Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

foxylain
14. jún 2012

no ja som pri Gmünde 🙂 a vy?

ajka322
14. jún 2012

Ahojte maminy...mam jednu otazku ...rodila som vo wiedni teda som tam navsevovala aj doktorov...teraz som si chcela vybavit jednorazovy prispevok na dieta tu na slovensku....teda som dala potvrdit formular zo slovenska mojmu gynekologovi vo wiedni a on mi to odmietol potvrdit...ze on tomu nerozumie aj ked som mu vsetko prelozila a s ceruzkou vsetko napisala pod samotne kolonky....ako mam postupovat mam dat formular prelozit do nemciny alebo??je doktor povinny mi to potvrdit?skoda nechat prispevok prepadnut alebo?dakujem za vsetky rady....

katus193
14. jún 2012

@mimajo dakujem pekne 😉 tak na kontrole sa budeme informovat ci sa to da 😉

tilly
15. jún 2012

ahojte, baby pls. viete mi poradit rakuske zlavove portaly? nieco na styl zlavadna.sk alebo tak nieco? dakujem 😵

sis12
15. jún 2012
tilly
15. jún 2012

@sis12 diiik 😵

lucia2105
15. jún 2012

@ajka322 ahoj.aj moj dr. mi hned povedal,ze nech sa nehnevam,ale on mi to nepotvrdi,kym to nebude prelozene v nemcine.na jednej strane ho aj rozumiem.ved ty mu mozes podstrcit hocijake papiere ked im on prd rozumie 😀 ja som dala prelozit iba tie kolonky,kde bol potrebny jeho podpis.

dani84
16. jún 2012

@odabinka sorry za neskoru odpoved, dnes som sa vratila z dovolenky, vecer ti napisem IP blizsie o tom 😉

ajka322
17. jún 2012

No ved to som nevedela ci to mam vobec davat prelozit...aby mi to potom potvdil ....no jasne chapem aj jeho ale hucal po mne jak nepricetny...no uvidime dakujem za radu...dam vediet ako som dopadla prajem pekny den..

evulik22
20. jún 2012

ajka322, akemu gynekolog.chodis?

viennna
21. jún 2012

Ahojte mamicky. Potrebovala by som poradit od niektorej z vas ohladom porodneho zo Slovenska. Zijem a pracujem vo Viedni a mam tu aj trvaly pobyt, zo Slovenska som sa odhlasila. Je mozne ak sa opakovane prihlasim na vedlajsi pobyt na Slovensku, ze by som na porodne mala narok? Dakujem za odpovede 🙂

yanus
21. jún 2012

@viennna Podla mojho nazoru nemas narok na "porodne", tym myslis prispevok pri narodeni dietata ze?

viennna
21. jún 2012

@yanus Ano ten myslim. Mam stale slovenske obcianstvo, len trvaly pobyt mam uz v Rakusku,ale prechodny by som si mohla vybavit zase na SK, kedze trvaly moze byt len jeden

yanus
21. jún 2012

@viennna Nuz, trvaly pobyt vramci dvoch krajin EU je povoleny, ale len jedno centrum rodinnych zaujmov. Cize nikto ta nemoze nahanat, ze mas 2 trvale pobyty vramci 2 krajin EU. V tomto pripade je ti prechodny na nic.
Skus sa ist spytat na Vazovovu v BA na centralu UPSVaR, ale podla mojich zisteni, je problem dostat prispevok a priplatok k prispevku ked si zarobkovo cinna a mas trvaly pobyt aj v inej krajine EU. JE tam vela opletaciek. Kedze vsetky davky vratane materskeho, KBG a KBH budes dostavat v AT, narok na tieto prispevky nemas.

viennna
21. jún 2012

@yanus Dakujem. No mne bolo pred 3 rokmi povedane na velvyslanectve vo Viedni a tiez aj na policii na Slovensku,ze trvaly pobyt mozem mat len jeden, preto som sa z jedneho odhlasila. Tak neviem ci sa odvtedy nieco zmenilo,ale OK keby si urobim opät trvaly pobyt aj na Slovensku, tak mam na tie peniaze narok? Alebo su tam urcite podmienky? Moje zname si trvaly pobyt nechali a tie peniaze dostali, aj ked poberaju matersku v Rakusku a tak isto tu rodili.

yanus
21. jún 2012

@viennna No to je SK, kto uz len na SK cita smernice EU ze ano? 😒
Ja osobne som rodila v AT, mam trvaly pobyt v oboch krajin a pred materskou som pracovala na SK. Len u mna bol casovy problem, kedze osobitnej matrike trvalo 3 mesiace kym mi vystavili SK rodny list dietata a potom UPSVaR robil problemy a ja som lehotu do 6 mesiacov na podanie ziadosti o prispevok nestihla 😔 😕 . Budem ti drzat palce. Kazdopadne kludne sa prihlas znova na SK. Ak by si si tuto tematiku chcela overit, obrat sa na vyssie organy EU do Bruselu, na nasich uradoch ziju este v roku 1950.

lucia2105
22. jún 2012

@viennna ahoj.ja som bola tiez odhlasena na SK z trvaleho pobytu.ale ako som si chcela ist vybavyt poporodne,znovu som sa prihlasila na tp na sk a uplne v pohode.penieze som dostala behom mesiaca.😉

taniellita
22. jún 2012

AHojte, dufam, ze mi niekto poradi...
PRacujem v Rakusku 2 roky ako opatrovatelka, platim si poistenie , odvody, no proste vsetko, co k tomu patri. Trvaly pobyt mam na SK. Otehotnela som. Na co mam narok z Rakuska (Materska a pod. ) ?

hoogy
22. jún 2012

@lucia2105 ahoj prosim ta a co vsetko si potrebovala na ten prispevok pri narodeni?

lucia2105
22. jún 2012

@hoogy ahoj. slovensky rodny list malej,obciansky,potvrdene papiere od gynekologa a od malej doktora a to je tusim vsetko.

viera79
22. jún 2012

KORNEUBURG a okolie?!
"Dakujem katren za Link 😉"
Nemam sice autom daleko do Viedne (10min.), zial realita ma presvedcila ze blizsie je pohodlnejsie a menej stresove.. s takym malym 8 mecasnym cloviecikom to nieje este tak sup -sup 🙂
Nuz Bezirk Korneuburg - ohlas sa! 🙂

hoogy
22. jún 2012

@lucia2105 dakujem 🙂

tilly
22. jún 2012

@prinzessin dakujem 😵

titinka19
25. jún 2012

@gaudi ahoj, prepac ze tak neskoro, ale boli sme na dovolenke, v laxiku byvame prerusovane uz treti rok, je to celkom fajn, ale bez auta sa nepohneme, vy ste odkial ?

gaudi
29. jún 2012

@titinka19 v pohode🙂 my sme zatim porodili a uz sme zase doma🙂 Bydlime v Himbergu a taky sme tu moc spokojeni. Spojeni do Vidne je vcelku dobry, kdyz sem jeste byla v praci tak sem jezdila kazdy den busem a fakt se to da. Dobry je ze nam tu jezdi i vlak. Kdyz je ale potreba neco zaridit tak to bez auta taky poradne nejde, to je jasne...
a jaka byla dovolenka? kde ste byli?

cibax
1. júl 2012

ahoj. zijem v rakusku uz deviaty rok, a pred mesiacom sa mi narodilo druhe babo. napis mi co by si konkretne chcela vediet. viem toho dost o tehotenstve a materskej v rakusku. pa 🙂

evulik22
1. júl 2012

lucia 2105, ahoj, prosim ta, co si potrebovala od gynekologa ake papiere a od detskeho lekara? Mam si nieco vypytat? Zatial som podala iba ziadost o slov. rodny list v Blave, takze cakam a potom pojdem podat ziadost na vyplatenie prispevku pri nar 1 babätka, vyplacaju nam aj tych 150 eur? Dakujem

evulik22
1. júl 2012

Tanielitta, vsetky brozurky a informacie o financiach budes mat od Socialnej pracovnicky, ja som rodila v Semmelweis tam som aj bola, ale aj v prilohe k Mutter Kind Pass mas vsetky varianty o materskej o Beihilfe napisene. Okrem toho ked opatrujes si v SVA a tam ti taktiez velmi ochotne povdie co im mas priniest, aj papierik ti daju s info. Len musis ist na SVA este pred porodom chod sa tam nahlasit uz v 2.mesiaci tehotenstva, oni si odfotia tvoj Mutter Kind Pass a daju ti tlaciva n Wochengeld a povedia kedy mas s 1.tlacivom presne prist, alebo poslat faxom.

evulik22
1. júl 2012

Tanielitta, este dolezite trvaly pobyt musis mat tu v Rakusku aby si dostavala rakusku matersku, a to musis ist na Magistrat 35 aby ti ten trvaly pobyt odsuhlasili odtial potrebujes vyrozumenie potvrdenie o trvalom pobyte pre SVA poistovnu. Takisto tam musis ist kvoli tvojmu dietatku ktore sa narodi najskor Mag. 35 a potom na SVA.
To ti vsetko na SVA povedia. Aj ja som si to vybavovala.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre