Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

miriam25
3. sep 2008

mayi, my predtym, ako sme sli so samkom prvy krat k nasim na slovensko sme ho dali zapisat do draheho pasu, lebo som nechcela nic riskovat a ked som dostala slov. rodny list pre maleho, tak sme sli na konzularne do viedne, dala som im vsetko co potrebovali a zapisali ho. Ani si uz nepamatam, ci sme sa bavili o tom, ze ci je samko aj v manzelovom pase alebo nie, ale asi ani nie. Jendoducho sme to vybavili.. Ja som nevedela o tom, ze dieta nemoze byt zapisane v dvoch roznych pasoch, myslela som si, ze obaja rodicia si ho tam mozu dat zapisat, ved je to dieta obidvoch rodicov, nie? ja som chcela mat len urcitu istotu, casto nas drahy len zavezie k nasim a ja tam zostavam so samkom dlhsie, tak som chcela mat aspon nieco, aspon nejaky doklad.
Takze asi tak...
do nemocnice som si nemusela brat nic, len seba a matersku knizku. To bolo vsetko. Az potom, ked sme potrebovali vybavit maleho rodny list sme potrebovali sobasny list, rodne listy a to je myslim vsetko.
Jaj a niekde odo mna ziadali aj doklad o obcianstve, tak som im vysvetlila, ze nieco take ako staatsburgerschaftnachweis na slovensku nie je a ze by som to asi tazko vysvetlovala niekde na uradoch, co to chcem, tak mi toto vysvetlenie zhltli aj s topankami.
Potom neskor som sa pytala a vraj na poziadanie to na slovensku davaju, ale tak usetrila som si robotu 😉

silvia2406
3. sep 2008

ahojki 🙂

miriam, moj manzel je slovak 😉 takze tak lahko to nepojde s tym zapisom. tie 3 mesiace si pockame.

inak ja mam pas este na stare meno, ale je stale platny, neviete, ci sa da vybavit novy pas alebo v nom urobit zmena aj inde ako v miesto mojho bydliska? napr. v blave?

lenka.pav, ale ty si bola od reality najdalej, teda ak si dobre spominam, takze tiez na ten strudel nemas narok, no co, budeme slintat, ked sa jasterka s lenkou budu napchavat 😎 dnes som si dala do zasoby "mohr im hemd", to bolo mnamozne 😝 inak som rada, ze vsetko je v poriadku, a neboj maly sa vypyta v spravny cas. inak na urychlenie porodu som nasla nieco zaujimave, ale viac do IP.
ale strudlu mi slubila aj jasterka, tak som zvedava, ci dodrzi slovo 😉

jasterka
3. sep 2008

Ahojte babulky 🙂

Jeej ja som vyhrala strudlu 😵 a este mam jednu chystat pre Silvinku,tak to ma caka sladky buduci tyzden 🙂
Silvi slovo dodrzim,snad to bude aj jedle a chutne 🙂 a po dezerte si pustime nase 3D dvd a budeme hladat...
ale som presvedsena,ze nic nenajdeme,lebo mi sme si to pustali uz aj spomalene a nic nerozoznavame. 😉

Lenka.pav-no vidis maly Luky je ukazkovy 😉 tesim sa stebou.

baby myslite ,ze ma viedencanka uz babulku pri sebe?ja pevne verim,ze ano 🙂

silvia2406
3. sep 2008

matka, jedle to bude 100% 😉 ja uz sa tesim, jablkova s hrozienkami, mnam mnam 😝
som inak zvedava na to dvd, donesieme aj nase a budeme porovnavat kde je kavove zrnko a kde su gulky 🙂

miriam25
3. sep 2008

baby, aj ja som tipovala a tusim som skoncila na druhom mieste, ak sa nemylim... ☹ ale strudlu si bezkajte pekne vsetyk dat a tie co vyhrali, nech si daju dve 😉
jasterka, to by mna osobne dost nastvalo, keby som sla na 3D a v konecnom dosledku z toho nic nemala, lebo tam nic nevidim. Moja kamoska caka babo v decembri a ona hovorila, ze si to nebude davat robit, ze po porode to uz aj tak nikto pozerat nebude a bohvie, co tam vlastne bude vidno.Ja som mala toto rozhodovanie ulahcene, u nas v nemocnici to mali akurat pokazene, tak som to dalej neriesila 😉

jasterka
3. sep 2008

miri-my sme tam nic vidiet nechceli 🙂 a teraz to schvalne sledujeme,ci tam nieco nenajdeme...len tak zo zabavy...od lekara sme to nechceli mat potvrdene,on to videl hned,vraj na 100%...my sa len tak natahujeme a nechame sa v konecnom dosledku prekvapit...

ja dufam,ze to dvdcko bude na pamiatku pre male,snad sa to bude dat tak dlho zalohovat 🙂

maya01
3. sep 2008

Caute babule....

Viedencanka,no co...uz mas malicku pri sebe???? Dufam,ze si mala rychly a bezkomplikovany porod... A som zvedava aj na meno.. 😉

Miri,a vy ako a vas presun na Sk...je nieco noveho?

Tehulky,vy ste take zlate ako medzi sebou debatujete o svojich drobcekoch... 😉

Lenkaw,jasne,ze sa stretneme 😉

Kocky,co je s Bejby...neviete nic o nej... Bejby,kde siiiiiiii...ozvi saaaaaaaaa...chybas nam tu...

Idem sa dat do putzu a zasadnut aspon na chvilu pred Tv...dnes zacina nova seria Grace Anatomy...pozera niekto?

maya01
3. sep 2008

Jasterka a nemozes hodit foto....aj my chceme tipova,ze ci to bude chlapcek alebo dievcatko 😉

jasterka
3. sep 2008

Maya-a na com ide to grace anatomy?ja to velmi rada pozeram...uz mi tie moje serialy chybali cez prazdniny...

Inak foto mam len hlavicku tam to nezistime 🙂 dole pozeral len klasickym sonom a meral kosti a hlavicku,brusko...a urcite sa umyselne vyhybal tym partiam dole,kedze vedel ze sa chceme nechat prekvapit...
len kto ma stretne reaguje inak..vies babske povedacky...jej ty mas dole brusko...bude chalan,chuti ti sladke...to je baba....a pod 🙂

ozaj na bejby som prave dnes myslela,ze zmizla na akosi dlho ☹ snad je vsetko o.k.

maya01
3. sep 2008

Jasti,teraz o 21.15 to zacina na Pro 7...

A ty mas aky pocit? Lebo ja som od zaciatku tusila,ze to bude chalanisko.

jasterka
3. sep 2008

Aj ja mam pocit od zaciatku ,ze to bude chalan 🙂 len teraz som uz cela neista...ruzove nemam nic,vecinu veci modre...akosi som tomu nechtiac podlahla...manzik mi slubil,ze ak bude baba kupi nejake ruzove veci 🙂 ...ved potom by som jej to vynahradila...ak by sa tam predsa skryvala baba...v albume mam foto tvaricky,mne sa zda chapcenska...oproti silvinkinej terezke z 3D....zeby si to namyslam....?

Vdaka- by som to prepasla...idem pozerat 🙂 je to prvy diel novej serie,nie?

wienika
3. sep 2008

caute baby,
ja vas sice poctivo citam, len mam vzdy tak strasne malo casu. ze nestiham vas ani pozdravit...
som dost hotova, hlavne nevyspata..keby ta krpata dlhsie spala a nebudila ma presne o siestej, obcas aj skor, tak by mi bolo lepsie.
v robote super, kolegovia su zlati, len mam brutalne vela roboty, vsetko sa musim ucit, cely repertoar a akosi mi ta tehu demencia ostala......dlhsie mi trva, kym sa nieco naucim....alebo je to tym, ze uz mam po 30-ke? 😀

leuska je v jasliach v pohode, rano, ked ju tam davam sice reve ako o zivot, ale ze vraj sa za dve minuty ukludni a je fajn.....len to papanie jej este moc nejde...snad to pride. velmi som rada, ze som ju tam dala, mam pocit, ze sa rozrecnila, sice jej nerozumiem ani slovo, ale je svetova.....asi mi rozprava zazitky z jasliciek. buduci tyzden pride novy chlapcek, bude mat rok, tak tam budu dvaja usmrkanci 😉

babulky tehulky, uz sa vam to vsetkym krati.....boze ten cas leti....som zvedava, ci sa este stretneme, ked budete mat bruska alebo uz s babatkami.....

lieska, ordinaciu som este nestihla, ale uz sa na nu tesim, hned zajtra, ked mala zaspi, kuknem....
zatial som si kukla len tie dva diely panelaku.....tiez su tam teraz dve tehule 😉

maya, fajn, ze ste tu skolku vybavili, to je sila, tiez by ma to nasralo.......chudak samko, musel byt zmäteny...

viedencanka to ma uz asi -urcite za sebou, snad vsetko dobre dopadlo a coskoro sa ozve a da nam vediet, ci ma teda lindu alebo annu.......tesime sa.....

lenka, tak fajn,. ze ma maly taku vahu, myslim, ze uz moc do porodu nepriberie......drzim palceky...

inac na tych fotkach ste vsetky krasne s tymi bruskami......konecne sme lepsie videli aj lenkuw....

kocky idem..manzelik ma uz caka, cely nazhaveny, chudak aj toho som teraz zanedbavala...... 😕

dobru noc a slubujem, ze sa coskoro znova ozvem.....vikend mam uplne volny, takze si uzijem rodinku aj ordinaciu aj konika....
papa

maya01
4. sep 2008

Dobre ranko,

jeeeej,Wienika sa ozvala...super,ze sa mate dobre...mala zlata,tie jaslicky jej asi prospievaju...aj ty sa urcite postupom casu dostanes do starych kolaji... 😉

Jasterka,mas pravdu...som si prave pozrela fotku babetka...a tvaricka je taka chlapcenska...ale ved sa nechaj prekvapit...

Zatial pekny dnik.

miriam25
4. sep 2008

dobre ranko,
no tak moj maly siel spat o 6 vecer, v noci sa 2x zobudil, napil trosku cajiku a spal dalej a rano o stvrt na 8 nas zobudil moj ocino telefonom, by sme spali este dlhsie, normalne som nechapala, ale super som sa aj ja vyspala 😉

wieni, super, ze mala je taka dobrucka v jaslickach... a co, mas aj svalovicu? ci uz ta aj presla?

mayi, zatial nevieme nic nove, caka sa na licenciu (mala by byt do dvoch tyzdnov zhruba, max do troch) a potom na peniaze. Akonahle bude mat sef na ucte nejaku zalohu, aspon cast penazi, odchadzame. Ale tazko povedat, ako dlho to bude trvat, ono to moze byt do mesiaca, ale aj do konca roka. Zalezi na inych ludoch, nie na nas. Ja zaial robim len tak, par hodin denne, niekedy ani to nie, ale tak za minuly mesiac som mala odrobenych nejakych 12 hodin, co sice nie je vela, ale penazky sa mi zidu, mozem aj trosku setrit. Tento mesiac toho budem mat viac, uz teraz mam 4,5hodiny a predpokladam, ze sa dostanem aj na tych 30 hodin za mesiac. To uz budu ine peniazky. Zatial mi to preplaca len tak na ruku a ked to bude cele oficialne, tak uz nastupim rovno na plny uvazok. Zatial sme sa takto dohodli, vyhovuje to aj mne aj sefovi (ved jasne)...

lieska
4. sep 2008

Bre ranko!

Wienika, tak ty takto zamakavas??? No chuda, dobry sok tak zhruta tolko roboty, co? To je zlate ako Ti Lea "rozprava"!

Aj ja som zvedava co je s Viedencankou! Este si par dni pockame, kym sa vrati z nemocnice (asi nebude taka akcna ako Bejby - tusim - ktora pisala uz z nemocnice 😀 ).

Silvi, Jasterka...viem, ze debata o strudly je iste prijemnejsia, ale vy nahodou este nemate infos co si mate (ake doklady) brat do porodnice???? 😀
Ja asi kvoli tomu budem musiet ist na SK, do kelu, dufam, ze ma uz nicim neprekvapia tesne pred porodom!

Inak Jasterka, ja myslim, ze my amateri urcite n asone nezbadame (len tak sami od seba) co to bude. Ja mysim, ze lekari sa ani tym partiam vyhybat nemusia, lebo za normalnych okolnosti nemas sancu v tych machulkach rozoznat kde, pri ktorom organe sa prave nachadza. Ak to samozrejme nie je hlavicka, chrbtica, nozka alebo podobne, co je jasne viditelne. Mne uz po tom co mi bolo prezradene co to je moj gyndo v Nitre podrobne ukazoval "tie partie", ja som prikyvovala, ale videla som prdlajz! 😀

Krasny den babule!

miriam25
4. sep 2008

lieska a co to teda bude? 😉

vroni
4. sep 2008

Lieska, ja mam skusenost, ze matka vie, co to bude aj ked jej to lekar nepovie. Mne tiez kazdy hovoril, ze to bude chalan (spicate brusko a pod) a ja som si hudla svoje, ze nebude. Aj ked tesne pred porodom ma uz nalomili a nasli sme aj chlapcenske meno pre strycka prihodu. A nebolo treba. A s chutami to bolo tiez nejednoznacne - prve mesiace som zmierala po kvasakoch s nutelou (take dobre, cerstve a kysle, rovno z naschmarktu) a potom az do konca mi sialene chutila cokolada pokvapkana tabascom (mliecna, horku s kuskami cili predavaju, ale ja horku cokoladu nemusim a na tom nic nezmenilo ani tehotenstvo)
Wieni, ja mam tiez taky pocit, ze dehu demencia zostane naveky, ale snad sa to casom zlepsi....

miriam25
4. sep 2008

vroni, tak ja som sa teda sekla v tipovani. My sme chceli vediet, co to bude a este predtym, ako sa to dalo vobec zistit som tvrdila, ze to bude dievcatko. Moj drahy, ze chlapcek, ale ja osm bola taka nastojciva, ze to bude dievcatko, ze on sa uz na to pomaly presteloval a potom sme prisli k doktorovi a on nam hovori, vidite toto? to je penis... mne padli sanky a drahy sa na mna skodoradostne dival 😎 ale v pohode, ja som sa tesila aj chlapcekovi, mne to bolo jedno 😉 len ten moj pocit ma nejak sklamal ☹ ale to mozno preto, ze to bolo tak skoro, mozno, keby sme si nenechali povedat co to bude, by som to citila aj sama...tazko povedat, co by bolo keby...

lieska
4. sep 2008

Miri, nepoviem! 😀 Nech je trocha Spannung!!!

Ale Vroni, suhlasim s tebou, ze mama ma ten citak! Ci je to u kazdej tak, neviem, ale asi vo vacsine pripadov ano! 😉

miriam25
4. sep 2008

lieska, no teda... takto nas tahat vsetky za nos... mozno si to uz pisala, neviem, ale ake mena teda mate vybrate?

maya01
4. sep 2008

Lieska,ale prezraaaad...alebo aspon naznac,my sme zvedave 😀

miriam25
4. sep 2008

aaaanooo, lieskaaa, no tak... nebud tvrdohlava, lebo take bude potom aj tvoje malinke, ked sa narodi 😀

nika2
4. sep 2008

ahojte , tak vcera muz behol na tu policiu a uz ma aj malu zapisanu v pase. bola to ozaj len chvilka. takze dakujem este raz za radu 🙂 a mozme cestovat.

miriam25
4. sep 2008

nika, no vidis, super ste to vyriesili a nemusite sa uz nicoho obavat 😉

nika2
4. sep 2008

presne tak miriam.
a este by som sa chcela spytat. hovoria, ze v Rakusku je lacnejsi nutrilon. len ked som ho dala kupit znamej tak ho ani nikde nemali. teda v lekarni nebola.

ronnda
4. sep 2008

ahojte dievcata, nejak jsem se za vama ted nedostala a uz mi bylo smutno ☹

nicole uz sama chodi, tak je to vesele, hrozne ji to bavi a pady nese velice statecne 🙂

tehulky - vy jste si to vaste stretko krasne uzily a urcite jste probraly vsechno kolem tehotenstvi, miminek a taky porodu. na fotkach vam to s pupikama moooooc slusi!

miriam - i mne mala vcera usnula uz pred sestou vecer, pred pulnoci se tedy vzbudila s hroznym placem (tipovala bych to na boleni briska a zuby), pak se ale uklidnila a spala az do sedmi, coz jsem ani neocekavala.
jak jsi tu psala o tech botkach, jak ti prodavacka tvrdila, ze by mely byt o dve cisla vetsi, to mi taky prijde dost divne. zrovna dnes jsem byla venku s maminkou a jeji holcicka mela boty prave o dve cisla vetsi a nemohla ani chodit, ani lezt, porad o ne zakovala a botky ztracela. nici dostala k narozeninam elefanten boty sandalky vel. 21, jsou ji jeste dost velke a nevim jakou velikost bude mit na jare a v deichmann nam je vzali bez problemu zpet, ucet jsme nemeli, pry je to jejich servis, tak nas to potesilo, koupili jsme hned elefanten botky na podzim.

lieska - ani ja si neuvedomuji, ze bych do nemocnice potrebovala nejake doklady, jen MKP a E-card

viedencanka - moc jsem na vas myslela a doufam, ze vse probehlo bez komplikaci a malickou mas uz u sebe.

wienika - mas peknou honicku, je fajn, ze jsou kolegove mili a leuska to v jeslickach krasne zvlada, no a brzy tam bude mit kamarada jejiho veku. treba budou pak papat spolecne a bude jim i lepe chutnat 😉

vroni - tvoje prispevky me vzdycky tak pobavi, jakou skvelou formou dokazes napsat obycejnou vetu, klobouk dolu!

maya01
4. sep 2008

Nika,nutrilona sa vola v Rakusku inak...ale teraz si nespomeniem ako 😅 Si pamätam,ked som tu mala na navstevu svagrinu a ta chcela kupit tu na Sk pre maleho mlieko a moj muz z jej pobehali vsetky obchody a nenasli...az potom sme na to prisli,ze sa to u nas vola Nutrilon... Ja si spomeniem ako sa to v rak. vola... 😉

maya01
4. sep 2008

Ronnda,gratulujem...Nici je sikovna... 😉

ronnda
4. sep 2008

nika - myslim, ze nutrilon je tu APTAMIL (aspon co jsem videla baleni nutrilonu v cesku, tak uplne stejny design tu ma aptamil)

mayi - dekujeme 🙂

ronnda
4. sep 2008

miriam, maya - koukala jsem na fotky vasich samku, jsou super, jako braskove... miriam - samko je uz veliky, prijde mi, ze hodne vyrostl, jak jsem videla naposledy ty fotky jak jste byli u fotografa. nasi nici je asi taky dost velika, vcera jsme se videly s kamaradkou z porodnice a jeji holcicka je o tri dny starsi a je proti ni takovy drobecek, no jo, kdyz my proste porad jen jime... promin wienika, to necti 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre