Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

wienika
3. jún 2009

ahojte babul,
ja som sa tu tiez dlho neukazala, ale akosi nestiham...
my sme ok, trotzphase pokracuje, ale da sa to nejako vydrzat.....len vonku je to horsie, niekedy na mna ludia kukaju ako na krkavciu matku,ked necham dieta lezat na zemi, ale inac sa to neda...esteze mame ten eissalon.....

zdenka, supeeeer, tak uz ti tam krasne budu pribudat nove tt tyzdne....
gratulujem a drzim palce nech id vsetko tak ako ma.......
co sa tyka tych ultrazukov, myslim, ze ich asi 7, aspon ja som to tak mala, v podstate kazdy mesiac jeden u lekara.....uz si to tiez presne nepamatam.....

bejby, ako malicky v brusku? uz kopka, ze?
a natka uz chodi?

silvi, tak super, ze ritula je uz zdrava,a aj to papanie sa polepsilo...len nech vam to vydrzi......

viedencanka, no vidis,ze je linduska sikulka.....aj tie vlasky budu, ani my sme nemali a dlllho a uz by som jej mohla robit aj taky mini copik, ale nechce..... 🙂

lyziarka, urcite by som sla k lekarovi, myslim, ze nie je normalne, ze tolko kaka....mozno mu dr da len nejake lieky na obnovenie crevnej flory......

bejby a twix, aj lea mala zime stale kasel, nic ine jej nebolo, ale dr vzdy povedal, ze plucka su ciste, ze to moze byt nieco, co ju drazdi, ako napr alergia...tak sme davali prospan...potom som kupila ten inhalator, dve noci pekne dychala eukalyptus a odvtedy po kasli ani stopy....tak neviem....snad budu vysledky v poriadku.....

charlotka, gratulujem k zubkom.....ani my sme nevedeli kedy a ako vysli..... 😀

wienika
3. jún 2009

lenkaw, maly bol rozkosny v tom oblecku.....super fotky 😀

pinkina
3. jún 2009

Ahojte. 🙂

Zdenka. Moj doktor mi robil kazdy mesiac US a okolo 14SSW som bola na NT_Messung a potom este okolo 22SSW na Organsreenig a 2 tyzdne pred porodom CTG.

Mas pred sebou krasne obdobie, ja som sa tesila kazdy mesiac na US, ked som videla ako nas drobcek rastie.

🙂

silvia2406
4. jún 2009

ahojte dievcata 🙂

tak nase trdlo je uz od vcera maminkou. bambulka sa narodila o 11:56, s vahou 4090g a 53cm 😵 obe su v poriadku 🙂

trdielko, este raz z celeho srdiecka blahozelame, prajeme vam hlavne vela zdravicka, stasticka a vela vela krasnych chvil v trojici 😵

miriam25
4. jún 2009

ahojte babulky, tak aj ja sa hlasim po dlhsom case...
ani neviem, kde mam zacat a na co skor reagovat, tak snad na nikoho nezabudnem.

wieni, ako som naposledy pisala, ze u nas ta trotzphase uz ustupuje, tak hned na to mi maly doma spustil, ked som ho nechcela nechat dalej (uz asi po 10min.) si umyvat ruky. Pri nom by jeden skrachoval na poplatkoch za vodu. on by sa v nej najradsej stale macal. A ked ideme von, tak nie a nie ho dostat dnu, to spusti pred domom rev ako o zivot. No ale inak je dobrucky...

zdenka, tak este raz blahozelam a zelam ti bezproblemove krasne tehotenstvo 😵 pokial si ja dobre pamatam, tak som chodila kazde 4 tyzdne k mojmu lekarovi na kontroly a vzdy mi podaroval niekolko fotiek malinkeho, z ktorych som sa vytesovala cele tie 4 tyzdne, kym som nedostala zasa nove 😀 kraaasne obdobie, sa tesim, kedy zasa budem tehotna, aj ked si na to este trosku musim pockat 😉

silvi, ja malemu schovavam vzdy polovicu hraciek tak na jeden mesiac a potom ich len vymenim a maly sa tesi, ze ma nove hracky a su mu vzacne 😀 mozes to aj ty skusit 😉

lyziarka, ja by som radsej zbehla k lekarovi, pretoze taka casta stolica naozaj nie je normalna. Moj samko ked mava castejsie stolicu a je riedka a agresivna (ritulku a pipika mu totalne vystipe), tak je to u nas vzdy znamenie, ze nejake zubky idu von. Ale to mava stolicu max. 3x za den. Pozri, za vysetrenie lekarom nic nedas a ak je vsetko v poriadku, tak budes len ty kludnejsia.

zuzina, vdaka za ponuku, zatial o nikom neviem, ale ak by nahodou ano, tak ti napisem IP 😉

viedencanka, vidis, ako ta malinka krasne prekvapila? tak uz si nemusis robit starosti, uz potrebujes len vrtulu, aby si za nou stihala 😀

lenkaw, takze maly je takyto "brblos" 😀 to musela byt naozaj sranda v tom kostole 😀 ako reagoval fararko? nesiel sa popukat od smiechu? ja by som to asi nevydrzala 🙂

silvia2406
4. jún 2009

zdenka, mne moj lekar tiez robil sono pri kazdej navsteve. zaplatili sme ale 120??? eur (tou sumou som si nie ista) za cele tehotenstvo.
drzim palceky, uzivaj si toto krasne obdobie. naoazaj je nezabudnutelne, ked prvvykrat pocitis kopance toho drobceka a rovnako je nazabudnutelne, ked ti kope pod rebro, ze nemozes dychat a prosis ho, aby z neho zliezol. 😀 😅 😝 ale to vsetko patri k tomu a na konci ta caka vytuzeny uzlicek, ktory stoji za to vsetko 😵

miriam25
4. jún 2009

silvi, ja som chodila k sukromnemu lekarovi, u ktoreho som platila vzdy za prehliadky,ktore neboli v MKP 50 eur a za prehliadky, ktore boli povinne do MKP 80 eur. Z tych druhych mi potom krankenkasse preplacalo asi 50 eur. Z nepovinnych nepreplacali vobec nic.

a este som chcela dodat, ze blahozelam vsetkym detickam, ktorym v poslednej dobe vysli zubky! ja si pamatam, ako som na ten prvy cakala ako na spasenie. Vsetky deticky v samkovom veku uz mali zubky, len mi stale nic a prvy vysiel, ked mal 8 mesiacov, druhy tyzdden na to a potom bola zasa 2 mesacna pauza 😀 a teraz sme dobehli, prip. predbehli poctom zubkov samkovych rovesnikov 😀 zrazu ma plnu pusinku zubkov a myslim, ze posledne stolicky sa nejake deru von, kedze ma samko uz skoro tyzden vsetky uz zname priznaky prichodu zubku... uvidime. ale nenecha ma, aby som sa pozrela a pohryzt sa zas nechcem dat 😀

twix
4. jún 2009

Trdielko, blahozelam k babätku!!! ta tvoja slecna je ale valibuk 😀 😀 tiez vam prajem hlavne vela zdravicka!!! uzij si tie krasne chvile s babätkom. onedlho z nej vyrastie velka slecna a bude sa ti hadzat o zem 😉

bejby29
4. jún 2009

Trdielko aj ja sa pripajam ku gratulacii, nech ste zdravucke a stastne 😉

pinkina
4. jún 2009

Trdielko aj blahozelam. 🙂 Vela stastia a krasnych chvil ti prajem s malickou. 🙂

vroni
4. jún 2009

Trdlo, gratulujeme ku krásnej slečne!
Zdenke krásne tehulkovanie....
Zuzina, nepoznám, ja hľadám od septembra niekoho na pomoc do domácnosti (náš doterajší anjel strážny domácnosti čaká bábo a bude robiť len do septembra ☹ ), ale to ti asi nepomôže....

miriam25
4. jún 2009

teeda, silvika pisala rano zaroven so mnou a tak mi unikla dnesna krasna nova infoska 😵 😵 😵

trdlo, pridavam sa do radu gratulantov a malinkej "velkej" slecne zelame so samkom vseeetko len do najsamlepsie do jej zivota a tebe vela vela sil pri vychove 😉 hlavne je, ze ste obe zdravucke, tak sa len tak dalej pekne drzte a ked budes domka, pridaj nejake pekne fotecky, urcite sme vsetky zvedave na tvoju babulku 😵

bejby29
4. jún 2009

Vroni, zober si tu nasu s Wienikou, ta ta sice ukeca k smrti, ale upratuje super 😉

miriam25
4. jún 2009

jeeej, pinkina, vies o tom, ze si pridala prispevok cislo 10000 ? 🙂

pinkina
4. jún 2009

Ahojte 🙂

Miriam: no super, ale ani neviem kde to je vidiet 😎 . Ozaj kedy sa vam deticky 1-krat posadili? Kristinka bude mat 11.6. 7. mesiacov. Taha sa hore, ale este zatial nic. 🙂

pinkina
4. jún 2009

😀 Aha, uz som si to vsimla, kde to je 🙂

zdenka73
4. jún 2009

Trdlo - super,a ja sa pripájam ku gratulácii, hlavne nech ste zdravé, a rýchlo doma, nech tvoja babulka krásne rastie.

wienika
4. jún 2009

trdielko, aj my sa pridavame ku gratulaciam......nech ste zdrave a stastne 🙂

miri, tak vodu mi ani nespominaj, tiez su hysterie, ked ju beriem od umyvadla...... 😖
inac lea je tiez dobra, ale raz-dvakrat denne mi spravi nejaku scenu, vacsinou vsak ked sme vonku...doma je to pohodicka, ked sa aj zlosti, tak ju ignorujem a ono jej to same zachvilu prejde.....

vroni, ako pokracujete s rozpravanim? zlepsuje sa to?

zdenka, ja som paltila 70 euro za ultrazvuky pocas celeho tehu u mojho gyndaka....

tina, uz ste v LM? urcite uz oddychujes...

ronnda, prosim ta kolko mlieka davas pit nicolke? ja davam rano 250 ml a vecer okolo 200, ale vela krat mi vecerne mlieko uz nechce.....nerobim si s tym moc starosti, lebo cez den pekne papka, teda aspon v jasliach...

twix, laurinka uz tvori cele vety? mam jednu video nahravku, kde sestrin takmer dvojrocny syn plynulo rozprava..vtedy mi to prislo normalne, ale teraz, ked som to pozerala som skoro odpadla....to pochybujem, ze lea bude o 2-3 mesiace takto hovorit....stale ma svoju hatlaninu, obcas povie nejake to slovo, jedine co spaja je ked sa luci s detmi v jasliach, tak povie ze,, papa lina,, alebo papa kocik, papa baby...a to je asi vsetko...druha vec je, ze rozumie absolutne vsetko, ukaze prstom na kazde zvieratko, ktore som jej povedala trebars len raz.....je vnimava, ale asi ma v tej hlavicke chaos z tych dvoch reci.. 😅


😅

wienika
4. jún 2009

lenky, vsetko najlepsie k meninam...... 😉

vroni
4. jún 2009

Bejby. super, ja sa moc prekecať nedám 😀 😀 😀
Wienika, tá reč sa lepší, stále je síce pozadu, ale konečne začala tvoriť viacslovné vety a občas povie niečo aj gramaticky správne, tak snáď to raz pôjde..... Inak pri viacjazyčných deťoch je vraj podstatné, čomu rozumejú a nie čo hovoria (tvrdila psychologička) A dvojslovné spojenia začala Natálka používať až asi v 2,5 roku 😠 😠 😠

bejby29
4. jún 2009

Wieni, Natalka ide tak pat krokov a potom spadne, takze este to treba "doladit" ale uz to pomaly bude.. 😉 Maly kopka riadne, ma mini didzinu kazdy vecer, nastastie sa necitim unavena. Musim ja objednat z toho Babywalzu ten inhalator, mozno to fakt je len suchym vzduchom.. ☹

Vroni, v nej budes mat tazku konkurenciu 😉 😉

Dnes som nasla Leihoma, po dovce sa na nu pojdem pozriet, byva 5 minut od nas. Zevraj je super a ja budem potrebovat niekoho kto mi pomoze dvakrat do tyzdna aspon..

miriam25
5. jún 2009

ahoje babulky,
tak aj ja zelam lenkam vsetko najlepsie k meninam 🙂

wieni, ja som zacala rozpravat, ked som mala rok a v dvoch rokoch som uz hovorila uplne vsetko pekne vo vetach, dokonca som uz recitovala aj basnicky, no u samka to tak vooobec nevyzera, myslim, ze budem rada, ked bude v dvoch rokoch vobec vsetko vediet povedat, nieto este spajat viac slov naraz. Ale tiez si z toho nejaku tazku hlavu nerobim, kedze rozumie vsetko v oboch jazykoch a rozpravat zacina a da sa mu aj rozumiet, napr. povie hasser, co znamena wasser a pod. len niektore slova zrejme rozumieme len my s MM, ako napr. hmmMa znamena noch mal 😀 asi pred mesiacdom hovoril stale papa komm, mama komm, teraz sa mu to nejako nechce, takze uz nema ziadne spojenia, kde by spajal dve slova naraz. Ale tak uvidime. Minuly vikend bol s nim drahy vonku a drahy povedal scheise a maly to po nom zopakoval, takze vidim, ze si uz naozaj treba davat veeelky pozor na vlastny jazyk a na vyjadrovanie sa, aby nam nevyrastol maly postrach ulice 😀
co sa mliecka tyka, mne maly rano vypije okollo 220ml mliecka, to je okolo pol 6, potom spinka dalej a ked sa zobudi, zvykne vypit este tych 150ml. Vecer dostava himmeltau z normalneho mliecka urobene, ale niekedy si da len jeden glg a viac nechce, niekedy vypije aj 250ml, zalezi na tom, co vsetko posrotoval poobede 😉

twix
5. jún 2009

ahojte!

my sme v stredu dostali vysledky z krvi. vsetky hodnoty boli OK, len jedna bola vyssia, nez ma byt - podozrenie na alergiu ☹ tak som vcera cela nestastna naklusala k lekarke a ona, ze vraj je to OK, ze Laurinka ma hodnotu 27 a alergici maju okolo 4000 😲 ja ze ale z niecoho kaslat musi, tak nech nas posle na alergicke testy, sirup, co nam predpisala vobec nepomohol ... som jej povedala, ze po skakani a behani sa casto velmi rozkasle, akoby mala nejaku astmu, tak lekarka, ze mozno nieco vdychla a vzdy ked poskakuje, tak ju to drazdi. tak nas poslala na röntgen a do lungenambulanz ☹ no, ja teda neviem, ci je to nutne, ale ked stale pokasliava 😖

asi by sme tiez mali skusit nejaky ten inhalator. Wieni, porad, ja sa v tom vobec nevyznam.
Laurinka este nehovori cele vety. jedinu, ktoru som si vsimla "kde je ....", ale inak spaja sloveso s podst.menom "mama spinkat", "tata papa" ... no najcastejsie pocujem "nein spinkat, nein kakala, nein ..." no proste na vsetko mi odpoveda nein 🙂 tiez skoro vsetko rozumie, ked chce a miesa nemecke, slovenske a ceske slova. ale mam kamosku, ktrorej dcerka, ked mala rok, tak uz opakovala kazde slovo a zacala spajat dve dokopy. kazde dieta je ine, netreba porovnavat.

Bejby, drzim palce, nech je Leihoma podla tvojich predstav. ja som rada, ze tu mam svokru na dochodku a moze prist, kedykolvek potrebujem. je to velka pomoc. Natalka ti uz o chvilu bude utekat, to sa za nou nabehas s tvojim bruskom. ja som to minule leto mala rovnake 🙂

miriam25
5. jún 2009

pinkina, mne sa maly posadil sam pomerne neskoro. skusal a brusakoval o106 uz od nejakeho 7 mesiaca, ale sam sa posadil, ked mal vyse necelych 9 mesiacov. ale potom sa tak rozhyball, ze namiesto lozenia chcel hned chodit, ku koncu 9. mesiaca chodil za jednu ruku bez problemov a ked mal 10,5 mesiaca, zacal chodit uplne sam, na jeho prve narodeniny tu uz behal ako strela, to uz som nemusela pozerat, kde spadne a byt vzdy nablizku...

baby, zaujimalo by ma, nove veci, ktore detickam ukazujete hovorite hned v oboch jazykoch, aby si zvykli? ja sa snazim hovorit v oboch, ale napr. ked som maleho ucila, aby ukazal, aky velky narastie, tak som ho to naucila len v slovencine, prisiel drahy domov, chcela som sa pochvalit, spustim na maleho nemcinu a on sa na mna pozeral a ziadna reakcia, az ked som to povedala po slovensky, az potom dvihal ruky do nebies... potom som mu to este par krat povedala v oboch jazykoch a odvtedy tomu rozumie aj v nemcine. len neviem, ci to mam teraz uz naozaj vsetko ucit hned v oboch jazykoch alebo ako to robite vy????

bejby super, ze mas tu leihomu tak blizko, som zvedava, ci sa ti bude pacit. dufam, ze bude vsetko k tvojej spokojnosti 😉

vroni, presne tak, len sa nedaj, mne manzel tiez hovori, ze sa len tazko najde clovek, ktory by mna prekecal, ale urcite by sa nasiel 😀 ja som tolerantny clovek, davam priestor na vyjadrenie sa aj druhym 😀

twix
5. jún 2009

Lenkam vsetko naj k vcerajsim meninam!
dnes je myslim v kalendari Laura, tak prijimame gratulacie 😀

Laurinke robim Milupa Kindermilch 2+. vypije 2-3 flasky (cca 260 ml) denne.

twix
5. jún 2009

miriam, kazdy rodic by mal hovorit len v jednej reci, v svojej rodnej, inak maly bude mat z toho chaos, nebude vediet, ako sa ma s tebou rozpravat, pripadne bude v buducnosti hovorit len nemecky, lebo bude vediet, ze aj ty hovoris nemecky a slovencina mu bude vzdialena.

silvia2406
5. jún 2009

twix, tak laurinke vsetko najnajnaj k meninkam 🙂 😵

bejby, tak snad budes s leihomou spokojna 😉

lyziarka
5. jún 2009

ahojte ,

vidim, ze prave preberate viacjazycnost, tak mna by tiez zaujimalo, ako to robite, ked ste napr na ihrisku, napr ked Kristian vidi loptu, ide za nou a to druhe dieta sa napr aj chce hrat s nim a ja chcem Kristianka zapojit do hry, ale tak, aby to aj to druhe dieta rozumelo, , co hovorim. Tak vtedy tiez neviem, ako na to. Väcsinou to poviem najprv po slovensky akoze Kristianovi a potom to poviem aj po nemecky, aby rozumelo aj to druhe dieta. Ale pripada mi to niekedy blbe. Alebo aj ked sme na pieskovisku, a hraju sa tam aj ine deti, ved ked chcem nadviazat rozhovor s tymi detmi alebo ich mamickami, tak musim po nemecky. Je plno takych situacii, hlavne pri nadväzovani rozhovoru, ked neviem, ako by bolo vhodnejsie. Lebo keby som ja stale s Kristiankom len po slovensky, tak by mi ti ostatni nerozumeli a teda ani nereagovali 🙂 Ako to robite vy na ihriskach?

A mam aj ja "mliecnu" otazku, ked ste uz pri tom. Teraz davam malemu este stale UM, ale postupne by som chcela zacat uz s normalnym krabicovym. Poznam tie pol litrove Kinder Frischmilch, tam je zaruka ked je to pre dieta 1 den, inac je dlhsie. Davate niekto toto mlieko? Dokedy sa musi dietatu prevarat? A moze sa dat aj na druhy alebo treti den? Ono ma vzdy v ten isty den spotrebu ako je v regali. Tak to by som musela kazde rano bezat najprv do obchodu pon alebo ako? Alebo zo soboty potom mozem dat aj v nedelu a pondelok? Asi su to blbe otazky, ale fakt neviem, lebo pijeme stale UM. Alebo su aj nejake ine detske mlieka? ale myslim normalne kravske krabicove zo supermarketu.
Diky moc.

miriam25
5. jún 2009

blahozelame Laurinke k meninam 😉

no s tou dvojjazycnostou to je naozaj velka otazka. Ja sa so samkom rozpravam vylucne len slovensky, ked sme len my sami alebo ked je pri nas niekto, kto vie slovensky (cize len moja rodina a kamarati z sk). Ked sa s niekym stretneme, tak hovorim nemecky aj na samka, pretoze je to dost neprijemne pre tych druhych ludi, ked ani nevedia, co som povedala a tak nevedia, ako maju reagovat. Zatial v tom maly chaos nema, ale neviem, ci to tu niekto pisal alebo som to pocula od mojich znamych, ze jedna pani to jednoducho robila tak, ked boli uz deti trosku vacsie, ze ked na nu hovorili deti cudzim jazykom, tak sa tvarila, ze nic nepocuje, reagovala len na slovencinu.

co sa mliecka tyka, samko dostava rano UM a vecer mu davam normalne kravske mliecko. Kupujem v hoferi bio plnotucne mliecko a prevaram ho. Ma pomerne dlhu trvanlivost, da sa kludne nakupit aj na tyzden. O nejakom detskom mliecku som teraz od lyziarky citala prvy krat, ze nieco take vobec existuje 😅

no nic, idem sa najest.

bejby29
5. jún 2009

Laurinke vsetko naj naj k meninkam 😉
Dufam aj ja, ze budem spokojna.. Manzel sranduje, ze on nechce 50tnicku ale 18stku 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre