Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

petra1303
25. júl 2011

@burina111 ahoj my byvame v Rakusku nieco cez rok a si myslim, ze tu nie je problem ak ste dvaja cudzinci aj my to tak mame...vsak tu povacsine su vsade cudzinci...ja som neolutovala, ze sme odisli a neplanujeme sa vratit...deti si urcite zvyknu rychlo a si myslim ze aj tebe aj detom prospeje ked budete s tatinom/manzelom kazdy den... 😉 urcite lepsie riesenie ako zit daleko od seba ☹

lucia2105
25. júl 2011

@slniecko2011 ahoj.aj ja budem rodit v semelweis.tak hovoris ze sestra bola spokojna?ja som zatial mala len dobre skusenosti ked som chodila na kontroly ale bojim sa aky budu pri porode.kamoska rodila v hanus a skoro jej doktor zabil dieta ☹

burina111
25. júl 2011

@duska88 ahoj, tak to ti viem presne povedať ja. hoci, my sme obaja slováci, manžel tam ale pracuje, má prechodný pobyt, ja s deťmi sme doma na slovensku. mne doma všetky dávky aj prídavky na deti pozastavili, akonáhle si vyklikali, že manžel pracuje v zahraničí. nemám tu nárok na nič, o všetko sme žiadali v rakúsku, manžel poberá materskú aj prídavky na deti.

duska88
25. júl 2011

@burina111 ahoj, ďakujem, že si zareagovala na môj príspevok 😉 ..no a myslíš, že v našom prípade to bude rovnaké??pretože my manželia nie sme a ani nemáme spoločnú adresu zatiaľ..ja s bábätkom by sme sa mali presťahovať do Rakúska až budúcí rok.. 😒

burina111
25. júl 2011

@duska88 aha, tak to je prúser..oni žiadajú preukázať, že ste pár a že dieťa je jeho dieťa...a my sme mali rovnaký problém z adresami..on mal inde trvalý pobyt ako my...museli sme mať všetci spoločný....tak to musíte mať rýchlo svadbu a šup, presťahovať sa..môj manžel má ale trvalý pobyt na slovensku a prechodný v rakúsku

krankenschwester
25. júl 2011

@luckalucka83 Ahoj , mala by som 1 otazocku : prosim Ta , kolko ste byvali v AT predtym , kym ste si podali ziadost na Genossenschafts ?A mali ste tam predtym Nebenwohnsitzt alebo Haupt ? Ak by si bola taka dobra , prosimta napis mi , ake podmienky ste museli splnat , aby ste Genoss.vlastne dostali ? Vdaka 🙂 Tiez sa s manzelom chystame do AT , ale do Mietwh.sa nam moc nechce - uz len kvoli tym financnym vyhodam Genoss.Wohnungov.

duska88
25. júl 2011

@burina111 ja som z týchto papierovačiek a vybavovačiek už teraz celá domotaná ☹ ..a na to musíme byť zosobášení, nestačilo by potvrdenie otcovstva?a aj adresu musíme mať spoločnú??

burina111
25. júl 2011

no tak od nás chceli preklady rodných listov detí, preklad o trvalom pobyte z matriky, preklad sobášneho listu, potvrdenia zo sociálnej poisťovne, aj môj aj mm o výške poberaných dávok, pracovnú zmluvu, moje potvrdenie, že som na materskej a ešte ich vypísané formuláre ☹ ja som tiež mala hlavu v smútku, ale tak sme to vybehali a pošta len tak frčala, že Sr-At 😅 😅 😅

duska88
25. júl 2011

@burina111 no tak toho je viac ako dosť ☹ ☹ 😒 ..ja aj zbláznim z toho..len musím teda ešte poriadne vyzistiť ako to je, keď nie sme zosobášení..

burina111
25. júl 2011

@duska88 najlepšie bude, ak tvoj partner pôjde pozisťovať na urad tam, bo u nás to je bezvládie, to ti nikto nevie nič povedať a iba sa odvolávajú na rakúsko...viem z vlastnej skúsenosti...ešte som im aj musela doniesť preklady medzinárodných europskych formulárov, lebo su uplne v obraze 😀

slowakin
25. júl 2011

@slniecko2011 no tak fajn, ked sestra rodila 2x v Semelweiss- tak to mas ako sa hovori z pravej ruky!!! Ja budem v Hanuschi. Zatial som pocula vsetko pozitivne, tak uvidim!!! A kedy mas termin??

jana0706
25. júl 2011

@duska88 ahoj, podla mna to u teba nebude take zlozite ked je tvoj priatel rakusan, ved bude v rodnom liste uvedeny ako otec nie? nech sa zastavi na urade a popyta sa...mozno ale budete potrebovat aj rakusky rodny list...ak bude podmienkou tych pridavkov ze dieta musi byvat v Rakusku tak to bude komplikovanejsie, pretoze ak sa tam s dietatom nahlasis este kym tam budes efektivne byvat tak zrejme budu chciet aby dieta absolvovalo vysetrenia podla rakuskeho Mutter-KInd-Passu kedze tam oficialne byva (tieto vysetrenia su podmienkou aby si dostala Kinderbetreuungsgeld v plnej vyske)...takze najlepsie spravi tvoj priatel ked to skusi vybehat priamo na uradoch este kym sa maly narodi...
ja mam zase opacny problem, robila som v Rakusku a budem tam aj rodit a na zaciatku tam chcem maleho aj prihlasit na pobyt lebo tam chcem chodit zo zaciatku k detskemu a poberat Wochengeld, ale byvat budeme na SK, takze tiez ma caka asi hora papierovaciek, uz teraz sa toho desim...

slniecko2011
26. júl 2011

@lucia2105 sestra bola nadmieru spokojna, ale zas to je uz par rokov dozadu co tam ona bola 🙂 neter mauz 15 a synovec 17, ale tak nahovorila ma tam, ze to je jedna s najlepsich klinik a drzi si dobre meno, ja tam idem na vysetrenie az v septembri, inak mam pocit ze sme si pisali uz my dve no na inom fore 🙂 a co sa prihodilo tvojej kamaratke? ako doktor zlihal? 😒

slniecko2011
26. júl 2011

@slowakin termin mam 2.dec, tak ale dufam ze to stihneme este v novembri 😀

lucia2105
26. júl 2011

@slniecko2011 to som rada.aj ja som pocula len chvali na tu nemocnicu.ja mam termin 5.nov ale myslim si ze na svet pride uz v oktobri 🙂 kamaratka dostala doma kontrakcie asup do nemocnice.napojily ju na pristroj aby vydely ako casto ma kontrakcie a ako malemu bije srdiecko.no a namiesto toho aby jej to kontrolovaly tak ju tam nechali samu s muzom.keby nebolo jej muza tak neviem neviem ☹ ked uz bolesti nemohla vydrzat (asi po 40 min.)zavolali doktora a ten hned panika ze malemu vzdy ked ma kontrakciu nepracuje srdiecko.no a napokom ved co pohoda ze este sa neotvara!!!! a nech caka!!!a ze uz aj plodovu vodu ma zelenu ale ved co nic sa nedeje!!! nato jej muz ze oni chcu okamzite podpisat cisarsky ze on uz nema na co cakat.keby tak neurobily tak maly ba to asi neprezil!!!mal 4 krat omotanu pupocnikovu snuru okolo krku,okolo rucicky a aj nozicky.no cista katasrrofa.a preto mu aj srdiecko vzdy vynechalo pri kontrakcii lebo ho ta snura skrtila.ps:a doktory v tej nemocnicy vlastne cely personal bol drzy a neochotny.dokonca odmietly dat malemu mlieko ked si od nich ona pytala ☹((

duska88
26. júl 2011

@burina111 no veď to, že tu u nás nikto nič nevie 😒 ..ďakujem za rady ak by ma náhodou ešte niečo napadlo tak napíšem a popýtam sa 😉 😉
@jana0706 ahoj, že my sa poznáme z októbroviek?? 🙂 hej v rodnom liste bude zapísaný ako otec, veď chceme ešte pred pôrodom zbehnúť na matriku kvôli potvrdeniu otcovstva aby mohol mať malý aj jeho priezvisko..a rakúsky rodný list môže ísť vybaviť potom on sám? nevieš aké papiere bude potrebovať?.. a keď to bude s tým bývaním ako ty hovoríš, tak asi nič nevybavíme, lebo trvalý budeme mať zatiaľ stále na sk..Takže ty budeš rodiť v Rakúsku, a kde presne?a bývať chceš na sk?

jana0706
26. júl 2011

@duska88 ano pozname, preto som si vsimla tvoju otazku 🙂 ano, ja chcem rodit v Hainburgu, chodim tam aj k zenskemu a v Rakusku som bola na vsetkych vysetreniach...vlastne ja teraz ani nemam zdravotne poistenie na SK, vsetko riesim tam...v piatok idem akurat na taku prehliadku porodnice co organizuju pre tehotne raz mesacne, tak som zvedava...
myslim ze to by mohol vybavit aj sam, musi si zistit na akom urade presne, ja to budem mat opacne - najprv dostaneme rakusky rodny list a potom budeme musiet vybavit na SK slovensky, vraj je to v BA len jedno jedine miesto kde riesia deti narodene v zahranici, takze si vies predstavit aki su tam flexibilni 😒
skoda ze nie ste s priatelom zobrati, to by ste mali tieto byrokraticke veci asi o dost jednoduchsie, aj by si sa mohla dat k jeho zdravotnemu poisteniu v rakusku pripoistit, ale mozno ked to vybeha na uradoch tak to ani nebude take hrozne...im tam tie urady aspon funguju, je to vsetko elektronicky prepojene a nemaju tam taky chaos ako u nas (tolko len moja skusenost)...

duska88
26. júl 2011

@jana0706 🙂 a ako sa máte s drobcom, všetko ok?? hej keby sme boli zobratí, tak myslím, že by to bolo o dosť jednoduchšie..ale čo sa dá robiť, hádam sa nám niečo podarí povybavovať..takže ty budeš v Hainburgu rodiť..to máš super hneď " za rohom ".. 😉 😉 ..a prečo chceš bývať na sk a nie v rakúsku? či tam si mala prechodný pobyt, keď si tam pracovala?

jana0706
26. júl 2011

@duska88 no mam tam pobyt, ale byvam na slovensku, som posledne roky pendlovala do Viedne. Mna to Rakusko zase az tak nezobralo 😉 ja som tam aj studovala aj robila, nie je to zla krajina, vela veci tam funguje omnoho lepsie ako u nas, a to nehovorim o platoch, ale aj tak to nie je krajina pre mna, nevyhovuje mi asi rakuska mentalita ...mozno sa tam este niekedy vratim kvoli praci, to nevylucujem, ale byvat chcem radsej doma, chceme zacat stavat buduci rok...

luckalucka83
26. júl 2011

@dani84 Budem velmi rada 🙂 v tych rakuskych dedinach je to take bez zivota, nikde nikoho, esteze ze mam psika, s ktorym vybehnem von 🙂 Ako saleko si od Hainburgu? 🙂

blau
26. júl 2011

duska toto som mala aj ja, najlepsie je s partnerom sa zobrat o par papierov a vybavovaciek menej ( hovorim zo skusenosti )

blau
26. júl 2011

@duska88 otcovstvoa vsetko sa v at vybavuje az po porode .

lauraa
26. júl 2011

@duska88 v at nepotrebuejs ziadny rodny list vybavovat , akceptuju slovensky preklad, dokonca tu neexistuje ani osobitna matrika ako na sk.Fakt je, ze ked budete manzelia je to jednoduchsie ale pripojistit k sebe na krankenkasse ta moze aj ako druzku.....rovnako ako vase dieta...najlepsie ked priatel zajde na financny urad sa popytat co a ako?...velmi vela zavisi aj na akeho blba natrafi.... co je mozne na jednej kasse na druhej je uplne vylucene.....na hlavu ale zial je to tak...., na sk mozes podpisat uz otcovtsvo k nenarodenemu dietatu, v at az ked sa dieta narodi.....je to jeden papier....kedze budes rodit na sk mozes toto vsetko absolvovat uz pred porodom a potom len v at potrebujes prelozeny uradnym prekladatelom rodny list a kopec inych papierov...

slniecko2011
27. júl 2011

@lucia2105 to je riadna nezodpovednost, strasne si len predstavit nie to este zazit 😢 a aj podali neaku staznost? ja by som to urcite nenechala len tak plavat, a babo je teda nakoniec v poriadku?

dani84
27. júl 2011

@luckalucka83 okolo 25 km, som z Gattendorfu, teraz chodim do Hainburgu casto, lebo tam uz chodim do nemocky na kontroly 😉 Takze ked budes mat cas, tak sa ozvi 😉

lucia2105
27. júl 2011

@slniecko2011 maly je nastastie v poriadku.nie nepodavaly ziadnu staznost ci ma dost prekvapuje.Oni su asi radi ze je vsetko ok.Ja by som to len tak urcite nenechala ☹ ved porod ma byt jeden z najkrajsich zazitkou pre rodicou.

duska88
27. júl 2011

@lauraa 🙂 ďakujem za rady

janinkad
27. júl 2011

Ahojte baby,vy co zijete vo Viedni...chcem sa spytat.nevie niektora z vás o prenajati nejakej garzonky,pripadne iba izby,??fakt iba na prespatie.Sme 4 zdravotne sestry,robime na smeny a medzi sluzbami treba niekde prespat..robota to neposkytuje a este aj robime na čiatocný uväzok,takze pendlujeme medzi SK a AT.Praca je hned pri Pratri,takze keby sa nieco vyskytlo 2 Bezirk,pripadne aj okolité Bz.bola by som vdacna!!!napiste mi IP

jokers303
27. júl 2011

Caute Baby.Viete mi niektora poradit ci mi staci zatial prechodny pobyt vo viedni aj ked tu budem rodit. Nechcem si z sk odhlasit trvaly ,ebo musim potom odovzdat obciansky preukaz..Co je lepsie ak kvoli papierom.poradte dakujem vam.zuzka.

dani84
28. júl 2011

@jokers303 to ti uplne staci, ja mam tiez nahlaseny pobyt aj v AT aj na SVK 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre