Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

bublina83
30. aug 2012

@misel1 Ahojte zienky, my byvame od july v Pichl bei Wels ... ma fakt potesilo, ze som tu niekoho nasla z tejto lokality.

janka_pn
30. aug 2012

@ellie13 no vyhladala som si pod ktory uradny bezirk patrim, zajdem tam a uvidim. mozno to bude mimo viedne este "kludnejsie" co sa cudzincov a vybavovaciek tyka. ja chcem malu najskor "zaskolkovat a potom si najst pracu na pol uvazku, dakujem za rady 🙂

janka_pn
30. aug 2012

@ellie13 nedostavam este nic, len sa buduci tyzden do aut stahujeme 🙂

ellie13
30. aug 2012

@janka_pn tak ak nepotrebuješ trvaly pobyt daj si zatiaľ prechodny , tým pádom sa nemusíš stresovať... Pobyt z prechodného na trvalý sa dá kedykoľvek zmeniť a potom máš čas sa trošku "oťukať" zabehnúť malú v škôlke a pod a nemusíš hneď riešiť Ma35 🙂 držím palce! 😉

mimajo
30. aug 2012

@katharrina pri tej variante 20+4 si ty doma 20 mesiacov a narok na tie 4 mate, ak ostane potom manzel. Sama nemozes vybrat vsetko. Ja som prave skoncila tuto verziu, dnes ma syn 20 mesiacov a ja prvy den v praci, teda este na dovolenke... Sama nemozes ostat doma 24 mesiacov, len ked sa vymenite. To u nas neprichadzalo do uvahy, kedze manzel zaraba dobre a len z materskych by sme nevyzili, kedze ja som zamenstana len na 32 hodin.

katharrina
30. aug 2012

@mimajo aha, dik, takze si vlastne mala o 4mes. menej a teda aj materskej si tolko nedostala, ci to potom niekto vyplati? ja som zamestnana na 30hod., ale u mna to je dost a je to normalne.

katharrina
30. aug 2012

@mimajo tych 20 mesiacov sa rata od narodenia, alebo z od ukoncenia tych 8 tyzdnov po porode? Musia tie 4mesiace byt az po mojich 20, alebo hocikedy?

tehula
30. aug 2012

@mimajo ahoj, vedela by si mi vysvetlit mozno pripad, kedy mi vznikol narok na Differenzzahlung KBG len na zaklade TP v AT, no nepracujem v AT, V ziadosti som si zvolila variant 20+4, nakolko sa tak chystam v 20tich mesiacoch do prace, no pri dorovnani mi zdaleka nedoplatila KK do vysky k var 20+4, dokonca to nedosiahlo pomaly ani sumu k 30+6
Stale som nepochopila vysvetlenie KK k danej veci, no dostalo sa mi do usi, ze vraj to moze suvisiet s tym, ze KK nema ako realne zistit, ci som ozaj v 20tom mes nastupila do prace, a ci sa nevalam stale doma ,kedze je to v inej krajine a preto po nastupe vraj ak vydokladujem zo zamestnania, ze som do prace nastupila v danom termine, ze mi potom doplatia normalne opodla var 20+4
Stretol sa s tym niekto?

fruchtbar
31. aug 2012

ahojte babule,ked dobre zarabate,alebo manzel,tak si dajte celkom tu prvu variantu,je to na rok a budete dostavat 80 percent z platu....a to sa uz oplati!!!!! 😉 😉 😉 😉

lumiva
31. aug 2012

Ahojte babenky, bola som vcera na pohotovosti v Donauspital, lebo som zacala spinit. Akoze dobra lekarka ma mala, vysetrila ma, urobila sono, vraj mam byt pokojna...a tak. Ale to prostredie okolo, ludia na posteliach po chodbr, vykrikovali tam od bolesti, grcali...brrrr. A dnes som bola u doky v Donauzentr.e Dr.Kamran Gharehbaghi. Tiez ma vysetril, povedal, ze je to uloha pre moje srdce a Boha. Poznate ho niektora alebo z pocutia? Dakujem.

mimajo
31. aug 2012

@katharrina 20 mesiacov sa rata od narodenia ☹(, takze az ked skonci wochengeld, dostanes karenzgeld. A to presne 20 mesiacov, . nas sa narodil 30. decembra a karenz som mala do 29. augusta. tie 4 musia byt hned po tvojich, ty uz ale musis pracovat, resp. niekde so citala, ze si to mozte nechat do 7. narodenin, no to presne neviem. no nahlasit to musis hned , ked ides karenz. a neskor uz nemozes zmenit.

mimajo
31. aug 2012

@tehula to neviem. ja mam rakuske statne obcianstvo, zijem tu uz cosi viac ako 15 rokov a som uz dlho zamestana...

katharrina
31. aug 2012

@mimajo dik za odpoved, tie 4mes, musi ale zostat manzel doma, nemoze prist svokra alebo mama?

mimajo
31. aug 2012

@katharrina to neviem, no myslim, ze tam je napisane partner

mimajo
31. aug 2012

@katharrina Bezugshöhe
20,80 Euro pro Tag (ca. 624 Euro pro Monat)

Der monatliche Betrag kann – je nachdem, ob der Monat 31, 30 oder 28 Tage hat – etwas variieren.
Bezugsdauer
•Bei Inanspruchnahme durch einen Elternteil:
bis zur Vollendung des 20. Lebensmonats des Kindes
•Bei Inanspruchnahme durch beide Elternteile:
Verlängerung der Bezugsdauer um jenen Zeitraum, den der andere Elternteil tatsächlich bezogen hat, maximal aber bis zur Vollendung des 24. Lebensmonats des Kindes (ein Elternteil kann maximal 20 Monate Kinderbetreuungsgeld beziehen; ein Wechsel zwischen den Elternteilen beim Bezug des Kinderbetreuungsgeldes ist höchstens zweimal möglich, somit können sich maximal drei Blöcke ergeben; Mindestdauer eines Blocks: zwei Monate)

jasmika
31. aug 2012

ahojte... mala by som jednu otázočku ešte... poradíte mi kde hľadať nájom? chceli by sme isť k manželovi do rakúska- On je v pregartene- Oberostereich - asi 30 km pred linzom... a chceli by sme tam pohľadať nejaké lacnejšie ubytko..aby sme mohli isť k nemu ... kde hľadať?? 😅

mimajo
31. aug 2012

@jasmika www.immo.at - su takmer vsteky ponuky. alebo ist v Pregarten na gemeindeamt a tam budu tiez napisane volne byty. inac v tej oblasti je najom velmi lacny. len si poriadne kus od sveta... takze premysliet - ako, kde ist - mas auto, musis najst autobus, je v pregarten skolka....

jasmika
31. aug 2012

@mimajo a ty si tam tiež niekde po blízku?

marlene
1. sep 2012

@katharrina ,

6 mesiacov materskej si mozes ponechat az do nastupu do skoly,cize mozes si vziat ten zvysok pri nastupe dietata do skoly. manzel moze ist na matersku ,tak ze ostane zamestnany a bude zarabat len do urcitej hranice-my sme to tak tiez urobili,ja som zacala pracovat a manzel siel na matersku s tym ,ze si znizil pracovny uväzok a striedali sme sa pri malej.

mimajo
1. sep 2012

@jasmika bohuziel uz nie, byvala som nedaleko vyse 13 rokov, no kvoli laske 😉 a praci teraz sme pro viedni. no vsimla som si oficialnu homepage pregartenu a tam maju napisane aj volne byty. kraaaaaaaaaaaaaaaaaaasna krajinka a veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelmi prijemni ludia!!!

jasmika
1. sep 2012

@mimajo no boli sme tam asi pred dvoma mesiacmi...len tak na týždeň s manželom ... tak ma až príjemne zarazilo... akí sú tam milí ľudia... a fakt krásne... aj ked trošku fakt že od ruchu...len také tiché maličké usadlosti..ale fakt krásne... no pracujeme na tom aby sme tam mohli isť... dúfam že tá moja nenemčina nebude až taký problém.. ved keby niečo tak by sme chhodili občas aj domov...ak by nám moc chýbala civilizácia 😀 😀 😀 lebo dcérka je dosť zvyknutá na veľké množstvo ľudí.. kedže sme veľká rodina

sisamato
2. sep 2012

ahojte kocky, tak toto je uz vrchol.....http://www.ta3.com/clanok/1005088/zakaznikov-tr...

sisamato
2. sep 2012

@mimajo ahoj, mozem sa spytat ako skusenej, je pri vacsine bytoch poziadavka predplatku tych 3 mes. zaplatit ako zalohu? vdaka

mimajo
3. sep 2012

@sisamato ano, ako zaloha, ked vratis byta bude vsetko v poriadku vratia ti naspät.

suzaneee2
3. sep 2012

Ahojte zenicky..prosim vas moze mi niekto poradit?..ak vypisujem Antrag na Wochengeld..a v poslednej kolonke sa pytaju nato,ci mam niekoho na pracovny zastup,ze to moze byt rodina priatelia,..prosim vas ak mi mozte poradit co mam zaskrtnut..ANO alebo NIe???..ako je to ked som opatrovatelka??....a ak mam zaskrtnut NIE aky dovod tam mam potom udat??..Dakujem vam zatial...

luciferinka
4. sep 2012

@janka_pn
@marlene
@lauraa
@ellie13
Holky děkuji všem za odpověd.Zatím se rozvádět nehodlám,sice občas mi chlap leze na nervy pekelně,ale dá se to přežít 🙂.Hlavně jsem jen chtěla vědět,jak by se to řešilo,kdyby k takové situaci došla,abych byla připravena.

Jinač bych se ještě chtěla zeptat ohledně wochengeld...kolik krát jsou dohromady vypláceny,nebo kolik měsícu se vyplácí.Už mi poslali několikrát penize,myslím že 4x,jednou za měsíc...tchyně mi říkala,že pry je tam dva měsíce pauza a pak to zase začnou posílat do té doby,než malá bude mít rok.Ted zase mluví že už mi nepošlou nic,jako ta ženská asi už mluví z cesty 😀.prosím poradte mi jak to je.Jinač jsem se až dneska dočetla,že máme nárok na Kinderbetreuungsgeld,prý se nejpozději muže o to zažádat do 6 měsíce dítěte,což jsem vubec nevěděla,tím pádem mám na to jen deset dní,než malé bude pul roku.Normálně se posílá formulář po narození dítěte.Myslíte,že mi to i vyplatí zpětně? díky

marlene
4. sep 2012

@luciferinka ,
wochengeld sa vyplaca 2 mesiace pred a 2 mesiace po porode ( po cisarskom 3 mesiace myslim). narok na kinderbetreungsgeld ti zacina dnom ako si porodila a vyplaca sa ak si on este nepoziadala 6 mesiacov dozadu,viac nie. ku kinderbetreungsgeld mozes do hranice asi 16000 euro rocne zarabat . mala by si vediet ale aky model si chces vybrat,su tri ,podla toho ti vypocitaju mesacnu ciastku. kazdy druhy mesiac sa vyplaca familienbeihilfe,ak si o nu este nepoziadala,ta sa vyplaca cela dozadu.

sisamato
4. sep 2012

@mimajo dakujem za info 😉

luciferinka
4. sep 2012

@marlene děkuji moc 🙂

lauraa
5. sep 2012

@luciferinka marlene ti uz odpisala takze ak nemas rodinne pridavky treba o ne poziadat na finanzamte,a o KBG na krankenkasse..... na vsetko je formular ktory najdes aj na nete....nedaj sa ovplyvnovat svokrou ked nebudes vediet kde a co napis sem....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre