Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

katharrina
18. dec 2012

@kilian aha ok a nevies mi este povedat, kolko % z platu to robi? z netta ci brutta?

kilian
18. dec 2012

@katharrina pocita sa to z brutta.a je to rozdielne v kazdej casti rakuska.

katharrina
18. dec 2012

@kilian ok, dik moc 🙂

kilian
18. dec 2012

@katharrina tuto je online berechnung:

julietta246
18. dec 2012

@mauerka malo by sa to poslat tej poistovne v Rakusku, kde chces byt poistena.. Za mna to posielala moja poistovna na Slovensku, ja som im dala iba adresu a poslali to Wienergebietskrankenkasse. A s nastupom na rodicovsku dovolenku stracam narok na tento formular a mam iba poistenie na Slovensku, to mi napisali z mojej poistovne...

mauerka
18. dec 2012

@julietta246 Dakujem 🙂 Zijeme v rakuskom pohranici uz roky, ale tym, ze kazdy den dochadzame do prace/skoly do BA, tak som nejak neriesila poistenie a lekarov tu v AT. Ale skusim vyzistit viac - u nas v meste mame totiz porodnicu, kam aj baby zo Slovenska chodievaju rodit - ako samoplatkyne. Tym, ze mam ale trvaly pobyt v AT - hoci pracujem na SK - by to mozno stalo za zvazenie...

janka_pn
23. dec 2012

ahojte, nemate nahodou dakto skusenost, ze mam anmeldebescheinigung a trvaly pobyt v dolnom rakusku. idem sa stahovat ale do wiedne. to mi teraz treba opat meldezettel alebo len niekam treba nahlasit zmenu adresy a nic uz viac platit a vyplnat nemusim?? dakujem

zuzigirl
23. dec 2012

@janka_pn ahoj, pri kazdej zmene bydliska sa musis ist hlasit na magistrat, prip. Gemeindeamt... Dostanes novy meldezettel. Co sa poplatkov tyka, to, zial, neviem...

kuschel81
24. dec 2012

@janka_pn neplati sa nic,a nemusis sa odhlasovat v starom meste na gemeinde ale staci sa len v novom meste prihlasit a oni ta uz odhlasia..ziadne behacky ako na slovensku 🙂
ja som sa stahovala minuli tyzden

llienkal
25. dec 2012

mile damy chcem sa vas pekne opytat.po narodeni dietata v rakusku treba ist s dokumentami do krankenkassy.ake to maju byt?rodny list maleho,potvrdenie o narodeni z nemocnice a vraj ešte nejaky formular z finanzamtu.Viete mi povedat o aky ide?a čo k jeho vystaveniu ešte potrebujem?dakujem za pomoc 🙂

lauraa
25. dec 2012

@llienkal napis nieco viac , normalne 8 tyzdnov pred porodom nastupujes na wochengeld , ziadost podas na krankenkasse( ak si zametsnana v at ) alebo na SVa ak si zivnostnicka..... po porode poziadas o rodinne pridavky na finanzamte (formular stihnes z netu) a posles oznamenie krankenkasse o narodeni dietata a potvrdeni o tom ako si rodila , klasicky alebo cisarskym..... ak budes rodit v at , toto potvrdenie ti vydaju automaticky...... po narodeni poziadas o rodny list , potom o rodinne pridavky na finanzamte a das si ziadost o rodicak teda KBG na krankenkasse, formular stihanes z netuuuuu..... doklady potrebne k ziadosti su tiez uvedene na formular.....neviem kde byvas , kde mas trvale bydlisko , kde pracuje tvoj manzel takze len takto vseobecne.....ak chces napis viac info.... 😉

llienkal
26. dec 2012

ahoj,byvam a aj trvaly pobyt mam v Rakusku,nie sme zobraty,prosim ta ako sa volaju v nemčine tie formulare,a ešte sa chcem či sa to vybavuje v krankenkasse tie varianty na poberanie materskej,lebo ja chcem 15+3,dakujem

lauraa
26. dec 2012

@llienkal Wochen Geld Antrag podava Sa Krankenkasse PRI nastupe na matersku.

smejkoahoj
28. dec 2012

je tu nejaka tehulka z Viedne?

janka_pn
31. dec 2012

ahojte, je tu daka zienka ktora si robi, alebo ma skolu vo viedenskej nemocnici (akh?), na dipl. zdravotnu sestru? dakujem

kilian
1. jan 2013

@janka_pn ja som tam pred par rokmi nostrifikovala...

janka_pn
1. jan 2013

@kilian nevies nahodou ci je tam dake vekove obmedzenie? velmi intenzivne uz par mesiacov o tom premyslam, chcem zmenit povolanie, tot by sa ni pacilo. stahujeme sa s malou do viedne a pojdem sa poinfornovat na den otvorenych dvery, co este neviem presne kedy bude. je to tazka skola? a este mam vela otazok.... 🙂 dakujem

lauraa
2. jan 2013

@janka_pn myslim ze ziadne, len neviem ci sa dostanes lebo pojdes na prijmacky s ostatnymi ,,detmi,, zo skoly, a je tam pomerne natresk..... skor by som ti odporucila si urobit niekde pflegerhelfer ( robi ho caristas, hilfswerkt, ale aj zdravotne skoly....ak nemas prislub od zametnavatela musis si ho zial aj zaplatit) trva 1 rok a potom sa zamestnant a neskor dorobit zdr. skolu teda uz nebudes nastupovat do prveho ale hned do druheho rocnika a tam sa za skolsky rok vzdy nieco uvolni...inak skola zacina teraz v marci a a potom v september......kedy su prijmacky presne neviem ale najdes na stranke skoly aj potrebne doklady , ktore treba dodat..... za prijmacky s aplati minimalny poplatok....

janka_pn
2. jan 2013

@lauraa citala som, ze ten pflegehelfer preplaca aj ams... pojdem si to zistit. teda, ak by som to spravila, potom musim kolko odpracovat, aby som mohla ist teoreticky dalej na sestricku? ked robim toho pflege... tak musim zaroven pracovat v nemocke, alebo to mi skola ponukne automaticky? dostava sa aj daky ten peniaz? lebo som citala, ze ked robi clovek tu sestricku, tak dostava aj par euracov a da sa aj poziadat z uradu prace o podporu atd... nemas s tym skusenosti nahodou? to by bolo mozno aj fajn, po roku by som aspon zistila, ci to financne a aj inak zvladnem... bolo by fajn, keby som potom mohla teoreticky hned do druheho rocnika.

kilian
2. jan 2013

@janka_pn aha,ty chces uplne zacat.no ja som len v akh nostrifikovala,cize zdravotnu som uz mala absolvovanu,musela som len rakusky diplom dorobit.trvalo to rok.
Ale u teba je to iny pripad,plnoleta musis byt a skola trva 3 roky.
Ako uz @lauraa spomenula,skus najprv pflegehelfer,cize osetrovatela..

lauraa
2. jan 2013

@janka_pn tak ano pflegerhelfer preplaca aj urad prace ale najskor musis byt evidovana ako nezamestnana a poziadat AMS o takyto kurs(zacinaju raz rocne ale nie na kazdom AMS, treba sa inaformovat )vtedy mas zdravotne poistenie a dostavas nie nezamestnanecke ale mindessicherung nejakych 800 eur mesacne..... Pozor ale len v pripade ked ti vznika narok na podporu teda mas odrobene v at....mozes si kurz aj finanzovat sama, teda nasjt si zametnavatela ako je napr. mobilepfege Hilswek , Caritas a pod a ked ti daju prislub zamestania , budu ti platit nejaku minimalnu ciastku , myslim ze je to 200 mes... tiez mas moznost tento kurz robit cez urad prace,ale tato moznost je velmi komplikovana lebo to nechce nikto robit , teda skor investovat.... a posledna moznost kurz stoji 4000 eur, budes ho finanzovat sama , zdrav. poistenie budes mat s manzelom a bude, ta aj zivit rok a potom poziadas arbeiterkammer o prispevok na vzdelavanie , vratia ti nejakych 50 %,alebo zacnes pracovat a budes chodit do skoly popri zamestnani 4 krat tyzdnene od 17 do 20 ale tato skola je niekde zaViednou, ak by ta to zaujimalo naslo by som ti to na nete kde presne...... za prijmacie skusky sa plati , kolko zavisi od skoly a ci ju budes robit privatne alebo cez AMS.... druha kapitola je zdr. skola.... na prijmacky sa chodi 2 krat do roka ,terminy prijmacich skusok maju vyvesene na skolych , staci sa informovat , len problem je ten zana skoly s ahlasi velmi vela a skor uprednostia mladych ako cudzincov a starsich uchadazcov.... vacsiu nadej mas dostat sa do druheho rocnika , kedze po prvom roku par odpadne.... ked mas spraveneho pflegerhelfer potrebujes dorobit uz len 2 roky zdravotky....tak mas vacsiu nadej dostat miesto.... ano na zdravotke dostavaju taschengeld , myslim nejakych 300 eur mesacne....keby si robila zdravotku , denne studium tak si student a nemas narok na podporu, len na vreckove od skoly , ci by ti vznikol nejaky narok na soc. neviem....

janka_pn
2. jan 2013

@lauraa idem studovat tie ams a skolske stranky, este sa ozvem 🙂 zatial velmi pekne dakujem.

janka_pn
2. jan 2013

@lauraa len som citala na dakych forach, ze konkretne do akh je relativne lahke dostat sa na algem. zdravotnu sestru, len za detsku je tazke. ale budu mat aj den otvorenych dveri, tak sa pojdem osobne popytat.

lauraa
3. jan 2013

@janka_pn tak to neviem ....

katharrina
4. jan 2013

@kilian ahoj, tak sme to uz pozistovali, nakoniec nam okrstili aj bez toho, ale budeme to chciet asi platit, lebo to nie je take hrozne ako sa na zaciatku zdalo, vobec to nie je tych 400e, to je len max. a nam to vyjde mozno 150e rocne 🙂

hanuska89
7. jan 2013

Ahojte baby, aj ja pracujem ako opatrovatelka v Rakusku, som v druhom mesiaci tehu. Co mam zacat vybavovat ako prve...Vopred dakujem za odpoved..

simi37
7. jan 2013

@lauraa
@kilian čaute baby ! vidím , že sa vyznáte ,tak by som sa rada spýtala , sťahujeme sa do Rakúska asi za rok ,teraz som na materskej ,rada by som potom v Rakúsku aj pracovala. Mám iba klasickú strednú zdravotnú školu , platí mi to tam ? čo si treba dorobiť ? Ďakujem kočky !

kilian
7. jan 2013

@simi37 musis si urobit nostrifikaciu...trva priblizne rok.inac ti to ako diplomovana sestra nestaci.

simi37
7. jan 2013

@kilian Ďakujem !

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre