Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

dominika2727
31. júl 2012

@janka_pn staci co? v pripade ked nepracujes,tak treba papier z prace od "zivitela rodiny" 😀

janka_pn
31. júl 2012

idem si totizto po infosky o dva tyzdne. na vsetky urady, ze co vsetko mi treba na vystahovanie sa do niederoesterreich, no a samozrejme aj skolku...

lumiva
31. júl 2012

@janka_pn Ano, musis preukazat ze mas prijem a ze si poistena. A ak zijes trvalo v rakusku, tak musis mat tento Anmeldebescheinigung. Je to ako Meldezettel, ale ma to vacsiu vaznost. Lebo kopec ludi ma Meldezettel a robia na cierno.

lumiva
31. júl 2012

@dominika2727 Ja som sa tiez cudovala, mna to stalo 29,- a deti po 36,-. Hlavne ze to mame a je pokoj, ak sa aj prestahujeme napr. tak sa to nemusi znova vybavovat, staci tam poslat len novy Meldezettel.

lumiva
31. júl 2012

@llienkal A ty maminka byvas v Hainburgu?

janka_pn
31. júl 2012

@lumiva som z toho sisi 😅 . takze si mam vybavit meldezettel alebo hned anmeldebescheinigung? 😕. a teda ak sa neskor prestahujem, tak to cele este raz? ci uz len dake jednoduche prehlasenie?

lumiva
31. júl 2012

@janka_pn Meldezettel by si si mala vybavit hned ako sa prestahujes a Anmeldebecheinigung do 3 mesiacov, ak ho.samozrejme nebudu niekde od teba pytat. Uz som vyssie pisala, ze Anmeldebescheinigung sa vybavuje len raz, potom sa posle len novy Meldezettel, aby mali jnformaciu o tvojom pobyte.

janka_pn
31. júl 2012

@lumiva a este otazka, mozno mi vies poradit. na prihlasenie dietata do skolky mi treba meldezettel alebo aj nieco viac?

lumiva
31. júl 2012

@janka_pn Ja mam skolakov a stacil nam meldezettel a pas.

janka_pn
31. júl 2012

@lumiva no dufam, ze aj pre skolku bude stacit. ja by som totiz chcela malu najskor "zaskolkovat" a az potom ist do prace. ona nevie nemecky, ach , sama neviem ako to vsetko zvladnut 😒

lumiva
31. júl 2012

@janka_pn ziadne obavy, ja som prisla minuly rok s detmi, nevedeli ani pol slova, posadili sme ich do lavice do statnej skoly a mala by si ich teraz pocut, mna ucia ako sa co vyslovuje. A dokonca ani nemusia opakovat rocnik. Fakt ziadny strach, zazila som to, asi tyzden chodili s placom a potom akoby utal.

janka_pn
31. júl 2012

@lumiva no ja viem, kazdy mi to vravi, ale predsa sa bojim, ona ta moja je na mna hrozne naviazana a tym padom aj "narocna" upistana.... proste jedinacik 😅 a vychovavam ju viacmenej sama. a co si myslis, ty si skusena mama, je pre dieta fakt velky stres, ak by som o rok zmenila zase skolku? planujem totiz jeden rok u jednych znamych, tam v at, ale byvaju dalej od viedne..... no a ked sa viac osamostatnim, chcem ist blizsie k viedni zo slovenskej strany...

llienkal
1. aug 2012

@lumiva ahoj nebyvam v Hainburgu,len tam chcem rodit a chodim tam na vyšetrenia všetky 🙂

llienkal
1. aug 2012

aj ja mam strach dat syna sem v rakusku do školy ,lebo sa bojim ,že to nezvladne.Nevie po nemecky.Každy rok to odkladam a teraz ide už do piatej a stale nemam odvahu ho sem vziat.ani neviem prečo.

janka_pn
1. aug 2012

@llienkal nepozname sa? si priamo z pn? 🙂

llienkal
2. aug 2012

ano som priamo z PN.a ci sa pozname no ja neviem možno aj? 🙂

zdenka73
2. aug 2012

@llienkal - ja som rodila v rakúsku ale cisarák, nič si nemusíš priniesť, len osobné potreby, uterák, papuče ak chceš svoje pyžamo či nočnú košelu, ale dajú ti aj tam, nejaké oblečenie na deň nemusíš byť v nočnej košeli. Pre deti je tam všetko, ale niektoré maminy si priniesli vlastné veci pre detičky. Ak máš pripoistenie v Rakúsku tak si na dvojlôžkovej izbe a keď si normálne tak na štvorlôžkovej izbe a to je teda riadny zaberák, ak tam ležíš po cisaráku 10 dní, ja som sa tam vôbec nevyspala, a už som bola rada že idem domov. Personál je tam v pohode.

llienkal
3. aug 2012

@zdenka73 tak to je super .chcem sa ist dat pripoistit,počula som o tom,je to lepšie vraj.a dakujem ti 🙂 dufam že cisarak nebude ,radšej by som normalne,10 dni v nemocnici oj joj joj to je dost obdiv 😵

lumiva
5. aug 2012

@llienkal Ty poznas svoje baby najlepsie, ale z mojho pohladu, ak mas vytvorene podmienky na to, aby sem chodil do skoly, tak zbytocne stracas cas.

lumiva
5. aug 2012

A este otazka, som snazilka od marca-aprila, zatial nic, tak by som to chcela konzultovat s lekarom. Mam na SK. Len uz nemam poistenie. Mam si priplatit a ist na SK alebo to mam riesit tu Rakusku? Poradte mi. Nemam tu este dokyho.

hanka76
6. aug 2012

Tak holky, dnes jsem se pěkně rozčílila, si představte že jsme byli na magistrátě kvůli termínu svatby a měli jsme sebou všechny potřebné dokumenty které nám řekli po telefonu že si máme vzít a dnes mi řekli že rodný list nesmí být více jak půl roku starý a ještě navíc musí být přeložený v Rakousku a ne v Čechách takže jsem vyhodila jen tak 500kč za překlad a nechápu proč musí být nový rodný list když se u nás nic nového do rodného listu nepíše takže bude úplně stejný. Máte někdo taky tyto zkušenosti! Mě to připadá jako kdyby si to snad ta paní vymyslela!

marlene
6. aug 2012

hanka,

vsetky doklady ktore potrebujes musia byt prelozene v rakusku,ich prekladatelom, pretoze ten je tam zaregistrovany .musis si najst prekladatela v rakusku.

marcah
6. aug 2012

@hanka76 to s tym rodnym listom, to je tak aj na slovensku a asi vsade... ja som ho potrebovala aj v rakusku aj na slovensku a aj tam aj tam nesmel byt starsi ako 6 mesiacov (v podstate ziaden z tych predlozenych dokumentov nesmel byt starsi aok 6 mesiacov). Akurat ze mne v rakusku stacilo ze bol prelozeny na slovensku.....

hanka76
6. aug 2012

@marlene no mohli to ale říct rovnou po telefonu, mě vůbec nenapadlo že by mohlo vadit když to bude přeložené v Čechách

marcah
6. aug 2012

@topepeter skus to GBKK - myslim, ze staci tam zajst a nahlasit to, pripadne ti daju nejaky formular.... je dobre vziat si sebou nejaky doklad o tom, ze ste manzelia... asi sobasny list idealne prelozeny.... a na rodicovsky aj na pridavky ma narok... dokonca nemusi byt pripoistena. Ak nikde nepracuje a nepobera ziaden iny prispevok na slovensku tak ma narok v rakusku uz len z toho dovodu ze ty tam pracujes. Ja to tak mam....

hanka76
6. aug 2012

@marcah je to podle mě zbytečnost, jsou země kde se třeba zapisují nové údaje do rodného listu, jako je třeba sňatek nebo narozené děti ale u nás to není a u vás na Slovensku asi taky ne ne? Pak to prostě nechápu!

marcah
6. aug 2012

@hanka76 no ani u nas nie... dokonca ked som chcela na matrike nech mi potvrdia ze som slobodna (co po mne v rakusku chceli, neviem ako po tebe), tak to mi na matrike vraveli ze to nemozu, lebo tieto informacie oni nemaju kde kedy zenil/vydaval.... tak som musela mat notarsky overene cestne prehlasenie (rakusky notari tiez nie su najlacnejsi)

hanka76
6. aug 2012

@marcah tak to mě na matrice v pohodě potvrdili, stálo mě to 500kč ale je to v mezinárodním formátu takže se to už nemusí překládat, jmenuje se to: vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství. No jde o to že já za měsíc rodím a jsem ve Vídni stále bez pojištění, proto jsme se chtěli s partnerem vzít ještě než porodím abych se mohla přihlásit na jeho pojištění ale ted se obávám že to nestihneme a pak nevím co by se stalo kdybych porodila ve Vídni s Českým zdravotním pojištěním

lumiva
6. aug 2012

@hanka76 Ahoj, no neviem ci stihnes ten sobas, lebo po tom, co im ty prinesies vsetky doklady, tak oni si to budu este nasledne overovat, a az potom ti urcia termin sobasa. Tiez zalezi, ci ma tvoj partner rakuske obcianstvo alebo víza. Termin sobasa mozes kludne dostat aj o 5 mesiacov. Ak sa mylim, tak ma opravte.

marcah
7. aug 2012

@hanka76 no tiez si myslim ze zalezi od toho ci je manzel rakusan.... ak ano, mohli by ste to stihnut. my sme sa brali na slovensku, nahlasit na sobas sme sa museli najneskor 14 dni dopredu (14 dni bolo na overenie dokumentov), ale ked sme vybavovali papiere k sobasi v rakusku tak na ich matrike nam pan tvrdil ze ak by sme sa brali v rakusku tak by sme cely ten proces mali jednoduchsi....
inac, co sa tyka toho poistenia, ak mas europsky preukaz zdravotneho poistovna, tak s nim by si mala mat narok aj na preplatenie porodu v cudzine - ja som si to vtedy zistovala, pretoze sice sme boli uz manzelia, nechala som si SK poistenie a rodit som chcela na slovensku, ale kedze sme dost casu travili v rakusku nikdy nevies.... v 38.tyzdni som skoncila v rakusku na porodnici - plany poplach 🙂 - ale EU karticka mi vtedy stacila

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre