Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

katus193
6. jan 2012

@silviadaisy30 tak tu som sa nahodou s jednou kockou spoznala ale ona nakoniec odisla z rodiny ☹ O inych neviem, ale urcite tu niekde poblizku nejake su len to sa tazko da zisit hlavne teraz ked uz nerobim a som doma.Jasne tu ostanem rodit, domov by som nesla ani za svet, dvakrat som lezala u nas v PP a mala som dost, take chovanie a celkovo lekari a sestricky, neviem ci vobec existuje niekde na slovensku nejaky ochotny a milí personal.

silviadaisy30
6. jan 2012

@katus193 jasne ze existuje ked si zaplatis tak aj mily budu....smutne to je,ale zvykli si za vsetko brat peniaze aj za mile slovo ale co ludia si ich sami takto naucili
...musis sa viacej tulat po vonku a natahovat usi ci niekto nehovori slovensky 😉 zelam ti aby si spoznala spriaznenu dusu

sisamato
8. jan 2012

ahojte,
nevie mi niektora z vas poradit link na slovensky hovoriacu instituciu v AU kde by mi poradili so vsetkymi byrokratickymi vecami ohladom zivota v AU, ako je byvanie, skolka, atd....dakujem 🙂 .

lauraa
8. jan 2012

@sisamato nepoznam zial nic take ale ked sa nalogujes na www.slovaci.at najdes kopu uzitocnych informacii o tom kde ako a co? a v slovencine....

sisamato
8. jan 2012

@lauraa dakujem krasne 🙂

kilian
10. jan 2012

@lauraa uz sa chystate??? 🙂 🙂 🙂

lauraa
10. jan 2012

@kilian ano uz sme doma, trvalo to skoro hodinu, ale vsetko je ok tak len dufat ze ju zoberu, lebo otvaraju 3 prve triedy a pre vsetky prihlasene deti nemaju miesto.....tak uvidime do piatku musime pockat ...aj som na teba myslela , stretla som tam nejaku mamicku slovensky hovoriacu s dvoma detmi... len som nemala cas .... 😉

kilian
10. jan 2012

@lauraa to som nebola ja....ano su vzdy len tri triedy a jedna predskola.aky si mala pocit.najstarsia dcera bola este v skole,az o piatej isiel muz pre nu.a aku ucitelku vystihla mala?

lauraa
10. jan 2012

@kilian neviem nepredstavila sa nam , mensia, spinavy blond, vlasy polodlhe, po 40,pomerne stihla....inak velmi mila ale bolo ich tam hadam 7 co sa zaoberali s detmi....

kilian
10. jan 2012

@lauraa hmm,neviem.no som zvedava,daj vediet. 😉

veronciatko
11. jan 2012

Ahojte kočky 🙂
mám dve dcérky: 5ročnú a skoro 3ročnú. Plánujeme sa presťahovať niekam blízko Viedne, lebo manžel pracuje priamo vo Viedni. Chcem si ale hľadať prenájom podľa toho, kde nie je problém dostať miesto v škôlke. Viete mi niečo odporučiť? Počula som, že vo Viedni je dosť problém s miestom v škôlke. Ako je to v Niederösterreichu blízko Viedne, neviete? Napr. Schwechat, Mödling a iné. Budem rada za každý tip.

Ďakujem veľmi pekne!!!

lauraa
11. jan 2012

@kilian hura , spadol mi kamen zo srdca...

kilian
11. jan 2012

@lauraa zobrali ju?

lauraa
11. jan 2012

@kilian ano..... 🙂 🙂 🙂

kilian
11. jan 2012

@lauraa no vidis,tak ma mas na krku.... 😀

mirkaadavid
12. jan 2012

Ahojte maminky , tehulky a snazilky! Mam otazocku na Vas.Zijem v Rakusku uz viac ako 3 roky ale nakolko som len pracovala (ako opatrovatelka) tak som sa nejak nezaujimala na tuto temu resp. otazocku aku mam. Som konecne po 2 rokoch tehotna mam tu aj trvaly pobyt a vsetky papiere vybavene okolo toho dostavam uz aj od statu peniazky kedze som na rizikovom.Ide o to ze priatel s ktorym cakam mojho milovaneho chlapceka je nemec(tiez zije so mnou) Prosim vas neviete niektora ako sa vybavuje pre dietatko obcianstvo a ake vlastne bude mat kedze ja som Slovenka priatel Nemec a zijeme v Rakusku ? prosim pomozte mi lebo na vselijakych forach uz som bola a nebolo tam poriadne nic napisane.Dakujem vam vopred

kitti0503
12. jan 2012

Ahojte kočky mamičky

Chcem sa vás opýtať či nepoznáte niekoho kto potrebuje opatrovatelku v Rakúsku,pracovala som už vonku mám všetky papiere,agentúrám nevelmi verím a vlastne ani neviem ktorá je seriozna.Nepoznáte niekoho kto už robí vonku a v tom by mi pomohol??Bola by som vdačná.Som rozvedená a sama živím dieťa.Prosím pomôžte mi.DakujemNapíšte mi do IP,

matamisi
12. jan 2012

@mirkaadavid ahoj...ja som presne rovnaky pripad...myslim tym ja som slovenka ,mm nemec a zijeme v rakusku 😉 tak moja dcera automaticky dostala obcianstvo po mm-ovi nemecke aj pas sme jej hned daly na nemeckkej ambasade spravit a ja som ju na slovensku dala zapisat do matriky a tiez automaticky dostala aj slovenske...ak ti mozem poradit ked to stihnes do troch mesiacov tak aj so slovenska porodne dostanes 😎 aj ked budes tu v rakusku rodit... 😀 😵 ak mas este nejake otazky kludne sa pytaj... 😉

deeny
12. jan 2012

@mirkaadavid
@matamisi
Ahojte, moj manzel je tiez nemec a zijeme vo Viedni. som rada, ze nas je tu takych viac 🙂.sme tu 2 roky a ked som otehotnela, vobec sme s manzelom netusili ako to tu vsetko chodi, tak sme tiez vsetko tahali z internetu. tiez sme vybavovali detsky pas na nemeckej ambasade, takze maly ma nemecke ob.inak to bola najjednoduchsia moznost ako som mohla s drobcom odcestovat domov. o tom porodnom zo slovenska som nevedela, takze som to ani nevyuzila. to rizikove mas az do konca? ja som tiez mala, najskvor na 8 tyzdnov a potom mi to predlzili uz iba o mesiac, lebo to sprisnili. vela stastia a radosti ti prajem.. 🙂

matamisi
12. jan 2012

a ja byvam pri viedni 😉 a tiez som tu dva roky...predtym sme 10 rokov v alpach byvaly... 😵

mirkaadavid
12. jan 2012

@matamisi ahoj matamisi prosim ta a ako sa to vybavuje slovenske porodne to by bolo super keby som to mohla vyuzit.Myslis tym 3 mesiace pred porodnym ter alebo do 3 mesiaca po porode ale asi po porode.U nas je len ten problem ze nie sme zosobaseny takze neviem a ako to je s papiermi asi budem musiet vela vypisovaciek podstupit ze? Inak dakujem ze si mi dala vediet a dakujem vopred s pozdravom Mirka

cmeliatko
12. jan 2012

@mirkaadavid tusim sa berie obcianstvo po mamine, ak mam dobre info.

mirkaadavid
12. jan 2012

@deeny aj mna to potesilo ze nie som takto sama s nemcom v rakusku.Mna dali teraz tiez len na 8 tyz v utorok idem na predlzenie dufam ze sa to podari lebo ako optrovatelka strych ludi by ma uz nikam nevzali robit inak normalne by som mala ist na mutterschutz od 25.3 takze dufam ze to predlzia dakujem ti za info ako dobre ze nie som sama takto a ze su zienky mamick ys rovnakym problem

matamisi
12. jan 2012

@mirkaadavid tak to nemam ani sajnu ako je to ked ste neni zosobaseny .my sme boly uz par rokov...ale to porodne je tak,ze ked sa tvoje dieta dozije 28 dni tak pojdes na socialku a das im tam vsetky potvrdenia,ze si chodila na poradne a kontroly pocas tehotenstva a ze sa dieta dozilo 28 dni ...a vtedy som aj na matriku ju dala zapisat .....ale neviem ked ste neni zosobaseny ci bude mat dieta narok na nemecke obcianstvo...asi bude musiet mat len po matke obcianstvo...no neviem...

slniecko2011
13. jan 2012

@matamisi
prepac ze vchadzam do rozhovoru, ale chcela by som sa spytat na to porodne
cize tam mam ukazem mutterkindpass? (treba to prelozit)? vybavim to aj ak nemam slovensky rodny list dietata? kedze z osobitnej matriky sa caka 3 mesiace...treba k tomu zahlasit dieta aj k trvalemu pobytu v sr?
vopred dakujem za odpoved 😉

lauraa
13. jan 2012

@cmeliatko ano dieta dostava automaticky pri porode obcianstvo matky,ale ked je tvoj manzel rakusky obcan , mozete hned poziadat o rakuske obcianstvo na matrike....dieta mooze mat obe obcianstva do 18 rokov potom sa musi rozhodnut pre jedno....
@mirkaadavid priatel musi zajst na matriku podpisat otcovstvo a by bol uvedeny v rodnom liste ako otec dietata a potom mozete cez ambasadu poziadat aj o nemecke obcianstvo , ty po porode musis poziadat (cez ambasadu alebo priamo cez slov. matriku) o slovensky rodny list(trva do 3 mes)... co vsetko k tomu potrebujes najdes na stranke osobitnej matriky v BA....porodne si pleties teraz s niecim , dievcata myslia ten jednorazovy prispevok k narodeniu dietata, ten dostanes na sk, treba on poziadat najneskor do 6 mes. veku dietata , potom uz nemas narok...

cmeliatko
13. jan 2012

@lauraa coze? dvojite obcianstvo medzi sk a at uz neexistuje davno.
ja som rakuska obcianka uz lebo som tu vyrastala

lauraa
13. jan 2012

@cmeliatko moja dcera ma dve lebo ja som slovenka a jej otec je rakusan....existuje dohoda medzi sk a at ze deti z takychto zvazkov mozu mat dvojite obcianstvo do 18 rokov a potom sa musi dieta rodzhodnut pre jedno.... aj ked to neplati pre kazdy stat eu

kilian
13. jan 2012

@lauraa @cmeliatko u nas dostali deti automaticky rakuske obcianstvo po otcovi a nie po matke....a dvojite obcianstvo nemohli mat....

deeny
13. jan 2012

@mirkaadavid mne to po tych 8 tyzdnoch dr predlzil do konca, ale tam mi to potvrdilii iba o mesiac, tak som sla potom na marodku. mojho sefa by asi vystrelo, keby ma zbadal, ze som spät s tym bruchom 🙂,ten teda nebral ohlad..vychadza mi to, ze babo cakate v maji? nas je junovy 🙂. a kde byvate v rakusku?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre