Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

patus
15. apr 2012

@hoogy ja mam termin v septembri...aby som poberala rodicovsky prispevok tak musim byt nejaku dobu byt poistena.... nevies kolko to je? nie 6 mesiacov? cez leto som pracovala tak som bola 2 mesiace poistena...tak keby som sa teraz este stihla tak mi stacia tie 4 mesiace? alebo musi byt 6 mesiacov za sebou? ak ano tak to uz nestihnem....a este treba preukazat 5 kontrol u doktorky pred tehotenstvom a po tehotenstve.....nevies ci ich mozem mat na slovensku u svojej gynekologicky a prelozene im predlozim? trvaly pobyt nie je problem....a este netreba porodit v rakusku???ja by som radsej porodila tu na slovensku a potom by som odisla tam.....
dakujem za odpoved 🙂

crapula
15. apr 2012

Ahojte žienky, špecialne tie zo Zurndorfu ci Gattendorfu, viete mi povedat kde najblizsie su nejake socialne zariadenia typu - skola, nemocnica, nejake kruzky pre deti, pripadne diskoteka? Ci vsetko az v BA? Dakujeeeem

sisamato
15. apr 2012

@hoogy vdaka za stranku. Uf, to vazne ta cena? tolko sa plati u nas na dedine za cely mesiac...

sisamato
15. apr 2012

@hoogy nechapem preco taky vysoky poplatok...nie je to statna skolka? ci na dedine sa to nedotuje ci co??? neviem si to pri dvoch detoch predstavit...

hoogy
15. apr 2012

@patus fu neviem na vsetko odpovedat mozno baby ktore tu byvaju dlhsie by vedeli. my sme sa pristahovali v maji a este pol roka som dostavala rodicovsky v rakusku. maly mal dva roky ked sme sa pristahovali do 2,5 sme dostavali. predtym sme tu ani jeden neboli poisteny ani sme nepracovali. inak ti neviem poradit sama som zvedava ako to budem mat teraz ja rodim v auguste.

hoogy
15. apr 2012

@sisamato to je mesacny poplatok 😉 len ked chces aby bolo dieta na pol dna a na cely den tak je rozdiel.

sisamato
15. apr 2012

@hoogy juj sory, tak som to zle z toho pochopila...to mi odlahlo 😉

lauraa
15. apr 2012

@sisamato skolka od 7 do 12.30 je u nas za 15 eur mesacne ale davm malej desiatu z domu kazdy den, za obed sa plati 4.15 na den, pokial je dieta dlhsie v skolke ako do 12.30 musis mu obedy zaplatit a za poobedie v skolke sa plati , od 60 do 90 eur mesacne podla toho ako dlho tam dieta je , najdlhsie mame vsak skolku otvorenu do 15.30, to je statna skolka , ale skolky sa dost lisia aj statne podla kraja....

lauraa
15. apr 2012

@patus nejak som to nepochopila, tvoj manzel zije a pracuje v at a ty chces za nim prist po porode?

tehula
15. apr 2012

ahojte kocky, uz som sa vas tu raz nejake veci pytala, ale mam opat otazku a dufam, ze mi budete vediet poradit.
Mam trvaly pobyt v AT aj manzel aj deti. Pracujeme ale na SVK obaja, teda ja som momentalne este na RD.

Chcem sa spytat nasledovne. Poziadala som si o pridavky na deti v AT, resp o diferenc. doplatok, kedze v AT nepracujem, "len" zijem na trvalom pobyte. Chcem si ale zaziadat aj o rodicovsky prispevok, no stale nemam este vyrozumenie z Finanzamtu, ze mi boli pridavky priznane.

Moja otazka, co vsetko na vybavenie rodicaku budem pre Krankenkasse potrebovat? Staci to co k vybaveniu pridavkov (Meldezettel a rodne listy atd), to tlacivo na Kinderbetreungsgeld, a priznanie pridavkov od Finanzamtu?
Neviete, ci je nutne mat aj ecard k tomuto vybaveny, ked ziadam len doplatenie rodicaku?
Diky za radu

hoogy
15. apr 2012

@tehula od nas nechceli e card ale chceli potvrdenie od finanzamtu, rodny list, potvrdenie ze som navstevovala gynekologa pocas tehotenstva(stacilo im len vypisanie treminom a peciatka dr) a chceli zdravotny zaznam maleho. a meldezettl, eu-anmeldebescheinigung ale to urcite mate ked tu zijete a potvrdenie ze nepoberame na sk pridavky a rodicovsky.

tehula
15. apr 2012

@hoogy ja ale praveze fungujem na doplacani differencialu. Aspon teda s pridavkami to mame tak, ze kedze ani jeden z nas nepracoval v AT, ale teda TP tu mame, tak nam len raz rocne doplatia akoze za minuly rok, ked sa odrata, co mi na SVK vyplatili.
Cize ja aj RP poberam zo SVK a mali by mi z AT buduci rok doplatit ten rozdiel.

Ide mi ale o ten ecard, ci to netreba kvoli tomu sozialversicherungsnummer co je v tom tlacive. Lebo to by bol problem, kedze TP som si na SVK rusit nechcela, lebo zatial nechcem vratit obcaniak kym tam mame pracu...a bez E106 sa ten ecard asi neda vybavit.

hoogy
15. apr 2012

@tehula od nas to nechceli ecard mi prisiel az ked som zacala poberat rodicovsky.

tehula
15. apr 2012

@hoogy ale ty si pracovala v AT predtym? Alebo manzel?

hoogy
15. apr 2012

@tehula nie len mm pracuje

tehula
15. apr 2012

@hoogy aha chapem, ale tak to je uplne ine, ak on v AT pracuje. Zena na RD je vlastne vzdy s detmi akoby pod chlapskymi uradnymi prkotinami.
Aj na SVK mi povedali, ze ak by som chcela zdr starostlivost v AT, tak sa to da cez tu E106 vybavit si ecard, no znamenalo by to, ze si to musi vybavit muz, kedze on momentalne len pracuje a ja s detmi by som bola na jeho tlacive (ako socka), a az ked by som sa vratila do prace po RD, tak by ma vyclenili z jeho papiera a mala by som vlastnu E106
Tym chcem povedat, ze hoci ty v AT si nepracovala, ale ak muz pracuje, tak si vsetko mozes vybavit na zaklade jeho lajstrov.

Preto zhanam niekoho, kto je rovnaky pripad ako ja, ze co presne bude treba dokladovat.

hoogy
15. apr 2012

@tehula jasne...tak nic 😉

raa2
15. apr 2012

@tehula musíš mat zdravotne poistenie v AT ak chces rozdiel rodicaku doplatiť.

tehula
15. apr 2012

@raa2 cize ten ecard hej? Nevies, ci sa da nejako aj samoplatcovsky si zaplatit zdr poistenie bez toho, aby som sa musela vzdat obcianskeho v SR?

raa2
16. apr 2012

@tehula neviem ti v tomto poradit,ci si mozes poistenie sama zaplatit, podla mna by si aj mohla, ale bolo by to strasne drahe... a preco sa nechces na muza prihlasit? a nemusis sa vzdavat OP na slovensku. my sme tiez na mm teraz prihlaseni, nakolko som na rodicovskom prispevku...

majuska55
16. apr 2012

ahojte kocky, ja viem, ze budem sa pytat asi mimo vasich tem, ale poprosila by som vas ak niekora mozte o radu. Chceme ist s kamaratmi a nasimi detickami do Viedne na vikend, chceme ist do zoo a do pratru. Len zhaname nejake cenovo dostupne ubytko. Vedeli by ste nam poradit nieco dobre? Dakujem

tehula
16. apr 2012

@raa2 tvoj muz robi na SVK ci v AT? Ja som si uz E106 zacala vybavovat, ale v zdr poistovni na SVK odo,mna chceli k tomu aj odhlasenie z TP na SVK, co mi na ohlasovni pobytov povedali, ze to znamena, ze poslu echo policajtom a musime vratit OP. Preto som to nakoniec neurobila. Tvrdili mi, ze to bez vratenia OP nejde. A nemozme ostat len s pasmi vsetci

raa2
16. apr 2012

@tehula muz robi na slovensku a aj ja robim na Slovensku. Mna tiez pocas rodicaku odhlasili, ale muz to uz potom riesil s rakuskou stranou, ja som si E106 vybavovala este ako som bola zamestnana. podla mna ta chceli postrasit a mam pocit ze maju v tej poistovni na kazdeho ine meritko 😖 a trubky za priehradkami su mudre ako radia a v skutocnosti nevedia co maju robit. A poviem ti tolko ze stat SR povoluje mat trvaly pobyt na SR a zaroven jeden trvaly pobyt v statoch EU, takze by som hned jasne milenej pani povedala za priecinkom svoje a ze nech ona da vypoved a nie ty sa mas odhlasovat z trvaleho pobytu 😠

tehula
16. apr 2012

@raa2 ale normalne tlaciva mi dala do ruky, kde to odhlasenie ziadali v nich
Prosto je tazko sa dotahovat, ked je truba aj v zdravotke aj na ohlasovni pobytov. Estenech chytim nejaku trubu na policii, tak uz koncim
Boze, dnes ma tak vytocili na Finanzamte, ze ma klepe doteraz. Ja uz nemam sil a nervov sa s kazdym uradnikom dohadovat, ze oni nic nevedia a nie su spravne informovani.

No ja kedze uz som na RD, tak uz si SAMA na seba nevybavim E106, uz to ide len ze muz a ja s detmi budem pod nim.
Len uz ako to vyriesit s tetou zmachlenou na ohlasovni pobytu

eniii
16. apr 2012

@tehula no my teraz tiez nonstop pendlujeme medzi SK poistovnou, Krankenkassou, Finanzamtom a Fremdepolizei v Brucku.....na Finanzamte na nas teraz vytiahli ze musime zaplatit za auto (ktore mame pisane na firmu) nejaku dan NOWAG, vyratali nam ju na 650 Eur...a ze to je jedno ci je to auto na AT ci SK SPZ alebo pisane na firmu, treba to zaplatit jednorazovo....a to nehovorim uz o tej celej byrokracii, som si myslela ze to natahuju len na SK strane 😠 takze pevne nervy aj Tebe

annalena
16. apr 2012

@tehula ahojte, prepacte, ze sa vam sem miesam......ja som sa tiez prestahovala do rakuska a akurat dnes som riesila formular E106...a nikto po mne ziadne odhlasenie z pobytu v SR nechcel, dokonca tam predsa musis uviest adresu, kde sa ked si v SR zdrziavas 😕 vypisovala som si tie papiere tu v Krankenkasse ....a tak mi to povedali v slov. poistovni, ze potrebuju od rak. poistovne E106 a poslu mi normalne karticku poistenca platiaceho poistenie v zahranici. Tak snad nebudu robit problemy 🙄 🙂

annalena
16. apr 2012

@tehula aha, az teraz som si precitala prispevky vyssie, ze vy pracujete v SR, cize to mate asi opacne ako ja - aj pracujem v Rakusku, sa ospravedlnujem 😅 😅 😅

raa2
16. apr 2012

@tehula to bude teda tym, ze si momentalne na RD 😒 a co si na finantzi riesila?
@eniii moja a tebe preco kazu platit tu dan?

eniii
16. apr 2012

@raa2 no to keby sme vedeli, ale snazime sa zistit nejake info preco nieco taketo po nas chcu, zatial sme to nezaplatili, v zivote som o nejakej NOWAG jednorazovej dani nepocula....ze zato ze to auto mame v AT a pouzivame ho kazdy den...ze ak by sme ale auto kupili tu v AT, tak uz tato dan je zaratana v kupnej cene....a je to bezohladu na to ci sme na AT ci SK SPZkach....ale aj nas starosta povedal ze to nemame platit, ze to len skusaju....lenze hadaj sa s Finanzamtom, a okrem toho, bez zaplatenia nam neschvalia tie pridavky potom....hlupaci

grimaska4
16. apr 2012

@tehula
a preco sa silou mocou drzsi toho obcianskeho??ja mam trvaly pobyt v rakusku aj s malym 7 rocnym synom asi rok,na slovensku som odovzdala obciansky preukaz na policii a hotovo,naco by mi bol?tu v rakusku ludia ziadne obcianske preukazy nemaju a ziju si v pohode.Ja som si vybavila este daco take ako povolenie na pobxt na fremde police a inak mame len cestovne pasy.
Inak akonahle si najdes znova trvaly pobyt na slovensku,obciansky preukaz ti znovu vydaju.
nechapem naco sa ho tak drzis,ja ho uz v zivote nebudem potrebovat mam dost z tej zkorumpovanej slovenskej republiky tu si zijeme v pohode bez problemov,a najme co sa tyka financnejs stranky

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre