Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

llienkal
25. sep 2012

@katharrina no vidiš to som nevedela vobec.dakujem.aspon teraz viem 🙂 🙂

katharrina
25. sep 2012

@llienkal ani ja, vcera mi akurat znama povedala o tom papieri a dnes som ho automaticky dostala, nepytala som si ho, asistentka uz vedela podla tyzdna

marlene
25. sep 2012

@sisamato ,

no ked tu ostanete tak ano,alebo ich chces dat do skoly na slovensku?

jojci29
25. sep 2012

Ahojte má tu niekto skúsenosť prechod z rodičovskej na materskú v rakúsku?Hlavne podľa čoho sa vypočítava Wochengeld a kedy treba sa nahlásiť na WGKK?

sisamato
25. sep 2012

@tremonti ahoj, iba sme tak par krat s mm pozerali cez net...aj kvoli praci, ale aj celkovo pre lepsi zivot...a vy?

sisamato
25. sep 2012

@marlene ak by sa nam v AT zapacilo tak urcite nie do SK skoly...ja som z nich sklamana...je to normlane aby clovek vystudoval odbor a po 50 rokoch ho v republike zrusia??? to asi nie je normalne...

lauraa
25. sep 2012

@sisamato a je normalne aby si po maturite este robila rocny ucebny odbor?

lauraa
25. sep 2012

@jojci29 na wochengeld sa nastupuje 8 tyzdnov pred planovanym porodom a k tomuto datumu potrebuejs ziadost o wochengeld , tvojou povinostou je zamestnavatelovi aj ked si na materskej hlasit ze si tehu a datum porodu....

jojci29
25. sep 2012

@lauraa na AI ma už zamestnávatel nahlasil.Mne skor ide o to ci takto niekto prestupoval z rodicaku na matersku a ako mu matersku vypocitali lebo citala som na nete ze sa dostava 180% zo 436 eur co je variant 30+6.Pri prvom som dostavala WG vo vyske platu,teraz by som dostavala skoro o polovicu menej.....

marlene
25. sep 2012

@jojci29 ,
8 tyzdnov pred a 8 tyzdnov po porode (po cisarskom 12 tyzdnov) dostavas priemer tvojho platu-myslim ze ho vypocitavaju za posledne tri mesiace. a potom ked ti zacnu vyplacat wochengeld sa rozhodnes pre niektory model a podla toho ti vyplacaju fin. ciastku.

jojci29
25. sep 2012

@marlene dakuje za info ale toto vsetko viem lebo som to absolvovala s prvym dietatom s ktorym som teraz na rodicovkej variant 20+4,v january som mala nastup do prace ale som znovu tehu a idem na matersku v decembri a teda by ma zaujimalo ci tu uz niekto takto prechadzal z rodicaku na matersku a ako mu matersku vypocitali pretoze som naposledy mala vyplatnu pasku tusim v maji 2010 🙂

jasmine2
25. sep 2012

Maminky vedela by ste mi niektorá poradiť??? Pracujem ako opatrovateľka v AT na živnost. 2 týždne v AT 2 týždne doma s rodinou.Obzerám sa po práci na TPP. V sobotu mám ísť na pohovor do jednej predajne kde hľadajú predavačku ale len na 20 hodín týždenne.Svojim spôsobom by mi to max. vyhovovalo kôli malinkému aby som ho stíhala zaviesť do škôlky a tým pádom by sa môhol zamestnať aj muž (delili sme si model 30+6). Moja otázka je. Ako opatrovateľka mám prechodný pobyt v AT ak by som robila ako predavačka potrebujem v AT prechodný pobyt ak by som chcela druhé dieťatko??? Budem mať nárok na Wochengeld a potom Kinderbetreungsgeld z AT???? Dakujem

tremonti
26. sep 2012

@sisamato aj my sme uz hladali cez net aj byt aj pracu ale co sme poslali par ziadosti tak zamietli predpokladam ze preto, lebo este mame adresu na slovensku.tak neviem ako to spravime.vy uz mate niejaku konkretnu pracu?

bublina83
26. sep 2012

Ktora uz mate vybaveny finanzamt ?? Davaju si pekne nacas ... mozu robit problemy pokial este nemame prihlasene auto, t.j. nemame zaplatenu Novu ?? A tiez ked ste si vybavovali anmeldebescheinigung, vybavili vas na cudzineckej na pockanie alebo vam povedali, ze vam poslu pozvanku ? Na vsetko cakame a nic ... a to moje deti z prveho manzelstva tu nepoistia bez anmeldebescheinigung na GKK.

suzaneee2
26. sep 2012

Ahojte mile zenicky..ja by som vas chcela len posilnit aby ste sa nebali ziadneho vybavovania v Rakusku,lebo vsetko sa da..aj ked je to zdlhave ale ide to..🙂)))..
Ja som zivnostnicka v Rakusku-opatrovatelka,som tehotna teraz v 17.tyzdni..od 8 tyzdna mi vypisal moj lekar na Slovensku ze mam rizikove tehotenstvo..s prelolzenou lekarskou spravou som isla k Amtsarzt v Rakusku..lebo mi povedali na SVA ze ak chcem dostavat Wochengeld skor ako je tych 8tyzdnov pred a 8 po..tak musim mat potvrdenie od rakuskeho Amtsartz...vtedy som este bola v 8tyzdni tak mi tam povedali ze mi to nemozu dat ,ze mi to moze dat az od 15tyzdna...a ze sa mam hodit na marodku..co som aj urobila..trosku som sa obavala ci sa to vobec podari,lebo ked si tak clovek precita vsetky prispevky po nete,tak ma velkeeee obavy..🙂..ale v 15tyzdni som to isla skusit este raz...nemala som ani rakusky Mutter-Kind PAss,ani rakuske trvale bydlisko,nakolko mam trvale na Slovensku a ani som nebola vysetrena u ziadneho rakuskeho lekara...nakolko sme v EU a oni musia akceptovat aj diagnozu od slovesnkeho lekara...a pekne mi to vsetko uznali..dostala som Amtsartztgenehmigung a budem dostavat aj Wochengeld uz od 4mesiaca tehotenstva,pretoze som rizikova...a popritom dostavam aj marodku pretoze som este stale praceneschopna...lebo marodka a wochengeld sa daju kombinovat..
Tak som vam len chcela oznamit aby ste sa nicoho neobavali,su to trosku stresy a behacky ale oplati sa...drzim palce

llienkal
26. sep 2012

@katharrina no tak to je super ,dufam že aj u nas budu vediet a nebudem musiet od nich pytat papier. ved nie som prva tehotna vo firme tak by sa aj patrilo 🙂

llienkal
26. sep 2012

@suzaneee2 tak to je skvele že sa ti to podarilo takto vybavit.no ver mi že to velmi zavisi aj od tych uradnikov a lekarov na ktorych natrafiš.niekedy je ta neochota velmi neprijemna.Držim ti palkčeky 🙂

katharrina
26. sep 2012

@llienkal no nie vo firme, ten modry papier, mi da dal lekar

sisamato
26. sep 2012

@suzaneee2 velmi si ma povzbudila, kiezby bolo takych spokojnych viac, drzim palce k tehu 😉

mimajo
27. sep 2012

@suzaneee2 bud si na marodke, alebo dostavas wochengeld. narat sa neda. iba ak si to niekto nevsimol. no radsej si to zisti, lebo budes musiet jedno vratit... na marodke dostavas plat od zamestanavatela a ked si na freistellung a wochengeld, tak ti to plati poistovna. no od toho dna, ked dostanes freistellung, tak uz nie si na marodke, to je ine...

lauraa
27. sep 2012

@suzaneee2 PN a wochengeld sa nedaju kombinovat alebo dostavas PN alebo wochengeld....presne tak ako ti napisala mimajo

lumiva
27. sep 2012

Ahojte babenky, tak som vcera vyfasovala Muttipas a zoznam porodnic vo Viedni. Kde ste rodili vy alebo sa chystate rodit, odporucte mi prosim. Dakujem. 😉

lumiva
27. sep 2012

@bublina83 No tak to si davaju riadne nacas, ja cakam uz 4 mesiace na pridavky a to tu zijem s detmi, chodia mi tu do skoly... Na MA35 to vybavis na pockanie. Ak si uz dlhsie v AT tak ti este naparia pokutu 50 eur na kazdeho clena rodiny. Na pripoistenie deti ti staci meldezettel a cestovny pas dietata. Anmeldebescheinigung som potrebovala len k pridavkom zatial.

suzaneee2
27. sep 2012

@mimajo ahoj...no ved prave ze som tam tri krat volala lebo aj ja som bola presvedcena ze sa to neda kombinovat,aj na ineternetovych strankach vsade udavaju ze to nieje kombinovatelne...a trikrat mi tam povedali ze sa to kombinovat da,ze wochengeld je jedna vec a marodka druha..a ak nie som este praceschopna tak mozem pokracovat v marodke nadalej aj ked dostavam Wochengeld..a po mojom upozorneni ze to na strankach internetu maju inak tak ostala prekvapena a ma ubezpecovala ze to kombinovatelne je...tak uvidime ako sa zachovaju na konci mesiaca ked budem ziadat o wochengeld.:🙂))..lebo cast marodky som uz dostala..uvidime...dam vediet.. 😉

bublina83
27. sep 2012

@lumiva No vidis a nam k pripoisteniu vyzaduju Anmeldebescheinigung, lebo mam dve dcery z predchadzajuceho manzelstva - cize nie su to deti mojho sucasneho manzela ... asi preto to chcu ...a co je to MA35 ? Trvaly pobyt mame hlaseny od jula, takze dufam ze to nema vplyv na to, kedy nam oni poslu nejaku pozvanku alebo co ... zajtra tam idem sa opytat ...

lauraa
27. sep 2012

@suzaneee2 alebo si freigestellt a poberas wochengeld od krankenkassy alebo si krank poberas krankengeld alebo oboje poberat nemozes..kedze si ziadala o freistellung muselo ti prist vyrozumenie od kedy a kolko budes poberat... mas nieco take?

lumiva
27. sep 2012

@bublina83 MA35 je magistrat, kde sa vybavuje Anmeldebescheinigung. Ale oni ti neposlu ziadnu pozvanku, musis tam ist osobne, treba tam doklady ako na pridavky a plati sa cca 30 eur na jedneho clena rodiny. Ak som to spravne pochopila, tak ty a tvoje deti ste pripoisteni pri tvojom terajsom manzelovi, ze?

lumiva
27. sep 2012

@bublina83 Jaaaj, teraz som si vsimla, ze nebyvas vo Viedni. Nevadi, vypatrame! Ty si kde rodila?

bublina83
28. sep 2012

@lumiva Byvam v AT 3 mesiace, vsetky moje deti sa narodili na SK ... tu sa to vybavuje na cudzineckej policii, dnes tam idem tak som zvedava, co mi povedia ... ze kedy nas ako chcu predvolat.

llienkal
28. sep 2012

@katharrina ano už ho mam moja dakujem 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre