Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

vierusik
19. aug 2008

wiedencanka- dakujem, aj ja som toho nazoru, ze je lepsie to mat rychlejsie za sebou, aj ked mozno s vacsimi bolestami, nez cakat niekolko hodin a nic moc by sa nedialo....
pozeram, ze uz aj ty mas za dverami termin, tak ti drzim palceky,rychly porod, a nie ze ma predbehnes 🙂 🙂

lenka.pav
19. aug 2008

ahojte, uz sme sa vratili zo slovenska. konecne. sice sa o nas svokra starala ako o kralov, ale aj tak to bolo pre mna moc narocne. cestou tam sme zazili doteraz najhorsiu premavku v historii - same obmedzenia, kamiony, traktory, kombajny, agresivni soferi.....cesta trvala o hodinu dlhsie ako inokedy (ako naschval). strasne mi z toho spuchli nohy a kedze som nemala za celych 5 dni cas si ich vylozit, mam ich teraz ako ten najvacsi slon na svete. a kazdy nas chcel vidiet, stretnut sa s nami. nastastie sme si povedali, ze to bola posledna navsteva slovenska do porodu a potom je to tiez v nedohladne 😉 .
boldy - tie nevolnosti ti nezavidim. ale neboj, prejde to a pride zas nieco ine 😅 . kasli na ludi, nech sa pozeraju ako chcu, ty vies, co je vo veci.
viedencanka - moj drahy chcel strasne zrkadlovku. zhanal o nich vsetky mozne informacie, recenzie, informoval sa u fotografov. uzsi vyber padol na D40, D60 a D80. a podla recenzii sa rozhodol pre D80, lebo vraj ma ako jediny z tychto troch kovove telo, nie plastove, cize je pevnejsi a toto mu poradil aj jedna znama, co je profesionalna fotografka. fotak uz ma doma a je s nim max. spokojny. jedina nevyhoda moze byt podla neho pre teba v tom, ze ti moze byt dost velky a tazky. a ze momentalne je v super cene v media makrte canon eos 450D a je tiez skvely - porovnatelny s D60 ci 80.

lenka.pav
19. aug 2008

vierusik, to cakanie ti nezavidim. ja sa stale s mojim bruskom rozpravam a dohovaram mu, ze sa kludne moze prihlasit na svet o tyzden dva skor, ze sa na neho nebudem hnevat 😉 . tak uvidime. si uz pripadam ako slon, nemotorna, velka, unavena, rychlo zadychcana....a to mam takto zit este "tak dlho"??? 😠 . snad bude drobcek poslusny a pocuvne ma 🙂

silvia2406
19. aug 2008

ahojte babule 🙂

boldy, chudatko moje, treba len vydrzat, ale to ty vies 🙂 musis si povedat, ze raz sa to urcite skonci a bude fajn 😉 ved co by sme si pre drobcekov nevytrpeli, no nie? 😵

vierusik, tak martinkovi musi byt veeelmi dobre v brusku. urcite je to pre teba narocne, ved ako som uz pisala, ja mam pred sebou este dost tyzdnov a uz mam pocit, ze horsie to uz nemoze byt ale urcite bude. lekari urcite vedia co robia, takze musis to nechat na nich a mozno sa drobcek nakoniec vypyta sam. drzim palceky, aby to bolo prirodzene 😵

lenka, tak navsteva svk bola teda narocna. my by sme chceli ist prvy septembrovy tyzden a tiez ma cakaju posledne navstevy rodiny pred narodenim malej. tak uz sa na to "tesim".
teraz je cas dovoleniek, takze cesty su urcite preplnene, ale uz to mate uspesne za sebou a teraz uz len prosit drobca, aby sa na svet vypytal v rozumnom case 😉

ronnda
19. aug 2008

je, dekuji vam, to s tim zamestnanim na kratsi uvazek jsem nevedela, ze by to firmy delali tak nejak automaticky. mam v planu se informovat po novem roce, ja jsem tam totiz nepracovala moc dlouho, predtim jsem byla rok v jedne firme, kde jsem moc spokojena nebyla, tak jsem nastoupila sem a otehotnela jsem ve zkusebni dobe 😉 tak nevim jake maji se mnou plany, spis ani ja s nimi moc nepocitam, no uvidim, ale na pul uvazku by to bylo idealni, firma je v 1.Bez., to taky neni zle kvuli spojeni, no uz mam trochu myslenky na praci, rok utekl jako voda a ten druhy nejspis taky.

boldy - nevolnosti v tehotenstvi znam a plne s tebou soucitim, nezbyva nez vydrzet a doufam, ze to po tom prvnim trimestru prejde (a urcite ano!)

vierusik - tak to cekani musi byt opravdu utrpeni.

jasterka
19. aug 2008

Ahojte 🙂 vy ste toho popisali 😉 ja som v internetovej kaviarni,aspon si nieco zarobia,lez vas docitam,som tu uplne sama,lebo uz aj u nas ma kazdy internet doma...

Dakujem za vase reakcie ohladne mojej krvicky a zeleza,tie zel. stavy a najme tu cervenu urcite skusim...
ja fakt len nechapem ako reaguje moje telo,s kazdej zeleniny je mi tazko ☹ a travim ju cely den,a ked si dam riaden tazke mastne jedlo tak som uplne fit 😕 vcera som po zel.salate s celozrnym pecivom skoncila na toalete,a dnes po knedlach so segedinom je mi super 😲 nasdi sa miu smeju ze to bde chlapec,a od roka bude behat s reznom v ruke 😀

Boldy-gratulujem k bytiku a super,ze mas net,tak sa ukaz co najcastejsie 😉

Vierusik-drzime palce,nech sa to spusti prirodzene-som sa dobre nasmiala co ti pisala slivika,ako rady starych mam..,ak to skusis v tom poradi,neverim,ze to nepomoze...len ci budes mat potom silu rodit 😉 😀

jasterka
19. aug 2008

Dzidzuska-tiez som tvoj vysneny kocik este nikde nevidela,ale buduci tyzden budeme kocik nahanat aj pre nas,tak budm mat oci na stopkach,ak by som ho videla ,dam vediet 😉

jasterka
19. aug 2008

Boldy-vitaj v klube,ja som to rozbalila v elektricke 😀 a dnes sa na tom uz len schuti smejem,si mi pripomenula tie moje zaciatky,ked som plakala ,ze sa uz nikdy schuti nenajem... 😀
Ako ti napisali skusene tehulky nieco odide,ine sa prida...a hlavne cokolvek sa oplati pre to drobatko vydrzat 😵
....to moje smiesko zacalo namiesto kopania akoby skrabkat po stene bruska....fakt mi to pripada,akoby som citila male prstiky....este stale je to jemne a prijemene ,tak si to uzivam. 🙂

Lenka-takze uz mas tu narocnu zaverecnu fazu navstev za sebou,mi mame v septembri 3 rodinne gulasparty,tak dufam,ze to zvladnem a este si to uzijem 🙂 nastastie sme za hodinku tu na slovensku,inak dlhsie cesty tiez uz neznasam dobre...

silvia2406
19. aug 2008

ahoj jasti 🙂
na tej tvojej elektrickovej prihode sa vzdy tak rehocem😀 mna nastastie az take nevolnosti nepostihli, u mna to bolo len hrozne nechutenstvo.
takze pocitujes skrabkanie? tak ja riadne kopance pod rebro, niekedy az "aukam" 😅 a ze vraj to bude este horsie, ked bude mala vacsia a vacsia, no uvidime 🙂
ozaj ako ti bolo po tom cukrovom teste? bolo male aktivnejsie alebo nie?

jasterka
19. aug 2008

😀 ahoj.
Ja to rozpravam celej rodine,ako si ma upozornovala,ze by mohlo byt malinke aktivnejsie...
my sme dosli domov a 4hodiny spali ,a bolo kludnejsie ako obycajne 🙂....
ja neviem,ci je terezka vynimocne aktivna,ci to nase vynimocne lenive... 😀
ale hlasi sa kazdy den,kopka tak verim ze je to v poriadku...smiesne mi je ze teraz hned ako manzik prilozi ruku,tak stichne...a caka...az postupne sa zase odvazi kopkat...ci sa lakne,alebo co... 🙂

silvia2406
19. aug 2008

tak ja neviem co je to s nasou terezkou, ja mam hrozne obavy, ze to nase dieta nebude spat nikdy. aj teraz dostavam take kopance do boku a pod rebro, ze ma dviha zo stolicky 😎 dufam, ze ked sa narodi, tak to bude naopak, t.j. bude poslusne babenko, ktore sa bude budit len na kojenie 😵 ale to by zase znamenalo, ze to vase bude straaasne aktivne 😀
podla muzskej logiky sa babo nezlakne, otcove ruky ho upokojuju a ukludnuju 😀 takze vies na koho sa obratit v pripade problemov s uspavanim 😀

vierusik
19. aug 2008

jaj babulky...
lenka- aj ja som si myslela asi od toho 37.tt,ze horsie uz nemoze byt 🙂 🙂 ale nebojkaj, mozno Lukasko sa bude ponahlat za maminou a nebudes sa tolko trapit....tvoje pocity uplne chapem...ja som jak tucniak...chude ruky,chude nohy a velke brucho 🙂 🙂 vcera som si nemohla ani nechty ostrihat na nohach, tak manzelik sa musel ujat pedikuri....bolo mi doplacu, ale aj smiesne....snazim sa to tehu este uzivat, pretoze Martinko je nase velmi vytuzene babo....ale uz je cas ist von 😉

twix
19. aug 2008

ahojte!

vierusik, tak este stale si 2in1. neboj, mozno uz v noci pocestujes do porodnice 🙂 moze to prist kazdu hodinu. mne nevyvolavali, ale tiez trval len 3,5 hodiny bez epi a nezdalo sa mi to take hrozne. tak vydrz a v piatok ti to asi uz vyvolaju, aj ked ja myslim, ze martinko pride skor 🙂

ronnda - mala spala len do 6tej, ale cez den este spala doobeda hodinu a poobede 2 hodiny. snad dnes pojde v normalnom case spat. chodieva medzi 19-20hod.
ked si otehotnela, predlzili ti pracovnu zmluvu, alebo si isla na matersku v skusobnej dobe? s tou skratenou pracovnou dobou to nie je take jednoduche. mozu ta nechat robit 3 dni vkuse a dva dni mas volno. zamestnavatel ta nemusi zamestnat len napr. na 4 hod. kazdy den doobeda. on si to moze zadelit, ako chce. mala som kolegynu, ktora vzdy o 13tej utekala do skolky pre malu aj s notebookom a po nociach, ked mala spala, tak dorabala, co nestihla v robote. mam pocit, ze ju nesetrili, roboty mala vzdy dost ☹ zalezi asi na firme, v ktorej pracujes.

boldy - vydrz. bude lepsie 🙂 ale mozno pridu ine tazkosti 😒

jasterka - moje tiez uz tolko nekope. myslim, ze odkedy je hlavou dole, tak ma viac skrabka, stekli a sem-tam si kopne. aj stikutku malo zatial len raz, zatial co laura mavala aj 5 krat za den a vzdy az cca10 minut.

vierusik
19. aug 2008

ahojky tvix- bodaj by si mala pravdu a naozaj by som uz sla do porodnice 🙂
inak ti to mas asi tiez dost pestre... babo v brusku a o druhe dieta sa musis starat 24 hod. denne...vsetky mamicky mate moj obdiv!!!

viedencanka
19. aug 2008

dnes tu nikto nie je?

boldy
19. aug 2008

dakujem baby za podporu, viem prejde to casom 😉

wienika
19. aug 2008

ahojte dievcata,
tak ste sa konecne rozpisali, no ked tu nie je maya a miriam, tak je tu tak prazdnejsie 🙂
snad sa maju obe dobre na dovolenke.....

vierusik, tak si este doma? malemu sa fakt od teba nechce...asi vie, ze v bruchu je aj tak najlepsie 🙂
toho vyvolania sa bat nemusis, ja som mala vyvolany a bolo to v pohode. kontrakcie o 16.30 a o 18.59 uz som mala drobceka pri mne.....

boldy, tak vitaj v klube 😒 ! tie nevolnosti su sice strasne, ale presne ako hovori twix, moze byt aj horsie. mne bolo zle do siesteho, nepribrala som ani gram dovtedy, dokonca som schudla, ale zato som nemala ziadne ine problemy, takze jedna ma to a druha zas tamto....uvidis, da sa to vydrzat a zachvilku ti bude fajn.....

twix, takze laurinka ti takto v noci vyvadzala....to je teda cislo....ozaj, a nespadla z postielky, ze? pekne spala? to ja by som leu nemohla nechat spat vo velkej posteli alebo bez gitter, lebo by odpochodovala niekam.....ona spi dost nekludne, kazdych 5 minut je v inej polohe a na opacnom konci postielky.

jasterka, kasli na zeleninu a daj si segedin......jedz to, co si tvoje telo pyta a obcas to dopln nejakou mrkvou a jablkom...ked si predstavim, co som ja jedla.... 😖 no hroza, ani ovocie ani zeleninu, vsetko skoncilo v zachode....tak som bola ziva len na paradajkach, nektarinkach a citronovej vode......

lenka, ty to mas tiez uz len za par.....teraz uz by si mala len oddychovat....tie navstevy museli byt dost narocne...
mne nohy neopuchali, ale sestre ano a dokonca vecer pred porodom uplne strasne......musi to byt neprijemne...
normalne to s vami prezivam, takto pred rokom som zazivala to iste, ale nemala som vas, vtedy som netusila o konikovi....a tak by mi to vtedy pomohlo......

dnes sme bolo v jasliach, mala som ju tam len odniest a byt hodinku prec. ked sme vosli dnu, tam kde sa odstavuju kociky, lea spustila taky rev, ze ju bolo pocut az do AKH.... 😅 potom sme vosli do triedy, tak sa zasa chvilku hanbila a tulila ku mne, ale hned ako som ju polozila na zem, uz aj futasila k detom a hrackam....
potom som cakala vonku hodinku. obcas som ju pocula revat, ale len na chvilku a potom bolo zasa ticho. ja som ale vedela, ze uz je jej cas na spanie, preto bola aj mrzuta. potom sme sli na prechadzku a hned mi v kociku zaspala.
ronnda, ty si sa pytala na to spanie dopoludnia. zaujimalo to aj mna, lebo aj lea musi spat dopoludnia aspon hodinu a pol az dve. poobede znova, ale uz kratsie. tak mi povedali, ze tieto malinke deticky davaju spinkat podla ich potreby, ze ked vidia, ze su mrzute alebo si suchaju ocka. tak som sa ukludnila, lebo keby nespala, to by bola katastrofa 😝
tak som velmi zvedava ako to bude zajtra, ci bude znova plakat, pre istotu tam pojdem uz skor, ked este nebude unavena.

tak vam zatial prajem pekny vecer.....

silvia2406
19. aug 2008

boldinka, neboj naozaj to prejde 😉 a potom uz bude fajn.
ako pokracujes s vybalovanim? dufam, ze si si pokec so zachodovou misou uz dnes nezopakovala 😅

boldy
19. aug 2008

wieni aj ja zijem na citronovej H2O, nektarinkach a paradajkach to je sranda, presne to najviac jem 😉

boldy
19. aug 2008

jej silvy, nuz ale zopakovala, len ja mam nejaky psychicky blok to robit do zachoda, radsej umyvadlo, no dnes vana... pokrstila som novy byt nie... vybalovanie velmi pomalicky, no nevladzem, tak co narobim, chlop sa bude musiet na to asi podujat 🙂

silvia2406
19. aug 2008

boldy, takze zachod ti nevonia 😀
a jasne, popros manzela o pomoc. ja viem, ze chodi do prace, aj ten moj, ale ked vidi, ze sa necitim dobre, tak pomoze bez problemov, ten tvoj urcite tiez.
inak nektarinky aj ja mozem, niekedy zjem naraz aj 4-5 a potom mam pocit, ze mi snad praskne brucho. esteze ten pocit netrva dlho 😅

boldy
19. aug 2008

jasne pomaha vela zlaty je... 4-5 tak mas dobru spotrebu 🙂

silvia2406
19. aug 2008

spotrebu mam teda riadnu 😅 ja len dufam, ze nenabehnem na nejakych 20 kg 😎 lebo ja akekolvek sladke mozem, mnam mnam. u mna frci vsetko, co sa aspon trosku problizuje chutou k sladkemu 😀

boldy
19. aug 2008

ja nemam problem s chutami, nato ze mam nevolnosti, rada papam 😝 ale zatial nepribera, co mi je divno, ale ok... jeminky ty aj keby si mala 30 navyse tak to nevidno 😉
dobre babky idem pekny vecer prajem prisiel mi hladny tiger domov

wienika
19. aug 2008

boldy, tak budes mat babu, hehe! no a sranda je, ze lee chutia najviac nektarinky a paradajky.....citron som jej dala len raz oliznut a vobec sa netvarila kyslo....ale na ten si musi este pockat.
co sa tyka tej misy(zachodovej), tak ja som musela odstranit vsetky tie zavesne brefy a vone, lebo z toho ma napinalo este viac.....ten ruzovo-modry bref nemozem dodnes citit....brrrr, hned si spomeniem na ten zachod 😖
silvi,tak sladkosti? sranda, to mne bolo aj z mojej milovanej cokolady zle. ani citit som ju nemohla.....jedina sladkost co mi chutila, bola zmrzlina z eissalonu na gürtli.......iba ta..... 😉

baby, citavate si niekedy bleskovky alebo cas.sk alebo joj spravy? ja uz mam normalnu depku z toho co sa na sk deje....kazdy den nejaka tragedia, zasa zrazil nejaky futbalista dieta a babicku, zasa dobil nejaky psychopat rocneho chlapceka....no strasne, normalne mi je do placu, ked to citam.... ☹

silvia2406
19. aug 2008

boldy, tak prajem pekny vecer 😵

co sa tyka sladkeho, chuti mi velmi, ale potom mam problem s travenim, mam prekysleny zaludok a pali ma zaha
😖

wieni, citam, naozaj je to hrozne. ☹ ja som plakala pri tej zrazke vlaku s mostom, to bolo hrozne. dnes som citala o tom chlapcekovi, ktoreho dobil a DOHRYZOL priatel mamy. riadny psychopat, zasluzil by si postupne rezanie a solenie 😠 😠 najhorsie je, ze takito sviniari sa pustaju do takych, ktori sa nevedia branit, seberovneho sa boja, su to slabosi 😠 😠 😠

miriam25
19. aug 2008

Ahojte babulky,
ospravedlnujem sa, ale nejak nemam cas chodit na net, takze som sa tu teraz len zastavila, ze vam napisem niekolko slov.. myslela som si, ze si vas aj precitam, ale teda popisali smňte toho vyse dvoch stran a ja som uz pomerne unavena.
Sme u nasich v Nitre do konca buduceho tyzdna. Vcera som sa rozpravala s mojou detskou lekarkou, tak sme sa dohodli, ze mi bude osetrovat samka tie tri roky, co budeme v ZM, nebol ziadny problem, akurat dnes davali v spravach, ze na slovensku s tym robia problemy a ze treba nejaky preukaz poistenca v zahranici (vraj to vydava kazda poistovna na slovensku) a s tou kartickou sa da prist ku hocijakemu lekarovi... Tak idem este zajtra toto vybavit.
Podarilo sa mi vybavit aj jaslicky, comu sa tesim asi najviac, dokonc uz ani nepotrebujem opatrovatelku pre Samka, lebo jaslicky su otvorene od 7 do pol 6 vecer, tak ked budeme potrebovat, aby tam bol samko dlhsie, nebude problem.
Dnes som bola poobede s bratom na Bathory, musim povedat, ze sa mi to naozaj velmi pacilo, odporucam 😉
Samko vraj pol hodinku plakal, ale ja si myslim, ze bol chudacik len hladny, mamina mu dala len jeden bananik a keksik, ale to nie je ziadne poriadne jedlo, tak ked som jej volala, urobila mu krupicu a hned na to zaspinkal, moj malinky. Asi pred pol hodinkou sa mi zobudil, tak som mu este dala papat a sladko zaspinkal... Tak snad to nebude nic ine... Vcera ho lekarka aj rezrela a prisli sme na to, ze mu asi pojdu najskor horne dvojky, az potom horne jednotky (zubky), ale lekarka hovorila, ze je mozne, ze pojdu takmer sucasne, tak teraz kazdy den a kazdu chvilu pozeram, ci nema teplotu, napuchnute dasienka a ako to znasa, no vyzera to tak, ze zubky sa prederu ako tie spodne, bez bolesti. Dufam...
No nic, zelam vam krasny den zajtra, snad sa zasa ukazem...

silvia2406
20. aug 2008

dobre ranko babulky 🙂

ako ste sa vyspinkali? som taka rada, ze dnes nebudu horucavy, taketo pocasie mi momentalne vyhovuje, takze super 😵

inak, to moje dieta ma doslova vykopalo z postele, si povedalo, ze ma musi vytrenovat este predtym ako sa narodi 😎

vierusik, tak ako (urcite uz tuto otazku nenavidis 😅) este stale si kinderko?

wienika
20. aug 2008

dobre ranko,
ja som zasa nni moc vyspata, uz treti den, ale odolavam, lebo musim si po tom roku a pol prehodit rytmus, co znamena, skorej spat a skor vstavat. u mna to bolo cely cas opacne. lea ma teraz nenecha dlhsie ako do siedmej, a to som povedala fakt maximum, takze som kazde rano opuchnuty cinan, ale musim aj kvoli robote. budem mat vela prace, budem unavena, tak snad sa mi podari skor zaspat.
o deviatej som vyslala manzelika s malou do jasli, ze si mam po nu prist o 10.30....tak uvidime, ci mi nebudu volat skor.....lebo zas sme akosi ten cas nevymakli a mam pocit, ze bude umrncana.....no, necham sa prekvapit....

silvi, uvidis, ako bude v takom 8-9 mesiaci kopat, resp.tlacit ta do rebier, zaludka, mechuru.....a to su ine tlaky....na zaciatku je to take mile, skrabkanie, bublinkovanie a kopkanie.....ku koncu tehu ma mala tak silno do praveho boku tlacila, asi ritkou, normalne to bolo vidno, vyzerala som ako by som mala v bruchu aliena....to bola sranda.....

vierusik a viedencanka....co nove?

miri, to je fajn, ze mate tu lekarku....aspon nebudes mat starosti , ze co s malym, ked nahodou ochorie....
ozaj, ako ste sa rozhodli s tym domom?

silvia2406
20. aug 2008

wieni, ja uz mam take silne kopance teraz. niekedy az "aukam" 😉 toto uz vobec nie je o bublinkovani ci skrabkani alebo nebodaj o kopkani, to su riadne vykopy 😀 ale som rada, ze malu citim, som kludnejsia ako ked ma pokojnejsie obdobie a kopne len raz za cas. vtedy mam pred ocami hororove scenare, ci je vsetko o.k. asi som sibnuta 😅
najnovsie ju manzel zacal volat "hrcka", lebo mi robi take divne hrce na bruchu, alebo votrelec, to ked sa zacne premiestnovat z jednej strany na druhu, ked sa zapiera rukami, nohami, zadockom a ja mam pocit, ze mi praskne brucho 😅 😎

inak s tym stavanim ti verim, ked si raz organizmus zvykne na urcity rezim, je to tazke, ked nastane zmena. ale neboj zvladnes 😉 ja som skor ranne vtaca ale mozno sa to zmeni, ked pride mala a ja budem vdacna za kazdu pol hodinku, ked si budem moct zdriemnut 🙂
inak som rada, ze leuske sa v jaslickach paci a ze je vsetko o.k., daj vediet ako dopadol dnesny den 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre