Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

mariro
9. nov 2012

@lauraa mne to na socialke povedali ze to mozem poziadat aj ja,lebo to su peniaze pre deti ,nie pre neho alebo pre mna a to ze sme rozvedeni na veci nic nemeni.No uvidime....dali mi vsetky tlaciva e401,411,402....tie mam uz vypisane len toto origos rakuske nemam

katus193
9. nov 2012

@zuzigirl a hlavne potrebujes vybavit pas pre drobca na SK bez toho sa v RAkusku nepohnes.Nam sa narodil drobec v juny a az v septembri sme isli domov koly tomu pasu, takze koly tomu som matersku zacala dostavat len pred mesiacom

zuzigirl
10. nov 2012

@katus193 Katus, a pas sa neda vybavit na velvyslanctve? k peniazom na Mutterschutz sa musi odovzdat potvrdenie z prace a k materskej? Dakujem 🙂

boldy
10. nov 2012

ahoj viedecanky, tie ktore mate zaujem o profi fotenie svojich deticiek vo viedni... v marci pride do viedne profi fotografka, ktora foti deticky....ak mate zaujem tu je jej fb stranka https://www.facebook.com/pages/MonikVD-Photogra... tu sa mozete predbezne len prihlasit, aby vedela priblizne kolko nas bude a urobila kazdej po dohode termin https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4188631... po pridpade tel. +421 908 755 482 a E-mail monikvd@azet.sk ...

lumiva
10. nov 2012

@zuzigirl ahoj, ja som bola nedavno na ambasade kvoli inej veci a tam hovorili, ze na ambasadr trva vybavenie pasu az 3 mesiace. Tak som zvedava, lebo ja nemam trvaly pobyt na slovensku, takze ani nemam inu moznost.

katus193
10. nov 2012

@zuzigirl no zalezí asi kde mate trvaly pobyt, to neviem,my sme isli domov na sk.A to potvrdenie neviem lebo ja som nepracovala, teda pracovala ale ked som otehotnela tak ten mesiac mi koncila zmluva 😒

bublina83
12. nov 2012

Ahojte mamicky, par otazok mam pokial niektora budete vediet odpovedat, vopred velmi pekne dakujem.

Ak mate auto na rakuskych znackach cez aku poistovnu mate poistku ?

Mate aj ine druhy poistenia ? Zivotna, urazova pre deti a tiez sporenie pre deti alebo len stavebne ...

Ako ste riesili po prestahovani pri vacsich detickach skusky na bycikel ?

bublina83
12. nov 2012

@mariro Pozrela som si co si tu pisala ze cez tvojho byvaleho manzela si ides ziadat rodinne pridavky na deti a velmi som zvedava, ze co ti schvalia lebo aj moj muz ma dceru z predosleho vztahu, ale kedze ona je zverena do opatery matke tak v Rakusku mu nevznika narok na ziadne pridavky.

mariro
12. nov 2012

@bublina83 no mne to na socialke povedali tu v SR,ze on kedze robi v rakusku ma moznost dostat pridavky na deti,ale opravnena osoba je matka,kdze deti ziju s nou a ma ich v opatere.Preto ich idem ziadat.Hadam by mi nedaval formulare na vyplnenie a potvrdzoval mi udaje o tom kolko som poberala rodinnych na SK,lebo to je Differenzahlung,dorovnanie.No uvidime.

pozri tu.....o tompisu,kto ma narok a kolko....

http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-r...

bublina83
12. nov 2012

@mariro Tu ti niektore mamicky vdacne odovzdaju svoje skusenosti ake su problemy okolo pridavkov a materskej z AT. Kebyze si je socialka ista, ze mas narok na rodinne pridavky z AT, tak by ti hned stopli pridavky na SK, ver mi. Mam syna, ktory sa v januari narodil na SK a do dnes som nevidela ani cent z materskej a rodinnych pridavkov ... uradnici na socialke maju velky chaos okolo novych nariadeni a vela z nich si to vysvetli po svojom. Ziadost, ktoru budes posielat na finanzamt je na meno tvojho byvaleho manzela a musi ju taktiez podpisat ... tato ziadost obsahuje kompletne zlozenie rodiny a situaciu, kopec papierov prelozenych do nemciny a vsetko to trva do cca 6 mesiacov mozno aj dlhsie kym sa vobec vyjadria ci ti nieco schvalia alebo nie. Budem ti drzat palce, ci sa ti to podari ... a este jedna vec, tieto peniazky neposlu na ucet tebe, ale len ziadatelovi, cize tvojmu byvalemu manzelovi a kazdy rok sa musi ziadost akutalizovat a na novo dokladovat. Stale je mi to velmi zvlastne, ze ti niekto na urade toto odporucil.

mariro
12. nov 2012

@bublina83 tieto rodinne by sa mali vyplacat spetne za rok dozadu nie mesacne,kedze sa az po odpracovanom roku da posudit na kolko mesiacov je narok.On tam nezije,nebyva,len pracuje a dochadza.Sama som zvedava.Do nemciny mam prelozit len rozvodovy list a rodne listy deti,ostatne je na tlacivach v nemcine.Vraj od roku 2010 vysiel zakon ze si aj rozvedene matky mozu ziadat vyzivne na deti.

bublina83
12. nov 2012

@mariro Drzim palce, my tu zijeme a nedostavame zatial ani cent, ziadost sme podavali v auguste.

marlene
12. nov 2012

@bublina83 ,
ziadost si ona moze podat vo svojom mene,v ziadosti je aj moznost ,ze neziju v spolocnej domacnosti,ale kedze on pracuje resp.pracoval v rakusku a su to jeho deti,narok na pridavky ma jeho manzelka ,aj ked byvala. lehota do ktorej sa urady vyjadrit musia je 6 mesacna . peniaze sa posielaju na ucet ktory je uvedeny na ziadosti.

marlene
12. nov 2012

@mariro ,
teraz som si to este raz precitala,vyplnuje to osoba ,ktora podava ziadost cize ty ,ale je tam aj kolonka ,ze ste neboli dlhodobo odluceni,de facto ze zijete v spolocne domacnosti ,cize ak ste v spolocnej domacnosti nezili a boli ste uz rozvedeni,narok na differenzzahlung mas ty ,ale musis tam uviest kde si pracovala ty-auslandsbeschäftigung .

mariro
12. nov 2012

@marlene
dakujem za ochotu...
akoze kde som pracovala tu na SK myslis? ano?

marlene
12. nov 2012

@mariro ,je tam napisane v ausland alebo inland (tym je myslene rakusko) ,cize ak si pracovala na sk tak potom uvedies zamestnavatela zo sk.

domcita
14. nov 2012

ahojte, je tu niekto kto býva v okolí 10 biz. Síce som neni mamička, ale pracujem tu a poznám málo ľudí 🙂

andulka81
17. nov 2012

Ahojte baby, mam otazku. Vie mi niektora poradit ako je to v Rakusku s Ambulanzgebühren? Pripadne je rozdiel ked idete k lekarovi alebo na pohotovost? Ecard mam aj ja aj dcerka. Dik moc.

maximaty
17. nov 2012

@andulka81 Ahoj, pokud mas ecard, nemela by jsi platit nic, pouze pokud jdes k wahlarzt.

maximaty
17. nov 2012

zkousim znovu, je tu nektera mamca z okoli linze, amstettenu, pergu, ybbsu?

andulka81
17. nov 2012

@maximaty Dakujem pekne za odpoved, ved to je prave divne , ze som predlozila ecard aj za dcerku aj za seba a ucet prisiel aj tak. :(

annalena
17. nov 2012

@maximaty ahoj, ja som z amstettenu 🙂

maximaty
17. nov 2012

@andulka81 asi bych zasla na nejblizsi krankenkassa informovat se o co jde, driv nez bych cokoliv zaplatila. za co je ten udajny poplatek, co stoji na tom uctu?

maximaty
17. nov 2012

@annalena no super 🙂))) to by jsme mohly nekdy dat kavicku nebo neco podobneho?...

annalena
17. nov 2012

@maximaty joj to ja velmi rada 🙂 poznam tu zatial hrozne malo ludi 🙂

maximaty
17. nov 2012

@annalena jak dlouho jsi tu? No, mam jeste jednu kamaradku, slovenku, ma dve deticky 4 a 6 roku 🙂 takze te muzu seznamit i s ni 🙂)

annalena
17. nov 2012

@maximaty v Rakusku zijeme 1 rok, som s malou sama, predtym som zila 6 rokov v Nemecku. Ale kedze robim na plny uvazok a plus male dieta....no hold, moznosti na spoznavanie novych ludi nieje vela. ☹ Ty si tu vydata? Som akurat pozerala, ze Perg nieje daleko od Amstettenu 🙂

maximaty
17. nov 2012

@annalena vdana nejsem, s malym jsem byla taky nejakou dobu sama, ted mam ale pritele. Nejsem primo z Pergu, do Amstettenu to mam 12 km 🙂) a jsem tam skoro kazdy den, protoze u Amstettenu ( Hausmening) pracuju 🙂 no, take na plny uvazek. Poslu ti do zpravy tel c....

annalena
17. nov 2012

@maximaty 🙂

andulka81
17. nov 2012

@maximaty skratka ze mame uhradit 145 euro za vysetrenie, nic ine, v pondelok sa chystam do Neusiedlu do Krankenkasse. Este raz dakujem pekne, ved sa mi to nezdalo!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre