Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

denaalubos
22. jún 2013

@fifi284 no tie pridavky urcite uz to ide aj manzel vybavovat, a uz mam dost info, a pozistovane ten rozdiel zatial, a ak tam pojdeme a budem tam byvat vraj aj rodicak...a tiez nemusim mat nic odpracovane, ako pisem musi byt manzel zamestnany pod rakuskym zamestnavatelom, a musi za neho riadne odvadzat 🙂

denaalubos
22. jún 2013

@fifi284 potom sa da vsetko vybavit, len je to vela papierovaciek a behaciek, a musi manžel vedet lepsi nemecky, aby na uradoch rozumel 🙂

fifi284
24. jún 2013

@denaalubos jaaajha, mylsím, že v tom celom už začínam mať jasno. Už len neviem, ako to bude s tým druhým bábom. Keď sa narodí vonku, bude mať ich občianstvo?Asi áno. Či? Už sa celkom začínam tešiť, aj keď je to až za dva mesiace, ale už sa fakt teším, len nemať takú povahu, akú mám 😎 . Potrebujem mať vždy všetko dopredu zistené, aby som vedela čo a ako. Neznášam pocit neistoty, neznášam, keď poznám iba smer A a o možnosti smeru B sa dozviem, keď je už neskoro, alebo keď sa už smer A nedá zmeniť. Napr. vôbec neviem, ako to bude s tým druhým bábom. Najlepšie by bolo odložiť plán bábo, nájsť si v AT robotu, odrobiť min. rok a potom sa dať na plán bábo. Už by som mala materskú a všetky prídavky z AT. Ale čo ak by sme to bábo chceli skôr? Budem môcť mať materskú z SK? Budem vedieť využiť príspevok pri narodení dieťaťa? Ak budem chodiť k AT gynekológovi?Toooľko toho ešte potrebujem zistiť 🙄 🙂

lauraa
24. jún 2013

@fifi284 tak pokne po poriadku.... dieta narodene v at dostava automaticky obcianstvo matky, teda po tebe_slovenske.... ak budes trvalo zit v at a budes zdr. pripoistena k manzelovi mas narok na rodicovsky prispevok a rodinne pridavky v at , na matersku nie , lebo si tu nikdy nepracovala, materska v at je len 8 tyzdnov pred a 8 po porode, potom prechadzas na rodicovsky prispevok.... vyska zavisi od varianty ktoru si zvolis , najdlhsia je do 30 mesiacov veku dietata, teda 2 1/2.... prispevok k narodeniu dietata dostanes lebo vsak tvoje dieta bude slovensky obcan narodeny v zahranici....

lauraa
24. jún 2013

@fifi284 este je velmi dolezite aby priatel platil dane v at a nebol zivnostnik.....

fifi284
24. jún 2013

@lauraa ďakujem ti pekne 🙂 som rada, že naše prípadné druhé bábo bude mať občianstvo po mne. Zatiaľ to vyzerá tak, že v At budeme žiť nadlho, len ešte neviem, či na prechodnom alebo trvalom pobyte. Nie sme ale manželia. Žijeme spolu už 10 rokov, ale manželia nie sme. Ak by som ale chodila ku gyn. na slovensku, tu by som aj porodila, mohla by som materskú dostávať z SK a rodinné prídavky priateľ z at, ako aj ja neskôr rodičovský? Musela by som tu na sk chodiť ale ku gynekológovi, čo si teda neviem predstaviť, ako by som zvládala... hlavne ku koncu tehu, keď sa chodí týždenne... Ale ak by sa to čisto teoreticky dalo, tak by som sa nemala dať v at pripoistiť. Ostať poistená na SK. Keď mi skončí materská, tak by som sa dala až pripoistiť u priateľa. Či to takto nefunguje? Ide mi o to, že tu na sk som mala celkom slušnú materskú...

fruchtbar
24. jún 2013

@marlene Ahoj Marlene,
ano uz sme si pisali a kedy sa stavite na kavicku???
😉

fifi284
24. jún 2013

@lauraa a vlastne musím byť zdr. pripoistená k priateľovi? Nestačí mi EU kartička našej zdr. poisťovni?

denaalubos
24. jún 2013

A nie je tu nik z okolia Bad Gleichenberg, Feldbach, Gnas ?

julietta246
25. jún 2013

@fifi284 Myslim, ze ked nie ste manzelia, tak sa mozes pripoistit k priatelovi po 10 mesiacoch byvania na spolocnej adrese (nie som si ista, ale myslim, ze to musi byt rakuska adresa). Ale ak by sa vam v Rakusku podarilo vybavit rodicovsky prispevok (da sa aj ked iba jeden z rodicov tam pracuje) budes automaticky poistena v Rakusku.

julietta246
25. jún 2013

@smejkoahoj My sme si nasli doktorku este ked som bola tehotna, ale v podstate nam povedala, ze staci prist az ked sa maly narodi 🙂

krysamely
25. jún 2013

Zdravim Vas, koncem srpna se budeme stehovat do Rakouska - Villach, manzel nastupuje do prace k 1.srpnu a rada bych se zeptala, pokud mate zkusenosti, jak je to se skolni dochazkou a dojizdenim na prezkouseni, deti ve veku 11,9 -obe se uci anglicky,4(ten zatim nic 🙂 )
Dale jestli treba navstevujete nejake jazykove kurzy a vubec budu rada, za veskere informace, ktere Vas napadnou, dekuji.

luciferinka
25. jún 2013

@denaalubos ahojky já jsem se St.nikolai ob Drassling,je to okres Leibnitz ,od Feldbachu to máme asi 30 km.Odkud jsi přesně ty? 😎

denaalubos
25. jún 2013

@luciferinka ahaaa ahoj, manzel pracuje v Bad Gleichenbergu, a uz uz chce aby sme sli za nim.tak to planujeme, a odlozili sme to az na novy rok, ale neviem ako to bude so stahovanim v zime :-/ A ak by nahodou nasiel skor dobre byvanie tak je mozne ze aj skor. Ty si tam od kedy, a paci sa ti?
🙂

denaalubos
25. jún 2013

@luciferinka mame rovnako stare baby, tak sa mozme aj stretnut ked tam budem uz. Som rada ze som nasla konecne niekoho tam v blizkosti slovaka-slovacku. Uz sa totiz to pripravujem nato

denaalubos
25. jún 2013

@luciferinka Prepáč, Česku, to je ale skoro ako Slovenku 🙂

luciferinka
25. jún 2013

@denaalubos já už se snažím tady najít asi 3 roky co tady jsem kamarádku a nepovedlo se mi 😒 ,takže už z toho skoro šílím 😀 .Bad gleichenberg není tak daleko od nás,asi 40 km zhruba,to se dá.Tak to je super,že máš téměř stejně starou holčičku,alespon bude mít tady malá kamarádku.Snad se vám podaří přestěhovat dřív,at se mužeme co nejdřív sejít.A jezdíš za manželem tady taky občas,nebo jen on jezdí za váma na slovensko?

denaalubos
25. jún 2013

@luciferinka no iba on za nami....ale uz sa tesim teda ze som ta popredu nasla 🙂 a ty si tam uz aj pracovala? Muz je tiez cech? Ako sa ti tam paci? Byvate vo svojom, ci v podnajme?

luciferinka
25. jún 2013

@denaalubos jj pracovala jsem v jednom baru jako čišnice.Ale pak jsem se přestěhovala,otěhotněla,takže nemám s nikým žadné kontakty 😖 .Bydlíme v pronajatém domku v uplném zapadákově 😀

denaalubos
25. jún 2013

@luciferinka no super a nemas tam ani ziadne kamosky alebi sa nestretavas so žiadnymi maminami?

denaalubos
25. jún 2013

@denaalubos mozes pisat do ip @luciferinka

luciferinka
25. jún 2013

@denaalubos snažila jsem se najit,ale nepovedlo se...chodila jsem ní kurzy,do fitka, s malou na plavání,ted chodíme na koupaliště,ale ty rakušačky jsou takové asi nekamarádské vuči cizinkám mi příjde 😒 .Ještě jsem tady našla přes konika jednu slovenku z grazu,s tou jsem se jednou sešla,pak jsme se chtěly sejít po druhé,ale nějak se nám nepodařilo se domluvit kdy a pak mi slíbila,že až bude mít čas tak se ozve a od té doby se neozvala...

zuzana581
27. jún 2013

Ahojte maminky.. Ospravedlňujem sa, že vám sem tak vpadám.. ale neviete náhodou prečo už nie je dostať v AT ten hipp feniklový velký čaj (granulovaný velké balenie), alebo milupa feniklový (tiež velké balenie)? Nemajú ich už dlho nikde.. ani bipa, dm, interspar.. lekárne.. nikde.. Pritom milupa feniklový vidím aj na stránke, že ho majú v ponuke..

fifi284
2. júl 2013

Babule,čo všetko potrebujem dat preložiť,čo budeme potrebovať k rodinným prídavkom z AT? Predpokladám rodný list, nejaké potvrdenie z uradu práce,ze ich nepoberame z SK, este niečo? Chcem si to postupne vybehat,aby toho nebolo naraz veľa.

duska88
3. júl 2013

@fifi284 ahoj preložiť treba rodný list dieťaťa a potvrdenie o trvalom pobyte, inak formuláre zo sociálky môžu byť aj v slovenčine, príp. aj nejaké potvrdenie, že nič nepoberáte.

fifi284
3. júl 2013

@duska88 ahoj. ďakujem pekne. To potvrdenie o trvalom pobyte tu na SK?

duska88
3. júl 2013

@fifi284 ano, o trvalom pobyte teba a dieťaťa... ti vytlačia na mestkom úrade za nejaký poplatok, nepamätám si koľko som platila 2-3 eurá ?? ale daj si to na 2 krát, lebo aj pre krankenkasse budeš jedno potrebovať pri vybavovaní rodičáku. 😉

fifi284
3. júl 2013

@duska88 Ďakujem 🙂 budúci týždeň skočím teda aj tam... Pôjdem aj na úrad práce, pozisťovať, ako to bude s rodičovským, ak by sa mi tu zrušilo zdrav. poistenie...

duska88
3. júl 2013

@fifi284 prečo, že ak by sa ti tu zrušilo poistenie?

fifi284
3. júl 2013

@duska88 no ak by som bola v AT pripoistená k partnerovi, tak by sa mi tu na SK zrušilo zdrav. poistenie a tým pádom neviem, čo by bolo s rodičovským. Alebo sa v AT vôbec nemám pripoisťovať, ostane mi SK zdrav. poistenie a aj rodičák.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre