Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

micicici225
30. nov 2012

Pocula som ze v rakusku maju na druhy rok 2013 zrusit rodinne na dieta tym ktory nemaju v at trvali pobyt.Viete o tom niekto nieco????

micicici225
30. nov 2012

a este sa chcem spitat,cakam babetko byvame tu na sk,priatel pracuje v AT uz 2 r.na zmluvu.ja som nezamestnana,kedy si mam vybavovat v rakusku matersku??ked sa mala narodi??pani na socialke mi este aj hovorila ze ja musim vybavovat vsetko v AT,kedze som nezamestnana a moj tam robi.a ak mam syna ktory ma ineho otca,keby ze sa zoberieme mam narok na rodinne z rakuska aj nanho???dakujem za každu odpoved

kociskova
30. nov 2012

@micicici225 ahoj, nepočula som o tom, ale asi niečo na tom bude, lebo keď sa nám narodil syn, tak mi prišiel list z finanztamtu, že zatial nám ich budú posielať do roku 2013 a ja som nechápala,že prečo iba dovtedy, tak asi budeme musieť doložiť ten trvalý pobyt a čo sa týka tej materskej, tak na ňu nárok nemáš,pokiaľ si tu neodpracovala myslím že aspoň 6 mesiacov,ale to neviem naisto a na rodinné máš nárok v AT iba vtedy, keď tu pracuje jeden z rodičov, dúfam že nezavádzam,ak áno tak sa vopred ospravedlnujem, lebo neviem ako presne to tu chodí:(

micicici225
30. nov 2012

@kociskova dakujem za odpoved s tym ze v AT nemam narok na matersku nemate pravdu,na starsieho syna mi uz polovicu vyplatili a druhu ze mi daju po novom roku.pani na socialke mi povedala ze kedze som nezamestnana a moj tam pracuje tak mam narok brat tam,tie mami ktore su popri materskej zamestnane,respektive ak pred materskou pracovali tak beru matersku tu na sk,a raz rocne im vyplatia rozdiel

micicici225
30. nov 2012

@kociskova stači ked tam pracuju manzelia a druhovia ako je to u mna

kociskova
30. nov 2012

@micicici225 tak sme sa asi nerozumeli, ja som myslela materskú a vy asi rodičovské, to dostávam aj ja,ale na materskú som nárok nemala, keďže som v AT nepracovala, ale naozaj neviem

micicici225
30. nov 2012

@kociskova aha ano tak to je :D

lauraa
1. dec 2012

@kociskova to ze vam priznali rodinne len do 2013 nema nic spolocneho ci budu alebo nebudu vyplacat pridavky...finanzamt totiz priznava vsetkym aj rakuskym obcanom rodinne pridavky len na urcite obdobie, zvycajne 2 rokov a potom sa ziada o predlzenie......

kociskova
1. dec 2012

@lauraa normálne nám to pri malej priznali na tri roky, ale teraz keď sa nám narodil malý, tak to máme tiež iba do roku 2013, doteraz som potom nejako nebádala, iba keď som si prečítala ten príspevok tu, tak ma to napadlo, píšem že to nemám overené, že to nie je naisto.......................

lauraa
2. dec 2012

@kociskova mne to vzdy priznaju len na nejake obdobie , prvykrat len na par mesiacov , teraz 2 roky.....

lupitka1
3. dec 2012

Babulky mam par otazociek na vas ,,rakusanky,, 🙂

planujeme s manzelom,ze by sme na urcity cas isli byvat do Rakuska,mozno sa tam aj usadit zalezi od toho ako sa nam tam zapaci 😉 😉 😉 Najskor by siel manzel skor a my s dcerkou by sme neskor prisli za nim.Kedze nasa nemcina je na nulovom bode kedze sme s nemcinou nemali ziadne skusenosti ale za to plynulo po anglicky vieme obaja 🙂 Ako ste spokojne zo zivotom v AT aj s detickami?? Vedeli ste plynulo po nemecky ked ste tam sli???Da sa najst praca aj so zakladmi nemciny kedze chceme chodit na nejaky kurz aby sme tie zaklady aspon nadobudli 🙂

ivuska1807
3. dec 2012

Povianočné výpredaje v Toysrus??? Oplatí sa? Ďakujem.

julietta246
3. dec 2012

@lupitka1 Ahoj, ja som sa prestahovala do Rakuska kvoli priatelovi, ako som nastupila na matersku. Uz aj predtym sme uvazovali, ze by som sa prestahovala do Viedne, ale kedze som mala na Slovensku dobru pracu, tak som sa rozhodla prestahovat az ked budem mat pracu aj v Rakusku. Hladala som asi dva roky, moja nemcina je mozno na B2 urovni a nic som nenasla, aj teraz to nevidim ruzovo a mozno predsa len po materskej sa vratim do Bratislavy... Hladala som vsak nieco adekvatne k tomu, co som vystudovala, preto je to mozno tazsie... Pocas vysokej skoly som vsak niekedy brigadovala vo Viedni ako casnicka a tam nejaka vysoka uroven nemciny nebola potrebna, s najdenim prace som nemala problem. Pocula som taktiez ze napriklad na upratovanie nepotrebujes nemcinu vobec... Taktiez poznam nejake pripady, ked baby pracovali ako aupair, pokym si nezlepsili nemcinu (ale to uz apson co to vedeli...). Co sa tyka zivota vo Viedni, tak anglictina mi vzdy stacila, nikdy som nemala problem, ze by niekto nevedel po anglicky, myslim doktori, na uradoch....

lauraa
3. dec 2012

@lupitka1 bez nemciny s adaleko nedostanes, ved aj ked sa budes niekde uchadzat o zamestnanie musis zavolat a dohodnut si termin.... casy ked bolo v rakuske prace vela su za nami a teraz sa musis velmi vela snazit si pracu najst a aj zarobit na zivot .... neviem ake mate vzdelanie a kam by ste chceli ist teda myslim do ktorej casti rakuska,ale na zaciatok urcite by mohol manzel vyskusat nejaku sezomnu pracu na par mesiacov a sa pomaly rozhliadnut co a ako.... na zaciatok budete potrebovat aj urcitu financnu hotovost na byt , kauciu, zvycajne sa plati 3mes. najomne dopredu......

lilliaan
4. dec 2012

Prosim mamicky, nemate niektora tuto hracku? pripadne neviete kde ju este mozem kupit? Bola kupena pred zhruba 1.5 rokom mojou znamou v Rakusku v obchode HOFER. Moj prcek place, je to jeho milacik a vcera ju vonku s tatinkom stratili 😢 Chodi s nou vsade, spi, papa... Som zufala :( Akukolvek cenu respektujem. Prosiiiiiim pomozte 😢 dakujeme

lilliaan
4. dec 2012

Kravicka sa dnes po 2 hodinovom hladani nasla 🙂 Az som sa rozplakala, ked som ju videla :D

lupitka1
4. dec 2012

@julietta246 Dakujem pekne za reakciu 🙂

@lauraa Ano manžel plánuje ísť skôr som to aj písala🙂 Jasne na nejakú sezonnu prácu nech sa trosku dostane do tej nemciny 🙂 a potom by sa chcel uchádzať o zamestnanie na letisku kedže 5 rokov pracoval na dublinskom letisku 🙂 S tým ratam že treba zaciatocny kapitál žili sme 5 rokov v zahraničí 🙂

lauraa
4. dec 2012

@lupitka1 sezona prave zacina , staci popozerat inzeraty.....letna sezona nie je az taka zaujimava .....

meganka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kafulienka
autor
5. dec 2012

ahojte,

najdem slovenske resp ceske mamicky (najlepsie 3 - 5 rocnych deticiek) v okoli Salzburg, Bad Ischl, Hallein? 🙂

bublina83
7. dec 2012

Prosim vas pred casom tu pisala jedna pani z SK, ktora si ide vybavovat pridavky na deti z AT aj ked je s manzelom rozvedena - manzel pracoval alebo pracuje v AT. Potrebovala by som vediet, ci nejako pochodila ...

lupitka1
7. dec 2012

@lauraa
@julietta246 dievcata a cez co je najlepsie hladat ubytovanie myslim nejaku stranku rakusku ci slovensku???Dajte nejaky tip 🙂

bublina83
7. dec 2012

@mariro Uz sa ti podarilo nieco vybavit ?? Ja som chcela pomoct byvalej priatelke mojho manzela, moju spolu dieta ale jej narok na vyplatenie rozdielu pridavkov nevznika ... neviem preco, myslis ze to plati len ak by boli vtedy manzelia ?

mariro
7. dec 2012

@bublina83 to neviem,preco jej nevznikol narok.Mne tvrdili na socke ,ze narok mam a dokonca i na stranke o tom pisu.Zrovna vcera som papiere odoslala,spolu s prelozenymi rodnymi listami a rozvodovym listom a potrebnymi formularmi a budeme cakat.Ale pan na socke tvrdi,ze nevidi dovod preco by tak nemalo byt,ze nie som prva co to ide vybavovat.Takze dufam,ze sa to podari.Urcite dam vediet.
tu je link na stranku kde o tom pekne pisu.....

http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-r...

bublina83
7. dec 2012

@mariro Citala som tento link aj minule si ho posielala myslim, ale vraj ked su deti zverene do opatery druhemu rodicovi, ktory v AT nezije ani nepracuje, tak narok nevznika. V tom linku je to aj napisane, kto moze poberat pridavky. Ked uz bolo otcovi stanovene vyzivne, tak matka ktora sa o deti stara uz nemoze ziadat cez byvaleho manzela/partnera ten doplatok k pridavkom. Takto to bolo vysvetlene mne.

mariro
7. dec 2012

@bublina83 no uvidime ,tiez sa mi to nezdalo,ale kedze ten pracovnik na socke ma ubezpecoval....no uvidime,sama som zvedava

bublina83
7. dec 2012

@mariro Ja som sa velmi potesila ked som to tu citala, lebo je toho tolko o com ani nevieme ... je to velka skoda, peniaze sa kazdemu zidu a za tie pridavky je to pekna sumicka rocne. Ale budem cakat, co ti odpisu, velmi som zvedava.

julietta246
7. dec 2012

@lupitka1 skus tu: http://derstandard.at/Immobilien ked sa vam nejaky byt bude pacit, tak by som vam odporucila hned tam zavolat, lebo ak je to pekny a lacny byt, tak mozu mat aj vyse 100 zaujemcov a neskor uz nepozyvaju ani na obhliadku...

katulka225
7. dec 2012

@lupitka1 Ahoj, aj my sme nedavno hladali byt, takze tie stranky mam este ulozene: http://www.immmo.at , http://www.immodirekt.at , http://www.willhaben.at , http://www.immobilien.net a najviac lacnych bytov je tu www.bazar.at. Snad ti to pomoze, vela stastia!

evulienka22
8. dec 2012

@micicici225 napis email priamo na WGKK alebo SVA manzel nech sa spyta u svojej poistovni, urcite mu vedia presne povedat ako to je.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre