Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

halahijka
4. mar 2012

@katus193 Ahojky, ako sa mas? No e-card by mala platit v celej EU pokial je nieco vazne, osetrit ta musia aj bez nej...Ja som ju vyuzivala iba raz pri Alexovi, a ani som nic neplatila....ale to bolo len klasicke osetrenie, a normalne si opisala vsetky udaje s E-card, aj recept mi tak vystavila a dali mi....Mozno pri nejakej vaznejsej udalosti by musel clovek zaplatit, ale potvrdenku o zaplateni ti tu urcite preplatia...Dokonca kamoska s Oravy sa rozhodla na poslednu chvilu rodit na slovensku, a zaplatili jej porod v tej hodnote aka je tu a bez potvrdenia o uhrade. Takze je to asi indiviudalna ako a kde budu k choremu pristupovat. Ale nemysli na take veci, urcite sa nic nestane a vsetko bude v poriadku. 🙂 😉

halahijka
4. mar 2012

@katus193 Inac, a co sa tyka toho glukozoveho testu, tu je ta voda s prichutou citronu, ako stara dobra citronada. Ja som si na nej pochutnala...a krv mi brali tri krat zo zili po hodine. Ze vraj s prsta je to skreslene. Teda, mne tak bolo povedane v nemocnici....A strasne ma bolela ruka, pichla mi trikrat presne na to iste miesto ;) Zvladnes to ;)

katus193
4. mar 2012

@halahijka Jej ahoj 🙂 dlho sme si nepisali 😉 Boze ved ty budes o chvilocku uz aj rodit 😉 to ko rychlo letí.Az ti zavidim, uz aj ja by som chcela, mne teraz zacinaju nohy a ruky puchnut a strasne tazko sa mi dycha 😖 take je to neprijemne, koly tomu aj zle spavam, no otras 😒 Vies preto sa pytam na tu e-card,lebo jeden znami nam povedal ze musis mat na nej nejake hviezdicky aby si mohla byt osetrena aj inde v EU A mm hovoril, ze on mu ukazal jeho e-card a on tam mal take hviezdicky vzadu a my to nemame, takze preto.Ale este to pozistujeme kym pojdeme domov, vies moze byt zakon schvalnosti ze nieco sa nahodou udeje a potom sa nedoplatime, tak radsej nech sme dopredu pripraveny a doma budeme dva tyzdne.A kedy ti robili ten glukotest, lebo ja idem v piatok do poradne ale az poobede takze som zvedava kedy ma objedna,tak to je super ze to ma prichod citronu, to potom snad zvladnem 😅 A inac ako sa citis???

katinka71
4. mar 2012

@katus193 tie hviezdicky som tiez prvy rok nemala takze mi platila iba na uzemi rakuska,ja som to bola dokonca reklamovat v poistovni ze ako mam cestovat na sk,pamätam sa ze mi vynadali tam,po roku som dostala novu a tam uz boli,mne dali iba cukovu vodu pit bez inej prichute,to zalezi od ambulancie ,dalo sa to zvladnut

katinka71
4. mar 2012

@murcos aj mne sa lepsie byva na zapade som tu 6 rokov,predtym som bola 1,5 roka vo Viedni ale niky viac,aj ked mam ovela dalej domov na sk nemenila by som

murcos
5. mar 2012

holky, o akych hviezdickach tocite? myslite na e-card v lavo hore v hviezdickovom kruhu znak AT??
ja som pred x mesiacmi volala do poistovne ohladne mozno potrebneho pripoistenia do zahranicia a hovorili mi ze netreba nic...ziadne zvjozdy nespominali. tak som teraz z toho puk

katinka71
5. mar 2012

@murcos prvy rok som nemala vyplnenu druhu stranu e card kde je europäsche krankenkenversicherungkarte,vtedy som mala iba poistenie v at,az druhy rok som dostala karticku s vyplnenymi udajmi na tej strane az vtedy mi platila za hranicami,kvoli tomu som bola TGKK a tak mi to vysvetlili

katus193
5. mar 2012

@katinka71 ved pojdeme sa s mm opytat do poistovne ako to je s tou kartou 😉

murcos
5. mar 2012

katinka asi si stojim na vedeni🙂D aku druhu stranu-vyplnenu??? myslis druhu stranu karticky, kde je misto na podpis...a vedla toho je to hviezdickovo s AT? sorrry, ale asi si stojim na vedeni. zaujima to aj preto, aby som vedela ci mam volat do krankenasse ...co si mi fakt nechce. na dnes mam viac telefonatov so sk uradnikmi...a to mi staci na mesiac dopredu🙂D

katus193
5. mar 2012

@katinka71
@murcos
ano dnes mi aj mm povedal ze treba mat vyplnenu zadnu stranu a ze som to doplietla s tymi hviezdickami 😅 lebo mi to nemame vyplnene takze budeme musiet zajst do poistovne .Tak sory ze som tu zazmatkovala 😖

murcos
5. mar 2012

skuste mi povedat aku zadnu stranu????....na poistovacej karticke nemam nic okrem podpisu.
vychadzam z toho, ze existuje este jeden druh karticky, ktoru treba vypisat?? to ako ten plast???

murcos
5. mar 2012

...este doplnujem - ci sa rozpravame o e-card???_

sisamato
5. mar 2012

@murcos ahoj,
tak ako aj
@crapula aj my uvazujeme o odchode do AU. Chces tym aj povedat ze na zapad eje lepsie lebo tam nie su cudzinci, teda ani Slovaci? 🙂 . mozes byt konkretna v com je to lepsie? vdaka

sisamato
5. mar 2012

Chcela by som sa vas este spytat ci ma niektore y vas enjake info (cena, dostupnost do mesta...) o prenajme domov s malym pozemkom v malom meste ci na vidieku...vdaka

lauraa
6. mar 2012

@sisamato skus stranku slovaci .at tu najdes priamo nejake ponuky, privatne sa v at prenajima velmi malo , viac menej vsetko cez realitky...., ale na dedinach su samozrejme lacnejsie ale musis zvazit kde najdes pracu, ako daleko budes dochadzat, skolka, skola.... realitky beru zvycajne proviziu za sprostredkovanie a samozrejme musis zaplatit kauciu v hotovosti , niekde 3 mesiace a inde 6 mesiacov a k tomu prvy prenajom, takze prenaatj si domcek , byt , potrebujete nejake peniaze v hotovosti...... tazko povedat kolko......mozno ti napisem niekto kto sa tym prave zaoberal, skus temu porody v hainburgu, vacsinou su tam dievcata co sa pristahovali z Ba a maju toto vsetko za sebou...... 😉

murcos
6. mar 2012

sisamato,
neviem cim to je, ale mentalita ludi je podla mna hodne odlisna (ludia mi pridu priatelskejsi, uradnici maju viac usmevu na tvari a vsetko tam ide lahsie) ono aj medzi rakusanmi sa hovori ze burgenland je koniec sveta, nö ma velmi zvlastne sposoby...staci sa pozriet ako to funguje napr. s elternkindzentrami, druziny stoja nad ludske pomery (hlavne, ze sa prezentuju ako kinderfreundlich) opat - nie je to len nazor mna, ale aj rakusanov ktori su z tej zapadnej strany🙂D ...chces sa uchytit vo wien, tak si usidli doma smecku divych psov, prijmu ta skor ako rodinu s dietatom.
este raz, prirozdene, ze aj na zapade stretnes trotla, ale mne pride vseobecne kludnejsi zivot min 150 km dalej od hlavneho mesto...prirodzene na zapad🙂D okrem ineho...poznam vela rakusanov (opat zo zapadu) skocili studia,zalozili si rodinu a tiahnu spat....aj ked prirodzene, ze wien ponuka najvacsie prad. prilezitosti. zalezi od vas, pre co sa rozhodnete....je dolezite sa zamysliet aj nad tym, ako chcete chodit pozerat slovenske pribuzenstvo, ake tam mate vseobecne korene.....ak je vam domovina dolezita, nema zmysel sa tahax x km dalej. takze stanovit si priority.
..sisamato...asi by som ti odporucila prezret si immobilien stranky je ich velmi vela, mozes si vybrat aj lokalitu a ziskat prehlad kolko nehnutelnosti stoja. vela ludi na forach ma viac nez skresleny obraz, asi by som sa na nich velmi nespoliehala a hladala sama. z vlastnej skusenosti viem, ze aj v najdrahsej lokalite sa da najst super nehnutelnost za rozumnu cenu.

murcos
6. mar 2012

...sisamato ..este dodatok🙂D ked sme pred 10 rokmi prisli do at (ja som osobne zapad zazila podstatne skorsie🙂D ) priznam, sa ze sme hladalislovakov. nedopadlo to vsak dobre. nasli sme tam zopar tiet opatrovateliek, ktore mali len jediny problem. ako zistit, kolko je nas mesacny prijem, kolko platime za byt...nepoznali ine temy. kontakty sme preto sekli. ked tak, tak sa orientovat na slovakov, ktori sa orientovali v cudzej zemi naplno (to nemyslim len na at)...ti maju trosku iny pohlad na zivot. neviem preco, ale stale sa pytam, co sme to za narod...zavist, ohovoranie a mohla by som pokracovat...chyba mi tu viac slovenskej sudrznosti . nehovorim, ze to nie je aj medzi domacimi ...(uz som to prestala riesit) poznam jednu slovenku, najlepsie je na tom to, ze mi moje citenie potvrdila......

halahijka
6. mar 2012

@katus193 No tie hviezdicky vzadu sme mali aj my prvy rok, potom nam prisla automaticky nova e-card a mali sme pekne vyplnene udaje. A v prvom roku som lekara nepotrebovala vobec, takze v tomto ti neporadim....No uz sa nam to blizi, este nejakych 4-5 tyzdnov, mozno skor. Poslickovia sa uz objavuju, brusko mi uz tiez pomalicky klesa, ale to moze este trvat, takze sa netesim ze to pride skor. Ale nenahnevala by som sa.....No to ti nezavidim, trosku prichadzaju skor tie opuchy....mne sa to objavilo iba teraz aj to zevraj mam z mineralky, mam prejst na cistu vodu ;) No mne to robili na konci 28 tt a bola som si to dat urobit v nemocnici kde idem rodit. Moja gynekologicka je zvlastna...Ta mi nerobila ziadne väcsie vysetrenia, vsetko v nemocnici ;) no co uz... Tak sa poriadne popitajte v tej poistovni, treba byt informovany....Naozaj aby clovek vedel na co ma byt pripraveny.....ale netreba na take veci ani mysliet, aby si clovek nieco neprivodil ;))) Tak opatrne ;))

murcos
6. mar 2012

holky tak info ohladne e-card. ma to pisomne. - podotykam, ze mam karticku, na ktoru som sa mala len podpisat....nemam tam nic na vyplnovanie...na pravo hore mam znak eu v prostriedku AT

pani uradnicka pise: Auf der Rückseite Ihrer e-Card befindet sich die Europäische
Krankenversicherungskarte . Diese ist in Ihrem Fall derzeit bis
30.06.2014 gültig (ako sa len tesim🙂D

a dalej Auf der Internetseite www.chipkarte.at unter dem Menüpunkt "Europäische
Krankenver-sicherungskarte (EKVK)" wurden alle wesentlichen Fakten über
die Gültigkeit zusammengefasst.

sisamato
6. mar 2012

@lauraa a
@murcos dakujem za cenne rady a odporucania. Presne to som si aj myslela preco lepsie na zapade...cim dalej od Slovakov... 😀 . Spomeniem jednu skusenost mojej sesternice. jej mamka robi opatrovatelku v zapad. AU a na Silvestra boli pozvani do AU k slovenskej a neksor aj k rakuskej rodine...asi viete ako to doapdlo...Rakusania im poukazovali cely dom, nevedeli sa s nimi vykecat, pozvali ich do restiky a Slovaci? len pozerali kolko u nich zjedli, kam si u nich chodia po dome, ziadne vylet a nakoneic ich ani neprehovarali aby este zostali...takze tak...

sisamato
6. mar 2012

@murcos mna doma netaha uprimne tiadna rodina...byvame s dvoma malymi detmi na dedine 100km od mnojich a 150 km od svokrovcov a ani jedni nezakopnu, ze aha, prisli sme len tak lebo vas chcheme vidiet...nehrozi....takze mne rodina urcite chybat tak velmi nebude...skor par znamych na ktorych sa mozem spolahnut keby nieco potrebujem...dnesny svet je strasne uponahlany, nebabickuje sa, kazdy si zije pre seba...pri telke...cest vynimkam...

hoogy
6. mar 2012

@sisamato my byvame v burgenlande. a sme tu velmi spokojny,zijeme v eisenstadte nie su tu skro ziadni slovaci aj ked inych cudzincov je tu dost. sme tu velmi spokojny, ludia su velmi mily priatelsky a zvyknuty na cudzincov. ale podla mna to je v kazdej oblasti ze sa mozes stretnut aj s dobrymi aj so zlymi. byvali sme chvilu aj pri linzi aj to bolo fajn.tu su ludia taky no neviem to repsne opisat, ako vo vinohradnickej oblasti v lete sme sa tu citili ako na dovolenke 😀 mm pracoval aj urcite obdobie pri grazi a tam sme vobec nechceli ist lebo domaci sa tam nespravali k slovakom priam najlepsie.ale zase pisem je to len nasa skusenost. so slovakmi stretavame velmi malo. viac menej sa im tiez stranime lebo nejak nemame najlepsie skusenosti so slovakmi v zahranici. halvne s takymi co tu len pracuju a vsetko cely ostatny zivot maju zariadeny na sk.

murcos
6. mar 2012

sisamato...typ na zaciatok. najskor si najdite pracu (asi mazel) vysliho nech sa poobzera...
vies, z jednej ci dvoch prechadzok sa neda zistit, ci je to miesto co vam bude vyhovovat aj za desat rokov (myslim tym dom, byt je predsa len lahsie riesenie)
ak si beriete dom a bude stary, dbajte na kazdu malickost, ktoru si date do najomnej zmluvy (ale to plati aj pri bytoch)

ludi tiez nespoznas na minutu. zaklad je neotvarat sa okamzite. radsej si nechat od ludi odstup....tak vznikaju lepsie priatelstva....

murcos
6. mar 2012

@hoogy pozdravujeme eisenstadt. bracho zacal pred 20 rokmi hore za zamkom na gympli. byvali sme v grosshöfleine.
ja som robila v skolke kusok od zamku🙂D ..ale to uz bolo davno, pradavno....
to mesto sa neskutocne rozraslo....myslim ze otvorenie hranic pomohlo aj eisenstadtu🙂D
inak prave v grosshöfleine zije uz sto rokov jeden slovak🙂D ale tiez to bolo o nicom...

hoogy
6. mar 2012

@murcos nam sa tu paci mame tu vsetko co potrebujeme 😉 asi sme mali stastie aj na ludi aj manzel na pracu. tak sme zvedavi ako sa nam tu bude pacit dalej zatial sme tu velmi kratko.

murcos
6. mar 2012

@hoogy drzim paste, aby to pri tom ostalo!!!

hoogy
6. mar 2012

@murcos dakujem🙂

katinka71
6. mar 2012

@murcos ano e card,pod tym podpisom mas mat vyplnene poistovnou meno,priezvisko,cislo poisteneho,kennumer der karte,gebutrtsnummer,kennnumer des tregers,ablaufdatum vsade tam mas udaje o tebe,ak mas iba prvy rok e card tak namiesto udajov mas tam vyplnene udaje hviezdickami

murcos
6. mar 2012

alle ouka. som pozerala este raz🙂D ozaj su tam udaje. ale ja som karty dostala uz aj vypisane🙂D
keby si nenapisala, ani by som si to nevsimla...slepota slepota🙂D

sisamato
6. mar 2012

@murcos a
@hoogy dakujem za rady 🙂 . Presne ako pises murcos, tak sme aj planovali, najlepsie aby siel na zaciatok manzel, zabyval sa, ,,poobzeral,, a tak by sme vyrazili i my...vsetko ako pises zavisi kde najde mm pracu...a s tym domcekom...ano, je to trufalost a este aj v zahranici, mozno je to az na neskorsiu buducnost...ale stale je to ze nevies co bude...pa

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre