Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

tinavieden
13. okt 2008

Bejby aj Ja sa tesim na Teba ked budes byvat blizko nas...ani Ty sa ma nezbavis 😀 a co kedy asi priblizne bude dom hotovy?

Silvi tak dufam,ze jej ten horsky vzduch pomoze a zacne uz konecne nieco pit...uz som dostala aj dobru prac.ponuku ale nemozem ist lebo stale kojim... ☹

bejby29
13. okt 2008

Tak nabuduci rok by sme uz chceli ho dokoncit, najneskor do roku 2010, ale to je najneskor.. Inak, vcera sme tam boli sa vyvalit na deke v zahrade a uz sa neviem dockat..
Inak Tinus, co sa tyka toho, ze stale kojis, napriklad mne Nataliu naucil na flasu moj manzel po 3-hodinovom cirkuse, takze treba mat len trpezlivost, nevzdavat sa, ak mala zamrnci..

tinavieden
13. okt 2008

no tak Ja som bola cely den prec moja mamka sa s nou trapila skusala vsetko mozne a ona nevypila nic absolutne nic ☹ ani len lyzickou...

maya01
13. okt 2008

Jeeej Bejby,vam bude dobre,ja by som sa tiez vyvalila na travu 😵

Tina,tak tebe sa uz risuje robota...no super...ale nevzdavaj to malinka sa skor ci neskor oduci...len to treba trpezlivost. 😉

tinavieden
13. okt 2008

No tu prac. ponuku som dostala minuly tyzden a oni ma potrebuju hned a Ja malu zo dna na den neodkojim...

maya01
13. okt 2008

No tak to je na porazenie...a mozno by si na teba aj pockali...neda sa dohodnut? A aka robotka by to bola?

tinavieden
13. okt 2008

no nepockali by na mna kedze potrebuju niekoho hned. Ide o spedicnu firmu v 1.bz.Ale aj tak by som narychlo asi nezohnala skolku ved to sama poznas ake to je komplikovane...

maya01
13. okt 2008

To je tiez pravda,ale mozno Tagesmutter,by si nasla...ale je zas otazne,ci by si natrafila na dobru. Ta stranka,ktoru tu raz davala Twix,je vazne super...zadas bezirk a vyhodi ti vsetky volne miesta v skolkach(jasliach) a tiez Tagesmutter,ktore maju volne miesta.
A od kedy chces ist do roboty?

lieska
13. okt 2008

Lenka, maly je nadherny a fakt sa tie tvoje poporodne stavy citaju az s nadsenim!!! Absolutne nechapem z tych tzvojich kil, to fakt za 2 tyzdne mas vsetko dolu?? Wow, musis mat ale dobvre spalovanie, ja som pocula aj o takych pripadoch, ze pocas kojenia sa nemohli zbavit ani deka! A inak mas sympataka manzelika, taka mila rodinka ste! 😉

Tina, tak uz mas dokonca aj pracovnu ponuku?? To je parada, no ale fakt blbe, ked nemozes!! Mozno na teba caka este lepsia robotka! 😀

Jasterka, aj ja si myslim, ze to musime brat vsetko pozitivne, lebo nas slak trafi! Mna super upokojuje, ked som napr. dnes doobeda pocula tu kamosku, kt. vcera porodila...hlasok tak v pohode akoby nic, vyzerala byt v telefone uplne v pohodicke, i ked vravela, ze mala velke bolesti, pomaly sa otvarala, tak jej museli pomahat nejakymi infuziami a cipkami (co asi potom tiez nie je najbezbolestnejsie) a aj tak cely porod trval od 1.00 v noci (odtiekla plodova voda) do 15.00 (kym sa mala narodila). Ale ked som ju dnes pocula...no ja ked mam len zvsenu teplotu, tak mam zlomenejsi hlas ako ona dnes! Tak vydrzime, nie? 😉

Silvi, tak uz mas padnutejsie brusko?? No super! Ja asi ani moc nie - na pohlad - ale kopance do mechra citimn teda ovela castejsie, tak sa male hadam uz tiez posuva!

tinavieden
13. okt 2008

Maya tak to roboty som planovala ist po materskej ale kedze teraz ta ponuka ale no neda sa. Predsa k Tagesmutter by som ju dala az kym by som ju odkojila....to je jasne.. nikto vsak nevie ako dlho by to trvalo...

tinavieden
13. okt 2008

Lieska tak dufam,ze sa taka dobra ponuka este naskytne..a caka ma lepsia robotka.. 😀

maya01
13. okt 2008

Tina,tak drzim palce,nech sa vam to podari cim skor...ved malinka bola dost kojena... 🙂

No idem uz pre Samka do skolky a potom k mamine,nase prechodne bydlisko.

Zatial pekny den.

miriam25
13. okt 2008

ahojte, tak my sme booli dnes na navsteve u mojej svagrinej, bolo fajn, boli sme sa prejst, dali sme si kavicku a ked bol samko unaveny, hodila som ho do auta a sli sme domov.

Jaj baby, aj vam zavidim,ze niektore budete susedky (pripadne uz ste)... ja tu na okoli asi tazko budem mat niekoho nablizku... ☹ ale zasa musim povedat, ze som tu uz spoznala nielkolko milych rakusaniek, s ktorymi sa obcas stretavam, najviac s nasou susedou, takze aspon nieco...

tina, skoda s tou robotou ☹ ale uvidis, mozno si najdes nieco este lepsie ako by bola tato praca, drzim palce aj pri odkojovani 😉

maji, ty si sikovna a samko tiez, to zvladnete. S tou skolkou este stale nic?
Ja vobec netusim, kedy pojdeme my na SK... sef uz vybavuje vsetky potrebne papiere, zajtra ide tiez na slovensko daco vybavovat, kazdu chvilu je na slovensku, ale je skupy na slovo, asi ani sam nevie, ze kedy to konecne uz bude a pojdeme... vazne netusim. Najneskor v januari by sme mali byt uz v moravciach. Mozno aj skor, ale aj by to malo byt od zaciatku decembra, mo neverim, ze by nas tam poslal, kedze bude vela sviatkov a moc sa to neoplati, aby nas tam posielal, ale tak on to sam najlepsie vie.

Ach, este som nic nestihla a uz maly vykrikuje mama mama... tak krasny zvysok dna zelam 😉

lenka.pav
13. okt 2008

ahojte, maly spinka, tak mam chvilku cas 😉 . tiez mam po porode uz len kilo navyse, tak sa vytesujem, lebo by som chcela schudnut 🙂 . inak sa mame dobre, zajtra ideme na prvu prehliadku k lekarovi. mlieka mam dost, nastastie, comu som velmi rada, lebo v nemocnici bol maly strasny hlados a ja som nic nemala, tak som mu chodila pytat mliecko do flasky. ale to uz je za nami a teraz mam mlieka na rozdavanie.
co sa tyka papierov: kvoli rodnemu listu na standesamte v hietzingu od nas vobec nechceli tie preklady nasich rodnych listov 😨 . chceli len original a preklad sobasneho listu k nahliadnutiu, nase pasy a to bolo tusim vsetko. dostali sme potom rakusky a medzinarodny rodny list.
k meldezettlu od nas nechceli tiez vobec nic, len nas meldezettel a bolo to. len jednemu nerozumiem, na meldezettel malemu napisali Staatsangehoerigkeit Oesterreich. myslite, ze je to ok? nepomylili sa?
a ako sa mate? vsetci ste zdravucky? deti posluchaju? tehulky, ako?

wienika
13. okt 2008

ahojte dievcata, pekny vecer vam prajem.....

my sme mali tiez pekny vikend, boli sme cela rodinka u mojej maminy v rusovciach, boli sme v lese na prechadzke, no preste bolo fajn...obidva dne sme boli v zahrade, tak bolo teplo.

leuska sa uz ma lespie(3 krat klop), uz je vesela, dokonca pekne papa, aj vela naraz, v podstate stale nieco chrume, uz teraz zacne plakat, ked je hladna, ukazuje rukou na pusu...tak si neviete predstavit aka som rada...len nech nam to vydrzi. chodit este nechodi, tiez sa jej nechce, obcas sa aj pusti, ale len dva tri kroky a potom sa spusti na kolena a zasa po styroch. zato niekedy stoji sama aj par minut.
zohnala som v draciku teletubbies, je to dost drahe a taka blbost, ale lee sa to celkom paci, nevydrzi pri tom sice dlho, ale nachvilu ju to vzdy zaujme.

trdlo, vitaj medzi nami a gratulujem k tehu....mas pekny datum porodu.....moj manzel ma v ten den narodeniny... 😉

bejby, natalka je uzasna, nadherne babatko.....a tie vlasky...a ja by som uz rada leuske robila maslicky......a zatial vyzera ako chlapec...aj sa jej ludia tak prihovaraju... 😠

jasterka a lieska, netreba mysliet negativne, ludia nevedia co maju povedat, i ked si myslim, ze to nehovoria schvalne, aby tehule vylakali...mna tak tiez nastrasila kamoska, ked som bola v 8 mesiaci, mesiac som prezila v hroznom strachu, ze budem mat poskodene babo.....ale nastastie vsetko bolo ok, len viem ako sa clovek citi.....
lieska, tak ty uz to budes mat fakt zachvilu, veru, uz ti kazdy den budeme pisat, ze ci si este kinderko......ved to moze prist kazdy den.... 🙂 dufam, ze si uz poverila niekoho, aby nam podal spravu....ved to napatie nevydrzime 🙂
co sa tyka tej cesty autom, ty sa strachovat nemusis, babo bude malinke a celu cestu aj tak prespi...tina ma uz vacsie dietatko, ta uz neobsedi, takze je vlak lepsi. mne lea uz tiez v aute robi problemy a to cestujem do blavy len hodinku.....

tina, tak leni je tiez pohodak.....to neva, ved este sa v zivote nabehaju dost, nie?
inac, ja by som jej nedala cicu, nech aj cely den nepije, neboj od smadu neumrie, ale ona ta vyuziva, lebo vie, ze jej das.....aby sa nestalo, ze ju budes kojit do dvoch rokov, cim neskor odkojis, tym tazsie to pojde.....

maya, ja ti to stahovanie nezavidim ani trosku, ja som to uz v zivote absolvovala niekolko krat a z duse to nenavidim......a to ma este caka jedno, lebo manzel tu nechce byvat, kde sme teraz a hlada nam byt v 19tom...
takze skolka este nic, ze? juj, no drzim palce, nech to zvladnete.....

miri, takze vy definitivne odchadzate na sk? ako to prezije ta tvoja milovana svokra? 😉

lenky, som rada, ze je vam dobre a ze vam krasne idu kilecka dole....dufam, ze budeme moct coskoro obdivovat vasich fesakov.....

bejby29
13. okt 2008

Ahoj Wieni, som rada, ze je Leuske lepsie a pekne papa, nastastie to bola len taka faza, vsak je lepsie, ked si to tie deti "preskacu" a posilnia imunitu.. Nastastie to nebolo nic vazne.. 😉
Tinus, ako hovori Wienika, treba trosku trpezlivosti, aj pri mojej malej to tak bolo, ja som musela prestat kojit kvoli liekom a jednoducho sme malu nechali kricat dokym ju to prestalo bavit a nemala na vyber. Aj u Leni to tak bude, uvidis, len treba trpezlivost.. A co sa tyka toho miesta, nie je ti to luto si taku moznost nechat ujst? Mne by to luto bolo.. A nie je to tak, ze kojis tyzden, mne doktor hovoril, zevraj mlieko ma najvacsiu hodnotu pre dieta prvych 6 az 8 tyzdnov, preto sa potom po tych 6-8 tyzdnov zacina ockovat, lebo hodnota mlieka sa znizuje.. Ja som stastna, ze som kojila tie 3 mesiace a teraz mi to vobec ale vobec nechyba.. Ja som kojenie neznasala, som totizto strasne netrpezlivy typ a mala na mne visela hodiny.. Teraz je to pre mna priam az vyslobodenie.. Ja uz aj dokrmujem, kupujem Hippky od 4. mesiaca, malej najviac chuti Apfel mit Banane und Kinder Keks a potom este Gute Nacht Griess - tu uplne zboznuje.. Vsak uz ma aj 7,5 kg, uz ma z nej aj ruky bolia! Som rada, ze tak pekne papa, najprv sme boli cely zababrany ale teraz to uz ide pekne..
Wieni, dnes tu bola Eva, je uplne nestastna, zevraj ju chce ten jej stary vyhodit, co je to za somara drbnuteho?! Eva ma chudera jednu chybu, ze je taka dobracka a kazdy ju len vyuziva.. Normalne sa aj rozplakala, bolo mi jej hrozne luto 😢

maya01
14. okt 2008

Dobre ranko,

Wieni,tesim sa s tebou,ze je uz Leuske lepsie 🙂

Kocky poprosim vas (Bejby alebo Wienika) poslali by ste mi cislo na tu Evu,uricte ju budem sem-tam potrebovat. Ked ste s nou vy spokojne,budem urcite aj ja 😉

Lenka.pav,super,ze sa vam tak dobre dari a pozerala som malinkeho fotky,riadny maco... 🙂

Paaaa

maya01
14. okt 2008

MIRI..... SAMUSKOVI VSETKO NAJ,NAJ,NAJ, K PRVEMU ROCIKU. NECH VAM ROBI LEN A LEN RADOST. 🙂 🙂 🙂

wienika
14. okt 2008

dobre ranko.....

ja len chvilku, musim ist do prace.....

miri, tak samkovi zelam vsetko len to najnajnaj k narodeninam.......

bejby, tak natalka je riadna baba...ved lea v roku vazi 8 kg 😅
eva dnes pride ku mne vecer, bude mi zaroven aj varovat malu, ja mam predstavenie....tak mi povie, ze co sa deje, kazdopadne ten dedo je uplny debil, to sa vie....

maya, jasne, ze ti poslem jej cislo....IP

tak pekny den zatial

lieska
14. okt 2008

Ahojte dievcata!

Wienika, tesim sa velmi s tebou, ze je malej uz lepsie a vioem si predstavit ten tvoj tesis, ked si sama pyta papat! Chvala Bohu!!Fakt klop klop klop, nech jej to vydrzi!
Ja mam oficialny termin az dalsiu nedelu (presne ako Silvi a Charlotka...to som zvedava, v akom poradi pojdeme) a mam taky pocit, ze este tento tyzden to nebude (aj ked by som rada). Spravou poverim manzela, nech sem potom napise. Ale inak my tu mame taku super sluzbu, na nete (www.babyweb.at) su fotky babatiek, co sa prave narodili, je tam aj moja nemocnica St. Johans Spital....Jasne, ze som hned pozerala aj viedenske nemocnice, ale zial... ☹ Tak ja kazde rano kukam, ktore baby z tych kurzov, co som navstevovala uz porodili! 😀

A inak s tym i ludmi mas pravdu, ja som nad tym tak rozmyslala, a veru asi som aj ja trepla par krat tak od veci, napr. segre, ktora bola tehu... vtedy som na to nemala taky cit ako teraz! Tak zrejme je vela takych co si to proste neuvedomia! ☹

Lenka, tak aj ty si uz na povodnej vahe? Wow!!!!!!! To ja zozerioem kefu, ked budem mat po tyzdni tych "krasnych" 19.5 kg co som zatial pribrala dole! 😀 Ale som rada, ze je vam tak fajn, malinky je rozkosny, ta fotecka s Emkou je super!

Ja idem...otravuju ma este z roboty, mam povybavovat par telefonatov a mailov a poobede idem kuknut tu kamosku do nemocnice!!! A dnes sa narodilo domacej vnuca...tretia baba v rodine, 4,2 kg a 56 cm!!!!! Uff, co? Tak mozno aj domacej dceru behnem mrknut! Krasny dnik vsetkym.

jasterka
14. okt 2008

Ahojte 🙂
hned z rana 😀 (teraz 😔 ) ma dalsia Lenka potesila 😵 Lenky- vy ste sa dohodli,ze nas budete len pozitivne motivovat?v kazdom pripad vdaka,cita sa to super,hreje ma hned pri srdiecku 🙂
Leni,malinky je sladucky 🙂 a dakujeme za cerstve info ohladne papierovaciek a to anmeldebescheingung si nepotrebovala?

Lieska-aj ja zozereim kefu,ked budem mat mojich karsnych 18kg po tyzdni dole 😀 😀 😀
o tom ani nesnivam,ale mi to dole dame,aj keby pomalsie 😉

wienika-tiez sa tesim,ze to ma Leuska tak za sebou a ze sa tak rozjedla 😉 len tak dalej 🙂

lenka.pav
14. okt 2008

jasterka, este som Anmeldebescheinigung nepotrebovala, ale este som ani nevybavila papiere na Finanzamte...Takze to ma asi este len caka. Dnes sme boli na slovenskom velvyslanectve dat urobit slovensky rodny list, sme si to prepocitali a vyjde nas to tak lacnejsie a hlavne nemusime s malym drobcom cestovat az do Martina...Ked budem vediet nieco nove ohladom papierov, dam vam vediet. Pekny dnik

bejby29
14. okt 2008

Ohladom papierov, ja som vybavovala v Martine rodny list malej a aj sobasny list, trva to 3 mesiace, Lenka.. Ja uz to mam vsetko vybavene, ale cakala som tie 3 mesiace..

twix
14. okt 2008

Ahojte!

tak ja som teraz napisala dlhy prispevok, ale neodoslal sa mi ☹

tak aspon by som rada zablahozelala SAMKOVI vsetko NAJ!!!

tehulkam prajem, nech maju pohodovy porod. predpokladam, ze uz kazdym dnom medzi nami moze pribudnut dalsia mamicka s babätkom 🙂 tiez som zvedava v akom poradi to bude 🙂 ja dufam, ze este najblizsich desat dni neodrodim, ale tiez by som nechcela prenasat. moja mala ma od vcera teploty, tak "cipkujeme". ale inak je v poriadku a myslim, ze to budu pravdepodobne zubky. ja sa citim dobre, len my uz asi dva tyzdne pravidelne tvrdne brusko a aj mam pocit, ze my kleslo. to tvrdnutie je dost neprijemne, ked som cakala lauru, tak som to nemala, je to nieco nove.

tina - myslim, ze je dobre, ze sa do prace neponahlas. ja by som na tvojom mieste este ostala s malou doma (aj ked je pravda, ze nepoznam podrobne tvoju situaciu). ale to kojenie ti nezavidim a ani ti neviem poradit ... ☹

maya01
15. okt 2008

Dobre ranko,

Miri,co je s tebou? Si sa tu neukazala... 😕

Tehule,vam sa to uz nezadrzatelne blizi....a som teda riadne zvedavaaaa,ktora bude prva a ake pohlavie bude prevladat...a som este zvedava,ci nase tipy vyjdu.... 😉

No mne vcera niekto v Tescu z tasky ukradol mobil 😠 😠 tak som utekala rychlo,dat si cislo zablokovat,no potesi...zbytocne vybavovacky... 😖

Pekny dnik.

tinavieden
15. okt 2008

Twix tak do prace nemusim ist to sa naskytla len dobra prac.ponuka teraz ale je pravda,ze by to bolo dost skoro a aj drasticke keby som musela malu nasilu odkojit a dat ju niekde k Tagesmutter na cely den..no asi by mi riadne trhalo srdce...
Dufam,ze sa to v LM u mojej mamky troska posunie a princeznicka zacne nieco konecne pit...ono cez den jej vobec nedavam prsnik ale v noci ano predsa nemoze byt bez tekutin...

Maya no tak to ozaj potesi ten ukradnuty mobil..akoby si nemal vybavovaciek dost..
Ozaj co skolka?Uz vies nieco?

miriam25
15. okt 2008

ahojte,
maji, vcera som sa tu neukazala, lebo drahy nejakym zazrakom dostal dovolenku, tak sme spolu oslavovali.
Samkovi sa darceky pacili, stale k nim chodi a vyhrava mi tu, vcera ma z toho tak bolela hlava, az mi bolo luto, ze kazim samkovi jeho prvy velky den. dala som si potom brufen a do hodinky bolo fajn, tak snad ma z toho samkovho vyhravania nebude boliet hlava kazdy den..

dakujeme za gratulacie, odovzdam samkovi 😉

ja som sa v pondelok tak strasne zlakla, som ulozila samka spinkat, plakal, tak som tam po niekolkych minutach sla, upokojila som ho a polozila do postielky, chvilu bolo ticho, potom zasa spustil, ale brutalny plac, ked som pocula, ze nemoze dostat vzduch do pluc, tak som tam nabehla a teda to bolo ako z hororoveho scenara, cela postielka cervena, najskor som si po tme myslela, ze je to krv, ale potom som zistila, ze su to maliny, co cez den zjedol, vsetko, ale naozaj vsetko vyvracal, spaci vak, on, postielka, plysovy macko, vsetko ogrckane, som ho sla prezliect a maly sa cely triasol, tak som najskor nevedela, ze ci z toho,ze sa zlakol alebo ci mu je zima, kedze bol cely mokry alebo ci je chory, volala som drahemu, ten do 5 minut prisiel, bol este vo firme, musel nalozit auto, ale vykaslal sa na to a utekal za nami, nastastie potom uz bolo dobre a samkovi som neskor dala len trosku mliecka, nechcela som mu zaludocek zatazovat s krupicou, no ale ja soms a teda riadne vylakala.
Uz som si myslela, ze jeho narodeniny stravime v nemocnici. V noci som kazdu chvilu bola hore a pozerala, ci dycha, rano som ho este celeho prezrela, ale bol vesely, ako keby sa nic nebolo stalo, takze nastastie to vsetko dobre dopadlo.
uff, v poslednej dobe je toho uz nejak vela. Si s nim asi este uzijem, co?

ohladom nasho odchodu na slovensko este stale neviem nic nove, sef bol v pondelok zasa na slovensku, bool zaplatit nejake poplatky a zasa bol za jednym pravnikom, nejake dokumenty pripravit a neviem co vsetko, ono je dost mozne, ze do dvoch tyzdnov sme na slovensku, ale je aj mozne, ze pojdeme az od januara, no v kazdom pripade vas budem informovat, ako to s nami vyzera.

jasterka
15. okt 2008

Ahojte 🙂 teda ten dnesny dazd ma vobec nepotesil,nechcela som verit vlastnym ociam,vcera bolo tak prijemne ☹ ale co ...aspon sa pustim do hory zehlenia 😝

Teda Mayi ☹ to je sila za ten mobil,mne keby ten moj ukradli,som stratena,ja neviem nikoho cislo,len tak tak to manzikovo,uz dlho predlho si hovorim,ze si to prepisem do notesu,ale som sa k tomu doteraz nedostala 😔 ...
asi sa dotoho hned pustim...
a nic ine ti nezmizlo?robia to uz profesionalne,co?asi si si ani nevsimla 😠 bodaj by tomu zlodejovi ruka odpadla...

tina-ja si tiez myslim,ze sa ti prac. sanci naskytne za zivot este dost,ale tento cas,co mas s Leni si vychutnaj 😉
hlavne ked ta nenuti situacia vratit sa do prace.
stim kojenim to je urcite vysilujuce,ale ved uz to je uspech ako ste to obmedzili,takze snad vas cisty liptovsky vzduch zase posunie dopredu 🙂 drzim palce.

miriam25
15. okt 2008

jej maji, az teraz citam to s tym mobilom... 😠 cloveku ani tak nejde o mobil ako o tie vybavovacky a o simku... ked budes mat nahodou nove cislo, tak daj vediet, nie aby som ti volala (ked budeme na sk) na neexistujuce 😉

miriam25
15. okt 2008

pridala som 4 fotecky 😉 viac som nestihla, malinky je uz hore... zvysne nabuduce 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre