Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

misicka237
30. sep 2011

Ahojte holky, vie mi tu niekto poradiť, ako je to s materskou v Rakúsku a kde sa musím registrovať, ak ju chcem poberať? ďakujem za každý postup ktorý musím urobiť.

misicka237
1. okt 2011

@silviadaisy30 Ahoj Silvi, prosím ťa nevieš mi poradiť, kde sa mám registrovať ohľadom materskej dovolenky a aké mám robiť postupy, kde mám zájsť atď... Zatiaľ sme s priateľom zobrali byt do prenájnu, gynekologičku mám svoju v rakúsku, ale ako to je s tými peniazmi 8 týždňov pred pôrodom???? Kedy ich dostanem. Momentálne som v 29 týždni tehotenstva. Ďakujem. Miška

silviadaisy30
1. okt 2011

@misicka237 ahoj,pokial sa pamätam tak potrebujes doklad potvrdenie od gynekologa ze si tehotna a s tym papierom musis ist na poistovnu v ktorej si poistena,,alebo tam rovno zajdi a opytaj sa ich co potrebuju oni do teba ake doklady,pretoze tie peniaze 8 tyzdnov pred dostanes od poistovne...oni ti tam musia povedat ako mas postupovat....mozem sa popytat len tak zo zvedavosti,kde si tu v rakusku?

misicka237
1. okt 2011

@silviadaisy30 Ahoj Silvi, ja som vo Schwazi, to je pri Innsbrucku. ja som už na tej poistovni bola. Moja lekárka mi dala papier, ale nebolo tam cislo uctu, alebo moja adresa, pretoze tam bola este stara z hotela, ale uz mame svoje ubytovanie. mam tam zajst este raz a opytat sa???

lauraa
1. okt 2011

@misicka237 a co tak si podat ziadost o wochengeld na prislusnej krankenkasse? formular si stiahnes aj z netu.... 😉

misicka237
1. okt 2011

@lauraa To je formulár na materskú, ktorý budem dostávať mesačne? A kde to presne stiahnem?

kilian
1. okt 2011

@misicka237 wochengeld je ta suma ,co dostanes 8 tyzdnou pred terminom a 8 alebo 12(pri cisarskom) tyzdnou po porode.

misicka237
1. okt 2011

@kilian A kde to stiahnem? a to ked pridem do TGKK, a poziadam si to, tak mi to daju?

slniecko2011
1. okt 2011

@misicka237
ja to prave vybavujem🙂 mne na poistovni dali doklad, ktory som musela dat potvrdit zamestnavatelovi a potvrdit doktorovi a ten som zaniesla spat na poistovnu 🙂

katinka71
1. okt 2011

@misicka237 ahoj ja byvam vo Vomp,my sme susedy,chod na TGkk a upresni si zmenu adresy a nahlasis si cislo uctu,ale to som si upresnila vsetko 8 tyzdnov pred porodom,znova ti gynekol, da potvrdenie s ktorym ides na TGKK

misicka237
1. okt 2011

@katinka71 Coooo Byvas vo Vompe???? To je super, no mozme sa stretnut, to by som bola najradsej, lebo tu nikoho nepoznam? Len kolegov z prace, ale to nie je nic moc.

katinka71
1. okt 2011

@misicka237 to sa mozme tesim sa lebo sa kazdy den prechadzam sama s malym na trase Vomp-Schwaz,obeham s tebou aj TGKK

silviadaisy30
1. okt 2011

@katinka71
@misicka237 no baby ste sa nasli,mozete spolu na prechadzky chodit 🙂 🙂

katinka71
1. okt 2011

@silviadaisy30 ano sme blizko seba iba kolajnice nas rozdeluju,skoda ze ty si tak daleko

silviadaisy30
1. okt 2011

@katinka71 no to hej to je skoda ☹

misicka237
1. okt 2011

@silviadaisy30 Som rada, že sme sa našli, lebo som sa už bála, že tu v okolí možno nie sú žiadny slováci 🙂 😉

silviadaisy30
1. okt 2011

hej to je dobre baby tesim sa s vami 🙂 ja mam na prizemi jednu slovenku ale co tu byvam uz 2 roky este sme neprekecli 2 suvisle vety...ale co ju nutit budem,,no nie 🙂

odabinka
4. okt 2011

Mozem sa opytat, kedy je najlepsi cas ist vybavit wochengeld? Ze ako dlho sa to vybavuje, ci mi to zacnu platit nacas. Staci mesiac predtym ako mi to maju vyplacat? Ze ci vobec do porodu dostanem prasulky 😅

odabinka
4. okt 2011

@katharrina Ahoj, ja chodim od zaciatku tehu k Stefanovicovi. Ako lekar je fajn, ale ako clovek mi nesadol 😅 Nikdy mi nic nepovie, ani len ze je vsetko v poriadku. Keby nebolo tak mi to iste povie, ale taka jednoducha veta niekedy vela urobi a hlavne ked si robim starosti ci je vsetko ok. Ale inak ho odporucam. Bola si uz u neho?

katharrina
5. okt 2011

@odabinka ahoj, tak uz som bola u neho, fakt je ako lekar oki, ale tiez ma prekvapilo, ze mi kopu veci az tak nevysvetlil ako by som potrebovala, je zas aj pravda, ze som v podstate nevedela, co sa ho mam spytat, lebo som bola z niektorych veci dost prekvapena. Mozno to bola zas ja tym, ze na SK som mala skveleho lekara, z ktorym som dost kecala o vsetkom a bolo to take ine. Pozeram, ze uz cakas babo, gratulujem teda. Byvas vo W?

katharrina
5. okt 2011

chcela by som sa spytat, ako to je ked s materskou (aky je rozdiel v materskej), ked idete na matersku ako selbständig a ked ako angestellte? ma niekto skusenosti?

odabinka
6. okt 2011

@katharrina Asi je to tym, ze ma vela pacientov. Ja som tiez bola zvyknuta, ze si s lekarom pokecam, ale tu je to ine. Pokial je ale dobry lekar, tak je dobre. No neviem, ci k nemu budem chodit aj po porode. Ano, cakam babo, uz to snad dlho trvat nebude 😀 Byvam tu vo wien. A vidim, ze sa pytas na matersku. Zrovna dnes som bola v poistovni... Hrôôôôza... Mam zivnost a wochengeld co platia 8tyzdnov pred a po narodeni, tak mi vyplatia, ale az PO narodeni. Takze som v 8 mesiaci a nemam ziadny prijem. Zivnost zrusit nemozem, lebo mi nic nedaju a odovody platit musim ☹ Keby som neotehotnela tak rychlo, tak by som isla urcite niekam robit normalne a nie na zivnost. Vsetko je vtedy jednoduchsie. No a po materskej uz nechcem o zivnosti ani pocut!!!

katharrina
6. okt 2011

@odabinka dnes osm si vsimla, ze ma ordi aj v 9.Bez. ja k nemu chodim do 22., myslim, ze tam aj zostanem. Nevies, ci je mozne k nemu chodit do oboch ordinacii? Alebo to ma nejak rozdelene?
S tou materskou si ma teda dost prekvapila, ja sa uz asi rok pokusam dokopat sefku, aby ma zamestnala a stale nejake vyhovorky, tak som stale zivnostnik. Manzel mi ale akurat povedal, ze ci by sa ti nedalo zrusit zivnost a pripoistit sa na manzela. To je v AT mozne. My to teda asi urobime tak, ak sa to bude dat.

lauraa
6. okt 2011

@katharrina je to sice mozne ale potom prides o wochengeld ked budes len pripojistena.... ked budes mat nadelej zivnost dostanes pausal...

odabinka
7. okt 2011

@katharrina Ja som vobec ani netusila, ze ma ordinaciu aj inde 😅 Ale myslim si, ze ak mu das vediet, tak je jedno kam k nemu budes chodit. A tu sefku dokop k tomu nech ta normalne zamestna. So zivnostou su iba problemy!!! A urcite ju nerus, ked uz budes tehotna, alebo iba tak, lebo nedostanes wochengeld ako pisala lauraa. Mne povedali, ze po narodeni dietata ked vsetko vybavim, tak mozem zrusit zivnost a budem automaticky poistena - nie k manzelovi a budem dostavat normalne matersku... Je to tu o nervy s tou zivnostou 😢 Ja som zvedava, co budem do porodu robit bez prijmu 😢

katharrina
7. okt 2011

@odabinka no ano mam, je tam blizko sk koliba, ktoru ma znamy, tak preto viem 🙂 do konca roka ma vraj nezamestna, tak uvidime, co vymysli od noveho roka. Ked zostanem teda zivnostnickou, dokedy budem moc pracovat? Je aj tam nejaka doba, odkedy pred porodom nesmiem pracovat? Moja praca v podstate nie je taka strasna, ze by som ju nemohla vykonavat aj pocas tehotenstva (ak bude samozrejme vsetko oki)

tehula
7. okt 2011

Ahojte kocky, otvorila som novu temu pre pohranicie AT, kde som sa chcela popytat nejake veci, ale nik sa nechytil, tak ak dovolite, pootravujem trosku vo vasej teme. Chcem sa spytat, ci ste tu niektora taka, co zijete v AT, no pracujete na SVK. To bude onedlho totiz moj pripad a chcem sa k tomu spytat, ci teda budem mat narok na akysi rodicovsky prispevok v AT, miesto Slovenskeho, nakolko sa v AT nahlasujem riadne na trvaly pobyt. Casom by som si chcela najst tam aj pracu, no zatial mam zamestanvatela posledneho tu na SVK.
Viem, ze napr na pobyt su viazane aj pridavky na deti, ktore mi v AT budu teda na deti vyplacat, ale neviete, ako je to s rodicovskym prispevkom, ktory je napr v SVK tiez viazany na trvaly pobyt. ktory vlastne mam odhlasit?
Dakujem za rady vopred a ak viete mi hodit aj link na nejake urady, ohladom tlaciv, tak sem s nimi. Vdakaaaa 😵

lauraa
7. okt 2011

@katharrina ano samozrejme 8 tyzdnov pred porodom nastupujes na wochengeld a keby nieco nebolo v tehu ok mozes ist na PN ....

katharrina
7. okt 2011

@lauraa takze normalne ako zamestnana, akurat nic nedostanem? keby som bola nezamestnana, tak je to ako?

lauraa
7. okt 2011

@katharrina ked budes mat zivnost otvorenu dostanes pauselne 26 eur na den , keby si bola zamestnana dostanes wochengeld % z platu....alebo ako si to myslela ?tak ci tak v oboch pripadoch 8 tyzdnov pred porodom nesmies pracovat....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre