to na mna a nas tiez nalepis, no nie baby snazilky... 😝

viedencanka
21. feb 2008

Ahojte baby,
tak po par dnoch som tu opat...
Vcera som bola na Nackenfaltenmessunga combined test. Ultrazvuk bol super, babatko ma uz 6 cm, bolo krasne vidiet tvaricku, rucicky, nozicky.
Nakoniec som sa rozhodla pre KH Lainz, boli tam velmi mili a je to tam velmi pekne, z liesingu to tiez nemam daleko, tak snad som sa rozhodla spravne.
Inak za Nackenfaltenmessung sa neplati, len za krvny test / combined test/, to stoji 75 EUR, ale volala som do Krankenkasse a cast z toho mi preplatia/ teda dufam../
Tento tyzden som zase chora, nejaka chripka asi na mna ide, ale zatial chodim do prace. Od kedy som otehotnela, som stale chora, najskor angina, potom crevna chripka, teraz zapalene hrdlo, uz mam toho dost, a to mam v praci, kde nas je v Grossraumbüro asi 50 ludi, vydrzat do jula. Jeden kychne a hned sa to na mna nalepi...
AKo ste na tom /boli/ vy pocas tehotenstva s chorobami?

janka481
25. feb 2008

Ahojte baby,
dufam, ze sa k vam mozem pridat.... Nezijem sice vo Viedni, som v Burgenlande ale manzel tam robi tak ma casto braval so sebou. Teraz som rada ked som doma, som v 9 mes. tehu a o 10 dni mam termin. Tiez je to moje prve tehotenstvo a zatial to zvladam celkom dobre 🙂 Dufam, ze to aj tie posledne dni tak bude, az na to ze sa citim ako taka velryba .....
Blahozelam Silvike a Viedencanke nech je vsetko v poriadku a coskoro uvidite krasne zdrave miminka.
Aj ja uz chceeeeeeeeeeeeeeeeeem

Este k vam nakuknem
Jana

janka481
25. feb 2008

A jasne, ze drzim palce vsetkym snazilkam....

ronnda
25. feb 2008

Zdravim vsechny v novem tydnu! Tak uz tu mame skoro jaro...

Silvi - jsem rada, ze ti na kontrole dopadlo vse v pohode a ze je doktor fajn, je mi jasne, ze jsi nedockava na dalsi kontrolu, snaz se si to vsechno krasne uzivat, ja jsem taky brala duphaston, vitaminy jsem nebrala vlastne zadne, jen kyselinu listovou prni tri mesice, snazila jsem se jist zdrave, ovoce, zelenina a tak. Uplne jsem si vzpomnela na sebe, kdyz jsem byla tehotna, a neni to tak davno, hrozne to utika, takze uzivej si kazdeho dne!

viedencanka - urcite jsi zvolila dobre KH Lainz, uz jak jsem tu psala, byla jsem tam max. spokojena, opravdu jsou tam vsichni mili, taky jsem tu nemocnici zvolila proto, ze ji mam kousek od domu (Meidling). Snad uz te ta chripka netrapi. A to chodis do prace??? Ja jsem chodila do prace jen chvilicku, pak jsem byla freigestellt, protoze jsem neustale zvracela, do prace jsem zkousela chodit, ale skoro nic jsem neudelala, jen jsem odbihala na WC nebo na cerstvy vzduch, bylo to utrpeni. Byla jsem pak doma cele tehu a jsem za to moc rada.

Ahoj Janka - vitej, moc te zdravim a preji ti pohodovy zbytek tehotenstvi, ten posledni mesic je uz narocnejsi, ale vydrz, stoji to za to! Preji ti at je vsechno v poradku a mas porod bez komplikaci.

Pekny slunecny den vsem!

twix
25. feb 2008

ahojte!
musim sa tiez pochvalit 🙂 dnes rano som pozerala na dve // 😀 😀
takze sa pripajam k silvii a dalsim tehulkam 🙂 asi sa navzajom postupne vsetky nakazime 🙂

ronnda
26. feb 2008

twix - straaaaaaaasne gratuluji! To jsou krasne zpravy. Tak se opatrujte tehulky i netehulky.

silvia2406
26. feb 2008

twix, tak to je supeeeeeer 😵
blahozelam, to je uzasna spravicka, takze kocikujeme spolu 🙂 a teraz vy ostatne sup sup sup 😉

janka, vitam ta medzi nami, prajem ti bezproblemovy pôrod 🙂

som zvedava ako sa ma kvetinka, dufam, ze vsetko prebehlo bez problemov a maly poslucha 🙂

alexa27
26. feb 2008

twix, gratulujeeeem, to je skvela sprava 😵 😵 😵 tusim sa nam tu vazne stehotnieva 😵 .............nakazte aj mnaaaaaaaaaaaaaaaaaa 🙂 .....budemem potom miesto korculovania chodit v lete na prechadzky s velkymi bruskami 😵

lieska
26. feb 2008

Caute babule, vitaj Janka! No to su tu novinky!!! Twix GRATULUJEEEM!!!! 😀 Super!
Ktovie, ci sa k vam nepridam ... mrcha stale nechodi, test bol negativny, aj ked po takej hodke tam ten druhy pasik bol strasne slabulinkavy! Ja som si to odovodnila s tym, ze "to asi po tom case zoxidovalo"! 😀 😀 😀

Ale baby mam zas otazku trocha psychologickeho razu ... ja ked som si ten test robila (podotykam, ze v celom mojom zivote to teraz bolo druhy krat!!), tak sa mi triasli od nervozity ruky, zaludok, hlas .. vsetko! Na jednej strane to viem a citim, ze babatko ANO (a cim skor, kedze mam uz 33), ale na druhej mam z toho nejaky nevysvetlitelny strach! Mate s tym niektora skusenosti? Az mi je to tazko pisat, lebo si taku myslienku ani nechcem pripustit (aby som sa neruhala), ale fakt je ten, ze necitim len take to "radostne ocakavanie", ale aj dost velku nervozitu!

silvia2406
26. feb 2008

lieska, to by bolo super, keby si bola tehulka 😵
co sa tyka tych pocitov, myslim, ze su normalne, ako zodpovedna buduca matka mas strach, ci vsetko zvladnes, ci budes moct dat babatku vsetko co bude potrebovat, ci ho budes vediet vychovat. je to prirodzene a myslim si, ze ziadna zena sa bez tychto pocitov nezaobide. aj u mna to tak bolo, najprv obrovska radost a potom obavy, ci to vsetko zvladneme. a teraz tie obavy, ci to vsetko zvladneme vystriedali obavy o toho maleho cloviecika. aby bol zdravy, aby rastol, aby mu buchalo srdiecko. ved ked otehotnies, das mi zapravdu. a mozno uz tehotna si 😵

twix
26. feb 2008

ahojte dievcata! dakujem za gratulacie !!

lieska, to je normalne s tym strachom. ja som mala podobne pocity, ked som cakala malu.
asi tym prejde kazda buduca mamicka. teraz tie pocity zatial nemam (ale kto vie, co so mnou casom
urobia tie hormony 🙂 ) tiez som sa velmi bala, ci bude mala zdrava, ci porod prebehne bez komplikacii...
pri kazdom ultrazvuku som trpla, ci je vsetko v poriadku ... ale tehotenstvo je spojene aj s krasnymi
pocitmi (ultrazvuky, pohyby, neskor kopance 🙂 ) no a nakoniec drzis v naruci krasne babätko 😉

viedencanka
26. feb 2008

AHOjte,
po case som opat tu.
Gratulujem Twix, takze mozno predsa pojdeme raz spolu kocikovat..
Vcera som bola na 3D ultrazvuk, uzasny zazitok.

Ronnda- od piatku som na PN, infekcia v hrdle, vobec to neprechadza. Aj ja by som bola najradsej, kby som uz bola freigestellt, ale neviem ci mam o to dr poziadat alebo ako mam postupovat ak mi to sama nenavrhne.Vies mi poradit? ja mam este aj pollenallergie, uz teraz kycham ostosest, ale lekarku to zatial netrapi..

jasterka
28. feb 2008

Ahojte dievcata,chcela by som sa na vas obratit s nejakymi otazkami,kazda vasa rada mi bude cenna.
S manzelom byvame vo viedni 1.rok a v lete by sme chceli snazilkovat,ale ja sa citim strasne neisto ,ako zvladnem rodit tu vo Viedni. ☹ nemam tu ani gynekologa a bojim sa jazykovej bariery,sice pracujem ako sestricka v heime ale v tako strese akym bude porod ,ja neviem...mam stoho hrozne obavy.

Neviete poradit nejakeho dobreho gynekologa?Dakujem .

ronnda
28. feb 2008

Ahojte!

Silvi - tvoje obavy jsou naprosto normalni, vzpominam si, jak jsem se klepala, kdyz se na testu objevily dve carky a ja mela radost a zaroven strach, pak uz se bojis porad... at je mimi v poradku, porod, potom at je zdrave... patri to proste k tomu. A neboj - urcite to vsechno skvele zvladnete!

viedencanka - ohledne freistellung jsem se bavila se svym gynekologem, ten mi napsal antrag, s tim jsem sla k amtsarzt, byla jsem freigestellt na 6 tydnu, pak se to delalo znovu - antrag, amtsarzt - zase 6 tydnu, bylo to z duvodu tech mych nevolnosti, neustale jsem totiz zvracela. pak to preslo, ale protoze jsem mela porad bolesti v podbrisku a pracovala jsem v büru, takze cely den sedet... a to mi nedelalo dobre, zustala jsem pak doma az do konce. chce to poradit se s gynekologem, ten muj byl na toto super, chapavej a v pohode. tak se zeptej u tveho lekare.

jasterka - ahoj, vitam. nedelej si starosti, urcite to tu zvladnes, ja jsem se taky docela strachovala, ale v tehotenstvi jsem byla tak v pohode, jako nikdy predtim. nedelej si starosti uz predem, az to prijde, uvidis, ze zvladnes tehotensti i porod v "cizi" zemi skvele.
jinak co se tyce gynekologa - s mym jsem spokojena, jen se u nej hrozne dlouho ceka a nevim jestli bere i nove pacientky. jen sestricka je dost neprijemna, ale na to jsem si uz zvykla a uz se nedam odbyt! Poprve jsem z ni byla docela v rozpacich 🙂

tehulky - vy pekne odpocivejte, jdete na prochazku a papejte vitaminky
a pekny den nam vsem!

lieska
28. feb 2008

Jeej baby, diky!! Ste strasne zlate! tak to som rada, ze s tymi svojimi pocitmi nie som sama! 😅 Uz som sa zacala bat, ze som nie normalna! Silvi, u mna zatial mrcha nic, test si ale idem robit az ked budem zas v Rakusku (zaciatok bud.tyzdna), tu doma na to nemam nejak odvahu! ☹ ... tak uvidime, ci sa k vam pridam!

Jasterka, neboj!!! Zvladnes! Ved je nas tu takych viac .. Ja este v Rakusku tiez nemam doktora! A jaz. bariera ... ked to zvladnu tie zeny z Turecka a ex-Juhosky, ktorych tu je ako maku a po nemecky pomaly ani neceknu ... tak to zvladnes aj ty, neboj! A okrem toho, tu na tomto fore, resp. stranke je kopec strasne zlatych dievcat, kt. Ti s velmi vela vecami pomozu!!! 😉

Dievcata, co mate uz babatko ... poberate v Rakusku matersku??? Existuje nejaky cas.limit aky dlhy cas musite byt zamestnana, aby ste mali na matersku narok? Mne sa rysuje v Rakusku robota, tak sa zamyslam nad tym co ma v buducnosti moze postretnut.

alexa27
28. feb 2008

dievcata ahojte,
musim sa vam tiez pochvalit, sice este nei s tehu, ale mala som konecne prvy raz ovulku 😵 . sa moooooooc tesim. tak dufam, ze teraz uz nebude ziadny problem 🙂 .

http://www.fertilityfriend.com/home/1a3509

viedencanka
28. feb 2008

Ahojte,

ronnda- dakujem velmi za info, uz teda viem ako postupovat..

Lieska. pokial mam spravne info, treba byt zamestnany minimalne jeden rok, aby si mohla zacat poberat matersku; ked som ja isla na matersku v 2004 to bolo tak, ale vtedy sme este neboli v EU, neviem ci sa na tom nieco nezmenilo. Inak ja som mala velmi zle skusenosti s uradmi, spadam pod finanzamt pre 1. bezirk, kde som si vybavovala Familienbeihilfe a to bolo strasne Hrozne arogantne uradnicky, ktore " nahodou" vsetky moje ziadosti 2 krat stratili a ked som to zakazdym urgovala, odbavili ma tym, ze nie som jedina cudzinka ktora chce v Rakusku poberat matersku a ze keby som bola Rakusanka, bolo by to ovela jednoduchsie. AZ ked som im pohrozila odbormi, zrazu sa pohli a po siestich mesiacoch od narodenia mojho syna som dostala konecne peniaze...Ale pocula som, ze v inych bezirkoch su uradnici ovela ustretovesji a nerobia napriek. A to ja som tu bola uz od 1999 zamestnana a platila dane... Teraz sme ale uz v EU, takze ziadnu diskriminaciu si nemozu dovolit, takze sa nicoho neboj ak tu planujes matersku.

wienika
28. feb 2008

Ahoj viedencanka,
ja som tento problem vobec nemala, ani s materskou ani s familienbeihilfe. Pracujem tu tiez od roku 2004. Neviem, ako to je teraz, ale ved je zname , ze turkyne sem chodia tehotne, aby tu odrodili a dostavali tu matersku...a tie tu urcite nikdy nepracovali..a ani pracovat nebudu...
Neviem, ale skusim sa povypytovat.
A co sa tyka ,,freigestellt,, mne moj gyndak napisal papier, ze mi zle, co mi aj do 6 mesiaca bolo a isla som s tym do 1 bezirku, neviem uz ako sa ten urad vola, tam som si pockala v rade a potom ma ,, kvazi,, vysetrila nejaka doktorka a dala mi freigestellt. Len sme sa rozpravali, ziadne gyn. vysetrenie, len papier od mojho gyn. Moja kamoska, tiez slovenka mala bolesti chrbta, bola predavacka, tak to tiez dostala.
Jasterka, neboj sa...tu je lepsie odrodit babatko..Neviem,v ktorom bezirku byvas, ale mam vynikajuceho gynekologa.

wienika
28. feb 2008

a gratulujem vsetkym tehulkam...... 😉

twix
28. feb 2008

Ahojte!

lieska - zakon je taky, ze aj nezamestnane osoby (napr. studentky, zeny v domacnosti) mozu poberat matersku.
ak rozumies nemecky, precitaj si:
http://www.help.gv.at/Content.Node/8/Seite.0806...

jasterka - vobec sa neboj. urcite to zvladnes! viem, ze su tu aj skovensky a cesky hovoriaci lekari, napr.
Dr. Stefanovic hovori skovensky. myslim, ze Silvia k nemu chodi.
inak mozes si najst lekara na nasledujucej stranke:
http://www.aekwien.or.at/997.py
(zadaj "fremdsprache - slowakisch" a "fachgebiet - frauenheilkunde und geburtshilfe")

ked som bola v porodnici, bola som az prekvapena, kolko sestriciek tam hovorilo slovensky.
myslim, ze sa kvoli jazyku vobec nemusis obavat. urcite to tehotenstvo tu vo viedni zvladnes.

alexa - drzim palce, nech sa vam to coskoro podari!!

lieska
29. feb 2008

Ahojte dievcata!Viedencanka a Twix, dakujem za vase odpovede.Sice som z toho stale jelen... 😀 ,ale aj tak dikes! Familienbeihilfe je pridavok na dieta,vyplaca ho Finanzamt a zrejme jeho vyska zavisi od vysky prijmu v zamestnani,kt.som dovtedy vykonavala, nie? A Kinderbetreuungsgeldje rodicovsky prispevok,vyplaca ho poistovna a ten dostavaju aj nezamestnane zeny, studentky a pod. To je len moj nazor a vobec som si nie ista,ci je spravny. Ak mozte baby a viete,dajte vediet ci to je tak!

Twix,inak to je super,ze vo viedenskych porodniciach je tolko slovensky hovoriacich sestriciek!!! Jasterka,to sa uz fakt ted nemusis nicoho obavat (ked si vo Viedni)!!

alexa27
29. feb 2008

twix, dakujem 😉 , velmi sa z toho tesim a dufam, ze coskoro pridem s este lepsou spravou 🙂 .
a vsetko dobre vam tehulkam, nech sa vam dari a vsetko je v poriadku. priebezne piste pocity 🙂

kvetinka28
3. mar 2008

Ahojte dievcata,
tak sa mi podarilo po dlhom case Vas prist opozriet... a co nevidim? Silvi a Twix gratulujem Vam k tehotenstvu aj Alexe k ovulke, dufam, ze to uz coskoro vyjde. To tehotenstvo Vam trosku zavidim, lebo ja uz nie som, ale zato sme sa konecne dockali a 19.2. o 22:04 sa nam narodil Markus (4114g, 55cm) 🙂 Fotky z prvych dni su v albume.
Porod nakoniec dopadol uplne inak, ako som chcela - museli mi ho vyvolavat. Po 12 hodinach uz dost castych kontrakcii (1-2 minuty) sa moj cipok neotvoril ani o milimeter a tak sa nakoniec rozhodli urobit cisarsky rez a o hodinu uz bol Markus na svete. Problem bol v tom, ze ponad hlavu spredu dozadu si tlacil pred sebou pupocnu snuru. Nebyt toho, uz by tu bol s nami pravdepodobne dost davno. Ved uz po narodeni vyzeral ako keby mal uz mesiac. Nakoniec som aj rada tomu cisarskemu, lebo by ma bol celu potrhal (obvod hlavicky mal 38 cm!) a nemuseli mu davat antibiotika. Zato sa napil Valetolu, co som brala proti bolesti, ale nie vela.
V nemocnici bolo super, nebyt bolesti, citila by som sa tam ako v hoteli. Personal super, jedlo OK, byvala som sama na nadstandarde a nic sme nedoplacali. Co sa tyka jazyka, v pohode som to zvladla, vsetci boli velmi ustretovi a mili. Takze tie, ktore sa bojite, nemusite sa bat, ja som bola v uplne obycajnej nemocnici, nic specialne a bolo to super. Markus bol skoro cely cas so mnou, len prvu noc po narodeni bol asi 4 hodiny u sestriciek, ale aj tak som nemohla spat, cely cas som cakala, kedy mo ho prinesu na kojenie a uz som sa aj bala, kde su tak dlho, ale potom som si ho uz nechala pri sebe.
Kojenie je v pohode, troskudlhsie sa to rozbiehalo po cisarskom, ale velmi mi tam pomohli. Hoci maly schudol o 7 percent, odchadzali sme takmer na porodnej vahe. Teraz mi mliecko tecie, ze neviem, co s nim, maly az tolko nevypije.
Velmi by som chcela byt znova tehotna, je mi strasne smutno za pohybmi a za bruskom, aj ked je to super, moct sa znova zohnut.
Tak babulky drzte sa, neviem, kedy ma maly zas pusti k PC, ale urcite sa ozvem a pridam nove fotocky. A tesim sa na skvele novinky, ze tu mame dalsie tehulky. Drzim palce vsetkym snazilkam a tehulkam, nech su drobcekovia zdravi.

silvia2406
3. mar 2008

ahojte kočky, ako sa dnes mate?
alexa, to je super, ze sa cyklus konecne umudril a ovulka prisla, urcite to uz teraz vyjde 🙂

ja uz zacinam mat prve nevolnosti, aj ked este nezvraciam, a dufam, ze ani nebudem 😒 posledne dni ma dost pobolieva podbrusko, preto dufam, ze je to znak toho, ze babatko sa vyvija, pekne rastie a vsetko je v poriadku. 😵 😵 😵 dalsie sono ma caka 11.3., tak mi drzte palce.

lieska, familienbeihilfe sa odvija od veku dietata, do 3 rokov je to 105,4, od 3 r. 112,7, od 10 r. 130,9 a od 19 r. je to 152,7 euro. dostavat ho bude myslim manzel ako zamestnana osoba.

kinderbetreungsgeld, ako pises, dostavaju aj studentky aj nezamestnane, podmienkou je, okrem ineho, zdravotne poistenie v rakusku. vyska sa odvija od toho, ako dlho chces zostat s dietatkom doma. viac tu: http://www.kinderbetreuungsgeld.gv.at/daten_und... (dufam, ze to vlozim spravne)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre