Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

katinka71
10. feb 2013

@lauraa marco chodi do jasli od septembra a su iba do 13 h,oni tam nespia a ani obedy nemaju,na desiaty sa skladame mesacne po 15 e a ucitelky im nakupia a pripravia desiatu,a v skolke to bude tak isto,no tiez by sa mi pacili teple obedy ale zo strany rodicov nieje zaujem a ani o poobedne vyucovanie

simi37
11. feb 2013

@andulka81 Super stránka ,dobré zlavy a hovoríš ,že kvalitka ,popozerám večer ,lepšie ako film pozerať 😉 . Po dvoch synoch sa na malej trochu vybláznim s obliekaním a obuvaním. Tie fialové botky sú krásne. Diky za tipy a linky a ked ťa niečo osloví pošli ,budem rada ! 😀

simi37
11. feb 2013

@andulka81 pekná a vyzerá ,že je taká makkučká, už si objednala ? daj vedieť aká je 🙂

katharrina
11. feb 2013

@andulka81 no vies to je ine, ked kazdy rodic pouziva svoju mat.rec, to dieta zvlada, lebo vie, ze sa musi s mamou rozpravat slovensky s otcom anglicky a v skolke medzi detmi bude komunikovat nemecky, len ja som sa bala toho, ze my doma rozpravame len slovensky, maly sa nauci v skolke nemecky a o rok na to prestupi na anglictinu, mala som obavy z toho, ci to nebude vela, kazy rok iny jazyk

andulka81
11. feb 2013

@simi37 este nie, rozhodujem sa pre viac veci... 🙂 ale tato mi neda 🙂 skoda ze vertbaudet.com nema take zlavy , poslali by priamo do Rakuska. Takto musim sachovat cez Anglicko. Aj Vertbaudet.de ma uz zlavy , ale ti zase posielaju iba vramci nemecka... 😠

andulka81
11. feb 2013

@simi37 Aj ja mam toto namiesto vecerneho filmu 🙂 ked sme zili v Irsku mala som vsetky stranky na malu prelezene.. objednavala som aj z Ellos.fi zase cez kolegynu z Finska :D a tak som narazila na Vertbaudet... inak ja topanocky z toho Amazonu a oblecko asi budem uz iba odtialto. Ale keby sa ti nieco pacilo, asi objednaj o par mes.. vacsie, lebo mne to tak pride, ze vzdy nosime skor ako objednam... aj bodynka na 9 mes sme nosili uz v 6... pozri si pre malu taky celooblecek na zimu ako kombinezu teda , ked znova vyvesia , mala smo dva , jeden paperovy a tento rok nepaperovy , bolo to super. Mozes to rozzipsovat ako nohavice.. do autosedacky a inokedy zase spojis ako fusak. uzasne prachticke 🙂

simi37
11. feb 2013

@andulka81 Akurát mi prišli tie stride rite botky ,naživo su ešte krajšie . Zvonka majú 15 cm. Zmeraj prosím ťa malej nejaké botky ,ked budeš ma čas. Je tam číslovanie EU 23 ,ale zdaju sa mi menšie ,doma mám pre malu take gumaky 21-22 a porovnávala som ich a tie Stride sú o trochu menšie . Našla som link ešte majú jedny. http://www.amazon.com/Stride-Rite-SRT-Princess-... 🙂

andulka81
11. feb 2013

Tak tie su nadherne :D okolo tych som este nepresla 🙂 co presne potrebujes zmerat? Ja mam rozne znacky a nezhoduju sa. Napr. Babybotte mam 21 - dlzka topanocky 15 cm :( http://www.amazon.co.uk/Babybotte-Toddler-Anabe... a nosime ich teraz. ale tiez mame 21,5 tenisky nike a karrimor 21,5 http://www.sportsdirect.com/karrimor-boulder-in... a vsetky nosime teraz (18 mes). Tie biomecanics mame 21 14,5cm :( http://www.amazon.co.uk/Biomecanics-Toddler-112... a take platene tenisky od Vertbaudet 22 a uz ich tiez obuvam asi 3 den. 14,5 len tie uz nemaju. Takze beriem ze prechadzame z 21 na 22. na leto som ratam okolo 22 / 23 . To budeme mat 2 roky.

hedula.
12. feb 2013

Ahoj dievcata, prosim vas poznate niektora nejaku stranku, kde zistim viac o vyskyte infikovanych kliestoch v rakusku? Byvame pri Grazi, a uvazujem o ockovani malej proti kliestovej encefalitide
Dakujem.

marlene
13. feb 2013

@hedula. ,

http://www.zecken.at

su tam zakladne info aj mapa zakliestenych oblasti,ci je kliest infikovany to sa prejavi bohuzial az ked ta nakazi...vsetky klieste fsme neprenasaju.

marianna28
13. feb 2013

@kikus3110 ako som uz pisala, chod aj s partnerom na to predstavenie nemocnice, ukazu vam tam aj saly porodne - jedna je s vanou. Ked sme tam boli pred rokom my (och boooze, uz to je rok? ☹ ), vravela dula, ze ked vidia, ze porod bude nadlho, neposkytnu tu salu s vanou - nemozu ju blokovat na cely den len pre jednu rodicku, ale tak neni problem mat tu salu s vanou na par hodin, potom ta hold prelozia do vedlajsej - ono ten porod samotny vsak prezivas na izbe, kde lezis - teda kontrakcie, az ked sa schyluje blizsie, prevezu ta - dule su tam moooc prijemne. Ohladne nemciny no takto ti napisem: rodia tam vela aj turkyne, ktore nevedia zatat ani slovko ani ich partneri a nerobia si z toho absolutne nic... Predpokladam, ze tvoj partner po nemecky vie, ak nie, zajednajte si proste niekoho, kto vam bude prekladat. V kontrakciach a bolestiach zabudnes na kazducke slovicko, co sa teraz naucis - ver mi... ja som sice rodila cs, ale bez bolesti a kontrakcii to nebolo ani nahodou, vsak ale pre mna bolo horsie hovorit s tym ceskym lekarom po slovensky, som zvyknuta len na nj a slovencina uz u mna po 12tich rokoch tuna je mizerna - aspon v hovorenom, pisat este zvladam ☹ Pripadne povedz svojmu gyn tvoje obavy - kam chodis ku komu?

bevab
13. feb 2013

Ahojte,
chcem velmi pekne poprosit Viedencanky, ci vedia odporucat nejakeho dobreho zubara vo Viedni na E-card. Potrebovala by som zobrat malu (ktora este u zubara nebola) a musim aj ja.

Dakujeeem 🙂

megie
14. feb 2013

ahojte,
ja by som veľmi privítala vaše postrehy všeobecne ohľadom Rakúska, a života v ňom (nie len z oblasti pôrodníctva 😀 )
Ja mám 5 ročnú dcérku a priateľa a (zatiaľ) bývame na Slovensku. Ale obaja sme situáciou tu na SVK čím dalej viac frustrovaný... Tak by som rada vedela, ako sa Vám tam žije, prostredie, ľudia, práca a taktiež bývanie, výdaje a tak. 🙂
Ďakujem zatiaľ veľmi pekne.

PS: Ešte otázočka, nerozumiem tomu, ako tam môžete existovať už nejaký ten rok dva a neviete nemecky??? to sa ako dá?

hedula.
14. feb 2013

@marlene
dakujem velmi pekne. Som z toho trochu " vedla" 😒 ta kampan v AT na ockovanie je poriadne masivna, no podla tych map je Sk na tom este horsie a pediatri na sk, doporucuju ockovat deti a dospelych ked chodia casto do prirody, pripadne pracuju v lese,... tak neviem, nezijeme na ziadnej usadlosti mimo mesta, ani nechodime na vylety do lesa

..
Mate s ockovanim proti kliest.encef.nejake skusenosti. Ockujete ano, ci nie?

keesa..
14. feb 2013

@hedula. Ja dávam svojho staršieho syna (12rokov) od narodenia proti klieštom očkovat , Ani my nechodime Tak často do do prírody ale ked chodil zo škôlky alebo aj Teraz zo školy niekam na vylet a trebalo vyplnit neaky Formular Som tam stale musela vyplnovat či je proti klieštom očkovany alebo nie . a s mojimi dvojičkami sa Teraz tiez chystam na prvé FSME očkovanie .

marlene
14. feb 2013

@hedula. ,

my ockujeme ,byvame priamo pri lese,deti su stale vonku a ja som robila 10 rokov na neurointensiv a tam som videla par tazkych pripadov po FSME a to mi uplne stacilo k mojmu rozhodnutiu.

marlene
14. feb 2013

@megie ,

ja som tu 21 rokov a nikdy som ten krok ostat tu neolutovala. ja osobne si zijem zivot o akom som vzdy snivala a tym nemyslim len financne zabezpecenie ,ale hlavne tie moznosti co sa mi naskytli .na tvoju poslednu otazku ti odpovedat neviem,ale niekedy sa to pytam aj ja 😉

marcah
14. feb 2013

@hedula. no ja ockovana nie som, ale manzel rakusak bol uplne sokovany z toho ze nie som ockovana, on tvrdi, ze u nich su tie klieste velmi nebezpecne, on sam prekonal vdaka tomu boreliozu..... tak neviem, asi nieco na tom bude ... kedy sa vlastne ockuju deti proti tomu?

megie
15. feb 2013

@marlene vaaau, a to koľko si mala rokov keď si tam odišla? 🙂 sme raz boli na výlete v Mariazelle a som len z autobusu obdivovala, aké pekne domčeky a zahradky tam su a hlavne! tie plôtiky a často nezamknuté bránky! to bolo neskutočné, tu ma každy velky mur a bránisko (a aj tak ho vykradnu)...

megie
15. feb 2013

@marlene a ešte sa čudujem že vieš stále po slovensky :D

marlene
15. feb 2013

@marcah ,
proti borelioze sa v europe ockovat neda,v usa vyvinuli ockovaciu latku,ale v europe zatial nie je. ockovacia latka je proti FSME.

marlene
15. feb 2013

@megie ,

mala som 24 ked som sem isla 😉 my zijeme na vidieku a neda sa to porovnat s mestom,predtym som zila 10 rokov v sbg,ale vidiek je super. vsetci sa poznaju,zdravia,bicykel necham neuzamknuty,my nemame pri dome ani branku ,a ani ziadny vysoky plot.ja sa tu citim velmi bezpecne 🙂

megie
15. feb 2013

@marlene jeej to je krasa... o tomto som hovorila, ked sme cestovali autobusom som videla tie male, a často krat aj otvorené bráničky.. užasne..neviem si to ani predstaviť..

hedula.
15. feb 2013

@marcah
ockovat deti sa myslim da od 1 roku. No ta schema je taka, ze v zime prva davka, o mesiac druha po lete tretia, o rok dalsia a potom kazdych pat rokov. Cize je dost " davok".
Niesom proti ockovaniu, ktore na sk povinne vsetko sme absolvovali, len ked som sa zacala viac zaujimat, preco deti v nasom okoli v AT dali ockovat, vacsinou odpoved znela " ved vsetci davaju ockovat", tak ma prirodzene zaujimalo, ci je v nasom okoli velky vyskyt nakazenych kliestov, a je to ockovanie robene na tomto zaklade, alebo ide len o silnu komercnu kampan, ...
a co repelenty? Tie prirodne z lekarne, pouziveme od jari do jesene najma kvoli komarom, tak snad ochrania aj pred kliestom... 😖

katinka71
15. feb 2013

@marcah my zaciname ockovanie proti kliestovej encefalitide u Marca v marci vtedy bude mat 21 m,nas detsky dr zacina ockovat az okolo 2 roku ,proti borelioze nieje ja som hned schytala boreliozu od prveho klieta v tirolsku

micicici225
16. feb 2013

@micicici225
@lauraa tak davam na znamost ako som dopadla v AT mam si podat vypisanu žiadost 401,411 na finanzamte za rok 2013 po novom ževraj schvalili rodinne na každy druhy mesiac.tak uvidim čo s toho bude,a otazka ak mi schvalia rodinne na 2013 tak dostanem aj rodičak???kedze na sk ho neberiem.

lauraa
17. feb 2013

@micicici225 ano , das si ziadost o rodicak na GKK....potrebujes tam potvrdenie ze ti schvalili rodinne pridavky na rok 2013.....

micicici225
17. feb 2013

@lauraa dakujem Laura 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre