Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

layla06
19. júl 2010

@barbora87 oki posli meno🙂 sak ak by si mala cas kedykolvek dojdi na kafco ja som sama doma a nuda

barbora87
19. júl 2010

@layla06 Jeee super no jasne..a kde mas syna ked si sama?no ja som tento tyzden do stvrtka sama potom ma manzel 2tyzdne dovcu...ale aj ty kludne prid...ja mam dvoch malych hafanov 🙂

layla06
19. júl 2010

Lucasko je v skolke a potom ho musim znova poobede vyzdvihnut... ja mam tento tyzden volno a potom niakych par dni do prace a cely august tiez volno...teda no malo by to tak byt...

ukulelembo
25. júl 2010

Ahojte
Pisem ohladom kamaratky , ktora od septembra bude byvat v Rakusku vo Feldkirch je to pri hranici so Svajciarskom a Lichtenstajnskom Ma 7 rocneho syna , ktory skoncil prvu triedu . Obidvaja s manzelom su slovaci a budu pracovat na rentgenologii.

Tak , ak by sa niektora z vas ozvala, tak by to bolo super 🙂 😉

matamisi
25. júl 2010

ahojte...chcela by som sa vas opytat ked zijem v rakusku musim dat pokrstit moje dieta tu...a co k tomu potrebujem....alebo mi poradte nejaku stranku kde by som o tej teme viac nasla... 😉

lauraa
26. júl 2010

@matamisi staci zajst na farsky urad a potrebovali sme len nase krstne listy (moj nebol ani prelozeny) a krstnych rodicov tiez krstny list.... inak krstit mozes aj na sk bez problemov, zalezi len natebe ako sa rozhodnes.... 😉

matamisi
26. júl 2010

@lauraa a musia sa aj nejake dane rocne platit...aj za krst sa musi platit,alebo nie...

lauraa
26. júl 2010

@matamisi ano ako nahle sa prihlasis ze si rom. kat si povinna odvadzat dane cirkvi, je to nejake percento z platu... ja som platila nejakych 140 eur rocne manzel cez 200(je to podla prijmu),ale moji susedia (su obaja slovaci) nepriznali ze su katolici a,deti krstili na sk a neplatia nic.....za krst sa neplati len spende(dali sme 100 plus nasa rodinakazdy nejako prispel nejakou mincou alebo tak)aj sme chceli krstit na sk ale vacsiu cast rodiny mame tu takze bolo jednoduchsie aby prisiel bracho s rod. mamina sem a pre ostatnych sme urobili len take posedenie na sk neskor.....

matamisi
27. júl 2010

@lauraa dakujem....ja by som chcela najradsej na slovensku.... 😎 len krsny chce byt manzelov brat a ten vie len po madarsky.... 😠 tak teraz neviem ci mam znovu vybavovat madarskeho farara alebo nebude on nic rozumiet.... 😀
svadbu sme tiez maly na slovensku a mala som farara ktory spravil omsu dvojazicnu slovensko madarsku a bola velmi pekna... 😵 no uvidim...este mam par mesiacov cas.... 😎

amelia26
31. júl 2010

Ahojte, mam zoapr otazok ako to funguje v rakusku....??? teraz som na slovensku skoncila vyskoku skolu a prestahovala som sa za manzelom slovakom kt tu v rakusku legalne pracuje 2 roky(obaja mame hlavny pobyt tu v rakusku)..som zahlasena aj do gkk aj na urade prace Ams a chcela by som sa spýtat ako je to z materskou tu v rakusku ci mam na nu pravo kedze som este nepracovala ci mi ju daju..kedze tu planujeme zostat a pracovat tu a vychovavat deti ze ako co urobit pre to aby sme dostali mtersku aj rodicovske davky..dakujem Vam..hadam za tie 4 roky co tato tema funguje je tu z vas aspon jedna co je valebo bola v podobnej situacii dakujem..

boldy
1. aug 2010

amelia26 aj ja som bola v takej situacii ako ty... ano mas pravo na matersku v rak.

cestovatelka
3. aug 2010

ahojte rakuske mamicky, chcela som Vas poprosit o rady na nakupy baby veci vo Viedni ak by ste mali nejake tipy? dakujem 😉

jerrymona
4. aug 2010

@cestovatelka zdravim ta. ja napriklad rada nakupujem v obchode Baby One (Gewerbepark Stadlau, 22.Bezirk) - je tam vsetko od oblecenia, cez autosedacky, kozmetika, postielky, hracky, atd. pozri si to na internete www.babyone.at - najdes si, ako tam mas docestovat a ked chces vediet, co vsetko sa tam nachadza, tak si zadaj www.babyone.de.

rozne taketo veci najdes aj v obchodoch kika, leiner, lutz alebo ikea.

ak chces vyhradne nakupovat destske vecicky, tak v H&M alebo C&A (Donauzentrum).
😉

cestovatelka
5. aug 2010

@jerrymona Velmi pekne dakujem 😉

jerrymona
5. aug 2010

@cestovatelka prosim 😉

matamisi
5. aug 2010

@cestovatelka alebo chod do SCS a tam mas vsetky obchody po kope....http://www.wien-vienna.at/shopping.php?ID=6 je tam vsetko....xxlutz,kika,leiner,mömer,H&M,C&A,ikea,toysR us,baby1one....no proste vsetky 😵
ja chodim vzdy tam nakupovat 😉

cestovatelka
5. aug 2010

@matamisi dakujeeeeeeeem 😉

matamisi
5. aug 2010

@cestovatelka nemas zac..... 😉

bevab
6. aug 2010

Ahojte, viete mi odporucit nejaku dobru skolku, alebo jasle vo Viedni. Coskoro sa budeme stahovat do Viedne a hladam nieco dobre pre moju 19 mesacnu dcerku. Mozete mi to poslam aj do IP. Dakujeeem.

moravanka
7. aug 2010

Privatni skolky, nektere jsou jiz od roku a pul. http://www.kindergarten.at/index-Dateien/Page50...

veronciatko
9. aug 2010

Ahojte,

poberate niektora rodicovsky prispevok v rakusku? Kolko je to eur? Aka je podmienka na poberanie rodicovskeho prispevku v rakusku? Manzel bude mat pracu vo Viedni, my by sme sa chceli prestahovat za nim. Starsia dcera bude mat na jesen 4 roky, tu by som chcela dat do skoky a mladsia ma 16 mesiacov.
A neviete o nejakej dobrej stranke, kde sa daju zohnat prenajmy bytov? Chceli by sme nieco medzi Viednou a Bratislavou. Neviete o niecom?

Dakujem vam velmi pekne!

moravanka
9. aug 2010

prispevek na dite:
http://www.arbeiterkammer.at/www-192-IP-2329.html
neni to teda moc, mate na nej narok urcite, manzel si daval zadost na financnim urade. vekem se o neco malo zvysuje.

veronciatko
10. aug 2010

moravanka, dakujem velmi pekne za link, je to tam dobre vysvetlene.
ja som ale nemala na mysli rodinne pridavky, tie viem ze manzel dostane. myslela som take nieco ako je u nas rodicovsky prispevok, kt. sa dostava do 3 rokov. myslim ze na slovensku to vyplaca Urad prace soc. veci a rodiny.

Nepoberate take nieco niektora?

twix
10. aug 2010

@veronciatko - pozri si http://www.help.gv.at/Content.Node/8/Seite.0806...
vola sa to Kinderbetreuungsgeld. v Rakusku je niekolko moznosti, podla toho, ako dlho chces ostat doma. ale neviem ti povedat, ci mas narok. treba sa opytat v poistovni WGKK.
byty skus pozriet napriklad na:
http://derstandard.at/Immobilien
http://www.immoads.at/

moravanka
10. aug 2010

@veronciatko, ja Kinderbetreuungsgeld (materskou) pobiram, mam variantu 15 mesicu + 3 mesice bonus pro manzela (ale on na materskou nejde) a dela to neco malo pres 800 euro mesicne. Mam v Rakousku odpracovanych 15 let, takze mam narok. Zadost jsem si dala na me zdravotni pojistovne ve Vidni, mam zivnostenskou.
Jsou tady myslim 3 varianty, ta nejkratsi je tech 15 mesicu co mam ja. Rozhodla jsem se tak po porodu a ted me to mrzi. Mela jsem vzit tu druhou variantu 2 roky, ale jen ca. 600 euro mesicne. No co uz. Jak dlouho a kolik penez je ta 3 varianta nevim.
A kdo ti vyplaci materskou ted?

moravanka
10. aug 2010

Ted se zrovna divam na ten odkaz co dala twix. Takze je to 15 mesicu, 20 mesicu a 30 mesicu. Ted bych vzala asi tech 20 mesicu za tech 600 mesicne. A vidim, ze je i nova varianta 1 rok a mesicne 1000 eur.
Nedavno mi kamoska rikala, ze tu variantu 30 mesicu doma chcou zrusit.

veronciatko
11. aug 2010

moravanka dakujem ti pekne za odpoved. tie varianty som si precitala aj ja, ja by som brala ten 30 mesiacov. len nikde neviem najst, ze kto ma na to narok. mne teraz na slovensku vyplaca rodicovsky prispevok Urad prace, socialnych veci a rodiny a je to vyplacane nezavisle od toho kolko si mala pred tym odpracovane. ma na to proste narok kady, kto sa stara o dieta do 3 rokov a ma trvaly pobyt na Slovensku. Ty ked mas odpracovanych 15 rokov v rakusku, to je ine, ty si mala narok aj na matersku od zamestnavatela asi.
A este sa chcem spytat na zdravotne poistenie pre deti a mna. Mozem byt poistena aj na slovensku aj v rakusku? alebo len v jednom state? Kolko sa plati zdrav. poistenie pre deti?

Dakujem velmi pekne za vsetky odpovede!

veronciatko
11. aug 2010

a este som zabudla jednu otazocku. chcela by som dat starsiu dcerku do skolky v rakusku. citala som, ze statane skolky su bezplatne, vraj sa plati len za stravu. Je podmienkou prijatia do statnej skolky trvaly pobyt v rakusku, alebo staci len prechodny pobyt.

Dakujem

moravanka
12. aug 2010

Ja budu davat malou do skolky a budu platit 300 euro plus strava (11 eur na den). Bydlime asi 20 km jizne od Vidne, ale uz je to dolni Rakousko.Ve Vidni maji statni zdarma (podminkou je trvaly pobyt primo ve Vidni), ale jsou tam silene poradniky, nejlepsi je se nahlasit minimalne rok dopredu.


veronciatko
12. aug 2010

moravanka takze na prijatie do statnej skolky potrebujeme trvaly pobyt. trvaly pobyt musia mat vsetci, alebo staci ten kto je zamestnany? A to plati naozaj iba pre Vieden? Inde v rakusku sa statne skolky platia?
A co sukromne skolky? Nemas prehlad o polatkoch v nich?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre