Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

micicici225
19. jan 2013

@lauraa dakujem,takže neni pravda ze sa dava žiadost len v decembi nato??

evko1
19. jan 2013

@lauraa Ďakujem

lauraa
19. jan 2013

@micicici225 nie , kedykolvek, vypisat , zaniest spolu s potvrdenim ze ti to zamietaju nask

lauraa
19. jan 2013

@evko1 🙂 😉

micicici225
19. jan 2013

@lauraa dakujem 🙂

evko1
19. jan 2013

@micicici225 Kdeže, ty to tam môžeš podklady zaniesť kedykoľvek, oni akurát v januári začnú spracuvávať tých, čo sa dieťa narodilo v minulom roku, teda tých, čo to dávajú 1 krát a následne tých ostatných. Pravdu povediac neviem, ako je to s tebou, ak priateľ pracuje v AT, u nás je to naopak, ja pracujem tam a manžel tu, takže ja dostávam iba vyrovnanie. materskú (Wochengeld) som dostala hneď tie 2 mesiace po pôrode, ak cisárskym tak sú to 3 mesiace a rodičovský iba raz ročne vyrovnanie. Daj si to potvrdenie zo Slovenska preložiť a choď tam ale s niekym, kto vie Nemčinu, ináč budú asi dosť nepríjemní-((( Veľa šťastia.

micicici225
19. jan 2013

@evko1 dakujem potom dam vediet ako som dopadla

mimka585
20. jan 2013

ahojte, chcela by sm sa u vas poradit, ak mozte niektora...byvam wo viedni uz 3,5 roka...mam priatela ktory ale este nema rakuske obcianstvo/az na buduci rok/,byvame spolu,obidvaja pracujeme a sme riadne zahlaseny, mam tu hauptwohnsitzt a aj mam plne platene poistenie....w aprili cakame babatko a ja vobec netusim co a kde mam zahlasovat kedze on neni lovak a zijeme tu...a hlavne ako to je tu s uznavanim otcovstva..nakolkosme este neni zobraty...a do porodu to nestiehneme pretoze cakame dlho na papiere...musim ist niekde urobit aj tu vyhlasenie o otcovstve ci????a co mam ist na sk nahlasit...ja som s toho uplny jelen....dakujem vam zatial🙂)))))

lauraa
21. jan 2013

@mimka585 predpokladam ze budes rodit v at.... pri narodeni dietata dostava dieta automaticky obcianstvo po matke , rovnako ako aj priezvisko....otec dietata potom podpise na prislusnej matrike priznanie otcovtvaa hned mozete poziadat o zmenu prizviska dietata( teda moze mat priezvisko tvojho priatela)..... ako nahle vybavis rodny list v at pojdes alebo na slovensku ambasadu alebo na osobitnu matriku do alebo na prislusnu matriku tvjho posledneho trvaleho pobytu na sk a poziadas o slovensky rodny list, trva to peknych par tyzdnov takze treba on poziadt cim skor, bez papierov totiz nic v at nevybavis..... nato aby ti dali rodicak a rodinne potrebujes totiz pas dietata a ten bez slovenskeho cestovneho pasu nevybvavis.... 😉

katharrina
21. jan 2013

Ahojte, chcem spýtať hlavne tých, ktoré dali dieťa kôli práci do jaslí, kedy ste dieťa zapísali, kde (ma10 alebo priamo jasle) a koľko stoja jasle (je to pri štátnych len tých 60 čosi €) ? Dik

mimka585
21. jan 2013

@lauraa a nemozem to vyhlasenie o otcovstve na magistrate tu vybavit este pred porodom??aby hned mal maly po nom priezvisko??? No ved to ze sa bude na to dlho cakat uz teraz ma stoho mrazi.a tu si davaju zo vsetkym nacas.jhaaaj...ano ano samozrejme ze budem rodit tu v At,ja tu mam vsetko,co by som na sk robila.heh...Dakujem zatial🙂)

lauraa
21. jan 2013

@mimka585 opytaj sa na matrike ale pred pred nedavnom nebolo mozne priznat v at otcovstvo k nenarodenemu dietatu,ono vlastne dostane uz rodny list s priatel. priezviskom, v nemocnici dostane len tu prepustaciu spravua papier pre matriku a tam hned priatel podpise otcovstvo a ty prehlasenie ze ste sa dohodli o priezvisku dietata.... potom ta vsak tura papierov neminie lebo dieta ma automaticky obcianstvo matky a takze potrebujes pre maleho slovensky rodny list a hned vybavit cestovny pas....bez tychto dokladov sa nepohnes dalej a nedostanes rodicak ani rodinne pridavky....V at ti rodny list vystavia ze 5 minut ak mas vsetky potrebne doklady( zoznam dostanes ked prides na geburtanmeldung do vybranej nemocnice)informuj sa vsak dopredu na matrike ktore doklady uznavaju.... mne sa stalo ze som mala rodny list prelozeny ale uz roky dozadu a pri narodeni dietata chceli po mne najviac 6 mes. stary doklad.... hihi a po kamaratke zase chceli uradne prelozeny RD na sk dat potvrdit o spravnosti prekladu v At.... takze je to vela aj o tom na ktoru matriku pojdes.....

mimka585
21. jan 2013

Geburrtanmeldung v nemocnici??nie nahodou na magistrate???

lauraa
21. jan 2013

@mimka585 v 32 tyzdni ti tvoj gyndos vypise papiere a s tymito sa pojdes prihlasit do nemocnice kde chces rodit, tam ti urobia potrebne vystrenia, odber krvi, CTG apod a od 36 tyzdna tam bude chodit raz tyzdenne na kontr az do porodu.... tam ti daju aj vsetky papiere a info co treba na vybavenie rodneho listu co vsetko treba vybavit po porode, co je potrebne doniest na porod, ak budes mat zaujem o epidural mozes si hned dohodnut ter. s dokt. a pod...na magistrat si len zavolas a overis si napr. ci ti staci preklad od slov. prekladatela, ci muze byt preklad starsi ako 6 mes apod.... predpokladam ze tvoj rodny list uz mas davno prelozeny a tvoj priatel asi tiez.....neviem z akej krajiny pochadza tvoj priatel ... to vsetko si musi zistit priamo na prislusnom urade kde spadate podla bydliska....

mimka585
21. jan 2013

@lauraa no ja uz som bola na zahlasenie v nemocnici ktorej budem rodit uz v 22 tyzdni.a tam mi povedali ze tam pridem len odrodit,ziadne kontroly po tyzdnoch.to budem chodit k mojej dr.A na epidural mam uz papiere na vyplnenie a mam ich do 32 tyzdna doniest a prekonzultovat s anesteziologom.dostala som kopu papierov aj brozuriek ale to ze co potrebujem na vybavenie RL tam nemam..a to sa este v marci budeme stahovat cize zase potom budem spadat pod iny magistrat ma vystre. Moj RL este nemam prelozeny ale to netrva dlho a moj ho ma uz davno.a ty si kedy rodila ak sa smiem spytat?

lauraa
21. jan 2013

@mimka585 , najlepsie bude ked zajdes priamo na magistrat, kde budete patrit a informujes sa dopredu co a ako.... ako matka potrebujes rodny list, meldezettel, staatburgerschaftnachweis( neviem ci ti bude stacit pas , ja som mala potv. o obc. z sk prelozene)a cest. pas ak si slobodna, tvoj priatel predlozi rovnake doklady na prislusnom urade plus podpise priznanie otcovtsva a dohodu o priezvisku dietata.... ale ako som ti napisala naj. ked sa priamo budes informovat na prislusnom urade..... ci ti staci tvoj pas ako staatsburgerschaftnachweis, ci musia byt doklady prelozene rakuskym uradnym prekladatelom, ako stare mozu byt tieto doklady a pod..... sama vidis, ze my sme v podstate len par km od Viedne a uz to tu chodi inak....

mimka585
21. jan 2013

@lauraa uffffff,no je toho dost:( uvidime,pojdem ja radsej dopredu na ten magistrat...ale dakujem ti🙂)))si mi pomohla🙂

marlene
21. jan 2013

@evko1 ,
ja zijem pri salzburgu,takze ak ta zaujima vieden neviem,ale konkretne v sbg viem ,ze sestry hladaju prave so spezializaciou.

evko1
21. jan 2013

@marlene Ďakujem aj tak 🙂))

odabinka
21. jan 2013

Ahojte, je tu vo Viedni mamicka s cca rocnym dietatkom na stretko??? Moj 14mesacny syn sa so mnou uz ocividne nudi 😀

odabinka
21. jan 2013

@katharrina Tak si predstav, ze nasho do jasli nezoberu, lebo som tehotna 😢 a tam mozu iba deti, ktorych rodicia idu do prace... Ale este idem do jednych privatnych sa opytat.

katharrina
22. jan 2013

@odabinka juuuj, no tak založíš škôlku 🙂 alebo budeš Tagesmutter 🙂 ale nie skús ešte privat, ale tie sú okolo 300€

odabinka
22. jan 2013

@katharrina Suseda ma privat tu oproti domu a ze plati 100€. Nejako sa mi to nezda, ale... Uvidime... Tagesmutter??? Staci, ze som Nonstopmutter 😀

mimajo
22. jan 2013

@odabinka ak byvas vo viedni a mas tam trvaly pobyt ty a dieta, tak neplatis ani v sukromnych skolkach nic. len stravu a nejake malickosti. to je okolo 100 eur.

odabinka
23. jan 2013

@mimajo Dakujem za info 🙂 Uz len aby maleho zobrali 🙄

katharrina
23. jan 2013

@odabinka jaj no ze je to vraj rozne

cica1751
23. jan 2013

Ahojte kočky,neviete o nejakej babe ktorá je na rizikovom tehotenstve?

katharrina
23. jan 2013

@mimajo to znamena, že keď máme TP vo W, tak máme geforderter Platz?

vroni
23. jan 2013

Zamiesam sa vam sem 😀

@katharrina, neznamena. To znamena, ze AK dostanete miesto v statnej skolke, tak bude skolka zadarmo (platite len stravu, resp nic ak ste socialne odkazani). Mesto sponzoruje kazdu skolku, statnu, sukromnu aj Tagesmutter sumou 226 € na mesiac (za celodennu skolku) na dieta, ale negarantuje miesto pre kazde dieta v statnej skolke. Sukromna skolka je zadarmo len v tom pripade, ak sa zmesti do tejto sumy a okrem KIWI skolok (ktore su sukromne len akoze) ziadnu taku nepoznam, takze za sukromne sa v 90% doplaca

kilian
24. jan 2013

@vroni davam ti za pravdu,ja som sukromnu skolku platila celu sumu a mala som trvale bydlisko vo viedni.sice je tomu uz par rokov...
@katharrina
@odabinka

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre