Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

maya01
7. aug 2008

Dobre ranko,

Wienika,super ze mala sa ma uz lepsie...a co ty? Ako sa citis? Mozno to nakoniec ani nedostanes....

Viedencanka,tak drzim palce,nech sa malinka neponahla na svet a vydrzi v brusku tak dlho,ako je len mozno a nech to manzel vsetko na cas stihne.

Miri,no co ake padlo rozhodnutie?

Kocky a co bude s tym STRETKOM na buduci tyzden??? Kto moze a kto nie.

Lyziarka vitaj.

lieska
7. aug 2008

Ozaj Twix...mne na bolest hlavy pomaha citron!!!! Ja som inak mala bolenia hlavy dost casto, nastastie nie migreny toho najhorsieho rangu, ale bez Panadolu alebo v silnejsich pripadoch Algifenu som sa z domu nikdy nepohla! A pocas tehu, ked ma to draplo, tak som len cistu citronovu stavu z polky citrona vypila a bolo ok!

wienika
7. aug 2008

lieska, tak fajn, uz len par dni a mozes sa naplno venovat sebe......a malickemu....som zvedava co povie ten tvoj doktor ohladne toho myomu.....dufam, ze je uz prec a vsetko bude ok....
ano, mame aj ten tekuty puder, ved ju tym natieram, ale moze sa dva krat denne, rano a vecer, no a ona si to vzdy z tvare hned zmaze, alebo ked je unavena a zmoli si oci.....ja jej nerobim bodky, to by mi nevydrzala sediet ani sekundu a ma ich tolko, ze az, tak ako je hola, ju natrem ako s kremom,cele telicko, aj tak sa mi pritom mrvi a kruti, cakam, kedy mi z toho pultu capne....a taaak pri tom reve ako by som ju z koze drala.....ale uz sa jej to pekne zahojilo...uz ma len chrasticky....a niektore uz ani nevidno..teraz vyzera ako by ju dostipali komare... 😀

twix, nejako som si nevsimla, ze budes rodit cisarskym, to nevadi, hlavne, ze bude vsetko v poriadku...ved nakoniec teraz je to ,,moda,, ved vsetky nase a zahranicne ,,celebrity,, rodia cisarskym.

maya, ja som stale cakatelka.....zatial mi je fajn, tak si myslim, ze este tyzden a ked nic, tak by to malo byt ok....uvidime, ale uz som s tym zmierena.....
ja by som na stretko rada prisla, lea bude uz uplne ok, ale neviem, ci ja neohrozim niekoho.....dam este vediet....

inac, stavu z citrona som pocas tehu pila kazdy den, hned na ranajky, ziadne bolesti hlavy som nemavala, iba na zaciatku, ale to ma bolel cely clovek............a pijem ho dodnes skoro kazdy den.....

maya01
7. aug 2008

Wieni,dufam,ze do vtedy budete v poriadku...
Ale mam taky pocit,ze sa nas nezide vela... Tina tu nie je...Bejby je tiez na Sk...ostatne kocky tu uz dlho neboli...Silvi,Jasterka ako ste na tom?
Twix,Viedencanka vy sa pridate?
Ronnda,dufam,ze tiez...

miriam25
7. aug 2008

Ahojte,
no rozhodnutie padlo. Dnes som volala maklerke, ze ponukame za dom 90 tis. eur (povodna cena 105 tis.), tak zajtra budeme vediet, ci sme s tou sumou presli alebo nie. Ak nie, tak vieme, ze za 95 tis. to dostaneme, len skusame ci to nepojde aj lacnejsie 😉 zajtra tam ideme zasa, berieme aj svokrovcov a svagrinu so svagrom so sebou. Ten svagor by nam tam mal urobit komplet lektrinu novu, takze si to hned cele obzrie, co vsetko bude treba a aj nam povie, kolko to asi bude stat (on to urobi zadarmo, este je nam moc dlzny, drahy im postavil cely dom). Takze platime len material, co je super. No a zajtra budeme vediet aj viac od maklerky. Buduci tyzden by sme chceli vybavovat ankaufsförderung a uver v banke a potom uvidime. Ja sa chystam buduci tyzden v piatok na slovensko, banka potrebuje asi dva tyzdne, tak to akurat vsetko az moc pekne sedi a vychadza, snad to tak zostane.
Ohladom prace sme sa s drahym dohodli, ze ak sef dostane tu poslednu licenciu, tak to berieme a iideme do popradu. Mali by sme zacat od buduceho roku, takze dovtedy musime mat dom hotovy, aby sme sa mali vzdy kkam vratit. No caka nas vela zmien a vela roboty, bude to moc stresov a nahanani, ale my to zvladneme 😉
Do konca novembra by sme chceli uz byvat a december oddychovat pred stahovanim.
No nic, musim koncit, maly sa mi zobudil, svokra pride za tristvrt hodinku mi ho postrazit, ja musim ist do firmy nieco sefovi prelozit, je na slovensku a daco potrebuje, tak dufam, ze v tejto skuske obstojim a budem to vediet prelozit. Drzte mi palce, ozvem sa potom neskor, ked bude maly poobede spinkat...

lyziarka, vitaj medzi nami 😉

babenky tehulky, dufam, ze sa mate super...

wieni, snad ten plac leusku prejde, mne to zacal maly tiez teraz robit a netusim preco.. ☹

vroni
7. aug 2008

Lyžiarka, vitaj
Viedenčanska, Tagesmutter stojí podľa toho, koľko k nej dieťa dávaš (čím viac dávaš, tým menej platíš 🙂 ) a podľa toho, či a kde je organizovaná. Ja dávam Natálku 2 x do týždňa (v pondelok a utorok) po cca 6 hodín (aj u nej spáva) a stojí ma to 150 € mesačne aj s raňajkami, obedom a olovrantom. Tagesmutter nie je v žiadnom Verreine (aj preto je o niečo drahšia, "organizovaná" by stála o cca 20 € menej, ale zase ťažko dostaneš miesto a nebývajú flexibilne), ale je Slovenka a vyštudovaná pedagogička, takže mi to za to stojí. Dni si dohodneš individuálne, celkom nepravidelne to asi nepôjde, na to majú potom iné tarify (nepríjemne vyššie, ako inak 😠 ) Pokiaľ si s deťmi sama, môže ti prispievať až do výšky 250 € aj štát (mesto? neviem) Treba sa obýtať na MA 11
Chlap na dnes pozval na návštevu budúceho obchodného partnera, tak idem dať byt do ukazovateľného stavu (a asi pôjdem s dieťaťom von než prijde návšteva), ale nakoľko nenávidím upratovanie, som nabrúsená na celý svet 😀

ronnda
7. aug 2008

Devcata… ja nejak nestiham, tak ted vam to tady pekne zahltim...

Miriam – gratuluji k skvele nabidce i ke koupi domu. Obdivuji tveho manzela, ze jde na Slovensko, ale je to pro neho urcite zase skvela sance i do budoucna, bude mit praxi ve vedouci pozici a bude to pro nej do budoucna jen prinosem. Pro tebe to bude “idealni,” skoro doma (nemam nejak prehled jak budes daleko od rodicu, jsi z Nitry? Jak je to do Popradu daleko?). Kazdopadne je to sance a takovych nebyva moc, tak je jen dobre, ze ji vyuzijete. Tri roky utecou a budete zase zpet, ve svem domecku, nasetreny penizky, manzel bude hovorit plynne slovensky 🙂 … tak at vam to klapne i s cenou toho domku.

Wienika – Lei mi je moc lito, ale na fotkach vypada i pres to jeji trapeni spokojene, hlavne ze uz se to hoji a muzete uz jit ven. Jak ses ptala, co s Nici delam a tak, tak ja cely den hlavne zpivam…treba, nevim jestli je to I ve slovenstine – cip, cip, cibulenka, mak, mak, makulenka… u toho tancuji, ukazuji a Nici se snazi to delat se mnou. Ona ted dela hrozne velke pokroky po dovolene a taky je poznat, ze s ni byl tri tydny tatinek a reaguje uz i na nemcinu, coz me taky tesi. Hodiny TIK TAK se snazi rict, umi si privonet ke kyticce a udelat aaaaa, jako ze voni, stejne tak kdyz se napije z hrnicku, tak taky aaaa, ze je to dobre. Hodne ji ted bavi strkat kostky ruznych tvaru do takoveho domecku, to jsem ji koupila k narozeninam, vydrzi u toho sedet i pul hodiny. A porad neco povida, spis brble, venku, v obchode se vsichni otaceji, protoze je hlasita, no a taky uz vyslovila svoje prvni slovo, asi taky nasledek tatinkovy pece – AUTO. Ona je z aut nadsena, motorky, salinky, vlaky, na ty se chodime divat kazdy den, takze na auto ted radostne vola AUTO a autobusum uz udela PAPA. Ale neni to taky vzdycky, nekdy se ji proste nechce. Chodi porad jen za jednu ruku a neodvazi se pustit, nekdy se ji to podari, udela dva krucky a ma z toho obrovskou radost. To je asi vse, myslim, ze jsme v norme a s ucenim to nejak nelamu.
Dekuji za tip kolo kolo mlynsky, na to jsem uplne zapomnela… 🙂

Twix – ano, vystihla jsi to, ta nase znama ma opravdu problem s alkoholem. V noci po teto navsteve se manzelovi zdalo, ze ji byl navstivit v protialkoholicke lecebne… 😀

Lyziarka – ahoj, vitej mezi nas dalsi Videnacko, ja bydlim ve 12. Bezirku.

Mayi – ja myslim, ze bych se pristi tyden stretka zucastnit mohla.

Vroni – dik za super info ohledne tagesmutter, ja se priznam, ze vlastne nemam poneti o co jde. To ma ta pani deti jako u sebe doma? A kolik jich tam ma? Jsou nejake web stranky, kde bych se na to mohla kouknout?

ronnda
7. aug 2008

wienika - jeste jsem si vzpomnela: leti vcela, pich do cela, leti vosa, pich do nosa, leti bourka, pich to brouska... takhle ukazujeme kde co ma 😉 ovsem favoritem je jak je velika, to udela temer na pozadani, neni-li zrovna na obzoru priopila kamaradka...

mam cd s pisnickama a basnickama, takze cerpam vetsinou z tohoto repertoaru.

omlouvam se ostatnim za tento prispevek o detskych cinnostech 🙂 🙂 🙂

miriam25
7. aug 2008

ronnda, nemas sa za co ospravedlnovat!!! Ja som si to strasne rada precitala. Nici je naozaj sikulka. Ja maleho zatial moc toho neucim, nechavam tomu viac-menej volny priebeh, ale uz sam dokaze ukazat, kde je ocko. moje oci mi pomaly vypichne 😀 ked mi to ukazuje. Vacsinou to ale ukaze na plysakoch vsetkeho druhu.

No ja som sa asi pred pol hodinou vratila z firmy. Prekladanie prebehlo bez komplikacii 😉
Vsetko uplne super, boli so mnou moc spokojni a dnes som sa dozvedela, ze uz maju aj uzatvorenu zmluvu, takze sa caka len kedy pride licencia... A ta by mala prist zajtra alebo buduci tyzden. Potom budeme mat dalsi pohovor so sefom ohladom platu a dalsich podrobnosti... No vsetko je na super ceste... Tak uvidime. Snad sa nesklameme.

jaj, ronnda, este som si spomenula... nitra je dalej od popradu ako nas fürstenfeld, kde sme teraz ☹ sice nie o moc dalej, ale z nitry tam nevedie dialnica, takze to trva o dost dlhsie. Takze budeme na samotke.. co uz.
k tagesmutter viem len tolko, ze moze mat max. 5 ddeti na starosti, vacsinou sa o deti stara u seba doma. Je to nieco ako nahrada jasliciek alebo skolky. Ked napriklad musis cakat, kym dostanes miesto v skolke, mozes dat dieta k tagesmutter, vraj sa to rychlejsie vybavuje. Ale asi by ti vedeli povedat viac baby, ktore uz tagesmutter maju... Ja toho moc neviem.

wienika
7. aug 2008

caute kocky,
tak aj my sme uz doma z prechadzky....bolo fajn, lea uplne hltala vsetky auta, elektricky,ludi...no ani raz nepipla, len kukala a bola spokojna. potom nam aj na 45 minut zaspala v kociku a urcite by spala dlhsie, ale ako sme ju prekladali do auta sa zobudila..nevadi, teraz je spokojna, aj dnes celkom pekne papala, urcite nie to co by mala, ale lepsie ako posledne dni.....tak som trochu kludnejsia....

ronnda, dakujem za tipy, ja tiez lee tancujem a spievam, najprv sa mi smeje a potom ide prec.....asi si mysli, ze co ta jej blazniva mama stvara.... 😀
ocko, nostek vie ukazat aj na mne aj na babike, aka bude velika tiez, ale tiez len ked sa jej chce.....
s chodenim na´m to este urcite par mesiacov potrva, ak chce chodit, tak za obe ruky, aj to len chvilku, takze ju nechavam, nech si lozi. zato stat vydrzi aj polhodinu popri sofe a kukat na mna alebo sa s niecim hrat. najviac ju fascinuje notebook, takze kym niekdey nieco napisem, trva to dost dlho, lebo mi tu vsetko stlaca....
tiez ju moc s ucenim netrapim, ona sa rada hrava sama, alebo sa jej jednoducho nechce.
ale vypytala som si na jej narodky nejake slovenske rozpravky na dvd, ako krtko a knizky...este keby mamina zohnala aj ludove pesnicky na cd, bolo by fajn....

miri, tak nakoniec ten domcek vyhral? drzim palce nech vam to vsetko vyjde tak ako chcete. ozaj a co urobis s materskou?ako hovorila viedencanka, po 3 mesiacoch mozes o nu prist....

maya, dufam, ze budeme ok, velmi by sme chceli prist na stretko....

ozaj a kde su vsetky tehule? a lenka?

vroni
7. aug 2008

Jaj, celkom som zabudla, miriam, gratulujem k ponuke.
A Wieni, máš krásne slniečko sedem(a viac)bodkované.

K Tagesmutter všeobecne: Je to baba, ktorá je preškolená, kontrolovaná a otestovaná mestom (čiže nie každá, ktorú to napadne), musí mať urobený kurz a mať primeraný byt (veľkosťou a bezpečnosťou), raz za čas, obvykle to býva raz za 3 - 4 mesiace ju chodí kontrolovať Jugendamt (vopred sa nehlásia, prijdú na prepadovku) Može pracovať samostatne, v tom prípade si určuje ceny dohodou alebo je organizovaná vo Verreine (vo Viedni sú tri) a potom rešpektuje ceny Verreinu (sú o niečo málo nižšie, lebo Verrein inkasuje z EU fondov a pripláca jej rozdiel) Môže mať maximálne 5 detí, pričom sa do toho rátajú aj jej vlastné (ak má) a opatruje ich u seba doma. Deti sa u nej stravujú, dáva im raňajky/desiatu, obed, prípadne olovrant alebo večeru - podľa toho, kedy sú u nej. Obvykle sa dá s ňou dohodnúť o špeciálnych stravovacích navykoch (či už diéta alebo vegetariánstvo) a dieťa je vlastne stále "v rodine" - čiže nie v kolektíve (pri chorľavých deťoch ideálne), niekedy ponúkajú aj cudzí jazyk ale musí byť ich materinský (vo Viedni je momentálne bitka o Španielky). U tej našej špeciálne zavážilo, že je Slovenka a malá by mi ostala "v jazyku", ja s ňou síce po slovensky doma hovorím, ale inak brebentíme doma nemecky a v škôlke francúzsky, tak aby slovenčina neostala bokom. A že sa deckám super venuje, chodí s nimi veľa von, učí ich bicyklovať, chodia sa kúpať, do lesa a tak a v zlom počasí s nimi "bastluje" o dušu spasenú (čo oceňujem hlavne ja, lebo mne na ručné práce akosi chýbajú bunky). Takže máme dva dni Tagesmutter a tri dni škôlku... Bleeeeee, idem krájať mäso, za hodinu je tu návšteva a ja si sedím na koni a (preventívne) ignorujem dieťa, ktore práve niečo dolu v obývačke rozsýpa........

wienika
7. aug 2008

vroni, tak ako si kvetnato opisala tie tagesmütter, normalne som zavahala, ci som spravila dobre, ze ide krpec do jasli.....to je fajn, ze mas dobru skusenost, mam kamosku, tiez slovenka, ktora ma bohuzial len zle skusenosti....a to ich vyskusala 3.....
inac, sper tip si dala na tu zebru, uz som ju objednala za manzela, takze lea ju dostane na narodky od muzika....a odo mna auto.....hehe, nemalo to byt trosku naopak?
tak sa teda venuj navsteve, teda najprv tomu mäsu, potom porozsypanej obyvacke a nakoniec hostom....pekny vecer.... 😉

maya01
7. aug 2008

Ahojte,

Miri,tak super...dufam,ze vam to vsetko vyjde....velmi vam to prajem.

My sme boli na kupku,potom sme absolvovali park a ja som uuuupne znicena a Samko neda na sebe nic badat...ale myslim(dufam),ze za chvilku odkvacne.

Tak zatiel pekny vecer.

lenka.pav
7. aug 2008

Ahojte, wienika, som rada, ze som ti tu chybala 😉 . nebojte sa, som este 2v1. len akosi nemam energiu na pisanie, ale citam si vas kazdy den, nech mi nic neunikne.
mali sme dohodnute so silvi a jasterkou stretko v pondelok na cviceni, lenze my sme necakane sli k sestre do blavy a tak som nemohla prist, nestihala som. a potom sme sa dohodli na dnesku. a co sa nestalo. uz som stala vo dverach s klucami od auta v ruke a zrazu zvonil telefon - a to danova kontrola. prisli skontrolovat mojho draheho, ci tu ozaj robi alebo ma len pro forma papier...takze ma tu potreboval ako tlmocnicku (este mu nemcina nejde na 100% a uz vobec nie odborne terminy). samozrejme, ze som to cvicenie nestihla. ale aj silvi mi napisala sms, ze jej nie je nejako dobre, takze nesla ziadna z nas. dufam, ze jej uz je lepsie.
mne sa nastastie opuchy z tepla vyhybaju a ani nejako zle mi nie je. ale zas musim drzat tu nesladku dietu kvoli cukru a spravila sa mi mykoza 😠 😠 😠 . svrbi to jak sto certov. mam to prvykrat v zivote a uz to ani viac nechcem mat. ale vraj je to v tehotenstve normalne - no neviem. mam pocit, ze ani tie cipky, co mi dal doktor, mi nejak nezaberaju.
uz sa tesim, ze coskoro budem drzat nasho drobceka v naruci 😵 😵 😵 . to velke brucho uz je ozaj zatazou.
pozdravte vase deticky, dajte im pusinky a tehulky - pohladkajte bruska.

lenka.pav
7. aug 2008

ozaj, dnes som trosku surfovala na nete ohladom materskej a nasla som nieco take, ze ak je moj drahy na gewerbescheine, tak nemoze ostat na materskej. neviete, ci je to ozaj tak? ak ano, zda sa mi to riadna konina, sak si plati take iste odvody ako vsetci ostatni, preco by teda nemohol poberat matersku? chcela som byt doma tych 20 mesiacov a moj drahy by ostal tie 4. ala ak to nepojde, budeme uz po 20 mesiacoch riesit dilemu, kam s drobcom 😠 . no co uz.

wienika
7. aug 2008

lenka, tak si este celaaa...fajn, ved este mas par tyzdnov.....to ja sa tak vzdy pytam, ked sa niekto dlhsie nehlasi, ci nahodou sa nerozdvojil.... 😉
s tou materskou ti neporadim, sama som z toho jelen,ja mam tu najkratsiu, ale myslim, ze ked bude mat drobec 20 mesiacov, to bude uz dost velky aby si ho mohla supnut do jasliciek alebo k tagesmutter.....a hlavne, mate este vela casu na porozmyslanie....
v tomto ti urcite poradia vroni, viedencanka alebo twix..... 😉

jasterka
7. aug 2008

Ahojte 🙂 konecne som sa sem dostala,vy ste toho stihli popisat 😕 musim si to rano pri kavicke poriadne precitat,aby mi nic neuniklo.Ja som tu mala maminku,tak sme nakupovali,chceli sme najme pre malinke,ale oblecenicko,co zhanam,nieco teplejsie na zimku pre to nase novembriatko este nemaju.tak som urobila radost mamine a nakupili pre nu ,ja som na seba asi uz nejaka lakoma 😅 nechce sa mi investovat na tych par mesiacov a tajne dufam,ze sa po zime vratim aspon do schopneho stavu...baby ako rychlo mi odide to brusko,sak ja cez brusino nezapnem ziadnu bundu ,sako...niezeby som si myslela ze mam na druhy den ploche brusko,ale ako dlho sa stahuje ta maternica? 😕

jasterka
7. aug 2008

Ahoj Leni 🙂 tak ako si dohodneme dalsi termin?aby sme sa aj do porodu stretli 😉
neboj po 20mesiacoch nejak nase dilemy vyriesime 😉 ani moj muzik nepojde na matersku 4mesiace,malo ktory zamestanvatel taku moznost vita 😒 a myslim ze 4mesiace uz vela neurobia.
nahovorime silviku aby nam robila tagesmutter 😉

lenka.pav
7. aug 2008

jasterka, ahooooj, myslis, ze silvi ukecame? 😀 😀 😀 . no, mohli by sme sa stretnut v utorok, lebo vo stvrtok nebudem moct ist - ideme na predlzeny vikend domov. snad nam uz nepride ziadna neohlasena kontrola 😀 . a cosi ma napadlo, boli ste na tom infoabende?

jasterka
7. aug 2008

Leni,my si to za tych 20mesiacov na slivii otestujeme(akoze potrebujeme povarovat a pod 😀 ) a potom ju budeme ukecavat 😀 a sarmu nasich dietok nebude moct odolat 😉

utorok by mi vyhovoval,zistim ako silvike,ale verim,ze to vide.
Na infoabende sme boli,uz je to aj mesiac,dozvedeli sme sa nezvratne fakty,co ma predtym nenapadli ☹ ako napr..ze pri komplikaciach na mimi odvezu hned do velkej nemocnice ☹ alebo ze tam nieje zaiadny detsky lekar v poobednych hodinach..co by mozno moje rozhodutie ovlyvnilo,ale teraz uz niet cesty spet,takze budem mysliet len pozitivne a ziadne komplikacie NEBUDU! 🙂

Inak chystas sa na EPI?lebo ja by som chcela ist na to besprechung s anesteziologom.

lenka.pav
7. aug 2008

naco besprechung? ak nemas ziadne problemy, tak ti povie, ze to mozes dostat. mna by zaujimalo,co vam povedali o tych wahlhebamme, ze kolko stoja.

jasterka
7. aug 2008

Neviem,chcela by som osobne vidiet a pocut aky ma ten aneteziolog na to nazor,aky pristup,ja sa stale neviem rozhodnut...vraveli nam ze si to dava 15% rodiceik u nich,sa mi to zda aj malo 😕 ?
Za wahlhebamme-je to zaujimava moznost,ma to urcite vela vyhod,stoji to 800eu.Hovorila,ze sa vyhnes stresu,ze nevies aku hebamme budes mat pri porode,ci si zrovna v polke porodu nebudu menit sluzbu,a dostatnes inu...a ze sa stertnete viac krat dopedu,aby ta spoznala,tvoje predstavy,co ti je neprijemne...ta sestra s odelenia vravela,ze oni stym nemaju problema stale prizvukovala,ze vsetky hebamme su rovnake,len wahlhebamme poznas dopredu..no neviem,wahlhebamme ma pohotvost na telefone,pride ked jej zavolas pozrie ta a povie ti ci mas ist do nemocnicealebo ci este hodinku dve budete doma predychavat,a sprsit a pod..
mala som vvsak pocit ze ta wahlhebamme preferuje a uznava porod doma,alebo ambulantny...lebo sa vela pytali ako to je s izbami,ci su matky po 4na izbe a ona stale,ze ...prave preto lepsie ambulantne a potom hura domov...co si teda ja neviem ani vo sne predstavit 😕

lenka.pav
7. aug 2008

800 eur je teda dost, to radsej nech si pri mne sluzbu vymenia 😀 . 15% dostane epi preto, lebo oni davaju epi nie, ked ju chces, ale vtedy, ak mas ozaj bolesti, porod nepostupuje a tak. cize to nie je ako na slovensku, ze si to zaplatis a aj dostanes. tu sa o tom rozhodne az priamo pocas porodu

lenka.pav
7. aug 2008

a inak moja kolegyna rodila ambulantne a velmi si to pochvaluje. mala sa narodila v aprili. lenze ona mala wahlhebamme, tak sa to da zvladnut

jasterka
7. aug 2008

tak ja ti neviem,zda sa mi to na prvorodicku dost silne kafe ☹ ,neviem si predstavit,ze by som bola hned na druhy den po porode s dietatkom doma 😲 akosi mi nemocnica dava tak zdanlivy pocit istoty 😅
ale mas pravdu,podla toho co som si precitala na rak,forach,su ambulantne porody oblubene a chvalene,ale chce to fakt dobru wahlhebamme.
Ja to risknem s tou co mi pridelia v nemocnici,aj tak bude samotny porod riadny sok,nebude asi ani mensi keby si zaplatim privathebame...bude tvoj manzel pri porode?

twix
7. aug 2008

ahojte,
tak dnes je mi uz dobre, nastastie tie crevne problemy presli 🙂

k tej wahlhebamme - ja som mala pri prvom porode. je to dobre, ze som dopredu vedela, kto bude pri porode. par krat sme sa stretli pred porodom. ale keby som nebola pripoistena, tak by som si ju asi nezaplatila. riskla by som to a dufala by som, ze budem mat stastie.
v nemocnici, kde som rodila, tiez nebolo detske oddelenie a deticky vozia do inej nemocnice, ak s nimi nieco nie je v poriadku. kazdy den pride kinderarzt a skontroluje kazde. ak je dieta prevezene, tak mamicka moze ist s nim, ak je v dobrom stave. myslim, ze ak mala cisarsky, tak ju nepustia. aj preto mne odporucili teraz rodit v AKH, nech som pri dietatku.
jedna kamaratka tiez rodila ambulantne, velmi si to pochvalovala, aj ked nakoniec skoncila v nemocnici, dostala dost silny zapal prsnikov (bradaviek) ☹

Tagesmutter - vroni popisala to najdolezitejsie. su aj take, ktore beru stundenweise. ja som bola jednu pozriet,
ale nakoniec som vybrala inu, ktora je vo vereine, lebo tam ma vzdy 5 deti, zatial co ta, co berie stundenweise,
ma raz 1, raz ziadne, raz 5 ....
daju sa dohodnut rozne dni, pripadne len doobedie, etc. podla toho, ci tam ma este volne miesto.
my zacneme od 1.9. eingewöhnung, tak som zvedava, ako jedna zena zvladne 5 deti 🙂 viem, ze tam ma dve take, ktore neboli spokojne v skolke.

internetove stranky k tagesmutter:
www.efk.at
www.kinderdrehscheibe.at

lenka.pav
7. aug 2008

jasterka, jasne, ze chcem, aby bol manzel pri porode, len sa bojime, ci to stihne. lebo pracuje v noci a jazdi az do slzburgu...tak len dufam, ze si to nas maly premysli a rozhodne sa prist na svet vtedy, ked bude mat ocinko volno 😉
twix, prosim ta, nevies poradit ohladom materskej, co som pisala vyssie? ci ma otec, ktory pracuje na gewerbeschein narok na metersku? dakujem za info. a dakujeme aj za info ohladom porodu 😉

lyziarka
7. aug 2008

ja som rodila akutnym cisarskym v AKH, ziadala som celkovu anesteziu, naco mi moj osetrujuci lekar povedal, ze co blaznim, ze to sa uz teraz nerobi, ze sa robi epiduralka a ze celkova moze viac uskodit dietatku. Naco som sa nechala ukecat na epi. Po prvom neuspesnom pokuse (stale som vsetko citila) mi pichali znovu, naco som zase vsetko citila. Take zufalstvo a strach som hadam dovtedy este nezazila. Myslela som si, ze zacnu operovat a ja budem vsetko citit. Kedze sa s tym dlho babrali a cas suril, dostala som koniec koncov celkovu anesteziu, kedze tam bol ocividne neschopny anesteziolog na epi. Na druhy den rano ked som sa mala postavit z postele, myslela som, ze mi streli hlava. Tie bolesti sa nedaju opisat. Ma to aj nejaky odborny nazov, je to z epi (u mna aj tak neuspesnej), samozrejme nemusi to dostat kazdy. Tak mi davali 4 dni v kuse infuzie lieky od bolesti, ktore samozrejme prechadzali aj do mojho MM, ktore som poctivo odsavala a na ktore cakalo moje malinke novorodeniatko v inkubatore. Po tyzdni bolesti hlavy presli a ja som si povedala, v zivote nikdy uz nebudem suhlasit s epiduralkou. Tot moja skusenost. Ja ju nikomu neodporucam ( kvoli tym moznym bolestiam hlavy).

jasterka
7. aug 2008

ahoj twix 🙂 akurat som citala ako ti kopla ta lopta do bruska 😲,viem si predstavit ako ti bolo, este si isla hned do nemocky a ze je vsetko o.k,tie nase babetka su asi velmi dobre chranene,priroda to dobre zariadila,
Ja si tiez akosi podvedome stale chranim brusko,a neznasam davy,dnes sme boli na mariahilferke 😝 a necitla som sa dobre,stale som striehla aby ma nik nebuchol,tí ludia chodia ako sialeny 😖

jasterka
7. aug 2008

Ahoj lyziarka,v prvom rade vitaj medzi nami 🙂 a vdaka za nazor,veru aj to stoji za uvazenie ☹ , ale ked ja tak neznasam bolest,nic nevydrzim ani to co bezne kazdy v pohode zvlada 😒 ,na druhej strne su ja nazory zien ,ktore na EPi nedaju dopustit...
Malinky sa ti narodil predcasne?

leni,aj ja malinke presviecam uz odzaciatku nech sa narodi v piatok,aby mohol byt muzik viked pri nas,lebo mu nedaju v robote volno ☹ tak snad nam to vide.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre