Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

miriam25
3. sep 2008

jeeej, babenky, ja tipujem 3400g a ak by som vyhrala, tak strudlu ziska najhladnejsia 😀

mayi, super, ze ste bojovali za samka, stalo to za to 😉

vroni
3. sep 2008

Tak ja sa hlasim z roboty, slohla som pocitac, kolegyna je na dovolenke a tak si tu bahnim. Nic sa nezmenilo, z roboty sa urcite nezblaznim 😀 , nachapem, z coho mame tie obraty.... Vramci nudy si idem skusit so sefom najvyssim vydiskutovat vyssi plat. Ked uz tu zbytocne sedim, nech to aspon stoji za to 😠
Mala je z toho dost vyjavena, preco ju zrazu vsade vodi tatko a nie mama ako doteraz, ale zatial neprotestuje, len poobede sa hrozne vytesuje, ked ma vidi (co este neznamena, ze chce ist domov) Tak som zvedava, ako to vude dalej.
S tou masazou hradze: ono to fakt nie je moc prijemne, my sme to skusali zo dva krat a mne to liezlo na nervy a chlapa pri tom napadali vtakoviny. Ale potom mi doki masirovala hradzu priamo pri porode (pri kontrakciach som ju vobec nevnimala a potom po epi to nevadilo) a nenatrhla som sa (ja som nastrih dorazne odmietla uz pred porodom, takze nehrozilo) Ono tam vlastne ta doktorka nemala co robit (asi ako ja teraz 😀 ), ale pri porodoch cez 15 hodin vraj musi byt aj lekar, tak tam sedela, masirovala hradzu a rozpravala vtipy, takze som sa cast porodu prechichotala.
Viedencanke drzime palce, aby vsetko dobre a rychlo prebehlo.
Koncim, o deviatej zacina meeting, idem robit statisktu......
Maya, co budes robit vo Viedni?

lieska
3. sep 2008

Bre ranko!

Viedencanka, veeelmi drzim palce a myslim na teba (chuda, uz sa nam asi trapi)!! Nech vsetko dobre dopadne!!!

Baby tehulky, zlate ste!!! Mile fotky! A Silvi, konecne mas uz aj ty nejake brusko, ved doteraz si bola taka napuchnuta spajdla, co ma deprimovalo, kedze sme v rovnakom tyzdni. Inak svanda, my sme uplne narovnako na tom, aj ja prechadzam do dalsieho tyzdna vzdy v nedelu!!! To znamena, ze 1. alebo 2. februara sme si uzivali, co? 😉

Diky Lenka za ten link na masaz, mrknem poobede. Aj ja som pocula, ze to nie je nic prijemne, ale asi v porovnani s porodom to je aj tak malina! Na manzela to urcite nenecham, to by som sa asi nedozila! 🙂 A s tymi tulenmi ste ma pobavili, lebo my sme to naposledy nazvali rujou slonicat, proste hrozne.... som povedala, ze sa na to mozem vy... a tesim sa na prve normalne tutu mutu po porode!
A to mam kamosku-tehulku, ktora ma o 20 rokov starsieho partnera a sexovat musi kazdy den!!!!!!!!!!!!!!!! Ja mam teda tutu mutu rada, ale toto sa mi zda az brutalne ked si zoberiem tie "technicke problemy"!

lieska
3. sep 2008

Wieni, uz nam ide zasa Ordinacia, zaregistrovala si???

Babule, bezim, dnes mam zasa stretko s tehulkami, ideme na obed! Tak krasny dnik!

nika2
3. sep 2008

ahojte ,chcem Vas poprosit o radu. mam 4 mesacnu dceru a mame ist do rakuska na letisko pre sestru. chcela som zobrat aj malu zo sebou. len teraz neviem ci mozem lebo v pase ju este nemam. preto chcem vediet ci by mohla ist somnou aj bez toho , a ja budem mat len obciansky?

silvia2406
3. sep 2008

nika, na hraniciach (berg, kitsee) nekontroluju, ale stat sa moze 😒 pre istotu by som si so sebou zobrala rodny list dietata, aj ked asi zalesi od colnika, ktory by vas kontroloval. viac poradit neviem 😒

lieska, no to mas pravdu tutu mutu bolo 2.2., taky pekny datum 😉 a neboj brusko uz mam poriadne, to ze som tehula sa uz prehliadnut neda 😉

nika2
3. sep 2008

silvia2406 dakujem. aj ja som tak rozmyslala, nad tym rondnym listom. inak ked sme isli cez berg teraz 29.8. tak tak nik nebol na colnici.

silvia2406
3. sep 2008

je pravda, ze teraz su hranice prazdne, takze myslim, ze by s tym problem nemal byt. nas to caka na vianoce, ked budeme chciet ist domov, ale neviem, ci si nahodou vtedy nezmyslia robit nejake nezmyselne kontroly. vydanie slovenskeho rodneho listu vraj totiz trva cca 3 mesiace a bez neho babo do pasu nezapisu. slava, nasim uradom 😠 😠

nika2
3. sep 2008

a ty budes rodit v Rakusku? lebo ja ked som porodila tu na Slovensku tak do 3 dni bol rodny list.

silvia2406
3. sep 2008

ja tu zijem, takze tu budem aj rodit, preto vybavenie slovenskeho rodneho listu bude trvat tak dlho 😠 no co uz, riskneme to cez hranice, pri najhorsom nas vratia z jedneho prechodu, tak to skusime na druhom alebo to skusime na druhy den 😅

nika2
3. sep 2008

mam znamu co roby v rakusku a aj tam rodila a ta to tiez tusim dlho vybavovala. no hruza. ale hadam nebudu kontrolovat. tusim len teraz ked bol futbal , tak bola kontrola ,ale inak nie.

gabivalach
3. sep 2008

mukipas

ahojte dievcence ,
byvam v rakusku od maja a s detmi stale navstevujeme detsku lekarku v bratislave,momentalne mi strpcuje zivot mukipas,neviete mi poradit ,ktore stranky treba povinne vyplnit kvoli kinderbetreungsgeld, aby mi ich neznizili.
alebo treba pracne cely mukipas povyplnat a obehat na slovensku lekarov kvoli vsetkym peciatkam ...
alebo je mozne aj dolozit original lekarskej spravy /napr. ortopedicke vysetrenie,krcneusne vysetrenie.../
gynekologa mam tiez na slovensku.. 🙂

za odpovede a prip.links vopred dakujeeem 😵 ,gabika

vroni
3. sep 2008

Gabi, potrebujes strany tusim 18 - 21, tam, kde je tych 5 peciatok na jednej strane, kde bolo dieta skontrolovane detskym lekarom (je na nich napisane, ze su pre potreby Krankenkasse) Staci, ak ti ich tvoj deckar napeciatkuje a pripise spravne datumy (na SK sa musi s babcom i tak chodit castejsie k lekarovi, takze to bude urcite v poriadku) Gynekolog ich az tak moc nezaujima (ja som poslala len tie "detske" peciatky a uz nechceli nic), ale ak by moc vrzukali, bacni im tam tehotensku knizku, nech studuju, ked ich to bavi. Viac by som sa nenamahala.
Nika, nerozumiem tvojmu problemu. Dieta ti za 100 Sk a dve minuty zapisu do pasu. Rodny list nie je doklad totoznosti a ze na hraniciach nestoja policajti neznamena, ze tam tie hranice nie su. Mozu ta spokojne skontrolovat na letisku a ty budes v cudzej krajine s dietatom bez dokladu a mozu si ta pekne popotahovat. Na rodny list sa da z krajiny len vycestovat, ked sa v nej dieta narodilo a teda este nijaky iny doklad mat nemoze. Cize so slovenskym rodnym listom by si musela byt rakusanka, aby ti ho uznali a zostat v rakusku. Chodievam na Slovensko minimalne raz do tyzdna a kontroluju teda pekne casto (obvykle len meraju a kontroluju dialnicne nalepky, ale ked vidia dieta v aute, hned im dusa pisti po doklade totoznosti)

nika2
3. sep 2008

vroni prave preto som sa na to pytala. lebo pas mam prepadnuty. a novy trva 30 dni. a na to letisko som chcela ist buduci tyzden. tak to radsej necham tak. nebudem drazdit nahodu.

miriam25
3. sep 2008

ahojte,
pokial ja viem, tak sice na hraniciach nekontroluju, ale ako napisala vroni, neznamena to, ze nie su ziadne hranice, vacsinou sa policajti premavaju niekolko kilometrov za haniicami a tam robia bezne kontroly... Dieta v pase musis mat, inak s nim nemozes cestovat, rodny list je sice pekne ked vezmes so sebou, ale rakusania tomu aj tak nerozumeju a vroni dobre napisala, ze ta mozu pekne zdrzat, kym sa dostanes naspat domov. Ja by som dieta radsej so sebou nebrala, alebo by som behla na urady a dala ho zapisat do pasu, ved to nemoze byt take tazke!!!

silvi, a tvoj manzel je rakusan? Lebo ak ano, staci behnut na BH, najst si to spravne oddelenie, zaplatit ich poplatky a na pockanie bude mat on dieta zapisane v pase a ked pojde s vami, tak nebude problem cez hranice. My sme to tak tiez riesili, lebo maly sa narodil 14.10. a v novembri sme sli k nasim. A pytala som sa, co by sa stalo, keby sme nemali ani jeden zapisaneho maleho v pase a vysvetlili mi to asi tak, ze kedze ja som slovenka, tak ma s dietatom pustia na slovensko, lebo ho beru ako slovenskeho obcana (ako dieta slovenskej matky) a keby si chcela ist naspat, nemuseli by ta pustit, lebo ho nemas v pase a mohli by ti robit problemy. A povedali mi to este tak, ze by som musela pockat na vydanie toho rodneho listu (my sme ho dostali zaciatko februara) a az potom by mi ho zapisali do pasu. Tak sme to nekomplikovali, behla som s manzelovym pasom a rodnym listom maleho na BH a hned bolo po probleme. A ked som dostala ten slovensky rodny list, tak som si dala aj ja maleho zapisat do pasu a teraz uz mozem chodit cez hranice aj sama so samkom.

nika2
3. sep 2008

jedine este ma napadlo, ze muz ma platny. len ten asi nebude mat cas benut na policiu. moze ju mat aj muz zapisanu? potom si ju ale ja uz nebudem moc dat, ze? ci mozeme ju mat obaja?

maya01
3. sep 2008

Vroni,tak uz ti pridelili comp,to potesi... 😀

No u mna je este vo hviezdach co budem vo Viedni robit...pevne dufam,ze to co tu... Robim väscinu veci pre Raiffeisen...t.j.vyplacam skody,ale len urcite...a potom policujem poistky pre Uniqu...ked rukuju na vojnu,sa davaju poistit a teraz aj deti,ked nastupuju do skoly a davaju sa poistit...ja hovorim,ze som dievca pre vsetko,lebo mam z kazdeho nieco...ale co budem robit vo Viedni to je vo hviezdach... Dufam,ze nieco zmysluplne,co ma posunie dalej...

Nika,ja by som tiez neriskovala,lebo kontroly su...sice nie tak casto,ale su....

Lieska,sledujes poctivo ordinaciu... 🙂

nika2
3. sep 2008

dakujem kocky. beriem na vedomie. a viem ako to chodi v Rakusku. tam je to dost prisne. prave preto som sa tu informovala.
a chodievate niektora na nakupy do Parndorfu? ja som tom raz bola , ale to uz bolo davno. teraz je tam toho viac.

miriam25
3. sep 2008

nika, ja som tam bola raz, ale nadsena som teda nebola, no kazdy clovek ma iny nazor, takze uvidis sama, ked tam pojdes. My ked ideme, tak radsej idem do SCS pri viedni (shopping city süd), je tam viac obchodov, z ktorych si vzdy nieco vyberiem.

miriam25
3. sep 2008

no kde ste vsetky? tehulky si volakde davaju strudlu... hmmm, dala by som si aj ja..

a veru, wieni, co je s tebou? zacala si pracovat a nas zanedbavat? no takto to teda nepojde 😉 ako leuska? ako zvlada dlhe dni v jaslickach?

vroni
3. sep 2008

Maya, nic mi nepridelili. Ja som jeden opusteny computer jednoducho anektovala. 😠 😠 😠 Myslela som, ze uz mas robotu fix, ked vies, v ktorom Bezirku....
Nika, daj malu zapisat radsej muzovi do pasu, nahoda je blbec a policajti nevyspytatelni, nestoji to za to. Minule kontrolovali dokonca aj chlapa s chalanmi na dialnici smerom na St. Pölten, jasne, ze ziadne doklady od deti nemal (su Rakusania, deti ziadne doklady nemaju, podobne ako u nas), tak chlap policajtovi vysvetlil, ze deti pochopitelne uniesol a chysta sa ich prave spenazit a nech mu policajt pekne vystavi potvrdenie, ze nakolko deti nemaju nijaky doklad totoznosti, nie su jeho (chlapove) a on hned prestane platit alimenty 😀 😀 😀 Policajt len mavol rukou a kyslo skomentoval, ze take potvrdenie by sa zislo aj jemu 😀 A to cele len preto, ze mame na aute slovenske znacky....

miriam25
3. sep 2008

inak neviem preco by nemohli byt deti zapisane v pasoch obidvoch rodicov. nevidim v tom ziadny problem. staci tam len behnut a dat to urobit... a zaplatit ich poplatky..
vroni, ja nosim so sebou maleho zdravotnu karticku, takze keby ma nahodou zastavil nejaky policajt a chcel by aspon nejaky doklad, tak aspon to. ved naozaj tie deti nic ine namaju.
ti policajti su niekedy naozaj ako v tych hlupych vtipoch.... aaach...

vroni
3. sep 2008

Miriam, v Rakusku deti nesmu byt zapisane v pase obidvoch rodicov. Kukala som na chlapa ako mucha puk, ked s tym prisiel, ale tak mu povedali. Musel priniest aj moj pas a nakolko v nom uz bolo dieta zapisane, on ju mat v pase nemoze. Tak sme dali krpatej urobit vlastny pas a je po parade. Inak by mu v pohode malu do pasu zapisali aj ked ma inu statnu prislusnost. Ja som zas minule pobavila policajta na Sk, ked si pytal doklady, ja som mu strcila do pazury vsetky (teda aj moje aj malej aj od auta) a on ze: to dieta nie je vase? Az potom som si uvedomila, ze k mojmu slovenskemu obcianskemu som prilozila malej nemecky pas a ze ma priezvisko po svojom otcovi (teda ine ako ja), bolo tazko uveritelne, ze je to naozaj moje dieta. Tak mi policajt odporucal nosit so sebou aj kopiu rodneho listu "pre zelensich kolegov"..... A chalani maju aj karticky poistenca u matky, ved co keby sme ich niekde chcel zneuzit (tie karticky), nie...... 🙄 🙄 🙄

miriam25
3. sep 2008

tak to som vazne nevedela, ze v rakusku moze mat dieta len jeden rodic zapisane v pase. Moj drahy ma maleho v pase a ja tiez, ale ja mam slovensky pas. Neviem, ci je vobec toto povolene, ale zatial na to nikto namietky nedal, tak to neriesim... 😉

lenka.pav
3. sep 2008

ahojte, tak ja sa hlasim z kontroly. si ma tam poriadne "podali" 😉 . najprv som bola na sone. vsetko je v norme, co ma tesi, dokonca aj hmotnost maleho je ok - vyhrava lenkaw a jasterka, su najblizsie (ale silvi, neboj, ked uz si ostala ako jedina bez vyhry, dostanes tiez strudlu ako bolestne 😀 ). maly vazi 3435g. potom som sa doktorke postazovala, ze mi vecre predtym dost tvrdlo brucho a pre istotu ma hned poslala na CTG - pasy a na vysetrenie na koze. pasy boli v poriadku, zaznamenali sa len cvicne kontrakcie a krcok mam uz vraj skrateny, makky, ale ste zavrety. a potom som sla na diabetologicku kontrolu, kde mi lekar povedal, ze take pekne hodnoty cukru sa malokedy vidia (sak ja stale tvrdim, ze cukrovku nemam) a ze uz na kontrolu prist nemusim, len ak by nahodou zas cukor vyskocil(cize merat si musim stale kazdy druhy den 4x denne). ale to uz nejak prezijem. a na dalsie sono ma objednali 19.9. - ale nechystam sa nan ist, lebo to uz chcem mat po porode 😀

lenkaw
3. sep 2008

lenka.pav: jeeeej tak to je super Leni, ze je vsetko v poriadku!!! Tak si si vydychla, ze?My relaxujeme doma, v tej horucave sa mi veru nechce nikam chodit. Tak sa budem tesit na strudlu!

maya01
3. sep 2008

Vroni,robotu mam uz istu,len este neviem,na ktore oddelenie ma zaradia...ja budem robit v Uniqa Tower v 2bez. Takze bezirk viem,ale neveim,oddelenie...lebo tam ich je neurekom.

Miri,to vazne 😕 mate maleho obidvaja v pase....ja som dala Samkovi spravit svoj pas...z toho dovodu,ze potom mozem ist sama s nim,kde chcem a nie sme zavisli od muza.

Leni,tak mali je riadny valibuk...ja tipujem,ze ked sa narodi,tak bude mat okolo 4kg...ze vraj posledny mesiac naberie dieta najviac na vahe.

lenkaw
3. sep 2008

maya: tak ked uz budes vo Viedni, sa mozme stretnut, byvam hned pri Uniqe ;o)))

lieska
3. sep 2008

Leni, super, ze kontroly dopadli dobre! Parada!

Mayi, ano Ordinaciu poctivo sledujem, "namotala" ma na nu svokrusa, ked tu bola u nas 3 tyzdne! A viem, ze Wienika to basti tiez... 😀

Baby, pocujte... teraz odisla odomna kamoska tehulka (asi mame vazne tu tehu demenciu, lebo ten obed co som na nom mala byt je az zajtra!!!! Z omylu nas vyviedla babula, co je myslim uz v 39.-40. tyzdni! 😀 Takze az zajtra...). No a ona ide rodit tiez v LKH a prave absolvovala predporodny kurz s hebamme z LKH a vraj potrebujem do nemocnice moj rodny list, potvrdenie o statnom obcianstve a sobasny list, vsetko samotrejme prelozene. Aj vo Viedni to vyzaduju???? Trocha som v rozpakoch, lebo mi unika logika (ale mozno len ta moja logika je otupena)!

lenka.pav
3. sep 2008

lieska, nie som si ista, ale do nemocnice podla mna aj tu vo wien musim priniest dokald o obcianstve (to mam nahodou prelozeny pas) a aj sobasny list. o rodnom liste neviem...(tieto veci som mala napisane v takej infomape, co som dostala este ako tehotna v robote)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre