Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

alexxa
17. dec 2011

@6duda6 Tak ja take bydlim v AT, mam za manzela rakusana. Muj gynekolog my dal papir, ve kterem popsal duvod proc mam byt na rizikovem a s tim jsem sla k Amtärztin (do bezirku, pod ktery spadas), ta souhlasila, dala mi razitko a s tim jsem musela na pojistovnu, tam mi hned vse zaridili, ohledne penez. (byla to otazka 5 minut) a bylo. Slo to rychle.
Byla jsem na rizikovem u obou deti od zacatku, absolutne bez problemu. Zalezi asi na posudkovem lekari.. a hlavne na duvodu proc mas byt doma.
Hodne stesti 😉

marianna28
17. dec 2011

@alexxa len pozor - tieto caviky robia az ca od marca 2011 - predtym sa davalo rizikove kazdej a bolo to vyuzivane 😖 v GF na BH teda Amtärztin ma velmi zle meno, ale ja si osobne myslim, ze do toho 15tt sa bez rizikoveho vydrzat da - vtedy uz dava Amtärztin iba razitko... Mna si museli nechat v nemocnici skoro dva tyzdne - zakazali mi soferovat, musela som lezat - a to az do zaciatku 13tt - potom ma pustili domov, znova len lezat - osobne mi uz mesiace z iba lezat sibe, ale nejak to dokrutim 😖 Ono je rozdiel aj v tom, ci zena pracuje v at pred tehotenstvom - ak nie, nemusia jej platit jej plat, ak hej - tak ho tahaju po uradoch 🙄 🙄 🙄 🙄

alexxa
18. dec 2011

@marianna28 Tak to je mi lito, ze te teda nenecha doma 😠 jeste k tomu, kdyz jsi byla i ve spitale! ja byla na urade nekdy letos na podzim, ale to jsem byla asi ve 25.tt a dr nerekla ani slovo a nechala me doma.
Je to slozite, hodne lidi toho vyuziva a potom na to doplati ty, ktere to freistellung opravdu potrebuji jako ty ☹ Tak preji hodne stesti, at je tehotenstvi v poradku a at jsi hlavne v klidu 🙂

katinka71
18. dec 2011

@marianna28 ja mam tiez zle skusenosti s rizikovym vobec mi ho nedali,aj ked som robila v domove dochodcov v infekcnom prostredi a este k tomu obyvatelka na mojom odd dostala tuberkulozu,potom ma nahanali po testoch,ale vypisat nie,ja som to riesila tak ze som posledne mesiace chodila ku obvodnej raz som bola s chripkou vypisana 2 tyzdne potom som sa na 3 dni ukazala v robote potom som bola s chrbticou vypisana a tak sa to tak posledne mesiace tahalo,pritom som mala tesbe pred tehotenstvom potrat,vysoky tlak aj cez tehu,zacinajucu tehot cukrovku,boreliozu,a to nic nestacilo na rizikove

marianna28
18. dec 2011

@alexxa 🙂 dakujeme 🙂

marianna28
18. dec 2011

@katinka71 mne nastastie zvykli robotu poslat domov a mame vyborny betriebsrat, tak sme to nejak doteraz tahali cez marodky ☹

lauraa
18. dec 2011

@marianna28 zakony sa zial menia naozaj zo dna na den, a urcite sa to vela zneuziva ale predsa len ked uz mas naozaj dovod tak nechapem preco ta natahuju kade tade....drzte sa , snad to klapne.... 😉

mischela83
18. dec 2011

caute baby, ktore z vas su z Viedne, rada by som si nasla nejake kamosky...diiky

sisamato
18. dec 2011

ahojte,
asi troska odveci otazka, ale...ma niektora z vas manzela vo sfere IT? su to fakt dobre platene miesta? pytam sa preto lebo mame v zalohe 3. babo... 🙂

slniecko2011
19. dec 2011

@barbora87
boli sme u nej vo stvrtok je velmi mila 🙂

barbora87
19. dec 2011

@slniecko2011 heeej?aj my sme boli vo stvrtok 🙂

slniecko2011
19. dec 2011

@barbora87
tak sme sa mozno videli a ani sme o tom nevedeli 😉 boli sme tam medzi 12-1

marianna28
19. dec 2011

@sisamato ahoj, pokial myslis tu v at, tak hej - sama som vo sfere IT (vp velmi velkej firme) a zarobok je velmi dobry - da sa povedat, keby bol o polovicku mensi, stale by sme si zili dobre 😉 drzim palceky 😉

marianna28
19. dec 2011

@lauraa tak som dnes doletela od mojho lekara, ktory podal staznost na tu ich komoru na amtsärztin - tam ideme zajtra - ani neviem, ci sa mam smiat, ci plakat... 😅 🙄 😀

martuska00
19. dec 2011

čo je to sfera IT

lauraa
19. dec 2011

@marianna28 drzim palce , daj vediet ako to dopadlo, kedy vobec cakate babätko nemas to v pase

marianna28
19. dec 2011

@martuska00 IT - informatical technology (v at casto nazyvane aj ITAS - programovanie v roznych programoch? Tak nejak laicky povedane)

marianna28
19. dec 2011

@lauraa 😀 ked si precitas v krone zeitung clanok: tehotna Slovenka zabila Amtärztin, bola som to ja 😅
No my prave koncime nase druhopokusove babatenko patnasty tyzden 😉

lauraa
19. dec 2011

@marianna28 😀 😀 😀 😀

trdlo
19. dec 2011

Caute kocky, vidim ze tu riesite rizikove tehotenstvo v Rakusku. Ja som to nastastie nepotrebovala a ani teraz nepotrebujem, ale nedavno som o tom citala na rakuskom fore. Zakony sa naozaj velmi zmenili a na rizikove posielaju naozaj len pri velmi vaznych zdravotnych problemoch. Tu je vypis dovodov, pri ktorych vam daju Freistellung- teda vas poslu na rizikove.

"Anlage1" zu GZ: BMASK-462.310/0012-VII/A/4/2010
GRÜNDE FÜR FREISTELLUNGEN GEMÄß _3 Abs. 3 MUTTERSCHUTZGESETZ:

1) Anämie mit Hämoglobin im Blut 8.5 g/dl mit zusätzlicher kardiopulmonaler Symptomatik
2) Auffälligkeiten im pränatalen Ultraschall mit drohendem Risiko einer Frühgeburt unter laufender Therapie (z.B. Polyhydramnion)
3) Belastete Anamnese mit status post spontanem Spätabort oder Frühgeburt eines Einlings (16. bis 36. SSW)
4) Insulinpflichtiger Diabetes Mellitus (IDDM), wenn schwer einstellbar
5) Kongenitale Fehlbildungen
6) Mehrlinge
7) Organtransplantierte (z.B. Niere, Herz) Schwangere (hohe Rate an Frühgeburtlichkeit, Wachstumsretardierung und mütterlicher Morbidität)
8) Plazenta praevia totalis bzw. partialis ab 20. SSW
9) Präeklampsie, E-P-H-Gestose
10) Sonographisch bewiesene subamniale oder subplazentare Einblutungszonen (Hämatome) mit klinischer Symptomatik
11) Status post Konisation
12) Thromboembolische Geschehen in der laufenden Schwangerschaft
13) Uterusfehlbildungen
14) Verdacht auf Plazenta increta/percreta inklusive Narbeninvasion ab 20. SSW
15) Vorzeitige Wehen bei Zustand nach Tokolyse im Krankenhaus
16) Wachstumsretardierung mit nachgewiesener Mangelversorgung des Feten
17) Zervixinsuffizienz: Zervixlänge unter 25mm Länge und/oder Cerclage in laufender Schwangerschaft
18) Grunderkrankungen der Schwangeren (internistischer, pulmologischer, neurologischer, psychiatrischer Art) werden vom jeweiligen Facharzt /Fachärztin begutachtet und selbige/r beantragt eine Freistellung, wenn tatsächlich eine Gefährdung für Mutter oder Kind vorliegt

Hinweise:
1) Vorzeitiger Mutterschutz ist erst ab Ende der 15. SSW möglich (Ausnahme: besondere Begründung)
2) Nicht angeführte Pathologien sind im Einzelfall zu entscheiden
3) Hyperemesis, Lumbalgie, Blutungen in der Frühgravidität, Hypotonie mit Kollapsneigung stellen keine Freistellungsgründe dar sondern begründen lediglich einen Krankenstand
4) Die Tatsache, dass es sich um eine ältere Schwangere handelt ( 35 Jahre) ergibt nicht automatisch einen Freistellungsgrund

Eine werdende Mutter darf über die Achtwochenfrist hinaus nicht beschäftigt werden, wenn nach einem von ihr vorgelegten Zeugnis einer/eines Amtsärztin/Amtsarztes oder einer Arbeitsinspektionsärztin/eines Arbeitsinspektionsarztes Leben oder Gesundheit von Mutter oder Kind bei Fortdauer der Beschäftigung gefährdet wäre.

Medizinische Indikationen, die ein solches Zeugnis begründen, sind in" Anlage 1" dargelegt. Die Begründung für einen Antrag auf Freistellung gemäß _3 Abs. 3 MSchG obliegt der Fachärztin/dem Facharzt des jeweiligen medizinischen Fachgebietes, in dessen Bereich die Indikation für die Freistellung fällt.

Gefahren für die Sicherheit oder Gesundheit am Arbeitsplatz können keine Freistellung gemä__3 Abs. 3 MSchG bewirken.

Liegen Gefahren für die Sicherheit oder Gesundheit von werdenden Müttern am Arbeitsplatz vor, ist eine Änderung der Arbeitsbedingungen anzustreben. Besteht kein geeigneter Arbeitsplatz, ist die werdende Mutter von dem/der Arbeitgeber/in von der Arbeit freizustellen (_2 b MSchG).

sisamato
19. dec 2011

@martuska00 informacne technologie 🙂

sisamato
19. dec 2011

@marianna28 dakujem za odpoved 🙂

mimmi77
19. dec 2011

Ahoj kočky, sorry, že Vám sem vstupujem, ale napadlo mi, že možno vy by ste mi mohli poradiť... Potrebovala by som nejakú rakúsku stránku typu slovenského mimibazáru. Chcela by som kúpiť nejaký kvalitný jazdený kočík, ale netuším, kde mám hľadať.... našla som pár stránok, ale nemám pocit, že je to to najlepšie z Rakúska - veľmi málo inzerátov. Na e-bay v Rakúsku toho tiež nie je moc 😖 Nepoznáte náhodou niektorá niečo?

marianna28
20. dec 2011

@lauraa som freigestellt - ani som tu Amtärztin nemusela videt.... len som odovzdala papiere od internistov a mojho doktora a bez mihnutia oka mi vystavili Freistellung so spätnym datumom 🙄 😕 a ze sa vobec nevyznam uz v nicom... zaniesla som papier na Krankenkasse, teraz idem este zaniest nasmu Betriebsrat do roboty nech to odovzda a je to - uz viac problemov mi teda po tych uradoch robit nemuseli... 🙄 ale mam to za sebou, som stastna 😅
Idem teraz kutrat na internete, ako je to s priezviskom - s drahym sa neplanujeme zobrat (teda aspon nie v najblizsej dobe, hoci sme spolu uz takmer 7 rokov), krpcek dostane priezvisko po nom.... Vraj sa musi ist po narodeni na BH, aby otec uznal otcovstvo 😀 neviem ale, ci to neni stara vec - niekde som citala, ze teraz je to automaticky uznane, akonahle je v rodnom liste... heheeee si robim srandu, ze vymenujem na rodny list cely futbalovy mancaft a je to 😀 😀 😀

lauraa
20. dec 2011

@marianna28 otec tvojho dietata je rakusan alebo slovak.... v at moze otec dietata priznat otcovstvo az po narodeni na prislusnej matrike lebo inak ho neuvedu ako otca ani v rodnom liste, na sk moze ist uz pred narodenin podpisat otcovstvo dohodu o preizvisku......

marianna28
20. dec 2011

@lauraa on je rakusan prevandlovany pod mojim vedenim na lamavo slovensky hovoriaceho cloveka 😅 no takto to s tym priznanim otcovstva bolo - to viem (mali sme pred nejakym casom nejaky ten neuspesny pokus bohuzial o miminko a dost sme sa vtedy informovali), ale na Krankenkasse nam tam nieco ta pani omielala, ze sa nieco zmenilo, ze by sme sa mali informovat - lebo ze potom su to zas tahacky po uradoch - to nam asi ale uz fakt budu muset prasknut nervy a zobereme sa - za kazdu blbost sa tu robi nejaka cavika 😠

lauraa
20. dec 2011

@marianna28 nepotrebujes nikam chodit , v porodonici dostanes pokyny co po porode a ake dokumenty su potrebne na vystavenie rodneho listu v At, po prepusteni z porodnice zajdete s papierom o narodeni dietata na matriku a partner podpise ze je otcom dieta a potom vam vystavia rakusky rodny list a j s priezviskom na ktorom ste s a dohodli.....tvoje dieta dostane automaticky obcianstvo po tebe , takze mu budes musiet dat vystavit slovensky rodny list na osobitnej matrike v BA , bude teda slovak narodeny v zahranici..... na rakuske obcianstvo(ak sa zakon nezmenil ) narok nema lebo nie ste manzelia......toto uz upravu ale zakon o prepozicani obcianstva a nema nic spolocneho ci sa dieta narodi ta alebo tam . 😉

lauraa
20. dec 2011

kilian.... 10 ideme na zapis do skoly , duafm ze nas zoberu lebo maju velmi velky poradovnik, riaditelky bola velmi mila, dokonca nam ukazala aj prvu triedu 😉 uz sa tesim dufam ze sa pozname.....

kilian
20. dec 2011

@lauraa vsetci su super.moja najstarsia teraz konci,tak sa moze stat,ze dostane tvoja dcera tu ucitelku. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre