Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

bublina83
27. máj 2013

Mate niekto skusenosti s podavanim dan. priznania cez finanz online ?

ellie13
27. máj 2013

@bublina83 na pôrod do vody nepotrebuješ žiadnu prípravu , stačí ked sa rada "čvachtáš" 😉

bublina83
28. máj 2013

@ellie13 Jasne, ved kto nie 🙂 lenze predpokladam, ze ta hebamme tam neskoci za mnou a nebude mi pomahat ... ci ako to prebieha ??? Mozno tam v nepricetnosti od bolesti utopim manzela 😀

kuschel81
28. máj 2013

Ahojte,davali ste tu niektora babätku usi prepichovat? Mala ma tri mesiace a nas dr.to robi az od roka,tak neviem ci len on alebo sa da aj skor..

strelnica
31. máj 2013

Ahojte, viete mi poradit, ci a ako mam vybavit pas pre syna? Narodil sa v Rakusku pred necelymi dvoma mesiacmi. Ked s nim budeme chciet ist do ineho statu (Cechy, Taliansko), musi mat pas? A da sa vybavit aj "na dialku"? Na Slovensko sa chystame az v septembri :( Ale, aj ked by sme prekracovali rakusko-slovenske hranice, uz by sme mali mat pas? Som z toho dost zmatena :(

lauraa
1. jún 2013

@strelnica samozrejme ze musis vybavit pas pre dieta , aj ked hranice nie su ale napriek tomu vas moze niekedy niekto kontrolovat navyse pokial zijes v a t, budes niekedy potrebovat pre maleho aj pobyt a anmeldebesch. bez pasu to asi nevybavis.... najskor teda ty si slovenka a tvoje dieta je slovak narodeny v zahranic(dieta ma automaticky obciantvo matky), (predpokladam ze otec je tiez slovak) a potrebuje najskor vybavit rodny list na osobitnej matrike v ba. o slovensky rodny list mozes poziadat cez ambasadu, priamo cez osobitnu matriku alebo cez matriku tvojho trvaleho bydliska na sk.....vystavenie rodneho listu trva par tyzdnov, mslim ze ho teraz vydaju do 2 mes,.potom mozes vybavit cestovny pas malemu cez ambasadu alebo priamo na prislusnom urade tvojho trvaleho (alebo posledneho tr. pobytu) na uzemi Sk......

fruchtbar
3. jún 2013

@katkag84 Ahoj Katka, my sme v Moosdorfe,cize nedaleko...akosa vam paci v Salzburgu?
😉

tina366
3. jún 2013

Ahoj! Mam 2 mesacneho synceka, cize informacie ohladom pasu celkom cerstve! Poberate tu aj matersku?
S kym pasom je to tak, ze rakusky rodny list Ti vydaju v meste, kde sa narodilo dieta a s tym musis ist do Viedne na ambasadu, na zaklade ktoreho Ti vydaju slovensky rodny list (cakacia doba 3 mesiace), az potom sa da riesit cestovny pas na ktory sa caka 2 tyzdne ale dokazu Ti dat specialne povolenie na vycestovanie, aby si pas vybavila na SK (toto povolenie plati len na vycestovanie z krajiny, vratit sa uz mas s pasom). Kde v Rakusku zijete?
@strelnica

tina366
3. jún 2013

Je tu nejaka mamicka z okolia Welsu?

strelnica
3. jún 2013

@lauraa, @tina366 sme obidvaja Slovaci, manzel pracuje v AT, ja mam zamestnavatela na Slovensku, takze matersku poberam zo Slovenska. Rakusky rodny list uz mame, slovensky sa vybavuje na osobitnej matrike (ziadost podavala moja mamka na matrike v Kosiciach, kde mam trvaly pobyt). Do Kosic som planovala cestu az v septembri, predtym som chcela skocit na par dni k moru a k sestre do Ciech, ale bez toho pasu by to bola asi velmi velke riziko. Keby sa dal na ambasade vybavit pas, tak by sme skocili do Viedne na otocku, takze dakujem za info, ze tam davaju iba povolenie na vycestovanie. Na to sa im asi vyprdnem...vybavovat na ambasade vo Viedni pas na tu hodku, za ktoru som na Slovensku. Akurat skusim zistit, ci by malemu vydali pas aj v Bratislave. Inak..zijeme na severovychode Tirolska, blizko St.Johannu.
Dakujem za odpovede 🙂

tina366
3. jún 2013

@strelnica Skus zavolat na ambasadu a tam sa blizsie informuj, ku mne boli velmi mily a dost nam poradili. Mne bolo povedane, ze na SK nam najskor daju pas (za poplatok) do 48 h, a na ambasade do 2 tyzdnov (nezvykne sa to urychlit), ale maju tam dost blbe otvaracie hodiny, rano od 9.00 do 11.00 a ze povolenia na vycestovanie len na SK !!!
A preco mas matersku z SK ked si rodila v AT, nemas matersku knizku z AT ???

tina366
3. jún 2013

@strelnica Este som Ti zabudla napisat, ze ak pojdes na ambasadu, da sa vybavit, aby Ti pas poslali postou (vramci AT), cize si usetris cestu.

lauraa
3. jún 2013

@strelnica na ambasade ti vydaju cest. pas len vtedy ked uz budes ma t v ruke slovensky rodny list , bez toho ti ho neurobia ani len v Ba , bez slovenskeho rodneho listu sa nepohnes.... takze musis cakat.... teraz by ti na ambasade vydali len povolenie na vycestovanie na sk ale uz s tymto by si sa nemohla vratit, je to toziz jednorazove povolenie na vstup na uzemie slov. republiky, takze podla mna skoda casu , kedze na hraniciach nikto nestoji , riskla by som cestu domov bez a vybavila vsetko priamo na sk....samozrejme ked ti pride slov. rodny list.....taliansko by este mozno tiez slo aj bez pasu , do chorvatska sa nedostanes.....pas na sk ti vystavia aj za jeden den, rano som davala ziadost , pobede som si bola pon.....
@tina366 matersku preto lebo @strelnica pracovala na sk a teda jej vznika narok na matersku na slovensku, a potom prejde na rakusky rodicak.... materska je vlastne rakuske wochengeld........a to ci ma aalebo nema matersku knizku v at nie je dolezite, dokonca ani potrebne..... nato aby si dostala wochengeld musis tu pracovat ty a nie manzel.......

lauraa
3. jún 2013

@strelnica este zmen si udaje v pase, este stale cakas babätko......

tina366
3. jún 2013

@lauraa Ja mam na matersku narok v At a nikdy som tu nepracovala, len manzel, ale mame tu trvale pobyty, to bude asi tym ... Mozes mi prosim ta rozpisat, na ake priplatky mame vlastne narok?

strelnica
3. jún 2013

@lauraa uz som ich akurat zmenila 🙂

strelnica
3. jún 2013

@lauraa, @tina366 Takze predsa len vedia na velvyslanectve vydat pas? no, pre istotu som im uz napisala
s tou materskou (wochengeld) je to teda ako ?
ziadali sme o Familienbeihilfe a Kinderabsetzbetrag, tie nam zacali chodit expresne, aj ked na vyjadreni, ktore nam prislo pisomne, nam ich priznali len na rok (?)
studovali sme podmienky na udelenie, spomina sa tam nieco o maximalnom rocnom prijme, do ktoreho ma nanho clovek narok, ale celkom sme nepochopili, co vsetko do toho prijmu vstupuje (moja sk materska, manzelov plat, ...???)
@tina366 a platila si si tu predtym zdravotne poistenie (popripade manzel za Teba)? nemoze to byt aj tym?
Kazdopadne manzel sa chysta popytat na zdravotnu poistovnu s papiermi z Finanzamtu, tak uvidime....

lauraa
4. jún 2013

@tina366 ty nemas matersku, ty mas rodicak, wochengeld teda slovenska materska je vyplacana 8 tyzdnov pred a 8 po porode, potom sa prechadza na rodicovsky prispevok, zeny ktore nemaju narok na matersku aky ty, dostavaju od narodenia dietata rodicovsky prispevok.... vyska zavisi od varianty ktoru si si zvolila...
@strelnica ma narok od slovenskeho statu na vyplacanie materskej , myslim ze je to 6 mesiacov a potom poziada o rodicak v at na prislusnej krankenkasse kde je poisteny jej manzel...... ano , ked tu trvalo byvate mate narok na rodinne pridavky , tie uz dostavas a na rodicovsky prispevok.... zvolis si jednu variantu , su 4.... len prva varianta je podmienena vyskou zarobku , ostatne uz nie.....
k tym rodinnym pridavkom, su vacsinou priznavane na urcite obdobie, nam priznali prvykrat len na par mesiacov, potom to automaticky predlzovali ....vzdy ti pride vyrozumenie z FA..... sem tam ziadaju o nejaky doklad ale velmi malo.... vyplacanie rodinnych pridavkov nie je tiez zavisle od vysky prijmu.....

lauraa
4. jún 2013

@strelnica ano cestovny pas ti vydaju aj na ambasade, teda zoberu od teba doklady , posielaju do Ba a potom ti ho poslu domov postou , na uvedenu adresu v at, len tu si nemozes zaplatit za skorsie vystavenie ,a trva to dost dlho, navyse potrebujes k vystavaniu pasu pre dieta potrvdenie o statnom obciantve, neviem ci uz si o to ziadala ale asi ano ked uz vybavujes rodny list....to vydavaju na pockanie ale nie na ambasade......

lauraa
4. jún 2013

@tina366 neviem ake priplatky myslis, rodicak a rodinne pridavky mate nie? ak by ste boli socialne slaba rodina , mozete poziadat o pridavok k rodicaku, prispevok na byvanie a pod.... blizsie info ti daju na socialke.....

strelnica
5. jún 2013

@laurra dik za vysvetlenie, asi pojdem vybavit pas radsej na Slovensko. Je ale divne, ze ziadaju potvrdenie o statnom obcianstve, pisala som na ministerstvo vnutra, ci to musim pre maleho mat, ked pojdem ziadat o pas na policiu a odpisali mi, ze nie, ze jeho obcianstvo preukazem mojim obcianskym preukazom alebo pasom.
Mohla by si mi, prosim, este raz vysvetlit, ako je to s tym prispevkom (Kinderbetreuungsgeld)? Mam nastudovane tie styri varianty, len mi nie je jasne, ako do toho vstupuje ta moja materska, ktoru poberam zo Slovenska. Ak by to bolo tak, ako si Ty napisla, ze mi, kym budem brat matersku zo Slovenska (teda 6 mesiacov), nebudu prispevky vyplacat, tak sa cim kratsi variant - tym nevyhodnejsi. Nedava to velmi zmysel, lebo inak by mal clovek dostat pri vsetkych variantoch v konecnom dosledku priblizne rovnaku sumu. Manzel dnes volal na infolinku (asi ministerstva) a tam mu povedali, ze kym budem poberat matersku, tak nam budu vyplacat rozdiel.
Bola si aj Ty v rovnakej situacii?

lauraa
6. jún 2013

@strelnica bola aj nebola..... o pas som ziadala v Ziline a tam odo mna chceli potvrdenie pre dieta o statnom obciantve, moj pas im nestacil.... mozno v inom okrese to pojde aj bez potrdenia, neviem......ty sa musis informovat na prislusnej krankenkasse ci mas narok za tieto mesiace na nejaky doplatok , v at sa prechadza na KBG uz po 8 tyzdnoch a nie ako na sk po 6 mesiacoch....ale teoreticky by ti mali zratat co si dostala zo sk a doplatit ti zvysok do varianty ktoru si zvolis pri KBG...ministerstvo ti tu nepomoze ani ti neda kompetentnu odpoved, toto musis riesit v AT....ako dlho budes este na materskej? Uz mate rodinne priznane?mozno si to pisala ale nemam cas hladat.....ak ches napis mi do IP

julietta246
8. jún 2013

@strelnica Inak ani do mna nechceli to potvrdenie o statnom obcianstve, ja som pas vybovala na ambasade...

marlene
8. jún 2013

@katkag84 ,
ja byvam 25 km od salzburgu,ale som uz starsi rocnik🙂

marlene
8. jún 2013

@fruchtbar ,
tak to byvame kusok od seba 😀 my sme v bürmoos,nepisali sme si my uz?

zemruska
13. jún 2013

baby neviete kolko trva vysetrenie krvi na HCG? ci je to ako pri normalnom krvnom rozbore za hodinu ?

fifi284
20. jún 2013

Ahojte maminky 🙂 je to tu asi najživšia téma ohľadom Rakúska a mamičkovania. Strašne by som potrebovala poradiť, možno aj trocha ukľudniť. Priateľ bude od septembra pracovať v Rakúsku. Po nejakom čase by sme mali ísť s krpcom (18 mes,) za ním. A tu sa začína mojich milion otázok, moje stresy a obavy... Na materskú som šla zo zamestnania, momentálne som už na rodičovskej. Pokiaľ by sme šli s malým do Rakúska, predpokladám, že mi zostáva rodičovský zo SR. Priateľ bude pracovať riadne na papiere, tzn. že môže poberať rodinné prídavky z Rakúska, alebo ich mám ja na SR? S malým by som chcela byť doma do jeho 3 rokov, bez ohľadu na to, kde budeme. Čo sa ale deje, ak bude mať 3 roky? Zoberú mi ho do škôlky aj keď bude hovoriť po nemecky málo? resp. vôbec? No a moje ďalšie otázky sa týkajú už budúcnosti. Budúcim rokom by som bola rada tehotná a mala druhé bábätko. Ak by sme teda žili vonku, mali by sme tam prechodný, možno trvalý pobyt, mala by som tam gynekológa, mohla by som mať odtiaľ materskú / rodičovský? A ešte niečo. Ako si vybavím zdravotnú poisťovňu? Môžeme mať rakúsku? Zrejme si ju budem platiť sama (aj za malého)... koľko to ale je na mesiac?
Baby, ani si neviete predstaviť, aký v tom mám guláš. Fakt mám totálne obavy. Zvládneme to vôbec? Bude sa vedieť malý prispôsobiť? Zapadne do nového kolektívu, do nového prostredia? A čo ja? Niečo viem po nemecky, ale určite si s nikým plynule nepokecám... Eeeeejha :/
budem vďačná za každú radu. Fakt!

smejkoahoj
21. jún 2013

Baby chcem sa spytat, tie ktore ste rodili tu, ako je to s vybavenim pediatra? treba zhanat este pred porodom?alebo ako to tu funguje?

denaalubos
21. jún 2013

@fifi284 ahoj,,,no moj muz odisiel tiez pracovat do AT a pomaly sa chystame za nim, on je tam poisteny, a nejak neviem jak mi bolo povedane, ze sme automaticky?neviem, aj my, rodinne pridavky su od 100 E, CO NA SK JE 23 DACO, tie ti moze manzel uz vybavovat ked tam ma rakuskeho zamestnavatela, cize je za neho odvadzane tam, a ked budete mat toto odklepnute, vraj zatial to je tak ze sk ti plati tych 23 a AT ti doplaca zvysok, a ak sa nemylim, ked sa tam nastahujeme a budeme mat odsuhlasene rodinne tak mozem poziadat o rodicovsky, neviem ani kolko to je, ale je to aspon to co viem ja..a malu by nam mali bez problemov vziat do skolky, a ja sa nebojim, hlavne sa tesim, ze budeme vsetci po kope, a kam idete presne?

fifi284
22. jún 2013

@denaalubos ďakujem za info. Je to hrozné,ze človek nepozná poriadne sk zákony a nie to este inej krajiny. Priatel este nieje vonku,ppôjde od septembra. Pôjdeme buď rovno spolu,alebo za krátky čas za ním. Potrebujeme zohnať nájomcu do nášho bytu,aby tu neostal na prázdno, ale zas by sme nechceli niekoho úplne cudzieho. Nevieš náhodou,ako by to bolo s pridavkami,materskou,rodicakom vtedy,ak by som otehotnela,ale nepracovala v AT? Ja som mala celkom fain materskú tu na sk. Tak som rozmýšľala,ze v najhoršom pripade,by som si materskú vybavila na sk a rodičovský potom v AT. Ale to je aktuálne najskôr koncom tohto roka, alebo v prvej polovici budúceho... Aspon dufam,ze sa zadari ako pri prvom 🙂 A myslíš, ze sa to fakt dá, požiadať o rodicak ked uz budeme vonku a budú mi rozdiel doplácať? Znie mi to úplne neuveritelne,kedze tam nebudem mat odpracovaný jediný deň, budem tam mať akurat prechodný pobyt... Ale bolo by to fain 😉 aj ked tomu moc veľkú šancu nedávam. Kľudne ma oprav,ak to tak naozaj je 🙂 bývanie sa nam teraz vybavuje, bude to niečo služobné, tak este nevieme presne kde to bude. Inak sa uz celkom teším,ale tie obavy tu stale su. Priatel ide pracovať do novo založenej firmy,takže je to fakt riziko,či sa firma udrží na trhu. Strašne dufam,ze áno, v tom pripade by nas fakt čakal nový zivot v novej krajine... Verím,ze aspon trochu lepší,ako tu na sk 🙂 ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre