Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

marlene
24. jan 2013

@kilian ,

kilian,ja som dostala info priamo z ministerstva,ze sa uz nemusi.priamo nato som sa pytala,pretoze tato baba ma maturitu este zo zdravotnickej skoly z roku 1988 a dostala som info,ze nostrifikovat nemusi,prave z dovodov ktore su uvedene vyssie. no sama som zvedava ,ako dopadne simi.

mimajo
24. jan 2013

@kilian vo viedni je uz asi tri roky skolka zadarmo - KAZDA!!! platis len za obed, olovrant a nejake drobnosti - ci uz iny jazyk, native speaker, ... ak mas trvale bydlisko vo viedni - teda jeden rodic a dieta. ak mas nizsky plat alebo si nezamenstana aj tento prispevok ti plati magistra. moj sy chodi do sukromnej a ja tiez pracujem v skolke, tak sa v tom vyznam. mozes tiez po roku si dat preplatit dom 2300 eur opateru za dieta cez "steuerausgleich"

kilian
24. jan 2013

@mimajo tak si precitaj moj prispevok Este raz....😉
Je tam pisana,je tomu par rokov... 🤐

kilian
24. jan 2013

@marlene to si bude kamaratka musiet urcite urobit nostri.mozno ta zle informovali alebo nieco neporozumeli...nostrifikacia Este stale existuje,moja kamoska prave absolvuje a to ma zdravotnu ukoncenu vyrazne neskor ako 88.
Ako osetrovatelka moze pracovat,ale nie ako dgkp.

vroni
24. jan 2013

@mimajo, vyznas sa zle. Platili sme za skolku mesacne 200 euro (pred tym, nez boli skolky dotovane stala 400), minuly rok este viac (menili sme skolku), skolka pri dome (privatna) stoji 90 euro plus strava a to som do tych drahsich ani nepachla. Jasne, ze ten doplatok nejako odovodnia. Jazyk, poloha, pocet deti v triede, alternativne ucenie, fantazii sa medze nekladu. Ale nemas na vyber, poplatok platit musis bez ohladu na to, ci tu ponuku "navyse" vyuzijes alebo nie (resp. ci vobec existuje alebo nie), to je akoby si tvrdila, ze vlastne dane platit nemusis, ale idu na take super veci, ze calujes dobrovolne v predpisanej vyske... Sumu, ktoru zaplatis za skolku, pripadne opatrovatelku si mozes do 2300 euro uplatnit v danovom priznani. Domacu opateru, ktoru neplatis si uplatnit nemozes.

katinka71
24. jan 2013

@kilian ja som zdravotnu vseobecnu sestru koncila 1989,potom som si v 1999 urobila diplmovanu operacnu sestru na sk,prax 17 rokov suvislu prax som mala,v 2006 som si podala potrebne dokumenty na bundesministerium gesunheit ,familie.. dostala som potvrdenie o sposobilost DGKS allg,cize som nemusela chodit do skoly v at,v robote mi to uznali bez problemov,robimod 2008 v at

kilian
25. jan 2013

@katinka71 ano,lebo si si robila diplomovku Este na sk.

marlene
25. jan 2013

@kilian ,

ja som tam dnes este raz volala,je to tak ako som pisala,odkedy sme v unii,nostrifikaciu netreba .

simi37
27. jan 2013

@katinka71 čau ,ja som maturovala 1993 , odbor detská sestra ,prax ako detskárka nemám ,robila som v internej amb.,
3 roky na malých operačkách ( výkony v lok. anest.) , 1 rok. na vekých operačkách , špecializáciu som si už chcela robiť , no nestihla som ,podarilo sa nám 3 dieťa,teraz so na MD ,za rok sa sťahujme do Rak. ,rada by som robila na operačkách ,je to naj... robota . Myslíš ,že má nejaké šance ? bez špecializácie a s odborom detská sestra. Neviem ako mám začať ,na slovenku sa mi už nechce zamestnať a robiť školu. Ďakujem za každú radu !

bibyke
27. jan 2013

ja by som tiež chcela vedieť niečo ohľadom materskej v rakusku,kedze pracujem ako opatrovatelka a platim odvody,ale neviem ci mam narok na matersku z rakuska a ako to treba vsetko vybavivt,ci sa to vobec oplati..nikto mi zatial ohladom tohto nepomohol,hadam sa tu niekto najde :( Ďakujem

katinka71
27. jan 2013

@simi37 mala som kolegynu co mala detsku sestru skoncenu na skv ale na detskom nikdy nerobila,ona si robila ako detska sestra v at nostrifikaciu aj robi v at na detskom oddeleni,nemohla si robit ako vseobecna sestra ,aj mne ponukli v nemocnici pracu na operacke ale musela by som vediet chirurgiu,traumu,gynekologiu a este ORL,a este na plny uväzok,tak som to nezobrala,teraz robim na poluväzok v domove dochodcov tu si mozem vyberat üvazok ako chcem a platove je to lepsie ako v nemocke lebo mi zaratali 15 rokov praxe z sk a vnemocnici by som zacinala od nuly,a este mi sluzby prisposobuju podla mm sluzieb ze je z nas jeden doma ,a tych 5 dennych a 3 nocnych do mesiaca vydrzim aj na ihlach

lauraa
27. jan 2013

@bibyke pozri sem.... Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?
cela tema o tom co ta zaujima.....

bibyke
27. jan 2013

@lauraa a kde to najdem prosim ta?dakujem

monikkka92
27. jan 2013

Nie je tu niekto z Grazu? 🙂

simi37
28. jan 2013

@katinka71 Ďaujem za príspevok . Pekný deň ! 🙂

bibyke
28. jan 2013

@lauraa dakujem krásne 😉

lussinka22
28. jan 2013

Ahojte.... nejak maminka Blizko Althaimu.... Linz????

fruchtbar
29. jan 2013

Ja som zdravotna sestra a mne nostrifikaciu nedali-neuznali,ale ja zase nemam prax,robila som len na cierno,na to aby ma uznali,by som mala za poslednych 5 rokov mat odpracovane 3 roky a to na jednom pracovisku,aspon tak mne pisali zo slovenskeho i rakuskeho mininsterstva pred 3 rokmi,co sa odvtedy zmenilo neviem....cize bud pojdem zase do skoly alebo sa s pracou zdr.sestry mozem rozlucit....teda pokial si nespravim zivnost,vtedy na to nehladia!
Cele je to akesi zvlastne!

kilian
29. jan 2013

@fruchtbar ja som tiez nemala ziadnu prax pred nostrifikaciou.

marlene
29. jan 2013

@fruchtbar ,
ak nemas prax minimalne 3 roky,tak si nostrifikaciu urobit musis ☹

kilian
29. jan 2013

@marlene vsak si Este pred par dnami tvrdila,ze nostrifikacia uz neexistuje,lebo slovensko je v eu a a maturita je platna ....

kilian
29. jan 2013

@marlene vsak si Este pred par dnami tvrdila,ze nostrifikacia uz neexistuje,lebo slovensko je v eu a maturita je platna ....

kilian
29. jan 2013

UPS,dvakrat odoslane... 😀

marlene
29. jan 2013

@kilian ,
hej za urcitych podmienok a jednou z nich je minimalna 3 rocna prax. pri splneni urcitych podmienok nostrifikaciu nepotrebujes,doknca som to sem aj skopirovala 😉 nikdy som netvrdila ,ze nostrifikacia neexistuje,ale ak splnas podmienky ktore som uviedla,tak potrebujes len povolenie na vykon povolania. rozumieme si? 😉

fruchtbar
29. jan 2013

@marlene mas pravdu.... 🙂

lussinka22
29. jan 2013

neviete mi poradit nejake rakuske obchodny s detskymi potrebami chcem vybrat nejaky golafac kocik....

lauraa
30. jan 2013

@lussinka22 Toys"R"Us,baby 1one.....baby walzer....ale aj KIka, Leiner, Lutz.....

lussinka22
30. jan 2013

@lauraa jej super dakujem a pre zeny nejake fajn stranyk ? poradis mi :D

lauraa
31. jan 2013

@lussinka22 a co hladas?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre