Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

evulka3
14. feb 2012

@katus193 ahoj,ako sa mate?Citala som,ze si pripoistena pri manzelovi,Kinderbetreuungsgeld dostanes ale bez problemov alebo?

katus193
15. feb 2012

@evulka3 no po porode nabehnem na matersku myslim ze je to nejakych 470 eur ale niesom si ista presne kolko to je plus kazdy druhy mesiac pridavky na dieta

evulka3
15. feb 2012

@katus193 no asponze tak,len som sa chcela informovat ak by som nahodou potrebovala,vdaka 😉

kitti0503
16. feb 2012

Mne to vyšlo akurát tak,že v roku 2011 som pracovala len tri mesiace-musím podať danové priznanie??nevie niekto??
Teraz som poslala žiadosť na vyplatenie rodinných prídavkov,no viete o tom tie ktoré ste rozvedené,že Rakúšania už skúmajú aj to ,čo je s otcom dieťaťa?Už potrebujú aj o tom potvrdenie,no som zvedavá ako dopadnem.

lauraa
16. feb 2012

@kitti0503 danove nepotrebujes podavat v AT , nezarobila si tolko ako je hranica, myslim ze je to cez 10 000 rocne...

lauraa
16. feb 2012

@katus193 vyska zavisi od toho ako dlho zostanes s dietatom doma, najdlhsia je tych 2 1/2 roka a vtedy dostavas okolo 430 eur mesacne a rodinne kazdy druhy mesiac...

katy555
16. feb 2012

ahoj 🙂 ja v rakusku zijem uz 6 rokou a mam dve deti...ak si tu budes platit poistku,ale budes tu mat priatela(manzela) a ten bude poisteny mozes sa ku nemu pripoistit...ja som pripoistena ku manzelovi a dostavam tu matersku...len musis mat knizocku (mutter-kind pass) a musis chodit na pravidelne kontroly s miminkom 🙂

kitti0503
17. feb 2012

@lauraa Dakujem dakujem dakujem 🙂

@katy555 ako pravidelne treba tam chodiť na poradnu??lebo rozmýšlam nad rým,no ja bývam na Slovensku ,ale budem tam robiť opatrovatelku ak sa mi pravda podarí ☹ čo by som už veeelmi chcela robiť.

katy555
17. feb 2012

@kitti0503 kazdy mesiac na kontrolu a co su povinne injekcie za kazdu co si bola s babätkom dostanes nalepku do knizocky..ked ich nemas tak ti odoberu pridavky..musis mat proste niake potvrdenie,ze tu aj s babätkom zijes...na toto su strasne haklivy...a ked budes tehotna musis chodit na kontroly v rakusku...musis mat potvrdenie od doktora...

kitti0503
17. feb 2012

@katy555 jujj tak to neni asi pre mna,lebo keby som robila opatrovatelklu no tam ja nezostanem bývať nakolko je to turnus ☹ aj keby som sa dala tam vypísať,no to sa asi nedá že??

Nepozná tam niekto niekoho kto robí alebo potrebuje opatrovatelku?? ☹

katy555
17. feb 2012

no asi nie...oni su na to strasne haklivy..ani mne zo zaciatku nechceli priznat pridavky,ale potom sa do toho pustila jedna moja znama tak mi ich nakoniec priznali a vsetky peniaze od narodenia maleho mi vratili do posledneho centa...

kitti0503
17. feb 2012

@katy555 To som si všimla že sú velmi precííízni 😒

katy555
17. feb 2012

@kitti0503 no pred dvoma rokmi zrusili porodne...amlo sa dostavat 3000 eur,ale kvoli tomu,ze je tu vela cudzincou a kazdy tu pride len porodit vsak by zbnkrotovali..preto zaviedli tieto pravidla a na zahranicnych ludi ako napr. ja :D su haklivy...ja som to mala zo zaciatku velmi tazke,ale uz je vsetko tak ako ma byt 🙂

kitti0503
17. feb 2012

@katy555 Však práve a nehovorím o tom že kolko mamičiek je tam z Turecka.Ale ja ako sama seba poznám,nerodila by som tam,len som sa informovala ako by to šlo 🙂 Bývať by som nebývala tam lebo tu mám pri sebe malú 6 ročnú kočku -no a ja bez nej to nevydržím dlho 😀 a nakolko som rozvedená,nemohla by som tam ísť bývať,lebo tu by bola vojna 😠

katy555
17. feb 2012

@kitti0503 chapem 🙂 s tou vojnou mas urcite pravdu,lebo jedna moja znama tiez odisla s malym do rakuska a samozrejme,ze jej byvaly priatel s tym nesuhlasil tak na nu poslal intepool...nic prijemne :/

kitti0503
17. feb 2012

@katy555 ježiši kriste

katy555
17. feb 2012

@kitti0503 asi tak niako ...samozrejme to nedopadlo dobre a teraz behaju po sudoch ...nic prijemne,ale moze si za to sama...ja som jej hovorila nech to nerobi,ale ked je niekto tvrdohlavy nepomoze mu nic...co uz

lauraa
18. feb 2012

@katy555 porodne v at 3000 nikdy nebolo, takze ho ani zrusit nemohli........
@kitti0503 pokial by si pracovala v At ako opatrovatelka a odvadzala dane , mozes zit aj na sk a kontroly u doktora ti uznaju aj od slovenskeho lekara, len musis mat prespisanych 6 v tehu a 6 po narodeni dietata, rodit mozes ja na sk, vznika ti narok na wochengeld (to je 8 tyzdnov pred porodom a 8 po porode) a KBG sice nie mesacne ale raz rocne spätne ti bude doplateny rozdiel.... inak je tu tema kde sa to rozobera do nekonecna.....

lauraa
18. feb 2012
kilian
18. feb 2012

@katy555 to odkial beries,ze tu bolo porodne a ze ho zrusili pred dvomi rokmi?porodne nikdy nebolo... 🙄

katy555
18. feb 2012

@kilian hovorila mi to nejedna kamoska...zijem v rakusku a ked som porodila tak som sa pytala ci mam porodne vybrat tu,alebo na slovensku a oni mi povedali,ze na sk,lebo tu ho uz zrusili 😒 tak ja uz neviem kde je pravda...

kilian
18. feb 2012

@katy555 ja som tu porodila 4 deti a porodne urcite nebolo!zijem tu 11 rokov....

katus193
19. feb 2012

Dievcata prosim vas ako je to tu v Rakusku, neviem co si brat do nemocnice, je to ako na SK??? Alebo mam ist pred porodom do nemocnice a tam sa popytat co potrebujem???

lauraa
19. feb 2012

@katus193 normalne nic, len osobne veci a veci pre babätko na odchod domov... ale presne sa dozvies ked sa pojdes prihlasit na porod v 36 tyzdni, dostanes pokyny co a ako , u nas v porodnici chodia aj matriky pre doklady takze si mohla uz v porodnici odovzdat vsetky doklady na rodny list....

murcos
19. feb 2012

katus, ak chces rodit v rakusku urcite sa musis prihlasit na porod!!
je jedno, v ktorom bundeslande. katy - co sa tyka ockovania, viem, ze ked som zila v oberôsterreichu na ockovania prihliadali. v nô alebo wien sa nalepky nezbieraju. ono je tu ockovanie viac dobrovolne.
je to teda na mamine. zijem tu 10 rokov, porodila som tu 3 deti a o 3000 euro som nic nepocula.
katus, do porodnice potrebujes len MUKI pass a veci pre male....ani pre seba nemusis mat nic. mne osobne boli moje veci milsie (predpokladam, ze kazdemu) tak som mala svoje papuce, pyzamo, zupan a hygienicke potreby.
pred dvoma tyzdnami ma odviezla sanitka do spitalu..nemala som nic. dostala som vsetko (aj ked len na jednu noc - incl. zubnu kefku, na ktorej bola posta:9D papuce takze jednorazovky ...takze nemusis si robit stresy.

katus193
20. feb 2012

@lauraa
@murcos dakujem kocky za odpoved 🙂

lauraa
20. feb 2012

@katus193 osobnymi vecemi som myslela, zubna kefka , pasta, duschgel,papuce..... ja osobne som sa cez den prezliekala z nemocnicnej nocnej kosele do pohodlnej teplakovky, ved si cely den niekde na nohach , naustevy chodia ani sa dvere nezatvoria a ja som sa citila osobne lepsie ako cely den v nocnej koseli....MKP je samozrejmost...

katus193
20. feb 2012

@lauraa no to ma nenapadlo s tou teplakovkou to mas pravdu, tiez si to neviem predstavit cely den byt v nocnej koseli, asi to tiez tak urobim ze si vezmem nieco na seba, neviem ako to tu chodi ale ak nieco tak mm mi donesie a hotovo 🙂 Ved pokial bude vsetko ok tak tam budem maximalne 4dni nie?

murcos
20. feb 2012

ano, 4 dni. ale ak mas svoju hebamme mozes aj kratsie..teda par hodiek po porode, ak je vsetko ok mozes ist domov. hebamme potom chodi kazdy den ku tebe
ide o ambulante geburt

hoogy
22. feb 2012

@lauraa citam vas kocky a vidim ze sa bavite o veciach do porodnice. ja mam sice este casu. ale teda vlastne nas vybavia vsetkym? lebo na sk som si musela brat aj stosy vloziek a vlozky a kozmetiku pre babatko. dakujem za odpoved 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre